Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς κανένα ξενοδοχείο με SPA;

Περιοχές: Χαλκιδική, Ξανθη, Δραμα και πέριξ, Γιάννενα, Ζαγοροχωρια... όχι πάνω από 3 ωρες από Θεσσαλονίκη.

Σχετικά οικονομικό να μην ξεφεύγει πολύ.

 

Βρήκα στα Μετέωρα (1 είχε όλο και όλο)... γύρω στα 100+ το βράδυ...

Για πότε; Αν είναι για αυτό το 3ήμερο θα είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Στα Γιάννενα σίγουρα έχουν το Grand Serai, το Du lac και το AAR το οποίο πρέπει να είναι και το πιο φτηνό.  

 

Ανήλιο επίσης (κοντά στο Μέτσοβο) αν σε ενδιαφέρει έχει το Grand Forest.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς κανένα ξενοδοχείο με SPA;

Περιοχές: Χαλκιδική, Ξανθη, Δραμα και πέριξ, Γιάννενα, Ζαγοροχωρια... όχι πάνω από 3 ωρες από Θεσσαλονίκη.

Σχετικά οικονομικό να μην ξεφεύγει πολύ.

 

Βρήκα στα Μετέωρα (1 είχε όλο και όλο)... γύρω στα 100+ το βράδυ...

Έχω την εντύπωση πως το ψάχνεις λίγο ανάποδα. Ωραία άντε και βρίσκεις ένα καλό σπα.. Και αν εκεί η περιοχή του ξενοδοχείου είναι χάλια και γενικά δεν έχει να δεις τίποτα στην περιοχή εκεί? Τι θα κάνεις? Θα μείνεις με το σπα? Νομίζω πως πρώτα κοιτάμε για ένα μέρος που θέλουμε να πάμε και μετά αν έχει σπα. Γνώμη μου, απλά διαβάζοντας, μου έδωσες την εντύπωση ότι δεν σε ενδιαφέρει μια κοντινή απόδραση από Θεσσαλονίκη, αλλά μια βουτιά σε ένα σπα.

Καλά εγώ είμαι και χειρότερος, με ενδιαφέρουν οι βουτιές στα πιάτα!  :D

Πάντως Μέτσοβο-ανήλιο, όπως πρότεινε ο zio10 είναι μοναδικά. Αν δεν έχεις πάει, αξίζει και ας μην έχει σπα. (δεν ξέρω αν έχει). και με την Εγνατία κοντά πλέον. Και γυρνάς και διάφορα χωριά εκεί! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως το ψάχνεις λίγο ανάποδα. Ωραία άντε και βρίσκεις ένα καλό σπα.. Και αν εκεί η περιοχή του ξενοδοχείου είναι χάλια και γενικά δεν έχει να δεις τίποτα στην περιοχή εκεί? Τι θα κάνεις? Θα μείνεις με το σπα? Νομίζω πως πρώτα κοιτάμε για ένα μέρος που θέλουμε να πάμε και μετά αν έχει σπα. Γνώμη μου, απλά διαβάζοντας, μου έδωσες την εντύπωση ότι δεν σε ενδιαφέρει μια κοντινή απόδραση από Θεσσαλονίκη, αλλά μια βουτιά σε ένα σπα.

Καλά εγώ είμαι και χειρότερος, με ενδιαφέρουν οι βουτιές στα πιάτα!  :D

Πάντως Μέτσοβο-ανήλιο, όπως πρότεινε ο zio10 είναι μοναδικά. Αν δεν έχεις πάει, αξίζει και ας μην έχει σπα. (δεν ξέρω αν έχει). και με την Εγνατία κοντά πλέον. Και γυρνάς και διάφορα χωριά εκεί! 

 

Επίσης να προσθέσω, ότι αν αποφασίσεις να πας στο Ανήλιο, μην παραλέιψεις να φας παϊδάκια στην Νιάο.

Georgios2, όπως καταλαβαίνεις δεν είσαι ο μόνος που ενδιαφέρεται για τα πιάτα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάμε για Κοπενχάγη για 4 μέρες αρχές Απρίλη. Ξενοδοχείο έχουμε βρει, όσοι έχουν πάει ας δώσουν tips σχετικά με που μπορούμε να πάμε σαν καλοί τουρίστες που είμαστε, τι να προσέξουμε. Επίσης, ο καιρός πως είναι τέτοια εποχή? Συνάλλαγμα που προτιμάται να κάνουμε?

 

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου δεν θα πήγαινα αλλά ας πούμε ότι πρέπει... :)

Kαι το μυστήριο καλά κρατεί...

:ph34r:

 

 Και δε χάνεις και τίποτα... :)

 

Τα έχεις βάλει με όλα τα εξωτερικά χαχαχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάμε για Κοπενχάγη για 4 μέρες αρχές Απρίλη. Ξενοδοχείο έχουμε βρει, όσοι έχουν πάει ας δώσουν tips σχετικά με που μπορούμε να πάμε σαν καλοί τουρίστες που είμαστε, τι να προσέξουμε. Επίσης, ο καιρός πως είναι τέτοια εποχή? Συνάλλαγμα που προτιμάται να κάνουμε?

 

Cheers

 

 

 

 

[...]

Με τα 30 ευρώ που θα αλλάξεις επιτόπου στο αεροδρόμιο, θα αγοράσεις ένα blue klippenkort (μπλου κλίπενκορτ) το οποίο είναι ένα εισιτήριο 10 διαδρομών για 2 ζώνες. Μια σύντομη περιγραφή του τρόπου λειτουργίας των συγκοινωνιών είναι στο σπόιλερ:

 

 

Η πόλη της Κοπεγχάγης και τα γενικότερα περίχωρά της είναι χωρισμένα σε ζώνες συγκοινωνιών. Το ελάχιστο εισιτήριο είναι για 2 ζώνες. Το klippenkort χρησιμοποιείται ως εξής: έχει 10 νούμερα στη μία του πλευρά, όταν θες να ταξιδέψεις σε 2 ζώνες και όχι παραπάνω, το χώνεις στο μηχάνημα και το μηχάνημα σου κόβει ένα νουμεράκι σταμπάροντας ταυτόχρονα ώρα κτλ. Ένα χτύπημα λοιπόν ισούται με μετακίνηση όπου θες, μπρος πίσω κτλ σε 2 ζώνες μόνο με ισχύ 1 ώρας. Αν θες να βγεις έξω από 2 ζώνες και δε θες να αγοράσεις άλλο εισιτήριο (ασύμφορο) απλώς χτυπάς το κλίπενκορτ άλλη μια επιπλέον φορά -αυτό σε καλύπτει για 4 ζώνες ή λιγότερο και μιάμιση ώρα ή για 2 ζώνες κλασσικά αλλά για 2 άτομα.

 

Από το αεροδρόμιο ως το ξενοδοχείο σου, είναι 3 ζώνες. Αυτό σημαίνει πως ένα άτομο πρέπει να χτυπήσει ένα εισιτήριο 2 ζωνών 2 φορές, δύο άτομα 3 φορές (γιατί 2 ζώνες χ 3 χτυπήματα = 6 ζώνες, άρα 3 για κάθε άτομο) κοκ. Ελπίζω να με πιάνεις.

 

 

Αγοράζεις λοιπόν το κλίπενκορτ από το περίπτερο εισιτηρίων (όλο ευθεία όπως βγαίνεις από την παραλαβή) και πας στο Μετρό. Μην δεις τις ταμπελίτσες με τα τραινάκια, θα καταλήξεις Σουηδία. Απλώς συνεχίζεις όλο ευθεία όπως βγήκες, ανεβαίνεις τις κυλιόμενες και βγαίνεις στο μετρό. Κάτσε μπροστά-μπροστά, δεν έχει οδηγό και έχει πλάκα να βλέπεις από το μπροστινό τζάμι.

 

Τώρα, για τις θερμοκρασίες, μπορείς να τσεκάρεις αυτό εδώ το λινκ. Σε γενικές γραμμές το Σεπτέμβρη δεν κάνει απελπιστικό κρύο, το οποίο σημαίνει απλώς κάτι σχετικά ζεστό και ένα παλτό τη μέρα και κασκόλ, γάντια, πουλόβερ, δερμάτινα και χοντρές κάλτσες τη νύχτα. Και καμιά ομπρέλα γιατί βρέχει ήδη από τώρα συχνά. Επίσης, η νύχτα εδώ δεν αρχίζει στις 8, κατά τις 5 η ώρα αρχίζει το βραδινό αγιάζι -και θα είσαι σε ένα νησί επίπεδο σαν τηγανίτα που τίποτα δεν κόβει τον αέρα.

 

Αν έρθεις με λάπτοπ ή κάτι που πιάνει νετ τεσπά, ανεκτίμητο εργαλείο αποτελεί το Rejseplanen. Είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο και υπολογίζει ακόμα και το χρόνο που παίρνει να περπατήσεις ως την εκάστοτε στάση.

 

Για το που θα φας.

 

Να έχεις υπ' όψιν σου πως η Δανία είναι ΑΚΡΙΒΟ μέρος. Ένα πιάτο σπάνια θα κοστίζει κάτω από 15-20 ευρώ και τα νορμάλ πιάτα κυμαίνονται στο 30ευρο. Η παραδοσιακή Δανέζικη κουζίνα δε θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα καθώς περιορίζεται στα εξής 3 πιάτα:

 

-Smørrebrød: ανοιχτό σάντουιτς που θυμίζει πολύ το ισπανικό tapas.

-Pølser: χοτ-ντογκ. Για κάποιο λόγο τα θεωρούν σπεσιαλιτέ τους.

-Frikadellen: μικρά κεφτεδάκια.

 

Μιας λοιπόν και δε θα χρειαστεί να βιώσεις τίποτα παραδοσιακό από γαστρονομικής πλευράς, θα περιοριστείς στα 2 RizRaz (Kompagnistræde 20 και Store Kannikestræde 19) όπου έχουν ωραίο μπουφέ (γενικά παίζει πολύ) ο οποίος δυστυχώς δεν περιλαμβάνει κρέας. Αν παραγγείλεις κάποιο πιάτο όμως, δικαιούσαι αυτόματα και μπουφέ.

 

Διάσημα αλλά ακριβά εστιατόρια είναι τα Hereford Stew (τέλος της Stroget προς το δημαρχείο) και το Hvide Lam (Kultorvet 5).

 

Το Lille Apotek (Store Kannikestæde 15 δίπλα σε ένα από τα 2 RizRaz) έχει καλή φήμη, το Dubrovnik (Studiestræde 32) έχει ωραία Κροάτικη κουζίνα και καλές μερίδες και υπάρχει πάντα το πάμφθηνο αλλά Ελληνικό Samos (Skindergade 29)καθώς και το Ελλάς (Fiolstræde 21). Στο ισόγειο του σπιτιού μου υπάρχει το φημισμένο La Galette (Larsbjørnsstræde 9) το οποίο κάνει μόνο Γαλλικές κρέπες και ψαρόσουπα Βρεττάνης, παραδίπλα υπάρχει το Vero Italiano (Larsbjørnstræde 23) με τα ωραία παγωτά του και ακριβώς δίπλα το Istanbul που έχει τα πιο ωραία κομμάτια πίτσας που 'χω φάει στη ζωή μου -αυτό για σνακ. Επάνω στη Stroget θα βρεις επίσης το Viking's House (Vimmelskaftet 49 -μην ψαρώσεις με το όνομα της οδού, Stroget είναι το ανεπίσημο) με πολύ ωραία βαρελίσια μπύρα και πολύ τίμιες μερίδες (προτείνω να πάτε Τετάρτη εκεί) ενώ το καλύτερο ντονεράδικο είναι το Gusto Kebab (Studiestræde 11) και δεύτερο το Kebabistan (Istedgade 105). Ένα επίσης καλό εστιατόριο είναι ένα Ιταλικό του οποίου το όνομα δε θυμάμαι, είναι στο τέλος της Fiolstraede όπως φεύγεις από το σταθμό του Norreport. Υπάρχει επίσης και ένα Τούρκικο, το Ankara που θέλω να πάω και είναι στη Krystalgade 8, αλλά δεν ξέρω τι λέει. Eίναι όλα πολύ κοντά σου.

 

Για να βγεις για ποτάκι θα περιοριστείς ή Nyhavn ή εκεί γύρω στη γειτονιά μας (Larsbjornsstraede + πέριξ Stroget), αλλά Παρασκευή και Σάββατο είναι εγγυημένο πως θα γίνεται της πουτάνας. Είναι οι μόνες ελεύθερες μέρες τους και το καίνε σε σημείο αηδίας, ξέρεις, μεθυσμένοι στους δρόμους, εμετοί, μαλακισμένα παντού, ξέκωλα, κτλ. 'Οπου και να κάτσεις εκείνες τις μέρες το ίδιο είναι, τις υπόλοιπες, το μόνο μέρος που 'χω δει να μένει μέχρι αργά ανοιχτό είναι (ω, τι τύχη) ακριβώς απέναντι από το σπίτι (διεύθυνση ίδια με του La Galette). Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Krasnapolsky (Vestergade 10), αλλά είναι σε τι φάση θα το πετύχεις. Πάντως γενικά, μια βόλτα και κάτι θα βρεις. Θυμίζω την ωραία μπύρα του Viking's House που έρχεται και σε μέτρο.

 

Όσο για το πρόγραμμα: το μαύρο διαμάντι θα το δεις έτσι κι αλλιώς από το καραβάκι που θα πάρεις από το Nyhavn. Εκεί θα δεις και τη μικρή γοργόνα και θα κρίνεις αν σε ψήνει να πας και πεζός να βγάλεις πιξ -αν ναι, φεύγει υδρολεωφορείο από το Βασιλικό Θέατρο (5 λεπτά από το Nyhavn) στο οποίο χτυπάς κανονικά klippenkort. Οπότε διαμάντι, nyhavn, γοργόνα, τα βλέπεις σε μια μέρα. Από τη γοργόνα περπατάς προς τα πίσω παραλιακά (βλέπεις και λίγο το παρκάκι-νησί σε σχήμα αστεριού) και καταλήγεις Amalienborg.

 

Σου μένουν τώρα Christiania, θα πρότεινα να τη δεις μια μέρα και την υπόλοιπη να κάνεις καμιά χαλαρή βόλτα στην πόλη όπου θα περιεργαστείς τη Stroget και τη γειτονιά γύρω-γύρω (μένεις ένα στενό από εκεί).

 

Την τρίτη μέρα ανεβαίνεις στο Rundetaarn και μόλις βγάλεις τις πανοραμικές σου φώτο, οδεύεις προς το tivoli -αν είναι κλειστό, κάνε ό,τι σε φωτίσει ο θεός, υπάρχει το αγαπημένο μου πάρκο κοντά, το Ørstedsparken.

 

Τέταρτη μέρα πας Experimentarium και Charlottenlund, είναι κοντά μεταξύ τους και προς την ίδια κατεύθυνση -είναι και το μακρύτερο ταξίδι που θα κάνεις, κάνα 20λεπτο με το λεωφορείο 14.

 

Αν βαρεθείς μπορείς να πας στο εθνικό μουσείο που έχει τσάμπα είσοδο και στη γλυπτοθήκη που είναι απέναντι και δεν έχω πάει ποτέ αλλά μου λένε ότι είναι ωραία.

 

Αν χρειάζεσαι να σου σημειώσω σε κάνα χάρτη που είναι τι, πες μου, καθώς επίσης αν θες και κάνα κινητό μου ξέρωγώ.

 

 

 

Δεν ξέρω τι έχει μείνει όρθιο απ' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

Δεν ξέρω τι έχει μείνει όρθιο απ' αυτά.

Wow... Ειδικά αυτό με τα εισιτήρια θα με προβληματίσει σίγουρα, τι σύστημα περίεργο :P Αν ήμουν μόνη μου, ΣΙΓΟΥΡΑ θα πήγαινα προς Σουηδία. Μία χαζή απορία, μιλάνε όλοι καλά Αγγλικά ή θα έχουμε θεματάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλανε ολοι αγγλικα. Εγω θ α προτεινα και Σουηδια αν και στο μαλμε που βγαινεις δεν υπαρχει κατι το αξιομνημονευτο.Απο Νοτια Σουηδια και λογικα προσβασιμο με το τρενο μου αρεσε πολυ η Lund αν ομως εχεις χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλανε ολοι αγγλικα. Εγω θ α προτεινα και Σουηδια αν και στο μαλμε που βγαινεις δεν υπαρχει κατι το αξιομνημονευτο.Απο Νοτια Σουηδια και λογικα προσβασιμο με το τρενο μου αρεσε πολυ η Lund αν ομως εχεις χρονο.

Δεν ξέρω αν θα προλάβουμε, ουσιαστικά θα έχουμε ελεύθερες μέρες μόνο το σ/κ, Δευτέρα θα είμαστε σε event σχεδόν όλη μέρα και Τρίτη γυρνάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε απο Κοπεγχαγη θα προτεινα (αν εισαι του ειδους) και το Ζωολογικο Κηπο και ιδιως το τροπικο θερμοκηπιο (δεν ξερω αν υπαρχει ακομα). Κατα τα αλλα δε θ αμπορουσα να κανω πιο πληρη περιγραφη απο οσα ειπε ο φιλος παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hey guys! Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω ένα travel blog όπου θα δημοσιεύω tips και εμπειρίες από ταξίδια που κάνω. Δεν είμαι ούτε δημοσιογράφος ούτε φωτογράφος οπότε τα πάντα είναι εντελώς ερασιτεχνικά. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά εδώ και οποιαδήποτε σχόλια είναι καλοδεχούμενα!

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάμε για Κοπενχάγη για 4 μέρες αρχές Απρίλη. Ξενοδοχείο έχουμε βρει, όσοι έχουν πάει ας δώσουν tips σχετικά με που μπορούμε να πάμε σαν καλοί τουρίστες που είμαστε, τι να προσέξουμε. Επίσης, ο καιρός πως είναι τέτοια εποχή? Συνάλλαγμα που προτιμάται να κάνουμε?

 

Cheers

 

Κοπεγχάγη είχα πάει 24-28 Δεκ. 2014. Παραθέτω ένα σεντόνι που είχα γράψει σε άλλο φόρουμ.

Εν ολίγοις, κάνε βόλτα με το καραβάκι, πήγαινε για buffet στο Dalle Valle, αράξτε για καφέ στα Baresso Coffee και ποτό στις Vestergade, Studiestræde και στις κάθετους.

 

 

 

Διαμονή: Έμενα στο Hotel Danmark. Όχι κάτι ιδιαίτερο. Παλιό ξενοδοχείο, τραγικά μικρό μπάνιο, όχι όλες οι πρίζες να λειτουργούν, ... Αλλά, σχετικά καθαρό, οικονομικό (~75Ε/δίκλινο) και κυρίως 200μ από το Δημαρχείο και το κεντρικό εμπορικό δρόμο, δίπλα στο tivoli, και σχετικά όλα κοντά. Δε πήραμε ποτέ μετρό/λεωφορείο.

 

Αξιοθέτα: Πρώτη μέρα είχε χιονίσει και αποφασίσαμε να πάμε πάρκο Tivoli. Πολύ ωραίος ο χώρος, μια χαρά για βόλτα αλλά αν δε κάνεις κανένα από τα rides που έχει δε ξέρω πόσο αξίζουν τα 95DKK = 13E απλά για την είσοδο.

Δεύτερη μέρα, περπάτημα προς Nyhavn. Στη πορεία περάσαμε από Christiansborg (παλάτι). Μόλις φτάσαμε λοιπόν στο γραφικό κανάλι, είδαμε ότι έχει boat tour με 40DKK = 6Ε για 1 ώρα!! Αξίζει τρελά! Βλέπεις αρκετά σημεία και κυρίως από διαφορετική οπτική! Είναι από αυτή την εταιρεία http://www.havnerundfart.dk/canaltours/index.php?page=forside.php, βασικά είναι στη μία πλαϊνή πλευρά του καναλιού, γιατί στο τέρμα του καναλιού που είχε άλλη εταιρεία ήταν πιο ακριβά.

Μετά το boat tour, συνεχίσαμε περπάτημα προς μικρή γοργόνα. Περάσαμε πρώτα από Amalienborg (παλάτι), πετύχαμε και αλλαγή φρουράς, συνεχίσαμε "παραλιακά" και φτάσαμε στο ξακουστό αγαλματάκι. Μικρό και σε σημείο που δε φαίνεται ως κάτι μεγαλοπρεπές αλλά μου άρεσε.

Τρίτη μέρα, εθνικό μουσείο (Nationalmuseet) με δωρεάν είσοδο. Ωραίο μουσείο, αλλά κάποιοι όροφοι ήταν λίγο μπέρδεμα τα εκθέματα σε σχέση με τις χρονολογίες τους. Απογοητεύτηκα κάπως που είχαν μόνο 1 αίθουσα για Vikings, περίμενα περισσότερα. Έπειτα, περπάτημα προς Christinia. Στη διαδρομή είδαμε το Black Diamond (βιβλιοθήκη). Φτάνοντας στη Christinia, είναι όπως το έχουν περιεγράψει και άλλα παιδιά εδώ, ψιλό hippies φάση, αυτονομία, alternative, κλπ. Βολτάρεις χωρίς να πάρεις φώτο, αν θες κάθεσαι για κανένα τσιγαράκι.

Τέταρτη μέρα: Λόγω έλλειψης χρόνου, μόνο Rundetaarn (κυκλικός πύργος). Φτηνή είσοδο (25DKK = 3.5Ε), ανεβαίνεις κυκλικά πάνω και βλέπεις τη θέα (μη φανταστείτε και πολύ ψηλά, κάπου στα 35μ είναι).

 

Γενικά όλες οι μέρες είχαν αρκετό περπάτημα στον κύριο εμπορικό δρόμο (Frederiksberggade) και τους παράλληλους/κάθετους (είδαμε δηλαδή τον καθεδρικό (Vor Frue Kirke) που είναι δίπλα στο πανεπιστήμιο (Universiteit van Kopenhagen)).

 

Φαγητό: Την ημέρα που ήμαστε στο Tivoli, είχαμε τη φαεινή ιδέα να φάμε εκεί κάτι παραδοσιακό. Θέλαμε Smørrebrød (ανοιχτό σάντουιτς) που είναι μια φέτα χωμί (σα το ζυμωτό παραδοσιακό βέβαια) και από πάνω λαχανικά,κρέας, dressing. To λάθος είναι πως καθίσαμε στο Kähler που είναι κυριλάτο. Πληρώσαμε 38Ε/άτομο για ένα πιάτο με 3 σάντουιτς (3 φέτες δηλαδή με διαφορετικά υλικά πάνω). Γευστικό, χλιδάτο αλλά μικρές μερίδες. Γιατί δε φύγαμε όταν είδαμε κατάλογο? Ε, είπαμε λόγω ανήμερα Χριστουγέννων να φάμε καλά clear.png

Δεύτερη μέρη πήγαμε στο Dalle Valle (Fiolstræde και Krystalgade γωνία) που είχε προταθεί εδώ. Φοβερή επιλογή!! 10-4pm έχει μπουφέ brunch/lunch με 80DKK = 11Ε! Ψαρικά, φιλέτα, ομελέτες, κοτόπουλο, τορτελίνια, σαλατικά, ... Τρελό φαγητό μέχρι σκασμού. Μετά τις 4 έχει άλλο μπουφέ με πιο κυρίως πιάτα και καλά αλλά ήταν πιο ακριβά. Βέβαια είχε ακριβά τα ποτά, ένας χυμός πορτοκάλι 50DDK, σχεδόν 7Ε!!

Τρίτη μέρα, πήγαμε στο Paludan Bog cafe (στην Fiolstræde). Πολύ "ζεστός" χώρος, φάση βιβλιοθήκη. Έχει και φαγητό, πολλά πιάτα (burgers, σαλάτες, steaks, ..), γευστικότατα, κάπου στο 15ευρώ max νομίζω.

Τέταρη μέρα, ξανά στο Dalle Valle για να χορτάσουμε μέχρι σκασμού πριν πάρουμε το αεροπλάνο clear.png

Γενικά πάντως έχει Burger king, MAX, McDonalds για εύκολη λύση. Πέτυχα και ένα ελληνικό (Samos) στην Skindergade, δε το δοκιμάσαμε αλλά φαινόταν τίμιο.

Για καφετέριες έχει μια αλυσίδα, Baresso coffee, που έχει σε πολλά σημεία, μου άρεσε αρκετά για να ξεκουραστείς από το περπάτημα και να χαλαρώσεις inernet.

 

Διασκέδαση: Εδώ έρχεται η απογοήτευση. 24 βράδυ, 25 και 26 τα πάντα (σχεδόν) κλειστά λόγω Χριστουγέννων. 24, 25, δε κυκλοφορούσε ψυχή και ελάχιστα ανοιχτά bar. 26 κάτι κινήταν, το Σάββατο όμως 27 ήταν πάλι στα νορμάλ πιστεύω. Αρκετά bars, μπυραρίες, clubs, αρκετές επιλογές. Μιλάω για τους δρόμους Vestergade, Studiestræde και τους κάθετους. Bar 7 στην Studiestræde ωραία επιλογή. Πήγαμε και στο διπλανό του, το Rum Club. Ωραίο barακι, πολλές επιλογές ρούμι, αλλά πανάκριβο!! Κάτω από 100DKK = 13E δύσκολα έβρισκες ποτό!!

Μου είπαν και για το Zefside αλλά δε πήγα.

 

Γενικές εντυπώσεις: Συμπαθητική πόλη, αρκετό κρύο που δυσκόλευε να βολτάρεις όσο θα ήθελες, είναι γενικά ακριβά αλλά μπορείς να βρεις οικονομικές επιλογές σε φαγητό, ο κόσμος φαίνεται μια χαρά, αρκετοί Έλληνες τουρίστες, Ιταλοί και Γάλλοι, αρκετό shopping απ' οτι κατάλαβα, γενικά θετικές εντυπώσεις. 2-3 μέρες υπεραρκετές για να δεις τα βασικά σημεία, ίσως πρέπει να συνδιαστεί και με μονοήμερες προς Σουηδία ή άλλα μέρη για να δεις κάστρα/Louisiana museum). Δε πήγα/βγήκα Nørrebro που θεωρείται πιο hip περιοχή αλλά μια χαρά ήταν και το ιστορικό κέντρο.

Δε το συστήνω τόσο για Χριστούγεννα όμως λόγω κλειστών μαγαζιών και ελάχιστου κόσμου. Αδικεί τη νυχτερινή ζωή και τη πόλη αυτή η περίοδος πιστεύω. Θα μου άρεσε δηλαδή να την ξαναεπισκεφτώ και καλοκαίρι φάση.

 

 

 

Μόλις γύρισα από roadtrip Στρασβούργο, δρόμο κρασιού στην Αλσατία και Χαϊδελβέργη. Όταν βρω χρόνο θα γράψω πληροφορίες ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα 3-4 μέρες προς Στρασβούργο, αλσατικά χωριά (δρόμος κρασιού) και Χαϊδελβέργη.

Μερικές πληροφορίες για κάποιον που μπορεί να ενδιαφέρεται:

 

 

Αλσατικά χωριά - Δρόμος κρασιού
 
Παρασκευή μεσημεράκι ανεβήκαμε στο 'Château du Haut-Kœnigsbourg'. Ο δρόμος, αν δεν έχει καλό καιρό θέλει προσοχή, αν και νομίζω για Πήλιο και Καρπενήσι είναι πιο επικίνδυνα :P
Εντυπωσιακό κάστρο, αρκετά ψηλά για θέα, αν σας αρέσουν τα κάστρα το προτείνω για βόλτα.
 
Η πρώτη επαφή με αλσατικό χωριό, βολτάραμε λίγο αλλά δεν είδα κάτι ιδιαίτερο (ειδικά μετά από αυτά που είδα στα επόμενα χωριά). Αν δεν παρέλειψα κάτι να δω, δε θα ξαναπήγαινα.
 
Βόλτα στον κεντρικό πεζόδρομο Grand Rue. Συμπαθητικό.
 
Επιστροφή Στρασβούργο για βράδυ και εξευρεύνηση την επόμενη μέρα (Σάββατο) (βλ. παρακάτω για Στρασβούργο).
 
Κυριακή ξανά προς αλσατικά χωριά. Έχοντας δει πρώτα το Στρασβούργο όμως, το Colmar δεν νομίζω να έχει να προσφέρει κάτι. Το κέντρο περπατιέται και καταλήγεις στην Petite Venice όπου υπάρχουν 2-3 ωραία γεφυράκια. Φαγητό στο http://www.lecaveausaintpierre-colmar.com/. Παραδοσιακά πιάτα, ο σολομός που πήρα ήταν φτωχό πιάτο πάντως.
 
(Κυριακές ήταν ένα εισιτήριο μέχρι 19.00 (νομίζω 2 ευρώ), αλλά κάποιος που έφευγε μας έδωσε το δικό του και φυσικά το έδωσα σε επόμενο)
Το χωριό είναι μαγευτικό, το μονοπάτι που περπατήσαμε ήταν ελλειπτικό και καταλήγεις στο ίδιο σημείο χωρίς να το καταλάβεις!! Το 2013 είχε ψηφιστεί καλύτερο χωριό στη Γαλλία. Must visit!!
 
με το ίδιο σύστημα όπως στο Eguisheim.
Περπατάς στον κεντρικό πεζόδρομο, βρίσκεις και ένα γεφυράκι και μετά ανηφορίζεις στο Κάστρο με καταπληκτική θέα το χωριό και τους αμπελώνες! Επίσης must visit!!
 
Τελευταίος αλσατικός προορισμός το Riquewihr όπου δε πήγαμε από τον κεντρικό δρόμο αλλά από τους αμπελώνες. Γενικά λόγω εποχής δεν ήταν ανθισμένοι οι αμπελώνες και πιστεύω καλοκαίρι θα είναι πολύ πιο όμορφα.
Παρκάραμε εδώ (2 ευρώ για 2 ώρες νομίζω, Κυριακή)
Από εκεί, είναι ένας κατηφορικός πεζόδρομος με κάθετα στενάκια που καταλήγει στην άλλη πύλη-δημαρχείο (μπορείτε να παρκάρετε και σε εκείνη τη μεριά και να ανηφορίσετε). Συμπαθητικό χωριό.
 
 
Στρασβούργο
 
Περπάτημα σε όλο το κέντρο που είναι σαν "νησί" (περικυκλωμένο από νερό) και βόλτα στην Petite France. Παντού εξαιρετικά!!
Ανεβήκαμε στον καθεδρικό για τη θέα. Αρκετούτσικα σκαλιά αλλά σε αποζημιώνει η θέα..
Βόλτα και στους Ευρωπαικούς θεσμούς και στο Parc de l'Orangerie.
Μετάνιωσα που δεν πήγα τη βόλτα με το καραβάκι που σε πάει μέχρι τους θεσμούς.. Next time..
 
Φαγητό
www.skaechele.fr/en/
Μικρό (10 τραπέζια όλα κι'όλα) αλλά πολύ φιλικό. Η τύπισσα είναι πολύ καλοσυνάτη με όλους τους πελάτες, να τους καλωσορίσει, να τους χαιρετήσει ως την πόρτα, εντυπωσιακή. Όχι σαν κάτι μαγαζάτορες που απλά σε βλέπουν σαν ευρώ. Μετρημένες, παραδοσιακές επιλογές, καλή εντύπωση.
 
Επί της πλατείας του καθεδρικού, τουριστικό αλλά πολύ ωραίο περιβάλλον. Στο υπόγειο, σαν σε κελάρι. Παραδοσιακό καλό φαγητό, σίγουρα θέλει κράτηση.
 
Βιομηχανική ατμόσφαιρα στο εσωτερικό του, δε με ξετρέλανε προσωπικά αλλά φοβερές tartes flambee και οικονομικό. Το προτείνω.
 
Καφέ
Σοκολατερί φάση, ωραίος χώρος, αρκετή αναμονή να βρεις τραπέζι.
 
Ποτό
Πάντα γεμάτο, αρκετούς φοιτητές πέτυχα Παρασκευή βράδυ.
 
- Αν ψάχνετε για Cheese bar, ωραίο μου φάνηκε το L' Epicier http://www.lepiciergrandcru.com/ στην Grand Rue (δε καθήσαμε γιατί δε μπορείς να κάτσεις μόνο για ποτό/κρασί, πρέπει να πάρεις να φας κάτι).
 
Όχι μόνο για ποτό αλλά το βράδυ είχε πάντα κόσμο και μου άρεσε.
 
- What the Fox http://www.foxbar.fr/
Γεμάτο, για ένα ποτό σε συνδιασμό με μια τάρτα φλαμπέ είναι ωραίο πιστεύω.
 
 
Για πάρκινγκ, ειδικά βράδυ, καρφί για Parking Place Gutemberg
Από τις 20.00 - 06.00 είναι 2 ευρώ!! Σύγχρονο, με κόκκινα/πράσινα led πάνω από κάθε θέση να βλέπεις που υπάρχει κενό. Και κυριώς σε κεντρικό σημείο.
 
 
Heidelberg
Περπατήσαμε όλο τον πεζόδρομο, Hauptstraße (μεγαλύτερος στην Ευρώπη νομίζω) και κατεβήκαμε στο ποτάμι στο ύψος της Alte Brucke γέφυρας. Δε πήγαμε απένταντι, απλά φωτογραφίες και ξανά στον κεντρικό πεζόδρομο. Φτάνοντας στις πλατείς Marktplatz, Kornmarkt (ωραία να αράξεις για καφέ έξω), ανεβαίνεις προς το κάστρο (είτε τελεφερίκ είτε με πόδια). Εκεί βολτάρεις στους κήπους και απλά χαζεύεις την απίστευτη θέα..
 
Φαγητό στο http://www.brauhaus-vetter.de/ λόγω βαθμολογίας στο tripadvisor αλλά προσωπικά δε ξετρελάθηκα. Λίγες επιλογές για σνίτσελ, όχι κατι ιδιαίτερο σα χώρος.


Εν ολίγοις, επισκεφτείτε τα χωριά Eguisheim, Kaysersberg, δοκιμάστε κρασιά και τοπικά εδέσματα, βολτάρετε σε όλο το κέντρο του Στρασβούργου, επισκεφτείτε το κάστρο της Χαϊδελβέργης για απίστευτη θέα.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...