Προς το περιεχόμενο

Άθλιοι υπότιτλοι από ταινίες, σειρές κ.α. Βάλτε για να γελάσουμε!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ακριβως ειπε ο Kasrith ειναι τελειως υποθετικο δεν μπορεις να το λες χαζοαμερικανικη ταινια ασε που ειναι και προσβλητικο..

 

Μου ηρθαν και αλλα τωρα

Sweet home alabama : Ο γαμος ειναι της μοδας ( σοβαρολογειτε ρε παιδια?)

Tuxedo : Το σμοκιν της συμφορας ....

The ring : Σημα κινδυνου

The recruit : Η δοκιμασια

My little eye: Κατασταση τρομου

 

Εχει κανεις ιδεα γιατι γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 935
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελληνικη αργκο υπαρχει ο ορος 'Αμερικανια'

Ολοι ξερουμε τι εννοει

Στην αγγλικη δεν υπαρχει για προφανεις λογους

ΒΕΒΑΙΑ, οντως 'αμερικανια' ειναι και το Ραμπο ας πουμε αλλα δεν το λες teen movie

Ομως και στις 2 περιπτωσεις ο τιτλος θελει να δηλωσει κατι χαζο, βαρετο και κυριως που το εχουμε φαει στην μαπα

Επομενως οι Αμερικανιες οντως περιεχουν τα teen movies τυπου american pie αλλα εχουν μεσα και αλλα

 

Νομιζω οτι η μεταφραση δεν ειναι ακυρη, ή τουλαχιστον οχι τοσο ακυρη ωστε να μπει σε λιστα.

Αλλιως να πουμε και το Shawsank Redemption-Τελευταια Εξοδος Ριτα Χειγουορθ

 

---------- Προσθήκη στις 01:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:29 ----------

 

Εχει κανεις ιδεα γιατι γινεται αυτο?

Εγω απορω γιατι απορεις

Πχ το Sweet Home Alamba εσυ πες μου πως θα το εκανες για να το καταλαβει το ελληνικο κοινο και ειδικα το target group μιας τετοιας ταινιες δλδ γυναικες 15-35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελληνικη αργκο υπαρχει ο ορος 'Αμερικανια'

Ολοι ξερουμε τι εννοει

Στην αγγλικη δεν υπαρχει για προφανεις λογους

ΒΕΒΑΙΑ, οντως 'αμερικανια' ειναι και το Ραμπο ας πουμε αλλα δεν το λες teen movie

Ομως και στις 2 περιπτωσεις ο τιτλος θελει να δηλωσει κατι χαζο, βαρετο και κυριως που το εχουμε φαει στην μαπα

Επομενως οι Αμερικανιες οντως περιεχουν τα teen movies τυπου american pie αλλα εχουν μεσα και αλλα

 

Νομιζω οτι η μεταφραση δεν ειναι ακυρη, ή τουλαχιστον οχι τοσο ακυρη ωστε να μπει σε λιστα.

Αλλιως να πουμε και το Shawsank Redemption-Τελευταια Εξοδος Ριτα Χειγουορθ

 

---------- Προσθήκη στις 01:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:29 ----------

 

Εγω απορω γιατι απορεις

Πχ το Sweet Home Alamba εσυ πες μου πως θα το εκανες για να το καταλαβει το ελληνικο κοινο και ειδικα το target group μιας τετοιας ταινιες δλδ γυναικες 15-35

 

Γλυκο σπιτι μου αλαμπαμα δεν παει αλλα σπιτι μου σπιτακι μου αλαμπαμα θα το εκανα και ο τιτλος ειναι απλα τιτλος μετα ψαχνεις να δεις τα previews περι τινος προκειται. Τι να πω μαλλον μονο εγω τα βρισκω ακυρα και γελοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τίτλος δεν είναι "απλά τίτλος" είναι αυτό που θα πουλήσει την ταινία ;)

 

και πραγματικά η πρόταση σου για μετάφραση θα πίστευα ότι είναι ταινία για καθυστερημένους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα αδελφε πιστευεις οτι θα υπηρχε γκομενα που θα εσκαγε 8€ για να δει το 'Σπιτι μου Σπιτακι μου Αλαμπαμα' ??

Αντε να το περναγε για Ελληνικη με τον Ρενο Χαραλαμπιδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Σπιτάκι μου Αλαμάνα.

 

"Γλυκό σπίτι Αλαμάνα", ο απόλυτος εξελληνισμός...

 

(μου θυμίζει που κάποτε κάναμε πιστή μετάφραση των στίχων του "No milk today" :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Robin Hood (Russell Crowe) σε μια φάση ο κακός σερίφης λέει: [...] I declare him to be an outlaw and to be hunted for the rest of his life.

 

Μετάφραση: Τον κηρύσσω παράνομω και για αυτό θα κρεμαστεί για το υπόλοιπο της ζωής του.

 

Ναι, μας έπεισες.... Μερικές φορές νομίζω ότι κάνουν τους υποτιτλισμούς εξ ακοής (μιλάω για υπότιτλους σε προβολή σε σινεμά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως γιατι η αλαμπαμα σου θυμιζει κατι το ελληνικο

Ενω το Βαλκανιζατερ που ηταν ελληνικο ειχε σχεση.

Ρε ο Χαραλμπιδης σου γυριζε μαυρη κωμωδια με μεταναστες και στο ελεγε "Σπιτι μου σπιτιακι μου Αλαμπαμα" ανετα

 

Παντως ρε φιλαρακι σοβαρα τωρα...διαβασε το μια μονος σου δυνατα. Θα πηγαινες ποτε να δεις ταινια με τιτλο "Σπιτι μου σπιτακι μου Αλαμπα":lol::lol::lol:???Seriously???:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συγκεκριμένα, το "Σπίτι μου Σπιτάκι μου", είναι "Home, Sweet Home", άρα η μετάφραση του Sweet Home Alabama", είναι χωρίς το "Σπίτι μου". Δηλαδή "Σπιτάκι μου Αλαμπάμα". Ταινιάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Πχ το Sweet Home Alamba εσυ πες μου πως θα το εκανες για να το καταλαβει το ελληνικο κοινο και ειδικα το target group μιας τετοιας ταινιες δλδ γυναικες 15-35

 

:lol: Ο φαλλοκρατισμός σε όλο του το μεγαλείο... :lol:

 

http://www.imdb.com/title/tt0256415/keywords

http://www.imdb.com/title/tt0256415/ratings

 

Μου αρέσει που ψάχνετε να βρείτε Ελληνικό τίτλο σε Αμερικάνικη ταινία που απευθύνεται σε γυναίκες...

 

Ή δεν ξέρετε τις γυναίκες ή έχετε τελειώσει με τις θεωρίες ενοποιημένων πεδίων και είπατε να ασχοληθείτε με κάτι πιο δύσκολο... :lol:

 

Οι γυναίκες θέλουν τίτλους που να σηκώνουν πολύ ανάλυση, να αφήνουν επίσης πολλά υπονοούμενα αλλά προπάντων να διατηρείται η προσδοκία της εσφαλμένης εντύπωσης που διακαώς επιθυμούν να έχουν... (ΣτΜ: Womanly self-in-loop denial)

 

:lol: :lol: :lol:

 

πχ του στυλ... "Οι βακχικές συναναστροφές μίας αποπλάνησης"

 

με το κατάλληλο ποστερ (όχι βέβαια αυτό με τον σκύλο)

 

l_256415_2f8c5931.jpg

 

Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει να του στείλω την θεωρία των ενοποιημένων πεδίων, pm! :lol: :lol: :lol:

 

Y.Γ.2 Από την άλλη πάλι οι γυναίκες ξέρουν τι θα πάνε να δουν

άρα ο τίτλος και το ποστερ πρέπει να είναι κράχτης για μας,

οπότε το ποστερ ίδιο και τίτλος πχ: "Πάρτι με ούζα στο Παγκράτι..."

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...