Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος στο Forum αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις πολεμικές τέχνες.

Βασικά ασχολούμαι από 6 ετών με το Okinawa Karate και πριν 1,5 χρόνο ξεκίνησα και παράλληλα kyokushinkai.

 

Ασχολείται κανένας άλλος με kyokushinkai; πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος από το πόσο δυναμικό σύστημα είναι και πιστεύω ότι ψήνεσαι τόσο που πραγματκά σε μια μάχη στο δρόμο είσαι αλεξίσφαιρος ενώ κάθε χτύπημα σου είναι συντριπτικό για τον αντίπαλο.

 

Προς θεού παιδιά μην νομίζετε ότι μου αρέσει η βία ούτε είμαι από αυτούς που βγαίνουν στον δρόμο να τσαμπουκαλευτούν και να δείρουν ώστε δείξουν ότι ξέρουν καράτε. Τα απεχθάνομαι και τα σιχαίνομαι αυτά.

 

Δεν μου αρέσει να χτυπάω χωρίς λόγο και πραγματικά στα 22 χρόνια που ασχολούμαι μια φορά έχω ρίξει ξύλο όπου δέχτηκα επίθεση με μαχαίρι στα ίσα. Εξάλου η φιλοσοφία όλων των καράτε είναι ότι χρησιμοποιείται μόνο για άμυνα.

 

Βασικά σημερα δεν υφισταται Okinawa Karate στην Ελλαδα.Τεθηκε εκτος ελληνικης ομοσπονδιας καράτε και όσοι το ακολουθούσαν το γύρισαν σε ''πάμμαχον'' και συναφείς πολεμικες τέχνες.Εσύ πως και κάνεις ακομα Okinawa ?

 

Το kyokushin είναι η ''βαρβαρη'' εκδοχη του καράτε.Full contact με χτυπηματα σε ολο το σωμα εκτος απο το κεφαλι(επιτρεπεται μονο κλωτσιά).Για μενα ειναι μήξη muai thai ,tae kwon do και karate.Τα άλλα είδη καρατε είναι semi contact και γι αυτο λιγοτερο βαρβαρα και πιο δημοφιλη (shotokan,wado ryu,shito ryu).

 

Μια ιδέα μπορείτε να πάρετε στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βόλο έχω βρεί αυτό κοντά στο σπίτι μου, το shotokan karate πως περίπου είναι (βάση αυτά που αναφέρατε για τα άλλα)

 

και επίσης υπάρχει κάποιος βολιώτης που να ξέρει γι αυτό ή και για κάποιο άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το shotokan ειναι πολυ "light" τεχνη και περισσοτερο ασχολειται με τεχνικη και φυσικη κατασταση. Θα βαρεθεις να μαθαινεις kata (για να ανεβαινεις και ζωνες) και το kumite (sparring - επαφη με αντιπαλο) δεν εχει επαφη :P Ειναι πολυ θεωρητικο αθλημα και θα σε κουρασει πιστευω. Για Βολο δεν ξερω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτομαι από Οκτώβριο (μετά την εξεταστική δηλαδή) να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη. Θέλω να ξεκινήσω κάτι γιατί έχω λίγη κοιλίτσα και θέλω να τη χάσω. Επειδή όμως το γυμναστήριο το βαριέμαι σκέφτηκα να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη με πρώτο στόχο να γυμναστώ και δεύτερο να μαθω κάτι που ίσως κάποια στιγμή μου χρειαστεί. Δε με ενδιαφέρει συμμετοχή σε αγώνες κλπ δηλαδή. Ποια πολεμική τέχνη μου προτείνετε; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με καμία οπότε θα είμαι τελείως αρχάριος σε όποια και να πάω... Ευχαριστώ πολύ. :-)

 

Α, και αν παίζει ρόλο είμαι 19 χρονών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε λιακο σου προτεινω να ψαξεις για πολεμικες τεχνες wikipedia και να δεις τα βασικα χαρακτηριστικα της καθε μιας.Και μετα βλεπεις και τα αναλογα βιντεακια στο youtube.

Οι πολεμικες τεχνες ειναι πολλες.Αν θες δωσε περισσοτερα στοιχεια με το τι ζητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ταεκ βοντο που ειναι ενα αθλημα καλο που γυμναζεις φυσικη κατασταση αρκετα η αν θες κατι λιγο πιο σκληρο κανε πυγμαχια η κικ μποξ που δεν θεωρουνται και πολυπλοκα αθληματα με εξετασεις και τετοια.οσο για την ηλικια σου αφου δεν ενδοιαφερεσαι για αγωνες και τετοια παρα μονο την φυσικη σου κατασταση η ηλικια σου ειναι αρκετα καλη.υπαρχουν και αλλοι που εχουν αρχισει απο 30+ χρονων :-)αντε και καλη αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα και τις πρωτες μερες που θα πονας ολο σου το σωμα μην πεις αμα ειναι ετσι σταματαω γιατι αυτο το κανουν πολοι βλεπουν τις πρωτες μερες κα σταματανε.αμα πονας και σταματησεις ειναι χειροτερα γιατι θα πονας περισσοτερο αμα συνεχισεις σε μια εβδομαδα το πολυ θα εχεις μπει στο κλιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,επειδή πολλοί από εσάς ασχολείστε με κάποια πολεμική τέχνη μήπως ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει όπλα για πολεμικές τέχνες π.χ. nunchucks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,επειδή πολλοί από εσάς ασχολείστε με κάποια πολεμική τέχνη μήπως ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει όπλα για πολεμικές τέχνες π.χ. nunchucks?

 

Στην ομόνοια έχεις τσεκάρει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StrEaMLiNe

για δες στα:

- Sport Center, Χαριλάου Τρικούπη 6-10, Αθήνα & Εμπεδοκλέους 90,

Βύρωνας Τηλ. 210.76.23.749

 

@liakos18 δες τι σου αρέσει πρώτα, τι σου ταιριάζει και στη συνέχεια αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο δάσκαλος. Πήγαινε σε διάφορα dojo και δες προπονήσεις, πόσο ασχολούνται με τους μαθητές, πόσο πειθαρχία υπάρχει, αν έχεις καλή χημεία εσύ με το δάσκαλο κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε λιακο σου προτεινω να ψαξεις για πολεμικες τεχνες wikipedia και να δεις τα βασικα χαρακτηριστικα της καθε μιας.Και μετα βλεπεις και τα αναλογα βιντεακια στο youtube.

Οι πολεμικες τεχνες ειναι πολλες.Αν θες δωσε περισσοτερα στοιχεια με το τι ζητας.

 

Δεν ζητάω κάτι ιδιαίτερο! Εγώ θέλω να χάσω τα λίγα περιττά κιλά και να γυμναστώ. Να αλλάξω το σώμα μου δηλαδή. Απλά επειδή βαριέμαι το γυμναστήριο εύκολα σκέφτηκα να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

 

@liakos18 δες τι σου αρέσει πρώτα, τι σου ταιριάζει και στη συνέχεια αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο δάσκαλος. Πήγαινε σε διάφορα dojo και δες προπονήσεις, πόσο ασχολούνται με τους μαθητές, πόσο πειθαρχία υπάρχει, αν έχεις καλή χημεία εσύ με το δάσκαλο κλπ κλπ

 

Μήπως ξέρετε να μου πείτε που μπορώ να βρω μια λίστα με σχολές πολεμικών τεχνών στο κέντρο της Θεσσαλονίκης; Διάφορα είδη ώστε να πάω να παρακολουθήσω καμιά προπόνηση να μιλήσω με του προπονητές όπως πρότεινε ο tarrasque.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σημερα δεν υφισταται Okinawa Karate στην Ελλαδα.Τεθηκε εκτος ελληνικης ομοσπονδιας καράτε και όσοι το ακολουθούσαν το γύρισαν σε ''πάμμαχον'' και συναφείς πολεμικες τέχνες.Εσύ πως και κάνεις ακομα Okinawa ?

 

Το kyokushin είναι η ''βαρβαρη'' εκδοχη του καράτε.Full contact με χτυπηματα σε ολο το σωμα εκτος απο το κεφαλι(επιτρεπεται μονο κλωτσιά).Για μενα ειναι μήξη muai thai ,tae kwon do και karate.Τα άλλα είδη καρατε είναι semi contact και γι αυτο λιγοτερο βαρβαρα και πιο δημοφιλη (shotokan,wado ryu,shito ryu).

 

Μια ιδέα μπορείτε να πάρετε στο youtube.

 

Δεν ανέφερα πουθενά ότι πλέον είναι εντός της Ελληνικής Ομοσπονδοίας, όντως έχει βγει εκτός αλλά δεν παύει να είναι μια πολεμική τέχνη, κάποτε στην δεκαετία του 80 με 90 είχαμε γύρω στις 150 σχολές σε όλη την Ελλάδα, τώρα ζήτημα να είμαστε 4 -5, ο δάσκαλος μας παραμένει πιστός σε αυτήν την τέχνη παρόλου που την γνωρίζουν πολλοί λίγοι στην Ελλάδα.

Το Kyokoshin είναι όντως μια πολύ διαφορετική πλευρά πολύ ποιο δυνατό και ρεαλιστικό, με 100% χτυπήματα στο σωμα και στα παίδια και με κλωτσίες στο κεφάλι.

Ένας που ξεκινάει kyokoshinkai , όταν φτάσει στην μαύρη ζώνη γίνεται "οδοστρωτήρας".

Το Okinawa δεν προκείται να το εγκαταλείψω μιας και είναι η βάση μου εδώ και 22 χρόνια.

Οφείλει να σημειωθεί πως ο ιδρυτής του kyokoshin Oyama είχε εμπνευστεί πάρα πολύ από το Okinawa μιας και ο πρώτος δάσκαλος του τον δίδαξε Okinawa για πολλά χρόνια.

Κατά την γνώμη μου εδώ στην Ελλάδα το Okinawa έχει κατηγορηθεί και δυσφημιστεί πάρα πολύ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.

Όποιος όμως γνωρίσει σε βάθος αυτήν την πολεμική τέχνη θα αλλάξει γνώμη.

Ακόμη και αν ο δάσκαλος μας αποφασίσει να το σταματήσει το Okinawa και να κάνει κάτι άλλο εγώ θα συνεχίσω να το εξασκώ μόνος μου.

Όσο αναφορά το kyokoshin με ενδιαφέρει πάρα πολύ και θα το συνεχίσω.

Ο συνδυασμός που έχω κάνει είναι να πηγαίνω τις μισές μέρες στο ένα και τις άλλες μισές στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γενικα σκληρο το kyokushinkai , αλλα πολεμική τεχνη που δεν ''επιτρέπονται'' γροθιές στο κεφάλι είναι κουτσουρεμένη.Μισά κτυπήματα -αμυνες μαθαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...