Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάνεις συνάλλαγμα καλύτερα κάνε το πριν φύγεις, γιατί αν πας να το κάνεις εκεί μπορεί να σε εκμεταλλευτούν... Πάντως θεωρώ ότι είναι καλύτερα να πληρώνεις με τη χρεωστική σου όπου μπορείς, συμφέρει παραπάνω αν δεν κάνω λάθος. 

 

Σχετικά με τα αξιοθέατα εμένα μου άρεσε πολύ η ξενάγηση στη συναγωγή, αν και ήταν κάπως θλιβερά τα γεγονότα που μας περιέγραψε η ξεναγός. Επίσης, να βγεις οπωσδήποτε για ποτό και  nightlife! Και ένα τελευταίο tip: Αν είσαι φοιτητής μπορείς να παρακολουθήσεις όπερα με περίπου 1 ευρώ! Πήγαινε στην όπερα και για να δεις το κτίριο που είναι πολύ εντυπωσιακό και για να πάρεις πληροφορίες

 

Κατατοπιστικότατος όντως! Συνήθως τέτοια εποχή το έχει το κρυάκι του (υπολόγιζε 0 με -5, αλλά τσέκαρε και την πρόγνωση πριν φύγεις). Αν θες tips ρώτα ελεύθερα!

 

Δεν είμαι πλέον φοιτήτρια δυστυχώς, αλλά θα πάω έτσι και αλλιώς είτε για να δω μόνο το κτήριο είτε και για παράσταση. Σ' ευχαριστώ. :D

 

9 μέρες στη Βουδαπέστη???????????? Αν πας για δουλειά, έχει καλώς. Αν πας για διακοπές, πετάξου και πουθενά αλλού, γιατί 9 μέρες στη Βουδαπέστη θα σκυλοβαρεθείς. Μέχρι 3-4 μέρες είναι καλά. Από εκεί και πάνω δεν έχει τίποτα να δεις-κάνεις.

 

Όχι για διακοπές πάω. Δε θα είμαι όλες της μέρες στη Βουδαπέστη έχω βρει κάποια μέρη γύρω γύρω για μονοήμερες, γι' αυτό ρώτησα μήπως έχει εμπειρία και κανένας άλλος. Απλά δε θέλω να μπω στη διαδικασία να αλλάξω χώρα, προτιμώ να δω μέρη στην Ουγγαρία. Πιστεύεις ότι δεν αξίζει? Btw γενικότερα δε βαριέμαι εύκολα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι για διακοπές πάω. Δε θα είμαι όλες της μέρες στη Βουδαπέστη έχω βρει κάποια μέρη γύρω γύρω για μονοήμερες, γι' αυτό ρώτησα μήπως έχει εμπειρία και κανένας άλλος. Απλά δε θέλω να μπω στη διαδικασία να αλλάξω χώρα, προτιμώ να δω μέρη στην Ουγγαρία. Πιστεύεις ότι δεν αξίζει? Btw γενικότερα δε βαριέμαι εύκολα. :P

 

Αυτό που πιστέυω ότι δεν αξίζει, είναι το να κάτσεις 9 μέρες στην Βουδαπέστη. Όταν την επισκέφτηκα, πριν από 3 χρόνια, έκατσα 4 μέρες και πιστεύω ήταν υπεραρκετές. Καλά θα κάνεις και θα γυρίσεις την γύρο περιοχή, αλλά δεν έχω κάτι να σου προτείνω. Παρόλα αυτά, θα ήθελα να μας γράψεις τις εντυπώσεις από το τι σου άρεσε και τι όχι σε αυτές τις ημερήσιες εξορμίσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε που να ξέρω ρε παιδιά τι καιρό θα κάνει σε 2 μήνες στο Στρασβούργο; Τουλάχιστον έτσι θα πέσω μέσα. :Ρ

Λοιπόν η μέση μέγιστη για Δεκέμβρη είναι κάπου στους 5, η μέση ελάχιστη περίπου 0. Εγώ λέω όμως τη μέρα των Χριστουγέννων θα έχει 8 βαθμούς και ήλιο, επειδή έτσι... Ελπίζω να βοήθησα. :Ρ

Climatediagram-metric-english-Strasbourg

 

(Βάλε +1 βαθμό παραπάνω στις παραπάνω τιμές)

 

 

 

Ευχαριστώ! Αυτό το είδα κι εγώ. Απλά αναρωτιόμουν αν καποιος έχει πάει πέρυσι για να μου πει πώς ήταν. Επίσης, έχετε να προτείνερε καμιά ωραία πόλη γύρω απ το Στρασβούργο για μονοήμερο - διήμερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Πιστεύεις ότι δεν αξίζει? Btw γενικότερα δε βαριέμαι εύκολα. :P

 

 Κι εγώ πιστεύω ότι 9 μέρες είναι πάρα πολλές και όντως σε 4 μέρες προλαβαίνεις να τα δεις όλα αν έχεις όρεξη και πας για να τη ζήσεις την πόλη κι όχι για ξεκούραστες διακοπές. Κι εγώ δεν ξέρω κάτι εκεί γύρω να σου προτείνω, αλλά πιστεύω ότι ο χρόνος σου είναι υπεραρκετός για να δεις και μία ακόμα ευρωπαϊκή πρωτεύουσα πχ ΒΙέννη. Εγώ σε 10 μέρες είχα κάνει τουρ Βουδαπέστη, Βιέννη, Πράγα και πρόλαβα να δω αρκετά πράγματα σε όλες. Πράγα όχι και τόσο πολλά γιατί είχα ήδη κούραση από τις άλλες 2, αλλά νομίζω ότι σε 9 μέρες προλαβαίνεις να δεις και Βουδαπέστη και Βιέννη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Αυτό το είδα κι εγώ. Απλά αναρωτιόμουν αν καποιος έχει πάει πέρυσι για να μου πει πώς ήταν. Επίσης, έχετε να προτείνερε καμιά ωραία πόλη γύρω απ το Στρασβούργο για μονοήμερο - διήμερο;

Colmar και Χαϊδελβέργη αξίζουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα :-)

Σκέφτομαι να φύγω το άλλο ΣΚ για μονοήμερη - διήμερη ( ανάλογως και την δουλειά που θα έχω ) και να πεταχτώ από Αθήνα κάπου κοντά ώστε να αλλάξω λίγο παραστάσεις.

 

Σκέφτομαι για Ναύπλιο μέχρι στιγμής.

 

Δεν με ενδιαφέρουν και πολλά - να έχει 2-3 μαγαζιά να πιω κάνα ποτάκι και 1-2 ταβέρνες για να διαλέξω που θα φάω τις μέρες που θα μείνω εκεί.

 

Κάποια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ολιγοημερο ταξιδακι απο 1 ιανουαριου ως 4 ψαχνουμε με τη γυναικα,θελουμε εξωτερικο η ελλαδα,για εσωτερικο χωρις αμαξι κοιταμε ζαγοροχωρια η γιαννενα,βασικα καπου χιονισμενα,το καλυτερο μερος να μεινεις εκει θελουμε! για εξωτερικο μια σχετικα φθηνη λυση αλλα οχι μαπα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα :-)

Σκέφτομαι να φύγω το άλλο ΣΚ για μονοήμερη - διήμερη ( ανάλογως και την δουλειά που θα έχω ) και να πεταχτώ από Αθήνα κάπου κοντά ώστε να αλλάξω λίγο παραστάσεις.

 

Σκέφτομαι για Ναύπλιο μέχρι στιγμής.

 

Δεν με ενδιαφέρουν και πολλά - να έχει 2-3 μαγαζιά να πιω κάνα ποτάκι και 1-2 ταβέρνες για να διαλέξω που θα φάω τις μέρες που θα μείνω εκεί.

 

Κάποια πρόταση?

Εάν δεν έχεις πάει, θα είναι super!

Να εύχεσαι βέβαια, να μην έχει τον καιρό που έχει τις τελευταίες ώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ολιγοημερο ταξιδακι απο 1 ιανουαριου ως 4 ψαχνουμε με τη γυναικα,θελουμε εξωτερικο η ελλαδα,για εσωτερικο χωρις αμαξι κοιταμε ζαγοροχωρια η γιαννενα,βασικα καπου χιονισμενα,το καλυτερο μερος να μεινεις εκει θελουμε! για εξωτερικο μια σχετικα φθηνη λυση αλλα οχι μαπα!!

Πιο πολλές πιθανότητες για χιόνι θα έχετε αν πάτε Μέτσοβο - Ανήλιο και μετά Ζαγόρια. Ξενοδοχεία και ξενώνες έχει πάρα πολλά και αξιόλογα.

 

Στο Ανήλιο δες το Grand forest, καινούργιο, ήσυχο, απομονωμένο σχεδόν και όμορφο.

 

(τώρα είδα ότι γράφεις χωρίς αμάξι, πως σκέφτεστε να πάτε ζαγόρια πχ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτήσω κι εδώ εκτός από τις μικρές απορίες :)

 

Για πόση παράκαμψη μιλάμε (κυρίως χρονικά) αν περάσω από Φάρσαλα ενώ θέλω να πάω από Πειραιά Θεσσαλονίκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους (αν και μπορεί να έχει ξανά συζητηθεί) θα πάω ένα τετραήμερο Ρώμη (3 Διανυκτερεύσεις).

Τι να προλαβαίνω να δω σε τρεις ημέρες και το κυριότερο τι είναι οικονομικότερο απο όλα όσα θα "πρέπει" να δώ??

 

Το λέω γιατί είδα κάτι ακριβές τιμές σε μουσεία κτλ.....

 

 

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη....

 

 

Thnaks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...