Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχεδον εναμιση χρονο. Πρωτος σοβαρος τραυματισμος ειναι αυτος και σιγουρα οχι τελευταιος.. Παντως ειναι φοβερη ασκηση για το σωμα και γενικα δε το εχω βαρεθει καθολου.. Για αυτοαμυνα δε σε βοηθαει καθολου σχεδον αλλα και παλι ειναι πολυ καλη ασχολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγο με το κικ ασχολιομουνα αλλα το βαρεθηκα γτ ηθελα κατι παραπανω με ποικοιλια κινησεων.τωρα ασχολουμε με το μουαι ται και το βαλετουντο και οι αγωνες που δινουμε ειναι σε κλουβια.αρκετα καλα μπορω να πω αλλα μετα απο καθε αγωνα ποναει πολυ :P ειδικα αν ο αγωνας σου ηταν με ρωσσο:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι και εγω να αφησω το κικ μποξ και να ξεκινησω το μουαι ται.. Σιγουρα ειναι πολυ πιο ενδιαφερον! Θελω να μαθω πρωτα καποια πραγματα βεβαια και μετα να προσπαθησω.. Δεν εχω βρει και καποια αξιολογη σχολη στην Αθηνα να πω την αληθεια μου.. Δεν εχω ψαξει και πολυ..

Το βελετουντο δε το εχω ουτε ακουστα :-) Αγωνες δεν εχω δωσει πολλους, αλλα σιγουρα στο μουαι ται ειναι πιο σκληροπυρηνικα τα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον εναμιση χρονο. Πρωτος σοβαρος τραυματισμος ειναι αυτος και σιγουρα οχι τελευταιος.. Παντως ειναι φοβερη ασκηση για το σωμα και γενικα δε το εχω βαρεθει καθολου.. Για αυτοαμυνα δε σε βοηθαει καθολου σχεδον αλλα και παλι ειναι πολυ καλη ασχολια

 

Τι εννοείς δεν σε βοηθάει για αυτοάμυνα?Δεν σε μαθαίνει να κτυπάς τον αντίπαλο και να αμύνεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πως αν συμβει κατι στο δρομο, το κικ μποξ δε θα σε βοηθησει οπως καποια αλλη τεχνη.. Σιγουρα θα εχεις περισσοτερη αυτοπεποιθηση και θα μπορεσεις να ανταποκριθεις καλυτερα απο το να μην εκανες καμια τεχνη, αλλα επειδη ειναι αθλημα σου μαθαινει τεχνικη για να κερδιζεις αγωνες και οχι αυτοαμυνα.. Προσωπικη μου αποψη.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πως αν συμβει κατι στο δρομο, το κικ μποξ δε θα σε βοηθησει οπως καποια αλλη τεχνη.. Σιγουρα θα εχεις περισσοτερη αυτοπεποιθηση και θα μπορεσεις να ανταποκριθεις καλυτερα απο το να μην εκανες καμια τεχνη, αλλα επειδη ειναι αθλημα σου μαθαινει τεχνικη για να κερδιζεις αγωνες και οχι αυτοαμυνα.. Προσωπικη μου αποψη.. :-)

 

μηπως θελεις να πεις οτι στο κικ τα χτυπηματα ειναι τα ιδια και τα ιδια και και οι αμυνες συγκεκριμενες οτι αμα σου τυχει ενα αλλο ειδος επιθεσης δεν θα αντιδρασεις?:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πως αν ο αλλος ερθει με φορα πανω σου σε καποιο "σκηνικο" στο δρομο, κλαφτα Χαραλαμπε :P Ουτε guard δε θα προλαβεις να παρεις.. Αν ο αλλος θελει να παιξει ξυλο, δε θα εχει συγκεκριμενα χτυπηματα.. Οποιον παρει ο χαροντας..! Απλα θεωρω οτι το κικ μποξ δεν εχει τοσα στοιχεια αυτοαμυνας οπως αλλες τεχνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά θεωρείς εσύ κατάλληλη πολεμική τέχνη για το δρόμο?

 

κατα την γνωμη μου rallis εγω θεωρω καλυτερη για τον δρομο αυτο που ασχολουμε εγω.το μουαι ται για ορθια παλη και το βαλετουντο για παλη κατω.εσυ ποια θεωρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάλε τούντο δεν το έχω δει και δεν το ξέρω.

Ολες τις πολεμικές τέχνες τις θεωρώ ικανές να σε προστατέψουν και στο δρόμο και στο ρινγκ.Αν ήταν να θεωρούσα οτι η πολεμική τέχνη που μαθαίνω δεν είναι αρκετή για το δρόμο ,τότε θα μάθαινα χορό.... :-)

Απλά θεωρώ οτι μαθαίνεις να χρησιμοποιείς μια πολεμική τέχνη με βάση κάποιους περιοριστικούς κανόνες για χρήση σε αθλητικό επίπεδο ,αλλά πάντα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και χωρίς αυτούς τους περιορισμούς, στο δρόμο.

Τι πάει να πει μια πολεμική τέχνη δεν είναι καλη για το δρόμο?Δεν ξέρεις πώς θα έρθει να σε χτυπήσει ο άλλος-αλλοίμονο αν ήξερες!!!Δουλειά σου είναι να τον αποφύγεις ,να μειώσεις τις συνέπειες των χτυπημάτων που μοιραία θα δεχτείς και κατόπιν να τον χτυπήσεις κι εσύ.Αυτα είναι πράγματα που μαθαίνονται σε όλες τις πολεμικές τέχνες.

Υπάρχει το αθλητικό tae kwon do αλλά υπάρχει και το ''κλασσικό''.Αν δείτε επίδειξη tae kwon do (και στο youtube) δεν έχει σχέση με το αθλητικό.Τα χτυπήματα του muai thai πόση διαφορά έχουν από αυτά του kick boxing και κυρίως γιατί μια επιθετική πολεμική τέχνη σαν κι αυτές δεν είναι ικανές να σε προστατέψουν στο δρόμο?

Δηλαδή αυτοί που μαθαίνουν box τι να πούν που δεν χρησιμοποιούν καθόλου πόδια?Θα πηγαινε κανείς να παίξει ξύλο με τον mike taison?

Εσείς για πείτε μας γιατί θεωρείτε κάποιες τεχνες ικανές για το δρόμο και κάποιες άλλες όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά ο ισχυρότερος δεν είναι αυτός με το 9άρι? γιατι μαλώνουμε σε βλέπω έρχεσαι με φόρα και αυτοπεποίθηση, συνήθως αυτόι που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες το δηλώνουν , οπότε βγάζεις το όπλο και gg

 

 

μην με παρεξηγήσεται η παραπάνω άποψη βασίζετα σε πραγματικό γεγονός.

 

ατυχές μικροτρακάρισμα, 2 ελληνάρες μαλώνουν

 

λέει ο ιδιοκτήτης του honda "σε προειδοποιώ ξέρω πολεμικές τέχνες" βγάζει ο άλλος το 9Mm και του ρίχνει μια στο γόνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

 

Προσωπικά με το taekwon do itf που κάνω νιώθω πλήρης.(εντάξει εξαιρείται η περίπτωση με το 9άρι!).Το itf έχει τεράστια ύλη και σίγουρα δεν είναι μόνο αυτά που βλέπουμε στους αγώνες.Έχει και τεχνικές street fight αλλά το κακό είναι είναι πως λίγοι δάσκαλοι τα γνωρίζουν και έτσι έχει δίκιο ο κόσμος που δεν θεωρεί το tawkwon do χρήσιμο.Αν βρεις όμως τέτοιο δάσκαλο το taekwon do είναι φοβερά δυνατό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι πολεμικές τέχνες είναι καλές! Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με σοτοκαν καράτε και συνεχίζω με κικ μπόξινγκ. Η αλλαγή έγινε επειδή άλλαξε στύλ γενικότερα η σχολή. Το θέμα στο δρόμο είναι να αποφύγεις τελείως το τσακωμό. Πολλά άσχημα πράγματα συμβαίνουν όταν δύο άνθρωποι πλακώνονται... Όποιος ασχολείται έστω και λίγο με πολεμικές τέχνες μπορεί να καταλάβει τι θα συμβεί αν π.χ. μία μπροστινή γροθιά βρει στόχο στην καρωτίδα και μία δεύτερη στο σαγόνι...

Σίγουρα πάντα θα υπάρχουν περιπτώσεις όπου είναι εξαιρετικά δύσκολο μία μάχη να μην αρχίσει, οπότε το πλέον συμφέρον είναι να καταφέρουμε πρώτοι μερικά γρήγορα και μεσαίας δύναμης χτυπήματα σε μη κρίσιμα σημεία και έπειτα φυγή!

Όσο για το 9mm, δείτε τον Τζέτ Λί πως τα καταφέρνει. lol. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...