Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει πεταξει κανεις σχετικα προσφατα για Κωνσταντινουπολη με χρηση αστυνομικης ταυτοτητας αντι για διαβατηριο? Διαβασα οτι εχει υπογραφει ειδικη συμφωνια μεταξυ Τουρκιας και Ε.Ε να πετας και με ταυτοτητα αλλα δεν βρηκα καποια προσφατη πηγη να το επιβεβαιωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει πεταξει κανεις σχετικα προσφατα για Κωνσταντινουπολη με χρηση αστυνομικης ταυτοτητας αντι για διαβατηριο? Διαβασα οτι εχει υπογραφει ειδικη συμφωνια μεταξυ Τουρκιας και Ε.Ε να πετας και με ταυτοτητα αλλα δεν βρηκα καποια προσφατη πηγη να το επιβεβαιωνει.

 

Ισχύει: http://www.hatta.gr/LinkClick.aspx?fileticket=l%2FepS3%2FD2c8%3D&tabid=147&language=el-GR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λονδινο που παω την Δευτέρα συμφέρει να πληρώνω με καρτα η να παω να τα κανω λίρες; Υπάρχει κάποιο κατάστημα που δεν κρατάει προμήθεια;

Παντού συμφέρει με κάρτα. Μπορείς να κάνεις ανάληψη από κάποιο atm ΤΡΑΠΕΖΑΣ και όχι τύπου euronet. Οι τράπεζες κρατάνε την μικρότερη προμήθεια συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ταξιδιάρηδες

 

 

προτείνεται διαδρομες ωραιες από πελοπονησο για πεζοπορια! (και αν όχι πελοπονησο σχετικα κοντινούς νομους :)

 

όχι τιποτα εξτρεμ γιατι ειμαστε με τις γυναικες μαζι,ωραιες πεζοποριες με σχετικα βατα δρομακια,ποταμακια και γενικα με ωραια θεα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ταξιδιάρηδες

 

 

προτείνεται διαδρομες ωραιες από πελοπονησο για πεζοπορια! (και αν όχι πελοπονησο σχετικα κοντινούς νομους :)

 

όχι τιποτα εξτρεμ γιατι ειμαστε με τις γυναικες μαζι,ωραιες πεζοποριες με σχετικα βατα δρομακια,ποταμακια και γενικα με ωραια θεα 

 

Κοιτά εδώ http://menalontrail.eu/el/ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να πάω σε κανένα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά εδώ http://menalontrail.eu/el/ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να πάω σε κανένα ακόμα.

Φοβερό φαίνεται

 

Εννοείται θα το πω και στους άλλους να το κάνουμε.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Πάντως και άλλες προτάσεις οποίος έχει ας μου γράψει. Ενδιαφέρομαι φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε ταξίδι Μάρτιο ή Φεβρουάριο σε Βουλγαρία ή Ιταλία.

 

1. Αρχικά υπήρχε σκέψη και λόγω μπάτζετ να πάμε 3 ημέρες Σόφια, 2 Μπάνσκο. Ωστόσο να πω την αλήθεια οι κριτικές που διάβασα δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές.

 

2. Εναλλακτικός (και πιθανότερος) προορισμός η Ρώμη για την ίδια περίοδο για 4 ημέρες.

 

Τι θα μου προτείνατε εσείς για εκείνη την περίοδο και αν έχετε εμπειρίες από αυτά τα μέρη θα ήθελα να τις διαβάσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συγκρίνουμε Ρώμη με Βουλγαρία; Καταλαβαίνεις και μόνος σου πως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Πάντως, 3 βράδια στην Σόφια είναι πολλά. 4 βράδια στη Ρώμη είναι σχετικά καλά, αλλά η Ρώμη είναι μια πόλη που απαιτεί πολύ περισσότερες μέρες για να το ευχαριστηθείς (κι εγώ 4 βράδια είχα κάτσει και φυσικά θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία!) το κόστος πολύ μεγαλύτερο και ως μια πρώτη τάξη μεγέθους υπολογίζεις περίπου συνολικά για 2 άτομα, χωρίς πολλά πολλά γύρω στα 800€ όλα τα έξοδα.

 

Αν το μπάτζετ είναι σφιχτό, δες και την Βουδαπέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα,
Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε ταξίδι Μάρτιο ή Φεβρουάριο σε Βουλγαρία ή Ιταλία.
 
1. Αρχικά υπήρχε σκέψη και λόγω μπάτζετ να πάμε 3 ημέρες Σόφια, 2 Μπάνσκο. Ωστόσο να πω την αλήθεια οι κριτικές που διάβασα δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές.
 
2. Εναλλακτικός (και πιθανότερος) προορισμός η Ρώμη για την ίδια περίοδο για 4 ημέρες.
 
Τι θα μου προτείνατε εσείς για εκείνη την περίοδο και αν έχετε εμπειρίες από αυτά τα μέρη θα ήθελα να τις διαβάσω.

 

εχω παει και σοφια και μπανσκο και ρωμη.

Ενοειται οτι απο Ιταλια και Βουλγαρια προτιμας Ιταλια. Εχει βεβαια το ρισκο των τχιχαντιστων και το "απροβλεπτο" εκει

να γινει καμια στραβη αλλα ας το παραβλεψω, απλα το αναφερω. Περιληπτικα

1) Σοφια... ουσιαστικα δεν εχεις και τιποτα να κανεις σπουδαιο. Εχει εναν τεραστιο πεζοδρομο μεγαλου μηκους με διαφορα μαγαζια καφε πιτσα και συναφη. Μεχρι εδω καλα... εχει και 1 τελεφερικ να πας πανω για καφε και χιονι... εχει και 1 εμπορικο κεντρο για να περασεις λιγο την ωρα σου μεσα... οχι κατι σουπερ αλλα ενταξει.

2) Μπανσκο... αν δεν κανεις σκι μην πας καν... ουσιαστικα ειναι μονο το σκι και η βολτα με το τελεφερικ να πας πανω. Εχει ενα κιοσκι μεγαλο με καφε μεσα και συναφη και διαφανο να βλεπεις εξω. Πολυ κρυο ενοειται πανω πας βαρια ντυμενος. Εμεις πετυχαμε φουλ χιονι. Νοικιαζεις εξοπλισμο και ετσι για σκι εχει πολλες πιστες και τιμες ψιλοτσιμπημενες σχετικα. Καλυτερα εξοπλισμο να παρεις απο ελληνα πριν πας πανω απλα τα φορας και πας αργα αργα πανω. Παγοπεδιλα τρελη εμπειρια... αν κανεις για πρωτη φορα σκι θα παθεις οτι εμεις... τουμπες αμεσως και βλεπεις πως...δεν εχεις φρενα οποτε φοβασαι... αν γνωριζεις απο σκι ομως ειναι πολυ καλα να πας και να πιεις και εναν καφε. Οποτε αν εξαιρεσω το σκι και εναν καφε στο κιοσκι κατω στο χωριο εχει απλα λιγα φαγαδικα να φας και ενα παγοδρομιο... δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. καποια καλα ξενοδοχεια οκ. Τελειο εστιατοριο για εκει με τιμες και ποιοτητα-ποσοτητα το PINGUINS.

3) Ρωμη... 100 φορες καλυτερη απο μιλανο, πολλα σημεια ενδιαφεροντος να πας. αρκετες και καλες συγκοινωνιες κτλ Αρκετα σημεια να φας (Μιλανο δεν εβρισκες!!!!) και γενικα απειρα πραγματα να κανεις που τσαμπα θα τα αναφερω εδω. Με κλειστα ματια Ρωμη απλα. Το μπανσκο δεν ειναι για πανω απο 2 μερες μεγιστο και η σοφια επισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε με αυτά που μου είπες μάλλον με έπεισες :P

 

Σκέψου κι ότι δεν θ' ακούσεις ποτέ το: «Είπαμε μια φορά να πάμε ταξίδι, κι εσύ από τόσα μέρη μ' έφερες Μπάνσκο!»  ^_^ 

 

1zovf5.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε με αυτά που μου είπες μάλλον με έπεισες :P

 

Εννοείται Ρώμη με κλειστά μάτια (τα είπαν οι παραπάνω, μην τα ξαναλέμε), αλλά αν το μπάτζετ είναι σφιχτό, σκεφτείτε και την περίπτωση να πάτε Κωνσταντονούπολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας από το ταξίδι του. Προφανώς όμως ο arsenal θέλει κάτι το γενικά τουριστικό και όχι εξειδικευμένο για αυτό βάζει στην ίδια πρόταση Μπάνσκο με Ρώμη και όχι Μπάνσκο με Val d' Aosta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε στο Βερολίνο για πρωτοχρονιά. Εκτός από το κοινοβούλιο που έκανα μια κράτηση για ξενάγηση, τι άλλο αξίζει να κλείσω από εδώ για να αποφύγω ουρές και ταλαιπωρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...