Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι σίγουρα θελει σοβαρή προετοιμασία για τέτοια μέρη. Απλά να βρεις την αντίστοιχη "Πατησίων" της Ταϋλάνδης δεν είναι πάντα εύκολο. Απλοί οδηγοί δε νομίζω να λένε τέτοιες πληροφορίες, οπότε θέλει ψάξιμο σε φορουμς.

 

Γιατί είναι καλύτερα να πληρώσεις με μετρητά εκεί? Θα απεύφευγα να κρατάω πάνω μου έξτρα χρήμα

με μετρητα ειναι καλυτερα γιατι ειδικα στις χωρες της ασιας παιζουν απατες με τις καρτες..η καλυτερη λυση ειναι μια προπληρωμενη καρτα mastercard την φορτιζεις εσυ με οσα θελεις..βασικα εγω παιρνω μια χρεωστικη για να κλεισω καποιο τουρ οταν χρειαστει και μια προπληρωμενη τωρα με τα καπιταλ κοντρολ βεβαια υπαρχει θεμα αλλα ξεπερνιεται αυτο με αλλους τροπους...Επισης αν εχεις φοβο να κουβαλας πολλα μετρητα πανω σου υπαρχουν ζωνες σαν αυτες που φοραμε στο οποιο εχουν ενα εσωτερικο φερμουαρ και κρυβεις εκει το χρημα.Επισης υπαρχουν καρτες σε κα8ε πολη διαφορετικη που σου καλυπτει ολα σχεδον τα μουσεια για 1-3-5-10 μερες.Σε Χωρες Τησ Ασιας χρησιμοποιω αυτη την καρτα http://iventurecard.com/tourist-attractions/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης οπωσδήποτε travel insurance για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να ξέρεις παντα που είναι το πλησιέστερο νοσοκομείο (η Ταϋλάνδη έχει a class περίθαλψη). Όσο για τα κατατόπια μαθαίνεις τα πάντα από τα άτομα στα ξενοδοχείο, hosts από airbnb, άλλους τουρίστες που ταξιδεύουν για μήνες απο δω και απο κεί. Ντόπιοι περαστικοί, ιδιοκτήτες εστιατορίων πάντα κάθονται να σου εξηγήσουν οτι θες. Με την εξαίρεση να κολλήσεις τπτ σοβαρό όπως malaria, dengue fever (με λίγη κοινή λογική είσαι ασφαλής), δεν υπάρχει στην πραγματικότητα τίποτα να φοβάσαι σε αυτά τα φανταστικά μέρη. Οι άνθρωποι έχουν μεγάλη φτώχεια αλλά και μεγάλη ευγένεια στους ξένους που τους επισκέπτονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για ταξίδια, ίσως φανεί χρήσιμο...

 

Aegean air:

 

Προσφορά προορισμών δικτύου εξωτερικού

 

Καλωσορίζουμε τους νέους μας προορισμούς, με έκπτωση έως 40% σε όλο το δίκτυο εξωτερικού!

Κάνε κράτηση μέχρι 24.11.2015 και ταξίδεψε έως 40% φθηνότερα

 

Πτήσεις από 11.01.2016 μέχρι 29.10.2016 

 

 

11/01/16 – 23/03/16 - 20%

11/04/16 – 23/06/16 - 30%

12/09/16 – 29/10/16 - 40%

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιες και γενικως σαν χωρα πολυ ομορφη.

Μακαρι να αξιοθουμε και εμεις παμε καποτε

(Εχω δει πολλα ντοκυμαντερ για την συγκεκριμενη χωρα)

Δες τα εσυ live ομως ειναι καλυτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αυτούς τους γλιτσιάριδες δυτικούς κωλόγερους που κυκλοφορούν με Ταυλανδές στην ηλικία των εγγονιών τους; Νομίζω θα αρχίσω να μοιράζω κλώτσους στο ψαχνό, είπαμε φτωχός λαός αλλά αυτή η πορνοεκμετάλλευση είναι εμετική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το πρώτο πράγμα που έρχεται συνήθως στο μυαλό ενός άνδρα όταν ακούει για Ταϋλάνδη είναι αυτό

Μόνο γέροι πηγαίνουν? :P

Το καλοκαίρι πέτυχα στη Σαντορίνη ένα ζευγάρι που γνωρίστηκε και ερωτεύτηκε($$$) στην Ταϋλάνδη, normal διαφορά ηλικίας αλλά η τύπισσα way out of his league

Κάνει ζωάρα όμως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μοσχα,Τορινο,Μιλανο ή Ντελφτ?

(Φοιτητικη φαση.Επισης μη μου πειτε αλλες επιλογες)

Για μοσχα θα μπλεξεις με τη βιζα και θα χαλασεις εξτρα λεφτα μονο για αυτο οποτε δεν αξιζει εκτος αν εχεις σκοπο να κασεις καμποσο.

 

Τορινο-Μιλανο εχω παει και στα δυο. ειναι ωραι αλλα καπως ακριβα και δεν ξερω κατα ποσο θα εχεις πραγματα να κανεις εκει. Για Ντελφτ δεν ξερω. Ποσες μερες θα πας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αυτούς τους γλιτσιάριδες δυτικούς κωλόγερους που κυκλοφορούν με Ταυλανδές στην ηλικία των εγγονιών τους; Νομίζω θα αρχίσω να μοιράζω κλώτσους στο ψαχνό, είπαμε φτωχός λαός αλλά αυτή η πορνοεκμετάλλευση είναι εμετική.

Έχω ακούσει ότι το θεωρούν φυσιολογικό εκεί. Μια νορμάλ δουλειά. Δηλαδή η άλλη μπορεί να έχει άλλη δουλειά το πρωί, την οικογένειά της κλπ και το βράδυ να κάνει κι αυτό. Ή να είναι η κόρη ας πούμε και οι γονείς της να το βρίσκουν φυσιολογικό.

 

(Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά, απλά έτσι έχω ακούσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε τυφλός δεν θα ήθελε να βρίσκεται δίπλα σε αυτούς τους undercover παιδόφιλους. Η ανάγκη για χρήματα αναγκάζουν κάποιον να κάνει τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μοσχα θα μπλεξεις με τη βιζα και θα χαλασεις εξτρα λεφτα μονο για αυτο οποτε δεν αξιζει εκτος αν εχεις σκοπο να κασεις καμποσο.

 

Τορινο-Μιλανο εχω παει και στα δυο. ειναι ωραι αλλα καπως ακριβα και δεν ξερω κατα ποσο θα εχεις πραγματα να κανεις εκει. Για Ντελφτ δεν ξερω. Ποσες μερες θα πας?

Ενα 10ημερο.Το οικονομικο δε με ενδιαφερει(εκτος απο ποτα/εξοδους το βραδυ).Το θεμα ειναι Τορινο/Μιλανο π.χ. ειναι για νεους ή ειναι πιο high class περιοχες και για αλλες ηλικιες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...