Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προορισμός εντός Ευρώπης, χωρίς τεράστιο budget (~3 μέρες), για μοναχική (θα ταξιδέψω μόνος μου) εξερεύνηση, φωτογραφίες και καλό φαγητό?

 

Είναι το πιο "φλου" ταξίδι που θέλω να κάνω, δεν θελω να σχεδιάσω πολλά, μόνο αεροπορικά και διαμονή, τα υπολοιπα exploration, μπορείτε να βοηθήσετε με ιδέες? :)

 

Τι περίοδο θα πας και από πού θα πετάξεις; Θα σου πρότεινα Βερολίνο, Πράγα, Βαρκελώνη και ίσως Άμστερνταμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρασκευή πετάω για Πράγα, τι συμβουλεύει κάποιος που έχει πάει? Να κάνω όλο το ποσό συνάλλαγμα εδώ η να το κάνω εκεί? ΑΠ ότι έψαξα λίγο στο ίντερνετ με συμφέρει καλύτερα από δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγα έχω πάει (πάλι μόνος μου :P )

 

Σκέφτομαι για Ιανουάριο - Φεβρουάριο, ανάλογα με το τι τιμές θα βρω, από Αθήνα

Βιεννη....Πολυ φωτο...και καλο φαγητο...

Μπρατισλαβα στα 70 κμ για πιο καλτ φαση.

Παρασκευή πετάω για Πράγα, τι συμβουλεύει κάποιος που έχει πάει? Να κάνω όλο το ποσό συνάλλαγμα εδώ η να το κάνω εκεί? ΑΠ ότι έψαξα λίγο στο ίντερνετ με συμφέρει καλύτερα από δω.

Να μην κανεις κανενα συναλλαγμα, ισως 50 ευρω ...πληρωνεις παντου με καρτα... και βγαζεις απο ΑΤΜ μια φορα 300-500 ευρω οσα χρειαστεις π.χ.

Πραγα ειναι τελεια ,δε χρειαζεται να σου πω κατι, λογικα τα ξερεις ηδη...καλα να περασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιεννη....Πολυ φωτο...και καλο φαγητο...

Μπρατισλαβα στα 70 κμ για πιο καλτ φαση.

Να μην κανεις κανενα συναλλαγμα, ισως 50 ευρω ...πληρωνεις παντου με καρτα... και βγαζεις απο ΑΤΜ μια φορα 300-500 ευρω οσα χρειαστεις π.χ.

Πραγα ειναι τελεια ,δε χρειαζεται να σου πω κατι, λογικα τα ξερεις ηδη...καλα να περασεις!

 

 

 

Ευχαριστώ για τις ευχές, ναι τα χω ψάξει και είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι!! Είναι και η περίοδος τέτοια με τη στολισμένη πολη :D

 

 

Η απορία μου για τη κάρτα είναι η εξής. Κάθε φορά που θα πληρώνω δε θα κρατάει προμήθεια που θα κάνει τη μετατροπή? Δε συμφέρει μια και καλή προμήθεια από τη μία μετατροπή του μαζικού ποσού? Επίσης, έχω την εθνοκασ της Εθνικής, είναι Maestro, οπότε λογικά θα δέχονται. Αλλά εκεί υποστηρίζουν πλαστικό χρήμα? Θα έχουν τη δυνατότητα αυτή τα όποια μαγαζια η μουσειά μπούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για την εθνοκας... ρωτα καλυτερα τραπεζα, ελληνικες τραπεζες ειναι λιγο μπο$%ελο...

Κανονικα δεν εχει χρεωση οταν πληρωνεις με καρτα, χρεωση εχει 5-7 ευρω στην αναληψη απο ΑΤΜ.

Πλαστικο χρημα παντου ειναι δεκτο..σχεδον παντου οκ...στη χριστουγεννιατικη  αγορα με τους μικροπωλητες λογικα οχι...

 

Ναι η πολη θα ειναι ακομα πιο ομορφη τωρα στολισμενη.... το γουρουνοπουλο και το ζεστο κρασι στην παλια πολη στην πλατεια θελω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή πετάω για Πράγα, τι συμβουλεύει κάποιος που έχει πάει? Να κάνω όλο το ποσό συνάλλαγμα εδώ η να το κάνω εκεί? ΑΠ ότι έψαξα λίγο στο ίντερνετ με συμφέρει καλύτερα από δω.

 

Η συμβουλή μου είναι η εξής. Αφιερώστε ένα απόγευμα στις μπίρες. Πριν 10 χρόνια που είχα πάει, ένα μεσημέρι δεν είχαμε τι να κάνουμε και είπαμε ότι θα ξεκινήσουμε από το κάστρο προς την κεντρική πλατεία (αυτή με το ρολόι) και όπου θα βρίσκουμε μπιραρία θα μπαινουμε μέσα, θα πίνουμε μία μπίρα, θα κάνουμε ένα τσιγάρο και θα φεύγουμε. Ίσως το καλύτερο πράγμα που έκανα στην Πράγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιεννη....Πολυ φωτο...και καλο φαγητο...

Μπρατισλαβα στα 70 κμ για πιο καλτ φαση.

 

Βιέννη - Μπρατισλάβα έχω πάει, ζούσα 6 μήνες στη Βουδαπέστη οπότε οτιδήποτε από Βελιγράδι μέχρι Βαρσοβία έχω πάει   :-D

 

Για να βοηθήσω και εγώ λίγο, σκέφτομαι Ιταλία (γενικά και ειδικά Ρώμη) και Βαρκελώνη πιο πολύ.. Αξίζει η Ρώμη που δεν έχω πάει για μοναχικό ταξιδιώτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιέννη - Μπρατισλάβα έχω πάει, ζούσα 6 μήνες στη Βουδαπέστη οπότε οτιδήποτε από Βελιγράδι μέχρι Βαρσοβία έχω πάει   :-D

 

Για να βοηθήσω και εγώ λίγο, σκέφτομαι Ιταλία (γενικά και ειδικά Ρώμη) και Βαρκελώνη πιο πολύ.. Αξίζει η Ρώμη που δεν έχω πάει για μοναχικό ταξιδιώτη?

 

Έχω έρωτα με τη Ρώμη, γι' αυτό η γνώμη μου δεν είναι και η πλέον αντικειμενική. Η Ρώμη αξίζει για τα πάντα. Ο λόγος που δεν σου την πρότεινα είναι ότι είπες ότι θέλεις κάτι οικονομικό. Στη Ρώμη τα αεροπορικά είναι οικονομικά, αλλά τα ξενοδοχεία τσούζουν. Ειδικά όσο πιο κέντρο, τόσο πιο ακριβά. Ένα δίκλινο δωμάτιο σε αξιοπρεπές κεντρικό ξενοδοχείο και χωρίς πολλά-πολλά κοστίζει από 100 ευρώ και πάνω τη βραδιά. Εννοείται ότι όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο, τόσο πέφτουν οι τιμές. Αν θες, στη σελίδα 420 έχω γράψει κάποιες πληροφορίες για τη Ρώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές προσφορές για ταξίδια (Ελλάδα και εξωτερικό) απο το re-group.gr

http://www.regroup.gr/default/707/nws/1096/newsletter/travel-romi-valtesiniko-arkadias-pertouli-pilio-limni-kerkini/

 

Για τη Ρώμη πχ πρέπει να γίνει κράτηση για συγκεκριμένες ημέρες με εξαιρέσεις κτλ, διαβάστε λεπτομέρειες)

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικόνες από την εξοχή στης Καμπότζης. Τα περισσότερα χωριά χωρίς τρεχούμενο νερό και χωρίς συλλογή σκουπιδιών.

 

dYqQbuE.jpg

 

xRalydI.jpg

 

K02Q636.jpg

 

aOY0wyP.jpg

 

RTEPerV.jpg

 

ZpofqZ0.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έρωτα με τη Ρώμη, γι' αυτό η γνώμη μου δεν είναι και η πλέον αντικειμενική. Η Ρώμη αξίζει για τα πάντα. Ο λόγος που δεν σου την πρότεινα είναι ότι είπες ότι θέλεις κάτι οικονομικό. Στη Ρώμη τα αεροπορικά είναι οικονομικά, αλλά τα ξενοδοχεία τσούζουν. Ειδικά όσο πιο κέντρο, τόσο πιο ακριβά. Ένα δίκλινο δωμάτιο σε αξιοπρεπές κεντρικό ξενοδοχείο και χωρίς πολλά-πολλά κοστίζει από 100 ευρώ και πάνω τη βραδιά. Εννοείται ότι όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο, τόσο πέφτουν οι τιμές. Αν θες, στη σελίδα 420 έχω γράψει κάποιες πληροφορίες για τη Ρώμη.

 

Όντος έτσι είναι...

 

Μερικές προσφορές για ταξίδια (Ελλάδα και εξωτερικό) απο το re-group.gr

http://www.regroup.gr/default/707/nws/1096/newsletter/travel-romi-valtesiniko-arkadias-pertouli-pilio-limni-kerkini/

 

Για τη Ρώμη πχ πρέπει να γίνει κράτηση για συγκεκριμένες ημέρες με εξαιρέσεις κτλ, διαβάστε λεπτομέρειες)

 

Sent from my iPad using Insomnia

Τελικά,  με λίγο περισσότερο ψάξιμο, μπορείς να βρείς και άλλες προσφορές.

 

π.χ.:

 

Αεροπορικά: Έβγαλε προσφορά η Ryanair απο 14,99€ (κρατήσεις έως 17/12/2015)

 

Ξενοδοχείο: στα 90€ - 100€ τη βραδιά με πρωινό από booking σε 4άστερα ξενοδοχεία στη περιοχή της fontana di trevi.

 

Υπάρχουν και αρκετά οικονομικότερα ξενοδοχεία, αλλά να κοιτάξεις και περιοχή....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικόνες από την εξοχή στης Καμπότζης. Τα περισσότερα χωριά χωρίς τρεχούμενο νερό και χωρίς συλλογή σκουπιδιών.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τι πήγες να κάνεις εκεί;! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...