Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ ωραιες εποχες στο Παρισι προ κρισης! Ειχαμε κανει τα ψωνια μας στη γκαλερί λαφαγιετ , τρωγαμε τα φιλέτα μας κλπ. Τωρα παμε αρκαδια κ λεμε ευχαριστω :P

 

Αν μπορουσα να ξαναπαω κι ειχα περιορισμένο χρονο θα θελα να τον περασω ολο στη euro Disney

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@louben. Δεν ξέρω πότε πήγες εσύ, αλλά πέρισυ τα χριστούγεννα που πήγα εγώ, το πρόβλημα με τις ουρές δεν ήταν για τα εισιτήρια, αλλά για τον έλεγχο. Όπου κι αν μπαίναμε (μουσεία, Άιφελ κλπ), παντού μας έκαναν σωματικό έλεγχο και έλεγχο αποσκευών. Αυτό ήταν που δημιουργούσε, κυρίως, τις ουρές, το οποίο δεν νομίζω να μπορείς να το γλιτώσεις με κάποιον τρόπο. Ειδικά στο Λούβρο, κάναμε 20-30 λεπτά να περάσουμε τον έλεγχο και 3 λεπτά να βγάλουμε εισιτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια φορα που ειχαμε παει ηταν το 2014 αν δεν κανω λαθος οποτε δεν ειχε σωματικο ελεγχο πουθενα (εκτος απο τις βερσαλιες αν θυμαμαι καλα).Λογικα μπηκαν μετα τα οσα λες λογω τρομοκρατιας (Charlie hebdo κτλ)  οποτε ναι δεν την γλυτωνετε μαλλον την ουρα.

Και εγω λατρευω το Παρισι (εχω παει 4 φορες) αλλα πραγματικα ετσι οπως εχει η κατασταση με την τρομοκρατια κτλ δε εχω τη απαραιτητη διαθεση να ξαναπαω συντομα αφου θα φοβασαι συνεχως.Γενικως τα ταξιδια στις μητροπολεις ειναι πλεον επιφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέβη κάτι πολύ παράξενο και δεν μπορώ να βρω μια άκρη.

 

Τον περασμένο μήνα προσπάθησα να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια και ενώ πήρα επιβεβαίωση της κράτησής μου, μετά από μερικά λεπτά έλαβα δεύτερο ε-μαιλ το οποίο με πληροφορούσε ότι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα μου και πρέπει να επικοινωνήσω με το τάδε πρακτορείο για να διευθετηθεί η πληρωμή. Επίσης έγραφε ότι εντός 10-14 ημερών και αφού προεξοφληθεί το ποσό πρέπει να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους προκείμενου να εκδοθούν τα ταξιδιωτικά μου έγγραφα.

 

Δεν το έκανα γιατί θεώρησα ότι η κράτησή μου είναι άκυρη -εφόσον δεν έγινε η είσπραξη από το πρακτορείο- και έκλεισα την ίδια πτήση μέσω της Expedia για την οποία η πληρωμή ολοκληρώθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.  

 

Όλα αυτά πριν 2 βδομάδες.  

 

Χτες όμως, με πήραν τηλ. από το πρώτο πρακτορείο για να μου πουν ότι χρωστάω χρήματα για τα εισιτήρια. Καπάκι κάλεσα την αεροπορική εταιρεία η οποία και επιβεβαίωσε ότι όντως ταξίδεψα με αυτή την -αποτυχημένη όπως νόμιζα- κράτηση και πως δεν υπάρχει άλλη κράτηση στην ίδια πτήση με το όνομά μου.

 

Άρα:

1)Ταξίδεψα χωρίς να πληρώσω.

2) Πού μπορεί να εξαφανίστηκε η κράτηση που έκανα με την Expedia; Έχω απόδειξη πληρωμής, είναι λογικό να ζητήσω refund;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ louden. Μάλλον για 3 διανυκτερεύσεις είμαστε. Είναι λίγες, όσο το ψάχνουμε τόσο διαπιστώνουμε ότι τελικά οι μέρες είναι λίγες για Παρίσι όπως είπε και ο kalogeros. Σκεφτήκαμε στην αρχή την museum pass, αλλά σιγά σιγά βλέπουμε ότι δεν ταιριάζει. 

1 ημέρα σίγουρα disney,

1 ημέρα την θέλουμε χαλαρά για περπάτημα, καφέ, μαγαζάκια, κανένα πάρκο, να γνωρίσουμε το Παρίσι όσο μπορούμε, μακριά από ουρές και μουσεία.

και 1 ημέρα για τα βασικά αξιοθέατα, Λούβρο, Παναγία των Παρισίων, Αψίδα του Θριάμβου, Πύργος Άιφελ κλπ Κάπως έτσι το σκεφτόμαστε. Οπότε μάλλον δεν συμφέρει.

 

Όσον αφορά το άλλο που λες για την τρομοκρατία δεν έχεις και άδικο, ένας φόβος υπάρχει, αλλά και από την άλλη δεν γίνεται να κλειστούμε και μέσα. Έχει χαλάσει κάπως η διάθεση αυτό είναι γεγονός, αλλά ελπίζω να φτιάξει στο Παρίσι.

 

@ Sova.  Αν βγάλεις άκρη πες μας που ήταν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πατε για τοσο λιγο και μια ημερα παει σιγουρα στην disnetyland τοτε ακυρα τα μουσεια.

Καταρχας εννοειται disney να φτασετε οσο πιο νωρις γινεται και παλι θα παρετε μια γενικη ιδεα.Ενα τιπ για disney ειναι να ξεκινησετε με τα παιχνιδια που εχουν τη μεγαλυτερη ζητηση οπου οι ουρες το πρωι θα ειναι μικρες(πχ το σπιτι του τρομου ).Αν δεν το κανετε αυτο οταν ελθει η ωρα τους μπορει να περιμενετε και 1 ωρα στην ουρα. ΚΑποια παιχνιδια εχουν τη δυνατοτητα να κλεισετε το εισιτηριο για μετα για αν μην περιμενετε αλλα θελει καλη οργανωση και να ειστε εκει στην ωρα σας.Λαβετε υποψιν οτι το φαι μεσα στο παρκο ειναι πανακριβο....Οσο αναφορα την τριτη ημερα μην μπειτε μεσα στο Λουβρο γιατι ειναι τοσο μεγαλο που σε 1-2 ωρες δε θα δειτε τιποτα+ το εισιτηριο που θα πληρωσετε.Εγω ειχα αφιερωσει 2 ημερες και παλι δεν τα ειχα δει ολα.

Οπως και να χει σας ζηλευω.......Θα περασετε σιγουρα τελεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένα τιπ για ντίσνεη: να πάτε οπωσδήποτε στους πειρατές.  :wub: 
Και στην παιδική και στην ενήλικη ζωή μου ήταν το χάηλαητ της επίσκεψης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πατε για τοσο λιγο και μια ημερα παει σιγουρα στην disnetyland τοτε ακυρα τα μουσεια.

Καταρχας εννοειται disney να φτασετε οσο πιο νωρις γινεται και παλι θα παρετε μια γενικη ιδεα.Ενα τιπ για disney ειναι να ξεκινησετε με τα παιχνιδια που εχουν τη μεγαλυτερη ζητηση οπου οι ουρες το πρωι θα ειναι μικρες(πχ το σπιτι του τρομου ).Αν δεν το κανετε αυτο οταν ελθει η ωρα τους μπορει να περιμενετε και 1 ωρα στην ουρα. ΚΑποια παιχνιδια εχουν τη δυνατοτητα να κλεισετε το εισιτηριο για μετα για αν μην περιμενετε αλλα θελει καλη οργανωση και να ειστε εκει στην ωρα σας.Λαβετε υποψιν οτι το φαι μεσα στο παρκο ειναι πανακριβο....Οσο αναφορα την τριτη ημερα μην μπειτε μεσα στο Λουβρο γιατι ειναι τοσο μεγαλο που σε 1-2 ωρες δε θα δειτε τιποτα+ το εισιτηριο που θα πληρωσετε.Εγω ειχα αφιερωσει 2 ημερες και παλι δεν τα ειχα δει ολα.

Οπως και να χει σας ζηλευω.......Θα περασετε σιγουρα τελεια...

 

Κάποτε είχα διαβάσει ότι για να δεις όλα τα εκθέματα του Λούβρου, χωρίς να σταματήσεις σε κάνενα, χρειάζεσαι 7 μέρες. Εννοείται ότι σε μία ή σε δύο μέρες δεν τα βλέπεις όλα, αλλά βλέπεις τα βασικά. Καλό είναι να δείτε από πριν σε ποιους τομείς θέλετε να πάτε, για να μην χάνετε χρόνο.

 

 

Πειρατές σιγουρα και space mountain :D

 

Στο space mountain η σύζυγός μου κόντεψε να βάλει τα κλάματα. Κατά τα άλλα ήταν καταπληκτικό, αρκει να είχες άδειο στομάχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκει ημουν καλα , μαλλον και λογω ηλικιας που ημουν μικροτερη!

Σιγουρα μ αδειο στομαχι

 

 

Κει που τα χα δει ολα ηταν στο Thorpe park στην αγγλια.. Το γραφω εδω αν καποιος βρεθει στο Νησι, και του αρεσουν τετοιου τυπου παιχνιδια, να παει οπωσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκει ημουν καλα , μαλλον και λογω ηλικιας που ημουν μικροτερη!

Σιγουρα μ αδειο στομαχι

 

 

Κει που τα χα δει ολα ηταν στο Thorpe park στην αγγλια.. Το γραφω εδω αν καποιος βρεθει στο Νησι, και του αρεσουν τετοιου τυπου παιχνιδια, να παει οπωσδηποτε.

Ζαλίστηκα μόνο κ μόνο από τα Βίντεο στο youtube...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αναφερεσαι στο space mountain ή στο Thorpe Park? στο δευτερο, ειχαμε ανεβει σ ενα ρολερ Κόστερ που μας ειχαν πει οτι ειχε τα περισσοτερα loops αλλα δε νερω αν ηταν ραδιο αρβύλα ή αληθεια. Παντως ηταν συγκλονιστικο δεν ηξερες ποτε εισαι ισια και ποτε οχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...