Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, Μια ερωτησουλα στους πιο εμπειρους...

 

Θελω να κλεισω για πρωτη φορα ακτοπλοικα εισητηρια απο το internet και μου λεει οτι μπορω να παραλαβω τα εισητηρια απο το πρακτορειο της hellenic seaways στον πειραια. Το ταξιδι ξεκινα στις 7:30. Ξερετε το ωραριο του πρακτορειου? Θα εχουν ανοιξει εκεινη την ωρα ή να παω μια μερα πιο πισω για να τα παρω?

 

Ευχαριστω

Ναι ανοιχτά θα είναι, συνήθως ανοίγουν πολύ πρωί, γύρω στις 6.

 

Για απόλυτη σιγουριά όμως πάρε κι ένα τηλ ή ψάξε στο site για ωράρια λειτουργίας!

Ναι, α μπράβο. Να πας εγκρεμνούς. Αλλά να μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου ομπρέλες, ψάθες, πετσέτες, καρεκλάκια, κουβαδάκια, ταπεράκια και γενικά όσα περισσότερα πράγματα μπορείς. Θα σου μείνει αξέχαστη εμπειρία.

Μην ξεχάσει τίποτα στο αμάξι πρόσεχε μόνο γιατί δεν ανεβαίνεις πάλι εύκολα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγω δε θα ξαναπηγαινα (μου ετυχε και απιστευτο μποτιλιαρισμα στην Αμφιλοχια και εκανα 7 ωρες να παω!)  αλλα οπως ειπα στο φιλο και πριν αν πας νωρις και παρακαρεις πιο κοντα θα αποζημιωθεις απο την παραλια.

Αν το μετανιωσει ο φιλος μπορει να παει λιγο πιο πανω στην Παργα σε συνδυασμο με Παξους Αντιπαξους οπου υπαρχει αλλη μια απιστευτη παραλια

 

Πριν πάμε Λευκάδα ήμσταν 3 μέρες Πάργα. Το μέρος δεν συγκρίνεται είναι κλάσεις καλύτερο και ομορφότερο. Το ίδιο ισχύει και για τα Σύβοτα, που είναι λίγο πιο πάνω. Το δεύτερο πρωί στη Λευκάδα θέλαμε να φύγουμε και να επιστρέψουμε Πάργα, αλλά καθίσαμε τελικά γιατί είχαμε προπληρώσει το ξενοδοχείο και δεν μπορούσαμε να πάρουμε τα χρήματά μας πίσω.

 

Παξούς δεν έχουμε πάει αλλά είναι στους άμεσους προορισμούς μας. Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνουμε μια εξόρμιση. Έχω ακούσει τα καλύτερα.

 

 

Μην ξεχάσει τίποτα στο αμάξι πρόσεχε μόνο γιατί δεν ανεβαίνεις πάλι εύκολα! :D

 

Χαχαχαχαχαχαααχαχαχα!!!!!!!! Σωστός.

 

Φαντάσου να κατέβει ο φίλος όλον αυτό το χαμό και μόλις φτάσει κάτω να του πει η κυρά "αχ, αγάπη μου, ξέχασα την πετσέτα μου στο αμάξι. Πήγαινε να μου την φέρεις σε παρακαλώ". Headshot, fatality και brutality επιτόπου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Λευκάδα είναι από τα νησιά με τις πιο όμορφες θάλασσες!!! Τις συγκρίνω τώρα που είμαι Κέρκυρα κ είναι η μέρα με τη νύχτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάμε Λευκάδα ήμσταν 3 μέρες Πάργα. Το μέρος δεν συγκρίνεται είναι κλάσεις καλύτερο και ομορφότερο. Το ίδιο ισχύει και για τα Σύβοτα, που είναι λίγο πιο πάνω. Το δεύτερο πρωί στη Λευκάδα θέλαμε να φύγουμε και να επιστρέψουμε Πάργα, αλλά καθίσαμε τελικά γιατί είχαμε προπληρώσει το ξενοδοχείο και δεν μπορούσαμε να πάρουμε τα χρήματά μας πίσω.

 

Παξούς δεν έχουμε πάει αλλά είναι στους άμεσους προορισμούς μας. Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνουμε μια εξόρμιση. Έχω ακούσει τα καλύτερα.

 

 

 

 

Χαχαχαχαχαχαααχαχαχα!!!!!!!! Σωστός.

 

Φαντάσου να κατέβει ο φίλος όλον αυτό το χαμό και μόλις φτάσει κάτω να του πει η κυρά "αχ, αγάπη μου, ξέχασα την πετσέτα μου στο αμάξι. Πήγαινε να μου την φέρεις σε παρακαλώ". Headshot, fatality και brutality επιτόπου.

 

Xaxaxa φαντάσου να γίνει κάτι τετοιο ... Έχω και μηνίσκο , θα απομένω εκει..

Απο όλα όσα μου γράψατε το συμπέρασμα που βγάζω ειναι ότι πρόκειται για πολυ ωραίο μέρος το οποίο όμως θελει πολυ οδήγηση και γενικά εχει ταλαιπωρία.. Το θεμα με τον κόσμο το ζω και στη Χαλκιδική δεν ειναι θεμα .. Εχει τύχει να κάνω απόσταση 20 λεπτών σε 2:30 ώρες απο την κίνηση ... Αν πάω πρωι πιστεύω οπως είπε και ο φιλος στη αρχή πως θα ειναι καλυτερα και θα μπορέσουμε να απολαύσουμε τις παραλίες ?

 

Βλέποντας τις απόκρημνες πλευρές βγάζω το συμπέρασμα πως μάλλον μιλαμε για αρκετά βαθιές παραλίες .. Ισχύει κάτι τετοιο ?

Κάποιος φιλος πάνω έγραψε για καραβάκι απο Νυδρί.. Εμείς κλείσαμε να μείνουμε Βασιλική που εχει και ωραία παραλία ακριβώς μπροστά απο το ξενοδοχείο και ειναι σχετικά κοντά καποια αλλα μέρη που θελουμε να πάμε ... Σκέφτομαι πολυ σοβαρά το ενδεχόμενο να πάμε με καραβάκι Ιθάκη Ζάκυνθο σκορπιό ... Τι παίζει με αυτο ? τυχαία άκουσα συζήτηση και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον...

Όσο για το φαγητό δεν με απασχολεί.. Παλαιότερα έχω εργαστεί σε τέτοια μαγαζιά και έχοντας δει τα χίλια δυο προτιμώ τιποτα σάντουιτς , οτιδήποτε μπορούμε να πάρουμε απο σούπερ μάρκετ η φούρνο.".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια ζω μονιμα χανια  που εχει(κατ εμε) δυο απο τις ομορφοτερες παραλιες της Ελλαδας (Μπαλος-ελαφονησι).Θεωρω τραγικο  καποιος να επιλεγει που θα παει διακοπες με κριτηριο Μια παραλια.ΚΑτ εμε τα κριτηρια πρεπει να ειναι πολλα (προσβασιμοτητα,τιμες,αξιοθεατα κτλ).Και οσο πιο πολλες αξιολογες παραλιες υπαρχουν τοσο το καλυτερο.

Το λεω για αυτους που λενε για porto κατσικι και εγκρεμνους (btw εχω παει και στις δυο) οπου ομως για να πας (μαζι με χιλιαδες αλλους) θα σου βγει το λαδι και τελικα θα τις σιχαθεις.

Οπως προειπα εχω παει και στις δυο προαναφερθεισες παραλιες.Ειναι πολυ καλες αλλα δεν αξιζει την ταλαιπωρια (κατ εμε).

Εχω δει τις παραλιες σε ολη την ελλαδα και περα απο τις δυο προαναφερθεισες των χανιων , θεωρω κορυφαιες και το γιδακι στην Ιθακη καθως και το βουτουμι (?_) στους Αντιπαξους οπου και στις δυο πηγαινες με βαρκα.

Αλλα ξαναλεω .Δειτε τη γενικη εικονα και οχι την καθε παραλια καθεαυτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυ ωραιο μερος ισχυει ΜΟΝΟ για τις παραλιες που ειναι Δυτικη ερημη πλευρα

Ολη η Ανατολικη πλευρα εχει χαλια παραλιες, την πολη που δε λεει και πολλα και το Νυδρι που ειναι σουπερ φουλ τουριστικο απο οπου παιρνεις καραβακια και πας στα γυρω νησια

Η Βασιλικη εχει αν θυμαμαι καλα ωραια παραλια αλλα ειναι καπως μικρη και αργα μαζευει παρα πολυ κοσμο του στυλ δεν εχει χωρο να αφησεις την πετσετα

Το κακο ειναι οι αποστασεις πχ Βασιλικη- Εγκερμμοι ειναι 40χλμ περιπου σε στενο δορμο με κινηση

Βασιλικη - Νυδρι ειναι 20χλμ

και Βασιλικη-Λευκαδα ειναι 35χλμ

Οι παραλιες δεν ειναι και τραγικα βαθιες του στυλ μολις προχωρας 5μ και ειναι απατα, πανε ομαλα

 

Οπως ειπε κι ο φιλος παραπανω το να πας τοσα χιλιομετρα μονο για 2-3 παραλιες δεν αξιζει

(Χανια ειχα παει πριν 2 χρονια. Το Ελαφονησι δε θα την ελεγα κορυφαια παραλια αλλα σιγουρα την ισως πιο περιεργη στον κοσμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά οι παραλίες της Λευκάδας αξίζουν.

Αυτό που αξίζει επίσης είναι βόλτα με το καραβάκι που σε πάει σε άλλες παραλίες για κολύμπι αλλά και βόλτες σε Ιθάκη καί Φισκάρδο.

Γενικά αξίζει και αν έχεις καλή παρέα ακόμα πολύ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα πάμε μονο για τις παραλίες... Διακοπές θα πάμε και αφού θα πάμε σε αυτο το μέρος θελουμε να δούμε και μερικές που έχουν μια καποια φήμη.

Χανιά και γενικότερα Κρήτη έχω γυρίσει αρκετά στο παρελθόν.

Αυτο με τα καραβάκια οπως είπα θελω να το κάνουμε αλλα καραβάκια εχει μονο απο Νυδρί ? ξέρουμε πάνω κάτι για τι τιμές μιλαμε ?

Το θεμα τις πολυκοσμίας ισχύει παντού πάνω κάτω.. Σε λιγο θα πάω Σιθωνίας για μπάνιο και εκει προσκυνάς για να κάτσεις σε μια γωνία και σκέψου δεν ειναι και πρωτο πόδι που εκει εχει εκατό φορες περισσότερο κόσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα πάμε μονο για τις παραλίες... Διακοπές θα πάμε και αφού θα πάμε σε αυτο το μέρος θελουμε να δούμε και μερικές που έχουν μια καποια φήμη.

Χανιά και γενικότερα Κρήτη έχω γυρίσει αρκετά στο παρελθόν.

Αυτο με τα καραβάκια οπως είπα θελω να το κάνουμε αλλα καραβάκια εχει μονο απο Νυδρί ? ξέρουμε πάνω κάτι για τι τιμές μιλαμε ?

Το θεμα τις πολυκοσμίας ισχύει παντού πάνω κάτω.. Σε λιγο θα πάω Σιθωνίας για μπάνιο και εκει προσκυνάς για να κάτσεις σε μια γωνία και σκέψου δεν ειναι και πρωτο πόδι που εκει εχει εκατό φορες περισσότερο κόσμο..

 

πριν 4 χρόνια είχε γύρω στα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ναι μόνο από Νυδρί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Λευκάδα είναι από τα νησιά με τις πιο όμορφες θάλασσες!!! Τις συγκρίνω τώρα που είμαι Κέρκυρα κ είναι η μέρα με τη νύχτα!

Σωμφωνώ αν και εδώ αδικείς τη Κέρκυρα, αφού και αυτή έχει πολλούς πανέμορφους γυαλούς και παραλίες για όλα τα γούστα. Απλά επειδή έχει και μεγάλη ακτογραμμή θέλει και περισσότερο ψάξιμο για να πετύχεις τις πιο εντυπωσιακές παραλίες/θάλασσες.

 

 

Το μεγάλο μειονέκτημα, όμως, της συγκεκριμένης παραλίας είναι ότι για να πας, πρέπει να κατέβεις κάπου 320 σκαλιά. Και άντε τα κατεβαίνεις. Το ανέβασμα είναι θάνατος. Σε ολόκληρη την παραλία υπήρχε όλη κι όλη μία καντίνα με καμιά 50ριά ομπρέλες, αλλά εννοείται ότι ήταν όλες πιασμένες και για αυτό έπρεπε να κουβαλήσουμε τα τσιμπράγκαλά μας. Φαντάσου τώρα να είσα μετά την θάλασσα, να είσαι φορτωμένος και να πρέπει να ανέβεις 320 σκαλιά. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι επειδή πλακώνει κόσμος, θα πρέπει να παρκάρεις στου διαόλου τον συμπέθερο σε ένα χωματόδρομο. Είσαι μούσκεμα στον ιδρώτα από την ανάβαση και περνάνε από δίπλα σου αυτοκίνητα και σηκώνουν σκόνη. Τα υπόλοιπα θα τα αφήσω στην φαντασία σου. Στην φωτογραφία που σου βάζω στο τέλος, φαίνονται τα τελευταία 40-50 σκαλιά. Η σύζυγός μου όταν τα είδε, ήθελε να γυρίσουμε πίσω.

 

caption.jpg

Τς τς τς... καλομαθημένοι καναπεδάνθρωποι.  :P

Μόνο εγώ γουστάρω βλέποντας τη παραπάνω φωτό;

 

 

Το λεω για αυτους που λενε για porto κατσικι και εγκρεμνους (btw εχω παει και στις δυο) οπου ομως για να πας (μαζι με χιλιαδες αλλους) θα σου βγει το λαδι και τελικα θα τις σιχαθεις.

Πάτε σε παραλίες που λέγονται Πόρτο Κατσίκι και Εγκρεμνοί! Δηλαδή τι άλλο περιμένετε; :Ρ

Η συγκεκριμένη πεζοπορία σε πλαγιές/σκαλοπάτια προσθέτει σε περιπέτεια/ατμόσφαιρα πάντως, την οποία πολλοί μας αναζητούμε στα ταξίδια μας. Σε λίγο θα μου βγάλετε και τον Ολυμπο μάπα επειδή δεν έχει τελεφερίκ για να σας ανεβάσει πάνω... :Ρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα πάμε μονο για τις παραλίες... Διακοπές θα πάμε και αφού θα πάμε σε αυτο το μέρος θελουμε να δούμε και μερικές που έχουν μια καποια φήμη.<br>

Χανιά και γενικότερα Κρήτη έχω γυρίσει αρκετά στο παρελθόν.<br>

Αυτο με τα καραβάκια οπως είπα θελω να το κάνουμε αλλα καραβάκια εχει μονο απο Νυδρί ? ξέρουμε πάνω κάτι για τι τιμές μιλαμε ?<br>

Το θεμα τις πολυκοσμίας ισχύει παντού πάνω κάτω.. Σε λιγο θα πάω Σιθωνίας για μπάνιο και εκει προσκυνάς για να κάτσεις σε μια γωνία και σκέψου δεν ειναι και πρωτο πόδι που εκει εχει εκατό φορες περισσότερο κόσμο..

Από νυδρι έχει στα 20 ευρώ! 9 ξεκινά κ επιστρέφει στις 19.00 περίπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν θέλω να σε απογοήτευσω ούτε να σε αποτρέψω. Οι εγκρεμνοί είναι μία από τις ομορφότερες παραλίες του κόσμου. Αν και είχα πάει τέτοια εποχή, τα νερά ήταν ψιλοκρύα. Το μεγάλο μειονέκτημα, όμως, της συγκεκριμένης παραλίας είναι ότι για να πας, πρέπει να κατέβεις κάπου 320 σκαλιά. Και άντε τα κατεβαίνεις. Το ανέβασμα είναι θάνατος. Σε ολόκληρη την παραλία υπήρχε όλη κι όλη μία καντίνα με καμιά 50ριά ομπρέλες, αλλά εννοείται ότι ήταν όλες πιασμένες και για αυτό έπρεπε να κουβαλήσουμε τα τσιμπράγκαλά μας. Φαντάσου τώρα να είσα μετά την θάλασσα, να είσαι φορτωμένος και να πρέπει να ανέβεις 320 σκαλιά. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι επειδή πλακώνει κόσμος, θα πρέπει να παρκάρεις στου διαόλου τον συμπέθερο σε ένα χωματόδρομο. Είσαι μούσκεμα στον ιδρώτα από την ανάβαση και περνάνε από δίπλα σου αυτοκίνητα και σηκώνουν σκόνη. Τα υπόλοιπα θα τα αφήσω στην φαντασία σου. Στην φωτογραφία που σου βάζω στο τέλος, φαίνονται τα τελευταία 40-50 σκαλιά. Η σύζυγός μου όταν τα είδε, ήθελε να γυρίσουμε πίσω.

 

Αν δεν κάνω λάθος, από το Νυδρί ξεκινούν κάθε μέρα καραβάκια που κάνουν τον γύρο του νησιού και πηγαίνουν σε διάφορες παραλίες. Νομίζω ότι σταματούν και στους Εγκρεμνούς. Ίσως έτσι να αξίζει περισσότερο.

 

Γενικά, και χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, η Λευκάδα είναι το πιο σιχαμένο νησί που έχω επισκεφθεί στη ζωή μου και σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυται για ξεκούραση. Η αποστάσεις είναι υπερβολικά μεγάλες για νησί, οδηγείς περισσότερη ώρα πάνω στο βουνό παρά δίπλα στη θάλασσα και οι πιο όμορφες παραλίες έχουν περπάτημα και σκάλες. Αυτό που σου γράφω για τους έγκρεμνούς ισχύει και για το πόρτο κατσίκι, με τη μόνη διαφορά ότι εκεί τα σκαλιά είναι κάπου 100. Ειλικρινά, αν καμιά μέρα η Λευκάδα εξαφανιστεί σαν την Ατλαντίδα, θα κάνω πάρτυ και θα καλέσω όλο το insomnia. Τόσο πολύ το μίσησα αυτό το μέρος.

 

caption.jpg

 

security level >9000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...