Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, άρα δεν είσαι πίσω από CGNAT, καλό αυτό. Μπορείς να κάνεις edit αν θες το μήνυμά σου να σβήσεις την IP αν δεν θες να φαίνεται. Ποιους DNS χρησιμοποιείς; Αν χρησιμοποιείς του ΟΤΕ, μήπως προσπαθείς να κατεβάσεις πειρατικό περιεχόμενο και σου κόβει τη σύνδεση στους trackers; Ακόμη και χωρίς port forward θα έπρεπε θεωρητικά να μπορείς να κατεβάζεις. Δοκίμασε να αλλάξεις στον υπολογιστή σου τους DNS servers σε 1.1.1.1 και 1.0.0.1, μπορείς να ψάξεις οδηγούς για το λειτουργικό σου αν δεν ξέρεις πώς ακριβώς να το κάνεις.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φαίνονται, αλλά ίσως πρέπει να βάλεις και για το IPv6, μιας και το χρησιμοποιεί και αυτό η Cosmote. Στο qBittorrent μπορείς σε ένα torrent που έχει θέμα να πατήσεις κάτω-κάτω το Trackers και να ανεβάσεις ένα screenshot με αυτό που σου βγάζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Ipv6 προσπαθώ να βρω πώς να τα γράψω και δεν έχω βγάλει άκρη. Σωστό είναι όπως το δείχνω; Πάνω δεν ξέρω πώς να το γράψω.

 

ort 6.jpg

port5.jpg

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το screenshot φαίνεται ότι το qBittorrent δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τους trackers για να βρει seed/peers. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή και με κάποιον άλλο torrent client;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βρήκα τόρεντ από άλλη ιστοσελίδα και ξεκίνησε να κατεβάζει κανονικά το qbittorent. Δεν ξέρω, έχει κάποιο πρόβλημα το QBittorrent αν βρω το τόρεντ μέσω του ίδιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κουμπώσω με εθερνετ ένα ρουτερ πάνω στο μοντεμ-ρουτερ του παρόχου και συνδεθω εκει και χρειαστεί να ανοίξω κάποιες θύρες για online gaming, οι θύρες θα πρέπει να ανοίξουν μόνο στο ρουτερ που θα εχω συνδεθεί ή και στα δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2021 στις 9:27 ΜΜ, thant είπε

Αν κουμπώσω με εθερνετ ένα ρουτερ πάνω στο μοντεμ-ρουτερ του παρόχου και συνδεθω εκει και χρειαστεί να ανοίξω κάποιες θύρες για online gaming, οι θύρες θα πρέπει να ανοίξουν μόνο στο ρουτερ που θα εχω συνδεθεί ή και στα δυο;

TL;DR -> Και στα 2.

Θεωρώντας ότι δεν έχεις βγάλει σε DMZ το 2ο (δικό σου) πάνω στο 1ο (παρόχου) ή κάτι αντίστοιχο και ότι έχεις ορίσει κανονικά την μεταξύ τους επικοινωνία (δηλαδή έχεις βάλει στατική IP στο δικό σου και δίνει με dhcp από εκεί και πέρα), τότε πρέπει να κάνεις port forward στο 2ο την συσκευή σου στην IP του 1ου και στο 1ο να κάνεις το 2ο προς το ίντερνετ.

Λίγο πιο γραφικά : PC <-> port forward στο 2ο <-> 1ο(παρόχου) & 2ο(δικό σου) <-> port forward στο 1ο <-> ίντερνετ

Edit : Σόρρυ, γύρισα να πάρω το φτυάρι μου.

Επεξ/σία από csontheline
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2022 στις 11:12 ΜΜ, csontheline είπε

Edit : Σόρρυ, γύρισα να πάρω το φτυάρι μου.

Δεν πειράζει φίλε. Τελικά αντι να αγοράσω ρουτερ θεώρησα πιο σωστό να αντικαταστήσω το μοντεμ-ρουτερ του παροχου. Μέχρι στιγμής δεν εχω κάποιο πρόβλημα με το άνοιγμα των θυρών, οπότε ολα καλα.

Ισως αργότερα να βάλω και ενα ρουτερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ομάδα. Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχω speedport entry 2i με cosmote VDSL. Προσπαθώ εδώ και μέρες να κάνω port forward την 44158 και πάντα οταν την τσεκαρω βλεπω οτι ειναι κλειστή. Επίσης ρυθμίζω απο το local network -> DHCP binding το παρακάτω. Κανω κατι λάθος?2.jpg.faad1135977466de9f4c4c86c7d0dbda.jpg1.jpg.bc7f51587c035cb0450e7868477e5663.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Για αρχή, το WAN Host IP Range είναι σίγουρα λάθος. Θα πρέπει να είναι κενό ή μηδενικά.Το WAN Connection (PTM_DSL) είναι το σωστό;

Το ειχα δοκιμασει και με μηδενικα. PTM καπου διαβασα οτι είναι για VDSL... Επισης καποιος μου ειπε να απενεργοποιησω και το firewall της cosmote γιατι μπορει να φταιει

Επεξ/σία από Dotlock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...