Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πλάκα πλάκα ο τύπος ούτε αχ δεν πρόλαβε να κάνει λυποθήμησε από τον πόνο.

 

α και οι ταινείες δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα :P

 

o 2os του περιστατικού που σας αναφέρθηκα πρέπει να ήτανε στρατιωτικός αν δεν με απατά η μνήμη μου γιατί ήμουν μικρός και στο πίσω μέρος του φορτηγού. εννοείται πως φύγαμε και δεν κάτσαμε τριγύρω να δούμε τι συνέβη μετά. όπου φύγει φύγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια παρομοια περιπτωση εγινε στο Ωραιοκαστρο Θεσ/νικης πριν κανα 6μηνο, μπορει να το δατε ειδησεις. Παρκαρε ενας σε κεντρικο δρομο και αρχισε να μαλωνει με εναν τυπο που τον εβριζε γιατι παρκαρε εκει. Σε καποια φαση ο τυπος που τον εβριζε βγαζει πιστολι και τον πυροβολαει στο ποδι. Αργοτερα μαθαμε οτι ο τυπος αυτος ηταν ο νεος διοικητης του αστυνομικου μας τμηματος. Σεριφης με τα ολα του! Τωρα ποια κοιμομαστε ασφαλης στα σπιτια μας και δεν παρκαρουμε παρα μονο την νυχτα που δεν μας βλεπει κανεις.

Το νοημα ειναι οτι η καλυτερη πολεμικη τεχνη ειναι να εισαι μπατσος. Licenced to kill ακομα και για παρκαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ οι πολεμικες τεχνες και τα τετοιου ειδους αθληματα σε βοηθουν να προστατευθεις στο δρομο αν γινει κατι! Το θεμα ειναι οτι αλλες βοηθουν λιγοτερο και αλλες πολυ περισσοτερο! Αλλες εχουν καλυτερη "εφαρμογη" σε κατι που θα γινει εξω απο το ρινγκ και αλλες λιγοτερο.. Ο αλλος σε θα ερθει με το περιστροφο αν δεν τον εχεις προκαλεσει εκτος αν ειναι τρελος. Το οτι κανεις μια τεχνη, δε σε κανει αυτοματα και Steven Seagal :P ουτε βεβαια σου δινει το δικαιωμα να προκαλεις και να "κολλας" στους παντες στο δρομο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μένα παίδες.

 

Συμφωνώ με το φίλο που λέει για πιθανή αναποτελεσματικότητα του kick στο δρόμο σε κάποιες περιπτώσεις.

Γενικά πάντως είναι πάντα ενα ερώτημα πως αντιδρά ενας αθλητής σε μια μάχη δρόμου εξω απο τους κανόνες της σχολής του ρινγκ κλπ.

Τα τελευταία 10 τουλάχιστον χρόνια οι Βραζιλιάνοι με το Jiu Jitsou και οι Ρώσοι με το Sambo έδειξαν σε όλους όσους ασχολούμασταν με παραδοσιακές π. τέχνες οτι είχαν αφήσει έξω ενα μεγάλο κομμάτι ακάλυπτο σε εκπαίδευση και τεχνικές ,που είναι η μάχη στο έδαφος.Οταν καθιερώθηκαν οι αγώνες μικτών πολ. τεχνών ( κλουβιά,παγκράτιο κλπ), που είναι ισως οτι πιο κοντινό στη μάχη δρόμου, οι Βραζιλάνοι κέρδιζαν ανετα τον οποιοδήποτε, άσχετα αν στην ορθια πάλη υστερούσαν.Δεν είχαν παρα να σε πετάξουν κάτω και με τις χιλάδες τεχνικές εδάφους να πάρουν εύκολες νίκες.

Εχει μείνει στην ιστορία το αμήχανο πρόσωπο μεγάλων αθλητών του καράτε, κυοκούσιν κα όταν εχαναν απο εναν φαινομενικα ατσούμπαλο αθλητή με σορτσάκι.

Γι αυτό σήμερα πια δεν νοείται ολοκληρωμενος μαχητής που δεν γνωρίζει τουλάχιστον τα βασικά σε μάχες εδάφους.

Βέβαια σε street fight κι αυτό δεν προσφέρει όλες τις λύσεις πχ τι κάνεις αν είσαι κάτω και έρθουν πολλοί;

Ενα άλλο στοιχείο που αποκάλυψαν οι μικτές π. τεχν. είναι οτι μπορεί ακόμα και μια καλή γροθιά η κλωτσιά, να μην κάνει τη ζημιά που νομίζαν μέχρι τότε και δεν έγινε γνωστό, παρά μόνο στην μετά kick boxing εποχή οταν βγήκαν σχεδόν τελείως τα γάντια και τα προστατευτικά στα πόδια οταν πια ένα καλό κτύπημα δεν σήμαινε ποντος και στοπ.

 

Συμφωνώ λοιπόν με το φίλο που λέει για το valle tudo που περιλαμβάνει ένα all around στυλ μάχης και αν σκεφτούμε τα μέρη που αναπτύχθηκε, περιλαμβάνει και αρκετές "βρώμικες" τεχνικές που πολύ πιθανόν να συναντήσεις στο δρόμο οπως βέβαια και το Μαι Ται.

Γενικά θεωρώ όμως ότι στον δρόμο σε μια σύντομη μάχη ο πυγμάχος η αυτός που συνδυάζει και τεχνικές πυγμαχίας ,έχει ενα πλέονέκτημα λόγω της απλότητας των τεχνικών που διαθέτει ( φαντάζεσαι να σηκώσεις πόδι κρύος ή αφού έχεις σταματήσει να προπονήσε 1-2 χρόνια) και ανάλογα βέβαια το χώρο.Οταν μια μάχη ξεπεράσει τα 2-3 έντονα λεπτά τότε μεγάλο ρόλο παίζει πια η φυσική κατάσταση και η αντοχή.

 

Δεν συμφωνώ πάντως με το να δηλώνεις οτι ασχολείσαι με κάποιο στυλ πάλης στον αντίπαλο στο δρόμο και τείνω να πιστεύω πια εναν παλιό μεγάλο δάσκαλο που έλεγε οτι πρέπει να επιτεθείς όταν ο αλλος νομίζει οτι σε έχει φοβίσει και δεν περιμένει την επίθεση(οχι από πίσω ή ύπουλα) για να περιορίσεις το χρόνο της μάχης και άρα πολλές απρόβλεπτες συνέπειες, ασχημα πεσίματα, όπλα οπως είπατε κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλα προσωπικά σε καμια περίπτωση μάχης στο δρόμο δεν εχω δει να μαλώνουν στο έδαφος!Αν τύχει και πέσεις κάτω-σε ρίξει δεν θα πέσει και ο αντίπαλος μαζί αλλά θα συνεχίσει να σε χτυπάει από ψηλά!

Κατα τα άλλα συμφωνώ με το θέμα της πυγμαχίας και βέβαια αυτό που διδάσκεται στις σχολές είναι οτι δεν δείχνουμε τι ξέρουμε για να μπορέσουμε να αιφνιδιάσουμε τον αντίπαλο.Σιγά μην τον ενημερώσουμε και ποιά ακριβώς πολεμική τέχνη ξέρουμε!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον δρομο εχω πλακωθει μονο μια φορα.δεν μ'αρεσει να πλακωνομαι γαιτι πιστευω οτι δειχνεις ποσο αμιαλος εισαι.εκτος βεβαια αν ερθει ο αλλος και σε χτυπησει εκει πρεπει να ορμησεις και εσυ.πιστευω καλυτερη λυση αν τυχει κατι στον δρομο ειναι να χτυπησεις με μια χαμηλη κλοτσια στο ποδι(low kick).αυτο που εκανα και εγω οταν εγινε η φασαρια.πιστευω οτι αυτο ειναι ο καλυτερος τροπος γιατι αμα ο αλλος την φαει καλα το χτυπημα στο ποδι και πονεσει γιατι ποναει το λοου κικ δεν πιστευω να ειναι τοσο βλακας να το συνεχισει κιαλο.αν κανω λαθος πειτε μου το:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μάχη στο δρόμο δεν είναι πάντα η ίδια βέβαια.Εξαρτάται από τις συνθήκες.Και το δύσκολο για μένα είναι να ψυχολογήσεις σωστά την κατάσταση.Δηλαδή για το αν πρόκειται για κάτι σοβαρό όπου μπορεί να απειληθεί η ζωή σου ή η σωματική σου ακεραιότητα ή για το κλασικό οπου μετά από λογομαχία είτε για το αυτοκίνητο είτε για μικρή αιτία σου ορμάει.Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να κοιτάξεις να φύγεις μακρυά!Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις τότε τα δίνεις όλα και φυσικά καίρια χτυπήματα ,γεννητικά,γόνατο ,λαρύγγι,εφόσον βέβαια κατορθώσεις να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου.Στην δεύτερη περίπτωση είτε με μια λαβή είτε με ένα ήπιο χτύπημα του δίνεις να καταλάβει ότι "κάτσε ήρεμα φίλε δε σε παίρνει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν όπως φαίνεται δεν σε παίρνει εσένα τοτε τι κάνεις?χεχε

 

:-)Υποτίθεται ότι εσύ είσαι καλύτερος:-)

 

Κοίτα,αν δεν μπορείς να το αποφύγεις τότε αναγκαστικά θα παλέψεις.Οπότε ,ότι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετά χρόνια kick boxing και θέλω να αρχίσω πάλι να ασχολούμαι, αλλά πλέον με box (πιστεύω μου ταιριάζει καλύτερα σαν στυλ).

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι θα απέφευγα να χτυπήσω τον οποιοδήποτε εκτός αν έκανε κίνηση πρώτος και υπήρχαν μάρτυρες. Δεν ξέρεις ποτέ τι ζημιά μπορεί να κάνει μια γροθιά που σου φεύγει πάνω στον τσακωμό και πιάνει αυτί ας πούμε. Δηλαδή ξέρω ακριβώς τι θα κάνει και θα ήθελα να το αποφύγω, για να μην τρέχω μετά.

 

Τώρα αν δεν υπάρχει κανείς και είναι one on one ε μάλλον θα έριχνα ένα γρήγορο σκαμπίλι να βουίξει λίγο και αν ήθελε παραπάνω θα έπεφτε καμιά πιο δυνατή αλλά προσεχτικά. Αν έπαιζαν μαχαίρια και τέτοιες φάσεις καρωτίδες γρήγορα, @@ γυριστή με πτέρνα, γόνατο full power ή κορυφή μύτης. Τι άλλο να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

varate 20 χρονια :-D σε συνδυασμο με γνωσεις ανατομιας ( στην κυριολεξια βαραω οπου σε πονει και οπου σε σφαζει χωρις μακροχρονια προβληματα) ,ζωστηρα δερματινη ,τρελα πολυ στο κεφαλι και υπομονη τεραστια στον πονο...εκανα 10 χρονια ελληνορωμαικη παλη και δεν με βοηθησε ποτε..μονο το οτι εκανα απο πιτσιρικας 50 χλμ τη μερα με BMX και μεχρι και σημερα εχω πολυ δυνατα ποδια και ενας φιλος που κανει πολλα χρονια muai thai μου εδειξε κινησεις με ποδια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...η καλυτερη μαγκια ειναι να αποφευγεις τη φασαρια οσο γινεται περισσοτερο..δεν θα ξεχασω ποτε ενα βραδι που ενας "μπιλντερας" σε ενα κλαμπακι χτυπησε με αγκωνα την κοπελια μου τουλαχιστον ελαφρια και αντι να ζητησει συγνωμη μας κοιταζε με αλλαζονικο υφος απο τα 1.94 υψος και 120 κιλα και μας λεει "υπαρχει προβλημα?" ε εκει κλωτσια στο μηνισκο,γονατιζει και δευτερη κλωτσια στο προσωπο οπου εφτυσε κατι δοντια και απο εκει εμπρος εμπρος καλα μας ποδαρακια...στο κρατος που βρισκομαι πρεπει να εισαι ετοιμος για τα παντα στην κυριολεξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

varate 20 χρονια :-D σε συνδυασμο με γνωσεις ανατομιας ( στην κυριολεξια βαραω οπου σε πονει και οπου σε σφαζει χωρις μακροχρονια κλωτσια στο μηνισκο,γονατιζει και δευτερη κλωτσια στο προσωπο οπου εφτυσε κατι δοντια

 

ειδες ποσο αποτελεσματικο ειναι ενα λοου κικ αμα ξερεις που να το δωσεις?εγω ομως θα απεφευγα την κολτσια στο κεφαλι.δεν ξερεις τι προβημα μπορουσες να του δημιουργησεις και μετα να σε τρεχανε.π.χ φαντασου να εσπαγε ο αυχιενας του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no worries ηξερα πως να τον χτυπησω ρε μαν

στο λυκειο ο μαγκας του σχολειου (φλαι μπουφαν,φρατζα,μπομπο μηχανακι κλπ) εφαγε θρανιο στη μουρη και εκτος απο δοντια και φατσα μελιτζανα δεν επαθε τπτ αλλο...απο τη μια μερια της ταξης στην αλλη 5-6 μετρα ελευθερη πτηση ΚΤΟΥΠ! παρτον κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, κανενα χτυπημα δε μπορεις να ξερεις πως θα καταληξει.. Οπως και να το κανεις, σε ζωντανο οργανισμο το δινεις, κατι μπορει να παει στραβα, μπορει να κουνηθει, να τον πετυχεις αλλου κλπ. Το καλυτερο ειναι να αποφευγεις τετοια σκηνικα για το καλο ολων..

Ειδικα στο σκηνικο με το θρανιο, απορω πως ηξερες οτι θα του ισοπεδωσεις τη μουρη, χωρις να παθει ζημια..! Μαλλον "τυχεροι" ησασταν και οι δυο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...