Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

That's it folks! Αύριο πετάω για Ταϊλάνδη, μετά Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη και καταλήγω ξανά Ταϊλάνδη. Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες. Οποιαδήποτε tips ευπρόσδεκτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει πάει κανείς Βαρσοβία να δώσει καμία πληροφορία;

 

Προσοχή στη vodka!! Ότι είναι φθηνή, δε σημαίνει ότι πρέπει να την κατεβάζεις σα νερό! Από τα χειρότερα μεθύσια μου..

Επίσης λένε ότι Κρακοβία είναι πολύ καλύτερη.

 

Όπως και να' χει, πήγα Μάρτιο 2014. Εντάξει η πόλη δε με ενθουσίασε από άποψη ομορφιάς, αλλά δε τη λες άσχημη. Μια χαρά ήταν. Εντύπωση μου έκαναν οι μεγάλες πλατείες και μεγάλα τετράγωνα γενικά, πολύ άπλα.

Από φαγητό, καλό μαγαζί για kebab το Amrit Kebab Kino Femina στην Aleja Solidarności. Πολύ φαγητό και οικονομικό το Bazyliszek στην Rynek Starego Miasta. Απλά μη πάρετε νερό, είχε ~5 ευρώ!!

Από διασκέδαση, είχε αρκετή ζωή και μου άρεσε. Τα clubάκια/bars στην Mazowiecka, ένα άλλος μέρος δε θυμάμαι με φοιτητικά στέκια (αρκεί να σου αρέσει το στυλ, είναι πιο χύμα φάση) και να προτείνω και το ελληνικό Paros στην Jasna αν θυμάμαι καλά. Φαίνεται εξαιρετικό εστιατόριο και την Παρασκευή είχε ελληνική βραδιά με ζωντανή μουσική μέχρι τις 22.00. Και μετά έπαιζε ελληνικά. όλες στα τραπέζια!! Επίσης το Pictures art bar cafe στην Chmielna για κοκτέιλς.

Για καφέ, αράζαμε συνέχεια σε καφετέρειες Green Cafe Nero, έχει σε πολλά σημεία, ωραίο περιβάλλον. Αλλά στην Krakowskie Przedmiescie είδα αρκετά και για γλυκά αλλά δε καθίσαμε.

 

Γυναίκες άνετες και γενικά γουστάρουν όταν λες ότι είσαι 'Ελληνας (αυτό πιο πολύ και από εμπειρίες φίλων που έχουν πάει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια λιγο παιδες σε κάποια ερωτήματα που έχω.. (Θα παω Παρισι αρχες Δεκεμβρη για 5 μερες)

 

1. Στο Παρισι γενικα ποσο ειναι το κοστος για μετακινηση με το μετρο; Υπαρχει αυτη η holiday card που ειναι για 5 μερες; Αξιζει και αν ναι ποσο κανει;

 

2. Απο το αεροδρομιου του Σαρλ ντε Γκωλ ποση ωρα ειναι για το κεντρο του παρισιου και τι συμφερει να παρεις; Τρενο ή λεωφορείο; Ποσο κοστιζει;

 

3. Τι πρεπει οπωσδηποτε να δω στο Παρισι και τι "κολπα"/συμβουλες υπαρχουν για να παρεις το μεγιστο σε 5 μερες; πχ τι ωρες να παω στον πυργο του Αιφελ κλπ..

 

4. Ποσο κοστιζει η βαρκαδα; Και ποσο τα εισητηρια στο Λουβρο, στη Disneyland και στον πυργο του Αιφελ;

 

5. Πρεπει να κλεισω καποιο εισητηριο μεσω ιντερνετ; Θα μου βγει πιο φθηνα;

 

6. Μερη οχι τοσο γνωστα που ειναι ομως ωραια, ή εχουν ωραιο φαγητο κλπ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στη vodka!! Ότι είναι φθηνή, δε σημαίνει ότι πρέπει να την κατεβάζεις σα νερό! Από τα χειρότερα μεθύσια μου..

Επίσης λένε ότι Κρακοβία είναι πολύ καλύτερη.

 

Όπως και να' χει, πήγα Μάρτιο 2014. Εντάξει η πόλη δε με ενθουσίασε από άποψη ομορφιάς, αλλά δε τη λες άσχημη. Μια χαρά ήταν. Εντύπωση μου έκαναν οι μεγάλες πλατείες και μεγάλα τετράγωνα γενικά, πολύ άπλα.

Από φαγητό, καλό μαγαζί για kebab το Amrit Kebab Kino Femina στην Aleja Solidarności. Πολύ φαγητό και οικονομικό το Bazyliszek στην Rynek Starego Miasta. Απλά μη πάρετε νερό, είχε ~5 ευρώ!!

Από διασκέδαση, είχε αρκετή ζωή και μου άρεσε. Τα clubάκια/bars στην Mazowiecka, ένα άλλος μέρος δε θυμάμαι με φοιτητικά στέκια (αρκεί να σου αρέσει το στυλ, είναι πιο χύμα φάση) και να προτείνω και το ελληνικό Paros στην Jasna αν θυμάμαι καλά. Φαίνεται εξαιρετικό εστιατόριο και την Παρασκευή είχε ελληνική βραδιά με ζωντανή μουσική μέχρι τις 22.00. Και μετά έπαιζε ελληνικά. όλες στα τραπέζια!! Επίσης το Pictures art bar cafe στην Chmielna για κοκτέιλς.

Για καφέ, αράζαμε συνέχεια σε καφετέρειες Green Cafe Nero, έχει σε πολλά σημεία, ωραίο περιβάλλον. Αλλά στην Krakowskie Przedmiescie είδα αρκετά και για γλυκά αλλά δε καθίσαμε.

 

Γυναίκες άνετες και γενικά γουστάρουν όταν λες ότι είσαι 'Ελληνας (αυτό πιο πολύ και από εμπειρίες φίλων που έχουν πάει).

δεν παω με φιλους :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βοηθεια για κωνσταντινουπολη αρχες ιανουαριου! διαμονη ταξιμ που εχει τον πεζοδρομο με τα μαγαζια κλπ αξιοθεατα συν το μετρο αν και δεν ξερω για που θα το χρησιμοποιησω η σουλταναχμετ που εχει αγια σοφια,παζαρι κλπ αξιοθεατα!  γενικες πληροφοριες και για συναλλαγμα κλπ! μονο ταυτοτητα θελει? επισης οι τιμες που ειναι να κλεισω μεσω travelplan με aegean ειναι φθηνοτερες απο το site της,γιατι? το check in τι ακριβως ειναι? επισης τι πιζει με αποσκευες? δε θελω να πληρωσω παραπανω!

Επεξ/σία από moumias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθεια για κωνσταντινουπολη αρχες ιανουαριου! διαμονη ταξιμ που εχει τον πεζοδρομο με τα μαγαζια κλπ αξιοθεατα συν το μετρο αν και δεν ξερω για που θα το χρησιμοποιησω η σουλταναχμετ που εχει αγια σοφια,παζαρι κλπ αξιοθεατα!  γενικες πληροφοριες και για συναλλαγμα κλπ! μονο ταυτοτητα θελει? επισης οι τιμες που ειναι να κλεισω μεσω travelplan με aegean ειναι φθηνοτερες απο το site της,γιατι? το check in τι ακριβως ειναι? επισης τι πιζει με αποσκευες? δε θελω να πληρωσω παραπανω!

 

Λοιπόν, Κωνσταντινούπολη πας μόνο με ταυτότητα. Συνάλλαγμα έκανα εκεί, υπάρχουν αξιόπιστα ανταλλακτήρια με πολύ καλή ισοτιμία και συνήθως χωρίς κάποιο έξτρα fee. Έμενα Besiktas, οπότε προς Ταξίμ δεν είχα κάνει ποτέ συνάλλαγμα, αλλά θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα ανταλλακτήρια που είναι κοντά στην Αγια Σοφιά, γιατί δεν έχουν καλή ισοτιμία. Η Aegean είναι πολύ ελαστική με τις βαλίτσες, εγώ με χειραποσκευή, μεγάλο backpack για laptop και κανονική βαλίτσα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Το check-in το κάνεις είτε online είτε στο γκισέ κανονικά και άμα δεν έχει το boarding pass στο εκτυπώνουν ( Η Aegean έχει και app ). Για το μετρό δυστυχώς δε θυμάμαι και πολλά, γιατί τα κανόνιζε άλλος για μένα. Από αξιοθέατα, Αγια Σοφιά, Ντολμαμπαχτσέ ( πολύ καλύτερο από το Τοπ Καπί ), παζάρι των μπαχαρικών ( Οι περισσότεροι έμποροι μιλάνε ελληνικά, οπότε να προσέχεις τι λες ), το Gulhane Park ( είναι ο εξωτερικός κήπος του Τοπ Καπί ), το μπλέ Τζαμί, το Γενί Τζαμί, ο πύργος του Γαλατά( πανοραμική θέα της πόλης )  και άμα κάτσεις μέρες μπορεί να πας και στα Πριγκηπονήσια ( αν και δεν ξέρω αν θα είναι καλά την εποχή που θα πας ). Επίσης, από ότι ξέρω το χειμώνα κάνει κρύο και χιονίζει, οπότε να έχεις ζεστά ρούχα. Τέλος, έχουν αρκετά οικονομική αγορά οπότε είναι ότι πρέπει για ψώνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο sultanhmet  αντι για ταξιμ αν μεινω εχει τα περισσοτερα αξιοθεατα κοντα και περναω στο ταξιμ μαλλον για τον πεζοδρομο με τα μαγαζια και κανα δυο ακομα αξιοθεατα,σωστα? 3 μερες θα κατσω! και το check in δεν το καταλαβαινω,εγω τωρα αγοραζω μεσω travelplan to εισιτηριο της aegean...απο κει και περα τι κανω? για τι βαλιτσα 8 κιλα βλεπω λεει μια με καποια χαρακτηριστικα για εκατοστα κλπ..στο πηγαινε δηλαδη δεν θα εχω προβλημα νομιζω γιατι λιγ ρουχα θα εχω...στο ελα ομως ολο και κατι θα εχω ψωνισει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έναν κωδικό για online check in που ανοίγει κάποιες μέρες πριν τη πτήση

Κάνεις check in και μετά πηγαίνεις με την ταυτότητα σου

Καλό θα ήταν να εκτυπώσεις το boarding pass αν και δεν μου το έχουν ζητήσει ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

That's it folks! Αύριο πετάω για Ταϊλάνδη, μετά Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη και καταλήγω ξανά Ταϊλάνδη. Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες. Οποιαδήποτε tips ευπρόσδεκτα!

ΠΑΟΚ -ΙΡΑΝ- Καμποτζη-Βιενταμ!!

Θυρα 4.

 

Καλα να περασεις !

Φωτο βαλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω τι γλυτωνω με το check in! και θελω να μου πειτα καμια βαλιτσα που να τηρει τα χαρακτιριστικα που λεει η aegean για να μην πληρωσω παραπανω!


και κατι αλλο,τωρα που εχω τον κωδικο κρατησης του εισιτηριου και αριθμο μπορω να παω στο αεροδρομιο και να τα παρω στο χερι μου τα εισιτηρια? επισης 8 κιλα το ατομο ειναι η χειραποσκευη ε? 2 ατομα απο 8 το καθενα ειναι οκ δηλαδη? ρωταω πολλα γιατι πρωτη φορα παω εξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάνιο κάνουν σίγουρα. Στην δεξιά άκρη της Ιτέας (όπως κοιτάς τη θάλασσα) έχει μια συμπαθητική μικρή παραλία που είναι και σχετικά οργανωμένη. Έχει 1-2 καφετέριες, ταβερνάκια, ένα μικρό ξενοδοχείο και κάνανε και θαλάσσια σπορ θυμάμαι. Άλλη παραλία για μπάνιο στην Ιτέα πρέπει να έχει στην ακριβώς αντίθετη πλευρά (τέρμα αριστερά).

 

Στο Γαλαξίδι επίσης έχει μικρές παραλίες και αρκετά ταβερνάκια κλπ, όπως και σε κάποια κοντινά χωριά που βρίσκεις στο δρόμο από Ιτέα προς Ναύπακτο αλλά δεν θυμάμαι ονόματα.

 

Μιλάς για του χρόνου ή για τώρα;

 

Στην Άμφισσα να πας στο Καπνοπωλείο (μεζεδοπωλείο - ταβερνάκι), πολύ ωραίο μαγαζάκι και πιστεύω να υπάρχει ακόμα!

 

Για το καπνοπωλειο που λες, αυτο εδω ειναι;

http://www.gastronomos.gr/estiatoria/4979/faropoulos-amfissa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε να προτείνετε κανένα προορισμό που να αξίζει για περίοδο Χριστουγέννων/Πρωτοχρονιάς και να παίζει να βρω κάτι αυτήν την εποχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...