Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι τα αεροπλάνα τους, καλύτερα από κάποια της Ryan μάλιστα! Αλλά φαίνεται να ξέρεις καλύτερα, κι ας μην έχεις πάει ακόμα!

 

Και δεν έχω ιδέα τι κάνετε με τα κάπιταλ κοντρολς στα ταξίδια, εγώ έχω τις καλές κάρτες, αυτές τις made in Germany ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά είναι τα αεροπλάνα τους, καλύτερα από κάποια της Ryan μάλιστα! Αλλά φαίνεται να ξέρεις καλύτερα, κι ας μην έχεις πάει ακόμα!

 

Και δεν έχω ιδέα τι κάνετε με τα κάπιταλ κοντρολς στα ταξίδια, εγώ έχω τις καλές κάρτες, αυτές τις made in Germany ;)

ασια εχω παει περρισοτερεσ φορες και απο την σαλαμινα που ειναι διπλα μουυυ χαχαχαχα....μεχρι την καμποτζη καλα ειναι τα αεροπλανακια και οι εσωτερικες πτησεις εχω δει τιε εταιρειες ομωσ στο λαος με την airlaos αμα ψαξεις για να μην μπαινω σε λεπτομερειες θα καταλαβεις...οκ φιλε καλα ταξιδια να εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τι με ρωτάς ρε άνθρωπε για τη βίζα αφού έχεις πάει;;;

τι πινεις και δεν μας δινεις η ασια αποτελειται μονο απο βιετναμ-καμποτζη-λαος?εκει δεν εχω παει και θα ειναι πρωτη φορα που θα παω οδικως καμποτζη-λαος γι αυτο ρωτησα παπατσακαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο καιρο λεγαμε για μια απο τις καλυτερες παραλιες

Δυστυχως χαθηκε

Μαζι και ο λογος διακοπων στο νησι αυτο

https://www.efsyn.gr/video/exafanistikan-oi-egkremnoi-tis-leykadas-video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, δεν ήταν και ο μοναδικός λόγος να πας στη Λευκάδα, ούτε θα μείνει έτσι φαντάζομαι

Πάλι καλά να λέμε πάντως που έγινε τέτοια εποχή ο σεισμός και όχι καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, δεν ήταν και ο μοναδικός λόγος να πας στη Λευκάδα, ούτε θα μείνει έτσι φαντάζομαι

Πάλι καλά να λέμε πάντως που έγινε τέτοια εποχή ο σεισμός και όχι καλοκαίρι

 

Ήταν ο μοναδικός λόγος για να επισκεφθείς αυτό το κωλονήσι. Άντε και το Κάθισμα. Τίποτα άλλο αξιόλογο δεν έχει η Λευκάδα και ελάχιστα θυμίζει νησί.

 

Αν είδες προσεχτικά το βίντεο στο link του adi32, φαίνεται ότι μεγάλο μέρος της σκάλας που οδηγούσε στην παραλία δεν υπάρχει πλέον. Και δεν αναφέρομαι στα τελευταία σκαλιά που ήταν από ξύλα, αλλά στα πιο πάνω. Δυστυχώς, μάλλον η αποκατάσταση θα πάρει πολύ χρόνο και σίγουρα για κάποια χρόνια η πρόσβαση θα γίνεται μόνο από τη θάλασσα.

 

Επειδή την έχω επισκευθεί τη συγκεκριμένη παραλία κατακαλόκαιρο, βλέποντας τις εικόνες μετά το σεισμό η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι ευτυχώς που ο σεισμός δεν έγινε καλοκαίρι. Φανταστείτε να είχε γίνει μόλις πριν 3 μήνες. Οι νεκροί θα ήταν χιλιάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, μια απορία προς εσάς που ταξιδεύετε σε Λάος, Καμπότζη, Αφρικές, Περού, κλπ κλπ..

Δυσκολίες δεν αντιμετωπίζετε? Δε σας φοβίζει τπτ?

Βλέπω να γράφονται "θα πάω/πήγα οδικώς από Ανόι σε Κατόι", "θα ανεβώ το Θιβέτ", κλπ,  έτσι απλά, και απορώ αν όλα πήγαν ομαλά όταν τα κάνατε/κάνετε αυτά.

 

Προς θεού δεν έχω διάθεση για σαρκασμό, αντιθέτως θαυμάζω τέτοια άτομα, αλλά θα ήθελα να γράφατε και καμία δυσκολία που είχατε.

Εγώ από Αθήνα στη Χαλκίδα να νοικιάσω αμάξι να πάω, πολύ πιθανό να μου σκάσει κανά λάστιχο ή να χάσω το δρόμο (οκ, κάπως ακραίο παράδειγμα), πόσο μάλλον να ενοικιάσω σε τόσο διαφορετικές χώρες.

Ή για παράδειγμα, πας σε ευρωπαικές πόλεις και αν δεν έχεις προετοιμαστεί λίγο, θα φάς 1-2 μέρες να βρεις πως να μετακινείσαι κλπ. Φαντάζομαι εκεί να πας από το ένα μέρος στο άλλο θα είναι ακόμα πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, μια απορία προς εσάς που ταξιδεύετε σε Λάος, Καμπότζη, Αφρικές, Περού, κλπ κλπ..

Δυσκολίες δεν αντιμετωπίζετε? Δε σας φοβίζει τπτ?

Βλέπω να γράφονται "θα πάω/πήγα οδικώς από Ανόι σε Κατόι", "θα ανεβώ το Θιβέτ", κλπ,  έτσι απλά, και απορώ αν όλα πήγαν ομαλά όταν τα κάνατε/κάνετε αυτά.

 

Προς θεού δεν έχω διάθεση για σαρκασμό, αντιθέτως θαυμάζω τέτοια άτομα, αλλά θα ήθελα να γράφατε και καμία δυσκολία που είχατε.

Εγώ από Αθήνα στη Χαλκίδα να νοικιάσω αμάξι να πάω, πολύ πιθανό να μου σκάσει κανά λάστιχο ή να χάσω το δρόμο (οκ, κάπως ακραίο παράδειγμα), πόσο μάλλον να ενοικιάσω σε τόσο διαφορετικές χώρες.

Ή για παράδειγμα, πας σε ευρωπαικές πόλεις και αν δεν έχεις προετοιμαστεί λίγο, θα φάς 1-2 μέρες να βρεις πως να μετακινείσαι κλπ. Φαντάζομαι εκεί να πας από το ένα μέρος στο άλλο θα είναι ακόμα πιο δύσκολο.

οχι φιλε δεν φοβομαστε γιατι υπαρχει σωστη προετοιμασια αλλα πριν σου αναλυσω το θεμα με αυτη την λογικη του φοβου ε δεν παμε ομονοια το βραδυ δεν περναμε ποτε απο πατησιων και τελος δεν καταληγουμε στο πεδιο του αρεως με τους λαθρομεταναστατες....οι περισσοτεροι που κανουν αυτα τα ταξιδια ασια οπως ταυλανδη-τοκιο-μαλαισια κ.λπ εχουν παει απο πριν καποια ποιο ευκολα ταξιδια στο οποιο εχουν αποκτησει ηδη εμπειρια.Το πραγμα ειναι απλο δεν κυκλοφορεις σε μερη κακοφημα αργα την νυχτα.Οσο για Τις δυσκολιες ειναι απλα κλεινεις ξενοδοχειο booking και αλλες παρομοιες σελιδες στο οποιο εχεις την επιλογη να πληρωσεις σε μετρητα εκειστο ξενοδοχειο η αν 8ες και απο πριν αρα η διαμονη ειναι παιχνιδακι.Τωρα αξιοθεατα φαγητο παιρνεις ενα οδηγο lonely planet h dk ταξιδιωτικο οδηγο μπαινεις και στο tripadvisor διαβαζεις κριτικεσ διαβαζεις και καποιες ταξιδιωτικες ιστοριες που κανουν τα παιδια και εισαι κομπλε..απο κει και περα μεταφορες παντου υπαρχουν καρτες απεριοριστες και δεν κολλας πουθενα.Απο εμπειρια το μονο που εχεις να φοβασαι ειναι τους πορτοφολαδες σε πολυσυχναστα μερη και τροφικες δηλητηριασεις απο street foood!!!!!!!!!!!!.Απροοπτα ενα τσουβαλι αλλα οπως σου συμβει εκει μπορει αλλο τοσο να σου τυχει και στην μυκονο μεσα στο προγραμμα ειναι ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα θελει σοβαρή προετοιμασία για τέτοια μέρη. Απλά να βρεις την αντίστοιχη "Πατησίων" της Ταϋλάνδης δεν είναι πάντα εύκολο. Απλοί οδηγοί δε νομίζω να λένε τέτοιες πληροφορίες, οπότε θέλει ψάξιμο σε φορουμς.

 

Γιατί είναι καλύτερα να πληρώσεις με μετρητά εκεί? Θα απεύφευγα να κρατάω πάνω μου έξτρα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, μια απορία προς εσάς που ταξιδεύετε σε Λάος, Καμπότζη, Αφρικές, Περού, κλπ κλπ..

Δυσκολίες δεν αντιμετωπίζετε? Δε σας φοβίζει τπτ?.....................

 

Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ κάποιο τέτοιο ταξίδι.

Αλλά και στα λιγότερα εξωτικά ταξίδια που έχω κάνει θεωρώ ότι η όποια διαφορετικότητα, ή ακόμα και το όποιο ενδεχόμενο πρόβλημα αποτελεί μέρος της γοητείας του ταξιδιού (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Τα άλλου τύπου ταξίδια (πχ Ευρώπη, με πρακτορείο, σε παίρνουν από εδώ σε πάνε εκεί καθεσαι μισή ώρα και πας παραπέρα) για μένα δεν είναι ακριβώς ταξίδια αλλά (σχεδόν) παρακολούθηση...ντοκυμαντέρ, αφού η όποια επαφή σου με τον τόπο/λαό κρατιέται στο minimum και μεταφράζεται σε είσοδο σε μουσείο και φαγητό στο τουριστικό (αντίστοιχο της Πλάκας) εστιατόριο.

Δεν θέλω να απαξιώσω αυτόν τον τρόπο ταξιδίου αφού είναι καθαρά θέμα γούστου, αλλά σίγουρα το κάθε ταξίδι απευθύνεται σε συγκεκριμένο τύπο "ταξιδευτή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, μια απορία προς εσάς που ταξιδεύετε σε Λάος, Καμπότζη, Αφρικές, Περού, κλπ κλπ..

Δυσκολίες δεν αντιμετωπίζετε? Δε σας φοβίζει τπτ?

 

Σκεφτόμουν τώρα ποία ήταν η μεγαλύτερη δυσκολία που αντιμετώπισα σε ταξίδι... λοιπόν, κουλό ίσως, αλλά ήταν με νοικιασμένο αμάξι στην Ελλάδα. Όταν πηγαίνεις ταξίδι σε αναπτυσσόμενες χώρες πηγαίνεις λίγο ψυλλιασμένος και αρκετά προετοιμασμένος αν κάτι πάει στραβά. Και όλη αυτή η αγωνία για το τι θα βρεις εκεί που θα φτάσεις είναι σαν ένεση αδρεναλίνης όταν κατεβαίνεις από το αεροπλάνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, μια απορία προς εσάς που ταξιδεύετε σε Λάος, Καμπότζη, Αφρικές, Περού, κλπ κλπ..

Δυσκολίες δεν αντιμετωπίζετε? Δε σας φοβίζει τπτ?

Για πες τι να φοβηθούμε πχ; Εσένα τι θα σε φόβιζε;

 

Πάντως είμαι της γνώμης οτι ορισμένοι Ασιάτες (σίγουρα οι Ταυλανδοί) είναι χίλιες φορές πιο πρόθυμοι να σε βοηθήσουν από οτι οι Ευρωπαίοι. Πριν 2 εβδομάδες ήμουν Bangkok και μου κλέψανε το πορτοφόλι (δηλ. για την ακρίβεια ξέχασα την τσάντα μου σε κάτι τραπεζάκια που είχαν έξω και κάποιος το βούτηξε). Το είπα στη ρεσέψιον αφού φρικάρανε με το ποσό που έχασα (7000 baht = γύρω στα 200 ευρώ γύρω στους 2 μισθούς για εκείνους), κοιτάξαμε μαζί 1 ώρα τα βίντεο από τις κάμερες του ξενοδοχείου μήπως δούμε κάτι, μετά με πήγαν στην αστυνομία, έκατσαν γύρω στις 2 ώρες και εξηγήσαν στον αστυνόμο τι ακριβώς συνέβη. Γύρισαμε πίσω και μου λέγανε όλοι 'so sorry, so sorry' με κεράσανε ποτά και φρούτα για να μου φύγει ο καημός κτλ. Τα λεφτά θα τα πάρω πίσω από την ασφάλεια μου με το report της αστυνομίας. Το ξενοδοχείο δεν ήταν καν από τα 5 άστερα κτλ, και οι υπάλληλοι μιλούσαν πολύ βασικά Αγγλικά. Παρόλαυτά κάνανε τα πάντα για να βοηθήσουν, υπέροχος λαός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τέτοιες φάσεις να φοβηθείς.. Να σου τύχει κάτι και να μη ξέρεις αν μπορείς να συνεννοηθείς. Ή να σου φάει 1-2 μέρες και να χάσεις χρόνο. Δε λέω να μη κάνεις ταξίδι με το "αν" και με το φόβο. Απλά για τέτοιες χώρες είμαι πιο σκεπτικός σε σχέση με Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...