Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως κλεινω τη ν αυξημενη ασφαλεια ?
edit : ps.otenet.gr παω να μπω αλλα δεν δεχεται το username και password...δεν ειναι αυτο της μορφης [email protected] και ο κωδικος ? [τον εγραφε σε ενα χαρτι που δοθηκε]
το firewall στο speedport? [ειναι στο low αυτη τη στιγμη]

 

η πορτα του μτορεντ φαινεται οκ στο canyouseeme. .. αυτη που βαζω εγω στις ρυθμισεις του ρουτερ μου γραφει connection time out το canucme . η αυξημενη ασφαλεια φταιει ?

wan host ip range δοκιμσα με 0.0.0.0 και με το να το αφησω κενο ...τιποτα.

lan host ip adress βαζω αυτη που ανοιγει το interface tou router ..

edit : δουλεψε με το να βαλω την ip που παιρνει ο υπολογιστης...με μπερδεψε ειναι η αληθεια σε σχεση με το ΖΤΕ που εχω εγω σε wind :P  οποτε η απορια μου αφορα το πρωτο σκελος του ποστ :P

καλη χρονια να χουμε ωσονουπω κ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α.απο το site του οτε.αμα ψαξεις αυξημενη ασφαλεια θα στο βγαλει.
β.ναι λογικα θελει τα στοιχεια που βαζεις και στο ρουτερ στην συνδεση.
πχ [email protected] password mpla mpla mpla.
αλλο ο κωδικος πελατη αν αυτο εννοεις οτι ειναι στο χαρτι.δεν ξερω αν μπορεις να μπεις με αυτο ή αν με αυτο μπορεις
να αλλαξεις τον κωδικο αν τον εχεις ξεχασει ή να δεις το Username.
το firewall ειτε στο low ειτε κλειστο αμα κλεινει.
wan ip host ολα κενα ή 0.0.0΄.0 ειναι το ιδιο.
ip βαζουμε του υπολογιστη οχι του ρουτερ.καλο θα ειναι στον υπολογιστη να την εχεις καρφωτα για να μην παρει αλλη και χασειςτα port forward ή να ορισεις μεσα στο ρουτερ αμα σε αφηνει οτι ο υπολογιστης με αυτην την mac address να παιρνει παντα την ταδε ip(την ιδια).

αν δουλεψε δεν χρειαζεται να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια αν και ειναι αχρηστη και κοβει καποια ports.
αν βλεπεις να μην ανοιγει ενα port με τιποτα να ξερεις οτι ειναι αυτο.
και στο zte την ip του pc βαζεις και οχι του ρουτερ στο port forward.παντα της συσκευης που θες να κανεις port forward.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.δοκιμασε με το Mtorrent.

β.κλεισε την αυξημενη ασφαλεια της οτενετ.

γ.κλεισε firewall σε Pc και ρουτερ.

δ.κανε Port forward .

ε.δωσε καρφωτα την Ip στην καρτα δικτυου σου(την Ip που εβαλες στο Port forward)

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση και ευχαριστώ για την βοήθεια.Τελικά είχε πάρει APIPA και δεν το είχα δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την καθυστέρηση και ευχαριστώ για την βοήθεια.Τελικά είχε πάρει APIPA και δεν το είχα δει.

ε το πρωτο πραγμα που κοιταμε ειναι οτι η Ip που κανεις Port forward ειναι και στο pc( και κατα προτιμηση καρφωτα στην καρτα δικτυου) εκτος αν κανεις assign την x mac address με την x ip ωστε να παιρνει παντα την ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

Έχω το router ZXHN H108L (firmware ZXHN H108LV4.0.0g_ZRQ_GR5).
Έχω ψάξει στο internet για το πως θα κάνω port forwarding σε αυτή την κλάση και βρήκα ότι πρέπει λιγο πολύ να κάνω το εξής:
Advanced Setup -> NAT -> Virtual Server. 

Εκεί έφτιαξα ένα νεο record που να στέλνει όλες τις αιτήσεις στο PORT 22, στην local στατική ip του υπολογιστή που θέλω, στο αντίστοιχο port. Έχω απενεργοποιήσει το Firewall παράλληλα. Δοκιμάζω να πάρω πρόσβαση απο το τοπικό δίκτυο με ssh user@local_ip και συνδέομαι κανονικά. Έπειτα δοκιμάζω με το ssh user@public_ip και τρώω "connection refused". Τσέκαρα και σε αυτά τα sites που κοιτάνε εαν το port σου ειναι ανοικτο (για να βεβαιωθω οτι δεν φταιει το γεγονος οτι γινεται απο μεσα το αιτημα), και το βλεπουν οντως κλειστο. Καμιά ιδέα; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω το router ZXHN H108L (firmware ZXHN H108LV4.0.0g_ZRQ_GR5).

Έχω ψάξει στο internet για το πως θα κάνω port forwarding σε αυτή την κλάση και βρήκα ότι πρέπει λιγο πολύ να κάνω το εξής:

Advanced Setup -> NAT -> Virtual Server. 

 

Εκεί έφτιαξα ένα νεο record που να στέλνει όλες τις αιτήσεις στο PORT 22, στην local στατική ip του υπολογιστή που θέλω, στο αντίστοιχο port. Έχω απενεργοποιήσει το Firewall παράλληλα. Δοκιμάζω να πάρω πρόσβαση απο το τοπικό δίκτυο με ssh user@local_ip και συνδέομαι κανονικά. Έπειτα δοκιμάζω με το ssh user@public_ip και τρώω "connection refused". Τσέκαρα και σε αυτά τα sites που κοιτάνε εαν το port σου ειναι ανοικτο (για να βεβαιωθω οτι δεν φταιει το γεγονος οτι γινεται απο μεσα το αιτημα), και το βλεπουν οντως κλειστο. Καμιά ιδέα; 

 

Ευχαριστώ

α.θα το πεταγα το zte.

β.αν εχεις οτενετ προσεχε με την αυξημενη ασφαλεια.

γ.ναι σωστα πας.καλο θα ειναι να δωσεις static στο pc σου που λογικα εχεις κανει.

αν εχεις ανοιξει το port 22 για να δεις αν ειναι ανοιχτο κανε το πιο ευκολο.βαλε το 22 port στο mtorrent ανοινε το mtorrent να τρεχει και πηγαινε στο www.canyouseeme.org να δεις αν ειναι ανοιχτο.SOS.πρεπει να ειναι ανοιχτο το mtorrent για να δειξει οτι ειναι ανοιχτη η θυρα.αμα δεν χρησιμοποιειται θα σου πει οτι ειναι κλειστη.

επισης επειδη το zte δεν εχει nat loopback μην ζητας αιτηματα μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο διοτι το ρουτερ μπερδευει.τι εννοωω.

κανεις με την Local ip το ρουτερ βλεπει οτι βαζεις την Local και ολα οκ.δεν χρειαζεται καν port forward.οταν πας μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο να βαλεις public ip για να συνδεθεις σε ενα pc στο δικτυο σου το ρουτερ βλεπει οτι κανεις ενα αιτημα σε ενα Pc που ειναι στο δικτυο σου αλλα με την Public ip οποτε και δεν παιζει.καποια ρουτερ εχουν επιλογη για Nat loopback που του λες οτι οτι και να γινει ακομα και local ip να ζητησω θα την δεις διαμεσω wan.τα router που δεν εχουν Nat loopback ή θα πρεπει να μπεις απο κινητο με 3g ή απο κανα φιλο ή αν μιλαμε για http πχ μια καμερα να μπεις διαμεσω Proxy στον browser εκτος αν σε αφηνει η εφαρμογη που θες να βαλεις proxy οποτε βαζεις τον Proxy του παροχου ή καποιον αλλον.επισης ο tor browser βγαινει απο proxy.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Speedport entry 2i

Πως θα κανω forwading την 80 θυρα

Για μια καμερα ασφαλειας

192.168.2.100

Σε 192.168.2.1 ρουτερ

https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/internet/-/support/hot-topic/12288892;jsessionid=027621F74288022640ACE5D9B7F420EC.node3_1_OTEGR

 

αν δεν σε αφησει στην 80 για τον οποιοδηποτε λογο οτι πχ μπορει να την εχει παρει ο οτε για χ ψ λογους τοτε πολυ απλα δωσε στην καμερα μια αλλη πορτα πχ 81.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω το router ZXHN H168Ν.Προσπαθώ να κανω Port Forwarding προκειμένου να ανεβάσω μια σελίδα.Έχει σημασία πια ports θα βάλω?

Δοκίμασα με αρκετά αλλα δεν ειχα καποιο αποτέλεσμα. Χρησιμοποιώ ενα PF checker το οποιο μου βγαζει ολο error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/internet/-/support/hot-topic/12288892;jsessionid=027621F74288022640ACE5D9B7F420EC.node3_1_OTEGR

 

αν δεν σε αφησει στην 80 για τον οποιοδηποτε λογο οτι πχ μπορει να την εχει παρει ο οτε για χ ψ λογους τοτε πολυ απλα δωσε στην καμερα μια αλλη πορτα πχ 81.

Δεν με αφηνει να ανοιξω καμια πορτα...

Μιλησα και οτε και τπτ

Δν εχει επιλογη disable στο firewall

Mono low medium kai high...

Οι ρυθμισεις μου ειναι σωστες...

Μηπως κατι αλλο μπορει ν το μπλοκαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ τη βοήθειά σας θα ήθελα γιατί δε βγάζω άκρη. Το speedport entry 2i έχω και εγώ, όπως τον φίλο από πάνω. Προσπαθώ να κάνω port forwarding κάποιες ports για το Ps4 μου ανεπιτυχώς. Τα βήματα που ακολούθησα:

 

1. Απενεργοποίησα τον Βαθμό αυξημένης προστασίας μέσω του site της Cosmote και έκανα logout-login για να πάρει τη ρύθμιση.

2. Απενεργοποίησα όλα τα firewall που έχω και όρισα του router στο low μιας και δεν απενεργοποιείται τελείως.

2. Όρισα του Ps4 σταθερή ip, την 192.168.1.6

3. Έκανα port forwarding τις ports που ήθελα στην παραπάνω ip, αλλά μάταια, παραμένουν κλειστές.

 

Τις ίδιες ports αν τις κάνω port forwarding στην 192.168.1.2, που είναι του υπολογιστή μου, τις ανοίγει κανονικά. Δεν ξέρω, τι άλλο να δοκιμάσω.

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ τη βοήθειά σας θα ήθελα γιατί δε βγάζω άκρη. Το speedport entry 2i έχω και εγώ, όπως τον φίλο από πάνω. Προσπαθώ να κάνω port forwarding κάποιες ports για το Ps4 μου ανεπιτυχώς. Τα βήματα που ακολούθησα:

 

1. Απενεργοποίησα τον Βαθμό αυξημένης προστασίας μέσω του site της Cosmote και έκανα logout-login για να πάρει τη ρύθμιση.

2. Απενεργοποίησα όλα τα firewall που έχω και όρισα του router στο low μιας και δεν απενεργοποιείται τελείως.

2. Όρισα του Ps4 σταθερή ip, την 192.168.1.6

3. Έκανα port forwarding τις ports που ήθελα στην παραπάνω ip, αλλά μάταια, παραμένουν κλειστές.

 

Τις ίδιες ports αν τις κάνω port forwarding στην 192.168.1.2, που είναι του υπολογιστή μου, τις ανοίγει κανονικά. Δεν ξέρω, τι άλλο να δοκιμάσω.

 

πολλα τεστ για να βγαλουν μια πορτα ανοιχτη πρεπει να χρησιμοποιειται.αν εσυ ανοιγεις πχ την 4444 για το Pc που ειναι 192.168.1.2 και στην δειχνει ανοιχτη πχ στο www.canyouseeme.org τοτε το εχεις κανει σωστα.οποτε αμα βαλεις 192.168.1.6 ειναι σιγουρα σωστο το port forward.εννοειται οτι για να δεις την πορτα ανοιχτη θα πρεπει να τρεξεις το www.canyouseeme.org στο ps4 και οχι στο pc.το pc δεν μπορει να κανει τεστ για το ps4.επισης για το Ps4 μαλλον θες να αλλαξεις το nat type ε?

αν ειναι για αυτο δες και αυτο το θεμα

http://www.insomnia.gr/topic/595435-pms-nat-type-2/

επισης δοκιμασε και dmz.επισης μπορει να μην ειναι μονο ενα port για το ps4.μπορει να θελει γενικα καποια ports αλλα να θελει και για το παιχνιδι τα x ports.

αν εχεις και εσυ το θεμα με τα fragments καλη τυχη γιατι ολοι ψαχνονται να δουν τι φταιει.ειναι ασχετο βεβαια με το nat type.λογικα με dmz ή και με Port forward απο nat type 3 βλεπω να πηγαινεις στο 2.

Καλησπέρα.

 

Έχω το router ZXHN H168Ν.Προσπαθώ να κανω Port Forwarding προκειμένου να ανεβάσω μια σελίδα.Έχει σημασία πια ports θα βάλω?

Δοκίμασα με αρκετά αλλα δεν ειχα καποιο αποτέλεσμα. Χρησιμοποιώ ενα PF checker το οποιο μου βγαζει ολο error.

a.κλεινεις αυξημενη ασφαλεια.β.καρφωτη ip στο pc.γ.απεφυγε την port 80 Μπορει να χρησιμοποειται.δ.το ποιο Port θα ανοξεις εξαρτατε απο το τι θες να κανεις.το να ανεβασεις μια σελιδα δεν λεει κατι.αν κανεις δηλαδη σαν server το pc σου για να βλεπει καποιος την σελιδα λογικα θες την Port 80.αλλα τυπικα δοκιμασε και σε αλλη πορτα.και μετα δες για No ip κτλ.για να δοκιμασεις το Port εγραψα πως γινεται για ποιο ευκολα 5-6 posts πιο πανω.ενα ολοκληρο κατεβατο εχω γραψει.

Δεν με αφηνει να ανοιξω καμια πορτα...

Μιλησα και οτε και τπτ

Δν εχει επιλογη disable στο firewall

Mono low medium kai high...

Οι ρυθμισεις μου ειναι σωστες...

Μηπως κατι αλλο μπορει ν το μπλοκαρει

κλεισε την αυξημενη ασφαλεια.,μπορεις να δοκιμασειςκαι με dmz.επισης και εσυ διαβασε 5-6 posts πιο πανω πως ανοιγεις και πως δοκιμαζεις ports.να σε κοβει μονο το firewall μπορει εκτος αν εχεις βαλει λαθος ip στο port forward ή για καποιο λογο αλλαξε η Ip στο pc σου οποτε βαλτην καρφωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ poulinos για την απάντηση, αλλά ακόμα παιδεύομαι. Για το NAT το θέλω, είχα δοκιμάσει και με DMZ, αλλά μάταια. Εννοείται ότι έχω βάλει πολλές ports, έβαλα απλά μία ενδεικτικά. Στο προηγούμενο router που είχα, μια χαρά τοι είχα ρυθμίσει. Εδώ μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ poulinos για την απάντηση, αλλά ακόμα παιδεύομαι. Για το NAT το θέλω, είχα δοκιμάσει και με DMZ, αλλά μάταια. Εννοείται ότι έχω βάλει πολλές ports, έβαλα απλά μία ενδεικτικά. Στο προηγούμενο router που είχα, μια χαρά τοι είχα ρυθμίσει. Εδώ μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

δψσε καρφωτα μια Ip στο ps4 και κανε dmz εκει.λογικα παιρνεις nat type 3 και με dmz θα παρεις λογικα 2.την αυξημενη ασφαλεια κλειστην ετσι και αλλιως.στο ρουτερ δες για το τελευταιο firmware update που δινει ο οτε γιατι βγαζει συχνα πυκνα.επισης το firewall κλειστο ή αν δεν κλεινει βαλτο στο low.αν ειχες και πριν καρφωτα στο ps4 προσεχε το gateway να ειναι σωστο γιατι το καινουριο ρουτερ μπορει να ειχε διαφορετικη ip απο το παλιο οποτε να εχει μεινει το παλιο gateway στο ps4.βεβαια ετσι δεν θα εβλεπες καν internet απο το ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και τι γινεται όταν εχεις ανοιξει με επιτυχια 2 πορτες (κιολας) στο ρουτερ (Η108ΝS) και το μtorrent σου βγαζει το φακιν τικ με τον αστερισκο(θυρα κλειστη αλλα μπορειτε να κατεβασετε) , να παρω σφυρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...