Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χειμωνα που μας περασε εφτιαξα το πρωτο μου κουτι απο πλεξιγκλασσ.

 

Σας στελνω μερικες ποζες να το δειτε:

 

Εδω ειναι ενα συμπιεσμενο αρχειο με τις φωτογραφιες του κουτιου απο ολες τις γωνίες! http://dl.dropbox.com/u/5089875/Underground%20music%20rig.rar

 

Λοιπον μεχρι να να παρουσιασω το κουτι :

 

Ειναι ενα PC με CPU: Q9550 @ 4,04GHz , 4GB DDR2-Ram CellShock @971ΜΗΖ, Mobo: Asus P5Q ,HDD: 500GB Seagate ,GPU Nvidia 7300GT ,τροφοδοτικό OCZ ZT series 550Watt , DVD-RW απο λαπτοπ και 3 θηρια ανεμιστηρες (110CFM input ,120CFM output για ελαφρως αρνητική πίεση)

 

 

Θα ειναι το πισι για τις ηχογραφήσεις και γενικα πανω στο οποιο θα στηθει το στουντιακι που στηνω στο υπογειο του σπιτιου μου. Αργοτερα ισως μπει και μια gtx560ti ή gtx460 για λιγο gaming

 

Το κουτι εχει διαστασεις Π37 Υ33 Β18 σε 4μμ πλεξιγλασσ και το σχεδιο το εκανα στο corel και το google sketchup . Εχει προσανατολισμο με 90μοιρες γωνια δηλαδη με το backpanel να κοιταει ουρανο αυτο με βοηθησε για να μην χρησιμοποιησω αλλα ανεμιστηρια για να παραμενει δροσερο και επισης για να εχω τις usb και τις υπολοιπες θυρες προς τα πανω οπως παντα με βολευε.

 

Το προστατευτικό του ανεμιστηρα ειναι απο πετονια . Για τους πληροφορικάριους αποτελεί μια κλίκα 8 σημειων + ενα Χ στην μέση;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 9η φωτο δειχνει απο πανω το μερος πισω απο την mb αφου προστεθει ενα Fan

 

......

 

Το χύμα το ανεμησήρι στο πατωμα τι δουλειά έχει? Δεν νομίζω να προσφέρει κατι.

 

Επισης εγώ στην θέση σου θα τις εβγαζα τις λαμπες... ειλικρινά αυτά τα ασπρα τους καλωδιακια μεσα στην μεση με χτυπάν στο κεντρικό νευρικο συστημα ... επισης δεν μου αρέσει που η λαμπες δεν είναι κρυμένες με καποιο τροπο ωστα να δίνουν πιο ομορφο φωτισμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι στοκ ειναι σε low, αποδιδει καλυερα και εχω καλυτερες θερμοκρασιες στην καρτα. ετσι δεν αφηνω τον ζεστο αερα να βγει απο το κατω μερος της καρτας και να μεινει μεσα στο κουτι

 

τα υπολοιπα δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα μιας και δεν φενονται,εκτος απο εκεινη την λαμπα που ειναι πισω. οταν βλεπω ταινιες απλα την κλεινω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι στοκ ειναι σε low, αποδιδει καλυερα και εχω καλυτερες θερμοκρασιες στην καρτα. ετσι δεν αφηνω τον ζεστο αερα να βγει απο το κατω μερος της καρτας και να μεινει μεσα στο κουτι

 

τα υπολοιπα δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα μιας και δεν φενονται,εκτος απο εκεινη την λαμπα που ειναι πισω. οταν βλεπω ταινιες απλα την κλεινω...

 

Κανε και κανενα ξεσκοσνισμα ρε... το ψυγείο της corsair εχει μαζέψει χαλάκι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συντομα θα κατεβασω το ψυγειο κατω μαζι με εναν 120αρι, και πανω θα βαλε 2 120αριδες. να πω πως η εμφανη μπαινει μετα την αποδοση για εμενα. για αυτο θα το κατεβασω ωστε να εχω κρυο αερα απο εξω, και θα βαλω 2 120αριδες πανω για την δυνατη καλυτερη αποδοση εξαγωγης αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε και κανενα ξεσκοσνισμα ρε... το ψυγείο της corsair εχει μαζέψει χαλάκι!!

 

 

Όπως λέει και ο φίλτατος stm00192 δίνετε και δίνουμε όλοι μας ένα σκασμό λεφτά (που δεν μας περισσευουν κιόλας) είναι κρίμα να μην τα καθαρίζουμε-ετε και ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι η σκόνη κάνει πολλή ζημιά κυρίως στα ανεμιστήρια....εγώ σε όλους έχω προτείνει να αγοράσουν αυτό που επισυνάπτω και έχουν βρει την υγειά τους.... ^_^

post-34343-0-31500900-1336055457_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@overpower Θα σου πρότεινα να βγάλεις όλο το hardware απο το κουτί,να καθαρίσεις τα πάντα και να ξεκινήσεις με τα βασικά τοποθετώντας τα πράγματα απο την αρχή...

Είμαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να κρύψεις όλα τα καλώδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@overpower Θα σου πρότεινα να βγάλεις όλο το hardware απο το κουτί,να καθαρίσεις τα πάντα και να ξεκινήσεις με τα βασικά τοποθετώντας τα πράγματα απο την αρχή...

Είμαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να κρύψεις όλα τα καλώδια!

 

οντως. ειδικα τωρα τελευταια ολο αλλαγες ειμαι πχ που εφερα τουσ ssd μπροστα, αλλα θα τα ξαναπαω πισω γτ φοβαμαι μην πεσουν επειδη τα εχω πιασει με 2 αυτοκολλητα απο αυτα ποθ δινουν μαζι με τις λαμπες και 2 κομματια καφε ταινια (δεν θυμαμαι πως λεγεται).

 

 

αλλα γενικως θελω και ενα μεγαλυτερο σατα να φυγει εκεινο το μπλε.

 

τι λες με την ιδεα πιο πανω σχετικα με την H50 και τους +2 fans?

 

@stm00192. να πω πως με furmark χωρις το fan εκει επιασε με μολις 2 φορες στο benchmark preset 1080 98 ενω με το fan επιασε με 3 τους 96. πιστευω οτι ειναι αρκετη βελτιωση σε σχεση με την θερμοκρασια

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οντως. ειδικα τωρα τελευταια ολο αλλαγες ειμαι πχ που εφερα τουσ ssd μπροστα' date=' αλλα θα τα ξαναπαω πισω γτ φοβαμαι μην πεσουν επειδη τα εχω πιασει με 2 αυτοκολλητα απο αυτα ποθ δινουν μαζι με τις λαμπες και 2 κομματια καφε ταινια (δεν θυμαμαι πως λεγεται).

 

αλλα γενικως θελω και ενα μεγαλυτερο σατα να φυγει εκεινο το μπλε.

 

τι λες με την ιδεα πιο πανω σχετικα με την H50 και τους +2 fans?

 

@stm00192. να πω πως με furmark χωρις το fan εκει επιασε με μολις 2 φορες στο benchmark preset 1080 98 ενω με το fan επιασε με 3 τους 96. πιστευω οτι ειναι αρκετη βελτιωση σε σχεση με την θερμοκρασια

 

[/quote']

 

Τι 98αρια και 96αρια ειναι αυτα που λες ρε συ... την εχεις καθαρισει ποτε? Δεν ειναι λογικα νουμερα αυτα... εκτος και αν εχεις βαλει το φανακι της να δουλευει μονιμα χαμηλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν overpower, εδώ και κάνα εξάμηνο σου λεω ότι το cable management που έχεις κάνει είναι τραγικό για τις δυνατότητες που σου δίνει το κουτί.

Όπως πολύ σωστά σου λένε, άδειασε το κουτί και πιάστο σιγά σιγά απ την αρχή.

 

Το καθάρισμα επιβάλλεται. Δεν δικαιολογούνται 100 βαθμοί στη 6950. Φαντάζομαι τι θα γινόταν με καμιά 295 εκεί μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...