Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

That's it folks! Αύριο πετάω για Ταϊλάνδη, μετά Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη και καταλήγω ξανά Ταϊλάνδη. Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες. Οποιαδήποτε tips ευπρόσδεκτα!

Πες λίγο τι πλάνο έχεις για να δω πως μπορώ ενδεχομένως να βοηθήσω με τιπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες λίγο τι πλάνο έχεις για να δω πως μπορώ ενδεχομένως να βοηθήσω με τιπ

Αυτή τη στιγμή είμαι στο Chiang Mai και θα κάτσω μέχρι και το Loy Krathong. Μετά θα πάω Hanoi για 6-7 μέρες και μετά Ho Chi Minh για άλλο τόσο. Μετά Siem Reap για δυο εβδομάδες για volunteering σε σχολείο. Και μέχρι μέσα Ιανουαρίου σε νησιά στην Ταϋλάνδη (μάλλον Ko Samui, Ko Phangan και Ko Tao). Το Λάος το αποκλείσαμε μιας και δεν υπάρχει καμία ιατρική περίθαλψη στη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραία! Θα σου φτιαξω ενα ωραιότατο σεντόνι με πληροφορίες αυριο-μεθαυριο. Στο Ανόι θα σου πρότεινα ίσως να υπολογιζεις 4-5 ημερες (αν και εμεινα πολυ παραπανω, θεωρω οτι αρκούν - αν και η πόλη πραγματικά είναι σουρεαλιστικά υπεροχη). Το ίδιο και στη Σαϊγκόν - ένας ενδιάμεσος σταθμός στο Χόι Αν δε θα ηταν κακός - με τρένο θα κατεβεις;

 

Πω, δε φαντάζεσαι ποσο σε ζηλεύω! Υπέροχα θα περάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια λιγο παιδες σε κάποια ερωτήματα που έχω.. (Θα παω Παρισι αρχες Δεκεμβρη για 5 μερες)

 

1. Στο Παρισι γενικα ποσο ειναι το κοστος για μετακινηση με το μετρο; Υπαρχει αυτη η holiday card που ειναι για 5 μερες; Αξιζει και αν ναι ποσο κανει;

 

2. Απο το αεροδρομιου του Σαρλ ντε Γκωλ ποση ωρα ειναι για το κεντρο του παρισιου και τι συμφερει να παρεις; Τρενο ή λεωφορείο; Ποσο κοστιζει;

 

3. Τι πρεπει οπωσδηποτε να δω στο Παρισι και τι "κολπα"/συμβουλες υπαρχουν για να παρεις το μεγιστο σε 5 μερες; πχ τι ωρες να παω στον πυργο του Αιφελ κλπ..

 

4. Ποσο κοστιζει η βαρκαδα; Και ποσο τα εισητηρια στο Λουβρο, στη Disneyland και στον πυργο του Αιφελ;

 

5. Πρεπει να κλεισω καποιο εισητηριο μεσω ιντερνετ; Θα μου βγει πιο φθηνα;

 

6. Μερη οχι τοσο γνωστα που ειναι ομως ωραια, ή εχουν ωραιο φαγητο κλπ;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Αν και λίγο καθυστερημένα, θα σου απαντήσω γιατί ακόμα δεν έχεις φύγει.

 

1) Το μετρό στο Παρίσι, όπως και στις περισσότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, είναι φωτιά και λάβρα. Δεν θυμάμαι πόσο είναι το μεμονομένο εισιτήριο, αλλά δεν αξίζει. Η holiday card που λες, λέγεται Paris visite. To Παρίσι χωρίζεται σε 4 ζώνες μετακινήσεων. Ανάλογα για πόσες ζώνες θα βγάλεις, κυμένεται και η τιμή. Το αεροδρόμιο Charles de Gaulle, το παλάτι των Βερσαλλιών και η Disneyland ανήκουν στην εξωτερική ζώνη, που είναι και η ακριβότερη. Αν θυμάμαι καλά, το εισιτήριο για 5 μέρες ήταν κάπου στα 80 ευρώ.

 

2) Από το αεροδρόμιο Charles de Gaulle καλύτερα να πάρεις τρένο. Βασικά, δεν ξέρω καν αν υπάρχει λεωφορείο. Το τρένο μέχρι τον σταθμό Chatelet - Les Halles που είχα κατέβει εγώ, έκανε περίπου 30-40 λεπτά. Αν βγάλεις την Paris visite για όλες τις ζώνες, δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον για το τρένο. Εκδοτήρια έχει στο σταθμό των τρένων στο αεροδρόμιο. Tip: Από το terminal του αεροδρομίου μέχρι των σταθμό των τρένων πας με ένα τραμ, το οποίο είναι χωρίς οδηγό, και είναι δωρεάν. Για να το βρεις, ακολούθα τις πινακίδες που γράφουν CDGVAL ή Paris by train.

 

3) Τα κλασσικά. Πύργο του Άιφελ, Λούβρο, Τροκαντερό, Μονμάρτη κλπ. Μην πας στο Moulin Rouge, εκτός εάν σου αρέσει να σου πιάνουν το λώκο. Γενικά, η περιοχή του Moulin Rouge είναι λίγο underground και καλύτερα να την αποφύγεις τη νύχτα. Στον πύργο του Άιφελ να πας όσο πιο νωρίς γίνεται, γιατί πλακώνει κόσμος. Ομοίως, και στο Λούβρο γιατί θέλει πολλές ώρες για να δεις τα βασικά. Στο Παρίσι υπάρχει και ένα από τα πιο γνωστά μουσεία σύγχρονης τέχνης, το Πομπιντού. Αν σου αρέσει η συγχρονη τέχνη, πήγαινε. Προσωπικά δεν είμαι λάτρης και ακόμα βρίζω.

 

4) Η βαρκάδα δεν ξέρω πόσο κοστίζει. Για τα υπόλλοιπα έχουμε και λέμε: στον πύργο του Άιφελ πληρώνεις 9 ευρώ για να ανέβεις μέχρι το δέυτερο όροφο και αν θέλεις να συνεχίσεις για την κορυφή πληρώνεις άλλα 6. Μην τα τσιγκουνευτείς, αξίζει. Ο Λούβρος έχει είσοδο 12 ευρώ, το Πομπιντού 16 και η Disneyland είναι η ακριβότερη από όλα. Το εισιτήριο έκανε 73 ευρώ το άτομο, αλλά άξιζε και το τελευταίο σεντ. Οι τιμές αυτές είναι περσινές. Στην Disneyland, αν έχεις την Paris visite, έχεις 10 ευρώ έκπτωση. Επίσης, η τιμή αυτή που σου λέω ήταν ανήμερα τα χριστούγεννα. Νομίζω ότι η κανονική τιμή της Disneyland είναι 68 ευρώ, αλλά δεν σε παίρνω και στο λαιμό μου.

 

5) Δεν γνωρίζω. Εμείς τα κλείναμε όλα επι τόπου.

 

6) Αν σου αρέσει το Amelie (είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες), ανεβαίνοντας για Μονμάρτη και συγκεκριμένα στη Rue Lepic, είναι το Cafe de 2 Moulins, που είναι το καφέ που δούλευε η Αμελί και μέσα στο οποίο έχουν γυριστεί σκηνές της ταινίας. Δεν είναι τίποτα το συγκλονιστικό, αλλά έχει πολύ ωραίο φαγητό. Στην Avenue des Champs-Elysees και από το ύψος της Place de la Concorde έχει χρισουγεννιάτικη αγορά. Δεν ξέρω αν θα την έχουν στήσει όταν θα είσαι εκεί, αλλά αξίζει μια βραδινή βόλτα για ένα hot dog και ένα ποτήρι gluhwein. Στην Place de la Concorde έχει κάτι σαν το London eye, αλλά σε μικρότερη κλίμακα. Δεν ανεβήκαμε για να σου πω αν αξίζει γιατί η ουρά έφτανε μέχρι το Βέλγιο. Μην παραλέιψεις να επισκευθείς τα Ηλύσια πεδία. Μπορείς να ανέβεις στην κορυφή της αψίδας του θριάμβου πληρώνοντας εισιτήριο (δεν ξέρω πόσο και αν αξίζει). Στο Παρίσι έχει αρκετά μαγαζιά Le Pain Qutidien. Είναι τύπου φούρνος-καφέ-ζαχαροπλαστείο. Βρες ένα και αγόρασε ένα βάζο πραλίνα Brunette. Σε κάθε κουταλιά θα με ευχαριστείς. Το αγαπημένο μου το άφησα για το τέλος. Galeries Lafayette. Είναι πολυκατάστημα, το οποίο πέρισυ ήταν φανταστικά στολισμένο. Είχαν ένα πελώριο ανάποδο χρισουγεννιάτικο δέντρο που κρεμόταν από την οροφή. Απένατι είναι το Galeries Lafayette Maison, το οποίο έχει ζαχαροπλαστεία, εστιατόρια και μία κάβα. Αξίζει να κάνεις μια βόλτα και να δεις τις πάστες και γιατί όχι να δοκιμάσεις και μία, αλλά να ξέρεις είναι πανάκριβες. Στον πάνω όροφο έχει μία τεράστια κάβα με τρελή ποικιλία σε κρασιά. Επίσης, αν είσαι λάτρης του κρασιού, αξίζει μια επίσκεψη. Στη συγκεκριμένη κάβα είδα το πιο ακριβό κρασί που έχω δει στη ζωή μου. Ένα κόκκινο σε φιάλη των 6 λίτρων (μπορεί και 8, δεν θυμάμαι καλά) που κόστιζε μόνο 63.000 ευρώ  :blink:  Τζάμπα το έδιναν. Δεν χωρούσε στη βαλίτσα, αλλιώς θα το έπαιρνα  :-D

 

Αυτό που θα πρέπει να ξέρεις είναι ότι φαΐ και ποτό στο Παρίσι είναι ακριβά. Ένα ποτήρι μπιρά ξεκινούσε από τα 7-8 ευρώ και έφτανε μέχρι 13-14. Μόνο το κρασί είναι σε νορμάλ τιμές. Προσοχή. Όπου και αν κάτσεις για φαγητό, ό,τι κρέας και αν παραγείλεις να τους λες να σου το ψήσουν καλά. Το πρώτο βράδυ έφαγα ένα burger που μέσα έσταζε αίμα, ενώ κάποια μέρα έτυχε να κάθεται στο διπλανό τραπέζι κάποιος που το μπιφτέκι του ήταν εντελώς ωμό. Όπως το είχαν πάρει από τον χασάπη.

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα. Εάν έχεις κάποια απορία, ρώτα και εάν ξέρω θα σου απαντήσω. Καλά να περάσεις. Το Παρίσι είναι πανέμοφρο.

 

Edit: Ξέχασα να σου πω να επισκευθείς την Παναγία των Παρισίων και εννοείται ότι όταν θα ανέβεις στην Μονμάρτη θα επισκευθείς την Sacre Coeur. Αν σου αρέσουν creepy μέρη, να επισκευθείς τις κατακόμβες με εισιτήριο 8 ευρώ. Επίσης, από την Place de la Batille ξεκίνησε η γνωστή γαλλική επανάσταση, στην οποία υπάρχει και αντίστοιχο μνημείο. Τέλος, αν είσαι λάτρης των Doors, στο κοιμητήριο Pere Lachaise είναι ο τάφος του Jim Morrison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά θα πάω Hanoi για 6-7 μέρες 

Λοιπόν, επανήλθα με λίγες πληροφορίες παραπάνω.

 

Για βόρεια Ταϋλάνδη δεν έχω ιδέα – μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά το Βιετνάμ όπου είχα μείνει κάμποσο καιρό και νοτιοανατολική Ταϋλάνδη *εφόσον προκύψουν απορίες.

 

Το Hanoi είναι εξαιρετική επιλογή – φαντάζομαι από εκεί που είστε θα πάτε αεροπορικώς; Εφόσον κλείσετε ξενοδοχείο πριν, ρωτήστε τους αν προσφέρουν δωρεάν μετακίνηση από&προς το αεροδρόμιο. Αν οχι, η οικονομικότερη λύση είναι το κρατικό λεωφορείο. Κοστίζει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 14 δολάρια το άτομο.

 

Στο Ανόι θα κάνεις άπειρες βόλτες στην παλιά πόλη – να προσέχεις τους οδηγούς, κάποιος μου είχε πει να κοιτάω 4 φορές αριστερά και δεξιά για να περάσω απέναντι. Γενικά ατυχήματα δε συμβαίνουν, παρά την παράνοια με τα μηχανάκια, απλά έχε υπόψη ότι από τη στιγμή που θα αποφασίσεις να διασχίσεις το δρόμο δεν πρέπει να σταματήσεις να ξανακοιτάξεις πίσω ή δίπλα σου. Μου πήρε πάνω από μία βδομάδα να το συνειδητοποιήσω.

 

Το φαγητό είναι ένα όνειρο! Pho Bo θα να φας οπωσδήποτε στο Pho 10. Τα αυγά σου αρέσουν; Αν όχι, να μάθεις να σου αρέσουν, ως φτηνή πηγή πρωτείνης θα τα φας παντού. Έχει ξεναχούς που προσφέρουν γαστρονομικά τουρ παρεμπιπτόντως, εγώ γνώρισα τυχαία μία βιετναμέζα και μου έσμπρωξε τις πληροφορίες σε χαρτάκι οπότε δε χρειάστηκε – ίσως είναι καλή φάση όμως. Από αυτήν μάθαμε για το Giang Cafe, ομορφο καφέ με κατι σαν καπουτσίνο με μαρέγκα. *τα αυγά που λέγαμε. Να πάτε, έχει πλάκα. Επίσης στο Ανόι υπάρχει ο δρόμος της μπύρας, μικροζυθοποιοί που προσφέρουν πάμφθηνη μπύρα, θα το βρεις σε κάθε οδηγό βέβαια οπότε μαλλον δε χρειάζεται να ψάξω κάρτες και τέτοια. Α. Το σημαντικότερο. Αυτό.

 

 

 

 

dsc09014049wz7b1tr.jpg

Τοπική σπεσιαλιτέ, παγωτό καρύδα μέσα σε καρύδα με ξύσμα καρύδας! Από τις πιο δυνατές εμπειρίες της ζωής μου.

Δε θυμάμαι που το έφαγα συγκεκριμένα, θα το βρεις όμως σε αρκετά καφέ.

 

 

 

Και αυτό.

 

 

 

picnvhomuybf0.jpg

 

Στο To Tich

 

Να μη βάλεις πάγο όμως. Μπορεί να εξελιχθεί σε εφιάλτη...

 

 

 

Γενικά όμως να είσαι προετοιμασμένη να συναντήσεις και αυτό

 

 

 

 

dsc09078jw759kozm8.jpg

όπως με ενημέρωσαν, ανάλογα με τον ανάμικτο πατσά, ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ τρώνε τα πόδια και το κεφάλι

 

 

 

 

Κάτι άλλο που έκανα εκεί και είχε πλάκα ήταν η ημερίσια εκτός πόλης με το ποδήλατο. Η ξεναγός, βιετναμέζα τρελαμένη, μας έβαλε σε κάποια φάση να κάνουμε αναστροφή σε έναν αυτοκινητόδρομο και να περάσουμε απέναντι με τα ποδήλατα στο χέρι. Ακόμη δεν έχω καταλήξει στο αν θα το ξαναέκανα, είχε πάντως αδρεναλίνη. Μναι, θα το ξαναέκανα. Σίγουρα. Ψάξτο.

 

Σκέψου το σενάριο να κατέβεις με τρένο μέσω Hue και Hoi An και τα ξαναλέμε, γιατί πρέπει να φύγω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Garnele χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα τις έχω υπόψην μου. Αν έχεις καμία πρόταση για εστιατόριο ή περιοχή για ποτό στο Hanoi πες μου. Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι λίγο το φαγητό στο Βιετνάμ γιατί έχω ακούσει πολύ graphic ιστορίες από δηλητηριάσεις κτλ. Λέμε να κλείσουμε Airbnb, είναι πολύ πιο βολικό από ξενοδοχείο και γνωρίζεις και κόσμο! :) Μετά από Hanoi λέμε να πάμε Saigon αλλά θα μπορούσαμε να το παραλέιψουμε για Hoi An, Hue και Da Nang. Έχεις κάποια εμπειρία από αυτές τις πόλεις; Προτιμάμε αεροπορικώς μιας και τα εισιτήρια με Air Asia είναι πάνφθηνα και έτσι κερδίζεις λίγο χρόνο στις διαδρομές. Και πάλι σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Garnele χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα τις έχω υπόψην μου. Αν έχεις καμία πρόταση για εστιατόριο ή περιοχή για ποτό στο Hanoi πες μου. Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι λίγο το φαγητό στο Βιετνάμ γιατί έχω ακούσει πολύ graphic ιστορίες από δηλητηριάσεις κτλ. Λέμε να κλείσουμε Airbnb, είναι πολύ πιο βολικό από ξενοδοχείο και γνωρίζεις και κόσμο! :) Μετά από Hanoi λέμε να πάμε Saigon αλλά θα μπορούσαμε να το παραλέιψουμε για Hoi An, Hue και Da Nang. Έχεις κάποια εμπειρία από αυτές τις πόλεις; Προτιμάμε αεροπορικώς μιας και τα εισιτήρια με Air Asia είναι πάνφθηνα και έτσι κερδίζεις λίγο χρόνο στις διαδρομές. Και πάλι σε ευχαριστώ!

post-202580-0-43140200-1447709473_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αναφορικά με το φαγητό να σου πω ότι εγώ την πάτησα όσο καιρό ήμουν στο Βιετνάμ από μία κοκακολα. Βασικά από τον πάγο - φαντάζομαι - στην κοκακολα. Γενικά αν πρέπει να είστε με κάτι προσεκτικοί είναι ο πάγος και τα φρέσκα φρούτα και λαχανικά, αυτά δηλαδή που δεν έχουν βράσει ούτε μισό λεπτό. Ή φρούτα χωρίς φλούδα όπως η μπανάνα ξερωγω. Ο χρυσός κανόνας είναι cook it - peel it or leave it. Μην κάνετε τη βλακεία και αρχίσετε να τρώτε σε εστιατόρια, η βιετναμέζικη κουζίνα - όπως και η ταϋλανδέζικη - τρώγεται στο δρόμο. Η μόνη διαφορά είναι οι καρέκλες, οι βιετναμέζοι έχουν πιο άβολες ;-)

Σε ένα εστιατόριο φάγαμε όσο καιρό μείναμε στο Ανόι, το green pepper το οποίο έχει και δυτική κουζίνα, και αυτό γιατί μας ειχε πιάσει στερητικό από τα γαλακτοκομικά. Καλό ήταν, μπορείτε να το δοκιμάσετε. Έχει ίδιο και στη Σαϊγκόν αν ξετρελαθείτε!

Για ποτό τριγυρίστε στο Old Quarter, θα βρείτε σίγουρα την... Βαλαωρίτου της πόλης, ειναι ένας δρόμος μόνο με μπαράκια (ξέχνα αυτό που έχεις στο μυαλό σου όμως) για να δείτε πως βγαίνει τέλος πάντων η ΝΕΟΛΑΙΑ εκεί.


τετοια φαση
beer-3.jpg



Σε πιο δυτικό στυλ τριγυρίστε στη γαλλική περιοχή (French Quarter). Έχει πιο ωραία καφέ ίσως αλλά νύχτα για ποτό δεν πήγα νομίζω καθόλου.

Α και να έχετε υπόψη σας ότι ψάχνοντας εστιατόρια ή μπαρ δυτικού στυλ θα είστε ανάμεσα σε μεθυσμένους γερμανούς και άγγλους τουρίστες. Και δεν είναι και απαραίτητο ότι επειδή είναι εστιατόρια δε θα κοιμηθείτε αγκαλιά με την τουαλέτα, μιας που ξέρουν ότι δεν θα σας κάνουν και πελάτες. Εμείς τρώγαμε όπου βλέπαμε βιετναμέζους να τρώνε, ιδανικά χωρίς καθόλου τουρίστες.
Τις συνθήκες υγιεινής θα σου πάρει λίγο να τις συνηθίσεις... Αλλά αν το πάρεις απόφαση θα έχεις ωραίες γευστικές εμπειρίες - συνήθως γίνεται εκεί που αρχίζεις να πεινάς και λες δε με νοιάζει τίποτα, θα έτρωγα και σκύλο (btw υπάρχει και τέτοιο μάρκετ αν είσαι έτοιμη για όλα)

Ένα από τα πιο ωραία γεύματα πχ που θυμάμαι ήταν σε ένα τύπου street food αλλά με εσοχή και μακρόστενα τραπέζια μας έφερε fondue και όλα τα υλικά να τα βράσουμε εμείς (εκεί τρώνε γενικά... al dente, ακόμη και το κοτόπουλο το βράζουν δυο λεπτά!!!!) και σε κάποια φάση ήθελε κάποιος να πάει τουαλέτα. Μας σηκώνει λοιπόν από το τραπέζι για να ανοίξει την πόρτα πίσω μου, όπου ήταν η τουαλέτα και ΠΕΦΤΟΥΝ σακούλες με λαχανικά. Ο τύπος πρέπει να κατουρούσε πάνω στον κόλιανδρο που έφαγαν οι επόμενοι! Εμείς είχαμε φάει ήδη οπότε ήταν πολύ αργά για να αναθεωρήσουμε, το φαγητό ήταν υπέροχο.

Έχεις κάνει εμβόλια παρεμπιπτόντως; Λένε ότι το εμβόλιο για χολέρα σε προστατεύει ίσως και από κάποιες τροφικές δηλητηριάσεις - εγώ ήμουν καλυμένη με αυτό ούτως ή άλλως, ίσως η ανοχή οφείλεται και σε αυτό. Αλλά ίσως και όχι. ;-) Ζήστο όπως και να χει, είναι κρίμα!

Da Nang και Hue να μην πάτε. Το Da Nang είναι κάτι σαν ένα κραμα Las Vegas και λουναπαρκ, φρίκη. Το Hue έχει τη γοητεία της πρώην αυτοκρατορικής πρωτεύουσας, θα στο πρότεινα σως μόνο σαν ενδιάμεσο σταθμό (όχι πάνω από μια διανυκτέρευση, η πόλη είναι φρίκη) για να πάτε στο παλάτι. Αλλά και πάλι όχι ιδιαίτερα αν δεν έχετε πολύ χρόνο. Αξίζει όμως το Hoi An, ειναι ονειρεμένη πόλη, υπέροχα εστιατόρια (αμε!) και μπαρ, ψιλοδυτική φάση αλλά εκεί έμεινα περίπου 10 μέρες, έκανα ένα workshop μαγειρικής... το προτείνω κι αυτό ανεπιφύλακτα. Έχει και θάλασσα κοντά, μπορείτε να νοικιάσετε ποδήλατα και να πηγαίνετε, είναι περίπου 20 χιλιόμετρα flat, σαν να κάνεις βόλτα στην Ολλανδία ένα πράγμα. Εκεί έχω να σου προτείνω και υπέροχη διαμονή.

Σχετικά με τη μετακίνηση: έχω πετάξει και με Asian και με VietJet, η δεύτερη ήταν σαν Ryan αλλά για μαξ ύψος 1,50, νομίζω δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο, ένιωθα λες και είμαι σε αεροπλάνο με καρέκλες νηπιαγωγίου!! Κανένα πρόβλημα και με τις δυο όμως και αξίζει ίσως και για εσωτερική μετακίνηση αν δεν θέλετε να πάρετε το τρένο.

Το τρένο στο Βιετνάμ το έχω όμως μες στην καρδιά μου: είναι παγκοσμίως το πιο αργό τρένο και γι αυτό αν ταξιδέψεις μέρα βλέπεις ωραία πράγματα. Αν αποφασίσετε να ταξιδέψετε με αυτό και κλείσετε κουπέ με κρεβάτια, να κλείσετε δευτερη θέση ΟΧΙ ΠΡΩΤΗ! Ακούγεται περίεργο αλλά: η πρώτη θέση έχει μεν μόνο 4 κλίνες με κανονικό στρώμα. Η δεύτερη έξι με λαστιχένιο στρώμα. Στο κανονικό στρώμα μπορούν να τρυπώσουν διάφορα πράγματα που δεν τα θες να περπατάνε επάνω σου ενώ κοιμάσαι. Στο λαστιχένιο φυσικά δεν υπάρχει αυτό το ρίσκο γιατί τι να κάνει η κατσαρίδα με τα λάστιχα, τα νεκρά κύτταρα την ενδιαφέρουν. Ακούγεται σαν να σε αποτρέπω από το να πάρεις τρένο, αλλά εμένα μου άρεσε, είχε απίστευτο χαβαλέ, ταξιδεύαμε με ένα ηλικιωμένο ζευγάρι και δυο 20χρονους βιετναμέζους οι οποίοι κοιμήθηκαν με το που ξεκίνησε το τρένο και ξύπνησαν - όπως όλοι μας - στις 6 από τα εμβατήρια (λες και είσαι στρατο ξερωγω) και τον τύπο που έφερνε Pho Bo, την παραδοσιακή βιετναμέζικη σούπα για πρωινο.

Δηλαδή με τις ημέρες που λες ότι έχετε διαθέσιμες να κάνετε το τρίπτυχο Ανοι - Χόι Αν - Σαϊγκόν. Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος πρέπει να κατουρούσε πάνω στον κόλιανδρο που έφαγαν οι επόμενοι! Εμείς είχαμε φάει ήδη οπότε ήταν πολύ αργά για να αναθεωρήσουμε, το φαγητό ήταν υπέροχο.

 

Έχεις κάνει εμβόλια παρεμπιπτόντως; Λένε ότι το εμβόλιο για χολέρα σε προστατεύει ίσως και από κάποιες τροφικές δηλητηριάσεις - εγώ ήμουν καλυμένη με αυτό ούτως ή άλλως, ίσως η ανοχή οφείλεται και σε αυτό. Αλλά ίσως και όχι. ;-) Ζήστο όπως και να χει, είναι κρίμα!

 

Χαχαχα τρελό! Από εμβόλια έχω κάνει όσα μου σύστησε ο γιατρός (Hepatitis, Thypoid) αλλά όχι χολέρα. Αποφεύγω ήδη τον πάγο και τα ωμά λαχανικά (έχω αρκετή εμπειρία από Ταυλάνδη), και πάνω από ολα αποφεύγω τα εστιατόριο με σιχαμένο δυτικό φαγητό. Από Saigon ποιές είναι οι εντυπώσεις σου; Επίσης αν κατάλαβα καλά, τις μετακινήσεις μέσα στην πόλη της κάνατε με Uber;

 

 

SIlverage αυτό είναι PSA flight 182 όχι AirAsia, τουλάχιστον βάλε τη σωστή φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι, αυτά ούτως ή άλλως, ανάλογα με τους σκοπούς που έχεις trekking ή city travel, προτείνουν και αντιλυσσικο (!) και χάπια για μαλάρια... Νομίζω ότι μου έκαναν μία απ’ όλα όταν τους έδειξα το πλάνο μου, χαχα. Τo εμβόλιο για χολέρα το είχα κάνει ούτως ή άλλως. Οπως και να χει, σίγουρα η γιατρός σου ξέρει καλύτερα και σου πρότεινε αυτά που έπρεπε.

 

Το Green Pepper δεν είναι σιχαμένο δυτικό φαγητό πάντως, έχει γκουρμέ βιετναμέζικη και ταϋλανδέζικη κουζίνα και εξαιρετικά κοκτέηλ – αλλά προσφέρει και νορμάλ δυτική κουζίνα. Αφού θα μείνεις καιρό ίσως χρειαστείς μια αλλαγή, μία πίτσα με τέσσερα τυριά ρε αδερφέ ;-)

 

Η Σαϊγκόν μου άρεσε πολύ, αν και θυμίζει αρκετά δυτική πόλη, καμία σχέση με το Ανόι, μου φάνηκε έως και λίγο βαρετή από αυτή την άποψη. Για να καταλάβεις, ενώ στο Β. Βιετνάμ δεν βλέπεις αυτοκίνητα πέρα από τα ταξί (θα σε σταματάνε διαρκώς και ταξί/μηχανάκια αλλά, αλήθεια, μην κάνεις το λάθος!) στη Σαϊγκόν βλέπεις κυρίως αυτοκίνητα. Η αλήθεια είναι ότι δεν την έζησα πολύ, πήγα μόνο για να δω ένα DJ και να πάρω το αεροπλάνο... Πήγα και σε καναδυο μουσεία... ό,τι θα έκανες πάνω κάτω και σε μία ευρωπαϊκή πόλη έκανα εκει. Παρόλα αυτά όμως σκέφτομαι ότι ίσως πριν πάτε Καμπότζη θα ήταν καλή ιδέα μία στάση εκεί και μετα... αεροπορικώς; Υπάρχει και η δυνατότητα να περάσετε με το πλοίο απέναντι, ήταν το αρχικό μας πλάνο βασικά αλλά τελικά δεν το κάναμε. Ίσως σας ενδιαφέρει σαν ιδέα όμως να το ψάξετε.

 

Μετακινήσεις... με τα πόδια. Όλα με τα πόδια ή ποδήλατο. ΜΜΕ νομίζω δεν χρησιμοποίησα καθόλου. Το ταξί είναι πάμφθηνο – με την κλασική προϋπόθεση ότι το χρησιμοποιείς πάντα όπως και στην Ταϋλάνδη, δηλαδή με ταξίμετρο και χωρίς παζάρια* – οπότε μερικές φορές που χρειάστηκε χρησιμοποιησα ταξί. Γενικά η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην Ταϋλάνδη και το Βιετνάμ (εκτός της θρησκείας, που οπωσδήποτε θέτει κάποια κοινωνικά όρια τα οποία οι Βιετναμέζοι δεν τα έχουν) είναι οτι στην πρώτη υπάρχει ο τουρισμός εδώ και χρόνια και έχουν συνηθίσει ανάμεσα σε τουρίστες.

 

*Θα έχεις συχνά την αίσθηση και στο Βιετνάμ ότι πλήρωσες πολλά για αυτό που πήρες. Το παζάρι βέβαια είναι στάνταρ (μην πληρώσεις σε καμία περίπτωση πάνω από τα μισά της αρχικής τιμής), αλλά και πάλι φυσικά, είναι 100 φορές φθηνότερο από ότι θα το αγόραζες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραία! Θα σου φτιαξω ενα ωραιότατο σεντόνι με πληροφορίες αυριο-μεθαυριο. Στο Ανόι θα σου πρότεινα ίσως να υπολογιζεις 4-5 ημερες (αν και εμεινα πολυ παραπανω, θεωρω οτι αρκούν - αν και η πόλη πραγματικά είναι σουρεαλιστικά υπεροχη). Το ίδιο και στη Σαϊγκόν - ένας ενδιάμεσος σταθμός στο Χόι Αν δε θα ηταν κακός - με τρένο θα κατεβεις;

 

 

επειδη εδω και καιρο προγραμματιω ενα παρομοιο ταξιδι δηλαδη λαοσ-καμποτζη-βιετναμ αν μπορεις να μασ δωσεις τα φωτα σου αφου το ζεις απο πρωτο χερι..Απο  καμποτζη για λαος θα παω οδικως για την εμπειρια απο οτι ειδα χρειαζεται βιζα απο καμποτζη για λαος αν στο περιπου περασες την διαδικασια ενημερωσε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίζα χρειάζεσαι φυσικά και για τις τρεις χώρες που αναφέρεις, αλλά μονο τη βιετναμέζικη πρεπει να εχεις απο πριν, οι αλλες είναι on arrival. Για road trip με αυτοκίνητο δεν ξέρω, δεν έχω καθόλου εμπειρία με αυτοκίνητο εκεί :( σίγουρα πρεπει πάντως να προσεχεις διπλά με το θέμα της ασφαλειας (και του αυτοκινήτου αλλά και στην οδήγηση φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίζα χρειάζεσαι φυσικά και για τις τρεις χώρες που αναφέρεις, αλλά μονο τη βιετναμέζικη πρεπει να εχεις απο πριν, οι αλλες είναι on arrival. Για road trip με αυτοκίνητο δεν ξέρω, δεν έχω καθόλου εμπειρία με αυτοκίνητο εκεί :( σίγουρα πρεπει πάντως να προσεχεις διπλά με το θέμα της ασφαλειας (και του αυτοκινήτου αλλά και στην οδήγηση φυσικά)

με λεωφορειο θα παω χαχαχαχαχα τελοςπαντων θα το ψαξω γιατι ειναι ενα θεμα και δεν θελω να κατσω στα συνορα για διανυκτερευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ οκ, και με τάραξες, δεν ήξερα πως να σου το πω να μην το κάνεις... χαχαχ. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πως είναι με τις πρεσβείες στην Ελλάδα, εγώ έστειλα μάλιστα ταχυδρομικώς στην πρεσβεία του Βιετνάμ το διαβατήριο και τα χρήματα - με αρκετό άγχος για το αν θα τα πάρω πίσω ποτέ - αλλά τελικά δεν υπήρξε πρόβλημα. Τις υπόλοιπες τις παίρνεις κανονικά με το αντίτιμο στα σύνορα χωρίς να σε κρατήσουν για διανυκτέρευση (γιατί άλλωστε, τουρίστας είσαι!), νομίζω ότι είναι γύρω στα 20-25 ευρώ έκαστη. Αλλά όλα αυτά μπορείς να τα βρεις online, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ οκ, και με τάραξες, δεν ήξερα πως να σου το πω να μην το κάνεις... χαχαχ. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πως είναι με τις πρεσβείες στην Ελλάδα, εγώ έστειλα μάλιστα ταχυδρομικώς στην πρεσβεία του Βιετνάμ το διαβατήριο και τα χρήματα - με αρκετό άγχος για το αν θα τα πάρω πίσω ποτέ - αλλά τελικά δεν υπήρξε πρόβλημα. Τις υπόλοιπες τις παίρνεις κανονικά με το αντίτιμο στα σύνορα χωρίς να σε κρατήσουν για διανυκτέρευση (γιατί άλλωστε, τουρίστας είσαι!), νομίζω ότι είναι γύρω στα 20-25 ευρώ έκαστη. Αλλά όλα αυτά μπορείς να τα βρεις online, ναι.

ασε αμα δεις τα λεωφορεια τους θα σε πιασει η καρδια σου-το θεμα και τα αεροπλανα τους ειναι ακομα ποιο χαλια σε ευρωπαικη χωρα εχουν απογορευτικο και ας βρηκα την διαδρομη καμποτζη-λαος 24 ευρω δεν αξιζει....τωρα κατι τελευταιο αν δεν κανω λαθος αν χρηιμοποιησω ελληνικη καρτα για να πληρωσω λεμε φαγητο καμια βιζα οτιδηποτε τελοςπαντω μας αγγιζουν τα καπιταλ κοντρολ εκει?γιατι λεω να βγαλω μια καρτα σκριλλ βεβαια σε σφαζει στην προμη8εια αλλα θα κανει την δουλεια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...