Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να χωθώ κι εγώ για καμιά συμβουλή :)

Με βάση αυτόν τον σωματότυπο δεν ξέρω τι μπορεί να μου ταιριάζει γιατί πάντα είχα την αντίληψη πως αυτές οι τέχνες ταιριάζουν σε μικρότερα ύψη.

Κρατάω από τα όσα έχετε αναφέρει τις 2 τέχνες, μια χαλαρή μια σκληρή.

 

Κι ένα κόλλημα, θα προτιμούσα να ασχοληθώ με κάτι ιαπωνικό, καθώς γενικά έχω ασχοληθεί με την κουλτούρα αυτή και πιστεύω είναι πολύ καλό (πχ το ninjutsu με ψήνει άπειρα αλλά τι ελπίδες υπάρχουν να βρω καλό sensei, πόσο μάλλον στο βόλο)

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια πολεμική τέχνη που το ύψος η το βάρος είναι μειονέκτημα πάντα πλεονεκτήματα είναι. (βάρος μυϊκής μάζας δηλαδή όχι λίπος).

 

Δεν είναι εύκολο να προτείνεις μια πολεμική τέχνη σε κάποιον χωρίς να ξέρεις πληροφορίες για αυτόν. Οι πολεμικές τέχνες είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους κυρίως σε τρία σημεία.

1)Η πιο σημαντική διαφορά είναι αν σχετίζονται κυρίως με striking (χτυπήματα), grappling (πάλη/λαβές/κλειδώσεις αρθρώσεων) η συνδυασμό των 2. Οι πιο πολλοί λένε ότι κάνουν από όλα αλλά εκτός αν κάποιος κάνει MMA (mix martial arts) συνήθως η τέχνη κλίνει περισσότερο προς μια μεριά. Ακόμα ένα σημείο προσοχής είναι αν περιλαμβάνεται η όχι εκπαίδευση με όπλα.

2)Η 2η μεγάλη διαφορά έχει να κάνει με το επίπεδο εκγύμνασης και σωματικής κόπωσης που απαιτεί η κάθε μία. (πχ "τέχνες" όπως το boxing η το muay thai σε ξεπατώνουν -κανονικά όμως- ενώ τέχνες όπως πχ το aikido είναι πολύ πιο χαλαρές.)

3)Η τρίτη διαφορά έχει να κάνει με το αν αυτό που κάνεις είναι "πολεμική τέχνη" η "combat sport". Το ninjitsu, kung fu, muai thai, aikido ktl είναι πολεμικές τέχνες ενώ η ελληνορωμαϊκή, wrestling, boxing, kick boxing,mma είναι combat sports (ακόμα και τα tae kwon do και judo αντιμετωπίζονται πιο πολύ σαν sports σήμερα.) Αυτό δεν λέει απαραίτητα κάτι για την αποτελεσματικότητα της ΠΑ (αν και όσοι ασχολούνται με κάποιες από αυτές μαλώνουν αναίτια για το θέμα) αλλά κυρίως σχετικά με το αν χρησιμοποιούνται κανόνες στα χτυπήματα και αν γίνεται εκπαίδευση σε παραδοσιακά όπλα.

4)Η χώρα προέλευσης. Οι ανατολίτικες ΠΤ (κορεάτικες κινέζικες και γιαπωνέζικές) έχουν μια πιο "karate kid" φιλοσοφία με την καλή έννοια :P. Επικρατεί μυστικισμός ,φιλοσοφία αλλά και αξίες όπως η ιεραρχία, σεβασμός κτλ. Οι δυτικές (box, kick boxing , mma, submission wrestling κτλ) απλά σε μαθαίνουν να κοπανάς η να παλεύεις χωρίς πολύ μπλα μπλα.

 

Οπότε πρέπει να σκεφτείς στο περίπου τι θα σου άρεσε να κάνεις πριν επιλέξεις.

 

Τώρα αν θες γιαπωνέζικη οι πιο συνηθισμένες γιαπωνέζικες είναι:

*Aikido : Λαβές, Κλειδώματα αρθρώσεων και εκπαίδευση σε παραδοσιακά όπλα (σπαθι , bo κτλ)

*JuJitsu και Judo (το judo ξεκίνησε ως παρακλάδι του Jujutsu) : Τέχνες πάλης κυρίως. Το jujitsu περιέχει περιέχει joint locks, μάχη στο πάτωμα λαβές αλλά και χτυπήματα ενώ το judo στηρίζεται πιο πολύ στις λαβές.

Οι 3 τέχνες αυτές έχουν ως φιλοσοφία την χρησιμοποίηση και το manipulation της δύναμης του αντιπάλου προς όφελος σου.

 

*Karate : εντάξει καράτε είναι όλοι λίγο πολύ ξέρουν τι παίζει με αυτό λίγο από όλα κυρίως χτυπήματα.

*Kendo : Γιαπωνέζικο swormanship εκπαίδευση στην γιαπωνέζικη ξιφασκία με katanas (το σπαθί του samurai).

*Ninjutsu: Η τέχνη του "ninja". Πολλές λαβές εξάρθρωσης όπλα και χτυπήματα (νομίζω λιγότερο από τις λαβές και τα όπλα)

 

αν ξεχνάω κάτι διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

thanks a lot man!

Οι "δυτικές" box κτλ δεν με τραβάνε καθόλου και γενικά προτιμώ ιαπωνική κουλτούρα (με aikido έφαγα ξενέρωμα όταν έμαθα ότι είναι αυτή που κάνει ο steven seagal :mrgreen: ).

Kendo και ninjutsu με ψήνουνε αλλά θα τις έλεγα λίγο (συγκριτικά με άλλες πάντα) άχρηστες. Εκτός αν σε ορυβασία στον όλυμπο συναντήσω κάτω από έναν καταράκτη έναν ronin που ζητάει εκδίκηση για τον sensei που του σκότωσα (μάλλον απίθανο).

 

Πες ότι ασχολούμαι με ninjutsu. Είμαι σχετικά ασφαλής σε μια επίθεση στο δρόμο? Το φοβάμαι γιατί έχω διαβάσει πως το ninjutsu περιελάμβανε πολλά που έχουν περικοπεί (δολοφονίες πχ:P) και λέω μήπως έχει αλλοιωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψη μου σχετικά με την "ασφάλεια στον δρόμο" που λες δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένη με ποια πολεμική τέχνη κάνεις αλλά με την προσωπικότητά σου (ο τρόπος που μαθαίνεις δηλαδή, η όρεξη σου, η εξάσκησή σου, η αφοσίωση σου, η διάπλαση σου) και με την ποιότητα εκπαίδευσης δηλαδή τον δάσκαλο σου. Ο πραγματικά καλός δάσκαλος-εκπαιδευτής ότι και να σου μάθει θα είναι αποτελεσματικό.

 

Συνήθως όσοι κάνουν πολεμικές τέχνες μαλώνουν στα φορουμς σχετικά με το ποία είναι πιο αποτελεσματική χάνοντας την παραπάνω ουσία λες και όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι και αντιδρούν το ίδιο σε κάθε μορφή εκπαίδευσης

 

Έχοντας αυτό υπ όψιν όσον αφορά την φήμη από τις γιαπωνέζικες που ανέφερα οι πιο φημισμένες για την σκληρότητα τους σε μάχη χωρίς όπλα θεωρούνται θεωρούνται το Jiujitsu και το καράτε (Kyokushinkai και Shotokan κυρίως, το καράτε έχει πάρα πολλά είδη και έχει εξαιρετικά μεγάλη σημασία ποίος το διδάσκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μαθεις αυτοαμυνα, σου προτεινω την πολεμικη τεχνη Krav Maga. Ισραηλιτικη, αναπτυχθηκε για τις ειδικες δυναμεις της χωρας και αφορα την αυτοαμυνα (με μαχαιρια κτλ κτλ). Πως να χρησιμοποιεις τη δυναμη του αντιπαλου σου εναντιον του με λιγα λογια.. Γενικοτερα οι περισσοτερες τεχνες και αθληματα, δε βοηθανε στην αυτοαμυνα αλλα στη βελτιωση της φυσικης καταστασης και ισως στον ψυχολογικο τομεα αν βρεθεις σε κατι απροοπτο στο δρομο

ΥΓ : Μπορεις να δοκιμασεις και street fighting αν και δε θα στο προτεινα γιατι οι περισσοτερες σχολες ειναι γτπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks αλλά, πες το προκατάληψη (γιατί είναι), ισραηλίτικες ειδικές δυνάμεις... δεν θα νοιώθω και πολύ καλά ψυχολογικά ή ηθικά αν μάθω κάτι τέτοιο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε! Για το λογο αυτο αναπτυχθηκε, δε θα στο διδαξει κανενας τετοιος :P Εννοειται πως εχει διαφοροποιηθει στην πορεια, καταλαβαινω παντως το "κολλημα" σου. Ψαξε λιγο και θα βρεις αυτο που θες και σε τραβαει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή έχω κάνει Ταεκβοντό μεχρι την μαύρη ζώνη να προσθέσω ότι εκτός απο αμυντικό και Ολυμπιακό άθλημα, η πραγματική αξία του φάινεται μετά την μαύρη ζώνη και απο τότε ετοιμάζεσαι για αθλητής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή έχω κάνει Ταεκβοντό μεχρι την μαύρη ζώνη να προσθέσω ότι εκτός απο αμυντικό και Ολυμπιακό άθλημα, η πραγματική αξία του φάινεται μετά την μαύρη ζώνη και απο τότε ετοιμάζεσαι για αθλητής..

 

Συμφωνω σε αυτο. Εκανα παραδοσιακο shotokan καρατε μεχρι τη μαυρη ζωνη, και πραγματι απο τη μαυρη και μετα κρυβεται το πραγματικο καρατε, το ιδιο ειναι νομιζω αν οχι για ολες, τοτε για τις περισσοτερες πολεμικες τεχνες.

 

Συνήθως όσοι κάνουν πολεμικές τέχνες μαλώνουν στα φορουμς σχετικά με το ποία είναι πιο αποτελεσματική χάνοντας την παραπάνω ουσία λες και όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι και αντιδρούν το ίδιο σε κάθε μορφή εκπαίδευσης

 

Πως το λες αυτο? Εχεις μπει σε ολα τα φορουμ του διαδυκτιου και το ξερεις? Δεν εχω δει κατι τετοιο ποτε... σαφως και εχει τυχει να ακουσω ανθρωπους να υποστηριζουν την πολεμικη τεχνη που μαθαινουν σε σχεση με αλλες, αλλα οχι να μαλωνουν. Αλλωστε, ανθρωποι που ασχολουνται με τις πολεμικες τεχνες συνηθως ειναι σοβαροι και συνειδητοποιημενοι για να καθονται και να μαλωνουν στα φορουμ για τετοια θεματα.

 

Δεν υπαρχει αποτελεσματικη ή μη αποτελεσματικη πολεμικη τεχνη, γιατι ολες εχουν ενα κοινο σκοπο, την εκγυμναση του σωματος και του πνευματος! Το hollywood προσθεσε εναν ακομα σκοπο.... τη βια. Σχεδον σε καθε πολεμικη τεχνη στα πρωτα μαθηματα του δασκαλου μαθαινεις οτι η γνωση μιας πολεμικης τεχνης σε κανει καλο στο να αποφευγεις καταστασεις ξυλου, οχι να μπαινεις μεσα και να ανοιγεις κεφαλια.

 

Εκανα καποια χρονια καρατε, αλλα το κουνγκ φου μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο. Ασχοληθηκα και με αυτο λιγο καιρο κανωντας hung gar kung fu, η στα αγγλικα tiger crane. Αρκετα ενδιαφερον συστημα, αν και προτιμω κατι σε νυχι του αετου(eagle claw). Το ζητημα ειναι οπως διαβασα παραπανω να βρεις απο που ταιριαζει στον σωματοτυπο σου, μα πανω απ ολα στο γουστο σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το λες αυτο? Εχεις μπει σε ολα τα φορουμ του διαδυκτιου και το ξερεις? Δεν εχω δει κατι τετοιο ποτε... σαφως και εχει τυχει να ακουσω ανθρωπους να υποστηριζουν την πολεμικη τεχνη που μαθαινουν σε σχεση με αλλες, αλλα οχι να μαλωνουν. Αλλωστε, ανθρωποι που ασχολουνται με τις πολεμικες τεχνες συνηθως ειναι σοβαροι και συνειδητοποιημενοι για να καθονται και να μαλωνουν στα φορουμ για τετοια θεματα.

 

δεν χρειάζεται να μπει καποιος "σε όλα" για να μπορεί να αντλήσει καποιο συμπέρασμα. Ειδικά αυτό για το σοβαρούς και συνείδητοποιημένους μην το λες τόσο σίγουρος. Η κοινότητα των πολεμικών τεχνών είναι όπως ειναι οποιαδήποτε άλλη έχει όλων των ειδων τους ανθρώπους. Εδώ έχει forums καθηγητών σχολείων που είναι γεμάτα γαμωσταβρίδια ....

 

διαβάζω τα μεγαλύτερα ξένα κυρίως forums καποια χρόνια τωρα ενδεικτικά αναφέρω 2

 

http://WWW.martialartsplanet.com

http://www.bullshido.net

 

μπες και δες.... θα βρείς κατι style vs style threads 70+ σελιδες.. με λίγο παραπάνω ψαξιμο θα δείς και ατομα που συναντιούνται για "sparring" για τον λόγο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται να μπει καποιος "σε όλα" για να μπορεί να αντλήσει καποιο συμπέρασμα. Ειδικά αυτό για το σοβαρούς και συνείδητοποιημένους μην το λες τόσο σίγουρος. Η κοινότητα των πολεμικών τεχνών είναι όπως ειναι οποιαδήποτε άλλη έχει όλων των ειδων τους ανθρώπους. Εδώ έχει forums καθηγητών σχολείων που είναι γεμάτα γαμωσταβρίδια ....

 

διαβάζω τα μεγαλύτερα ξένα κυρίως forums καποια χρόνια τωρα ενδεικτικά αναφέρω 2

 

http://WWW.martialartsplanet.com

http://www.bullshido.net

 

μπες και δες.... θα βρείς κατι style vs style threads 70+ σελιδες.. με λίγο παραπάνω ψαξιμο θα δείς και ατομα που συναντιούνται για "sparring" για τον λόγο αυτό.

 

Για το 1ο bold στο μηνυμα σου, εβαλα στο post μου τη λεξη "συνηθως"... αρα δε το λεω με σιγουρια.

Για το 2ο bold στο μυνημα σου, το αφηνω ασχολιαστο....

Για το 3ο bold στο μηνυμα σου, ατομα σαν αυτα δεν αξιζει να ασχολουνται με πολεμικες τεχνες, αλλα κυριως δεν αξιζει να ασχολεισαι μαζι τους. Τωρα αν τετοιοι πανε και γεμιζουν σελιδες σε φορουμς, τοτε δεν αποτελουν κανονα αυτων που μαλωνουν για την αποτελεσματικοτερη πολεμικη τεχνη, αλλα αποτελουν την εξαιρεση των λιγοτερων που δε ξερουν που βρισκονται και τι θελουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν τετοιοι πανε και γεμιζουν σελιδες σε φορουμς, τοτε δεν αποτελουν κανονα αυτων που μαλωνουν για την αποτελεσματικοτερη πολεμικη τεχνη, αλλα αποτελουν την εξαιρεση των λιγοτερων που δε ξερουν που βρισκονται και τι θελουν....

 

Αν εσύ νομίζεις ότι οσοι ασχολούντι με ΠΤ είναι "καπως" απλά διαφωνώ και το αφήνουμε εκει.Δεν υπάρχει ούτε κανόνας ουτε εξέρεση. Στα φορουμς αλλα και στην προσωπική μου ζωή έχω δεί κάθε ειδους ανθρώπων να ασχολούνται με ΠΤ. Μια συγκεκριμένη ΠΤ μπορεί να ελκύει κάποιου τύπου ατομων λόγω της φιλοσοφίας της αλλά αν πας σε μια άλλη θα δείς τελειως διαφορετικό τύπο ατόμων γιατι έχει και άλλη φίλοσοφια (αν έχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πολεμική τέχνη έχει κάποια '''φιλοσοφία'' ακόμα και αν δεν το αναφέρει ρητά.

Το kickboxing είναι ας μου επιτραπεί ο όρος πιο ''βάρβαρο'' και περισσότερο πρακτικό και χρήσιμο για το δρόμο.Το karate είναι πιο πολιτισμένο ,με χτυπήματα αλλά και προσοχή στη λεπτομέρεια.Το aikido είναι εντελώς αμυντική τεχνική.Ετσι κάθε πολεμική τέχνη ''έλκει'' και τους αντίστοιχους ανθρώπους.

 

Κάνω karate shito ryu ,ένα είδος λιγότερο διαδεδομένο σε σχέση με το shotokan και περισσότερο από kyokushin.Είδα kyokushin karate στο youtube και ανατρίχιασα!Καμία σχέση με shotokan-shito ryu!Παίζουν ξύλο σε απομίμηση muai thai-tae kwon do ,χωρίς προστατευτικά σε κεφάλι-σώμα ή γάντια σε αντίθεση με τα πρωταθλήματα karate των άλλων σχολών που είναι ελεγχόμενα με προστατευτικό εξοπλισμό και semi contact.Τώρα τι είδος πολεμικής τέχνης είναι αυτό ,που επειδή -αγωνιστικά πάντα- δεν επιτρέπονται τα χτυπηματα με τα χέρια στο κεφάλι, μαθαίνεις να μην φυλάγεσαι στο κεφάλι ,δεν ξέρω!Ειδικά τη στιγμή που το πρώτο χτύπημα σε μάχη στο δρόμο θα είναι μπουνιά στο πρόσωπο.Ομοια η άποψή μου και για το αγωνιστικό tae kwon do που μάχονται με τα χέρια χαμηλά ,αντί για σηκωμένα να προστατεύουν το κεφάλι!

Με αυτό -εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη ,χωρίς να είμαι κανένας ''ειδικός''- θέλω να πω οτι λίγο αν παρακολουθήσεις βίντεο μιας πολεμικής τέχνης καταλαβαίνεις αν σου αρέσει,αν σου ταιριάζει και αν θέλεις να την δοκιμάσεις.Συνεπώς δεν υπάρχει ''προτείνετε μου ποιά τέχνη μου ταιριάζει λόγω σωματότυπου''.Υπάρχει ''ποιά τέχνη μου φαίνεται ποιό ωραία-καλή-ταιριαστή στα θέλω μου''.

Προσωπικά πάλι και χωρίς παρεξήγηση θεωρώ (έχοντας κάνει μόλις 2 μαθήματα kick boxing, ίσα για να πάρω μια γεύση) οτι τα muai thai-kick boxing είναι χασάπηδες και τα karate-kung fu είναι χειρούργοι!Τα μεν εστιάζουν στη μάχη του δρόμου -ωμή δύναμη- ,ενώ τα δε εστιάζουν στον ''απόλυτο'' έλεγχο του σώματος και των κινήσεων του.Διαφορετικές φιλοσοφίες -διαφορετικές προσεγγίσεις στο ίδιο θέμα.Τα μεν δεν μου ταιριάζουν αλλά είναι χρήσιμα στο δυτικό κόσμο της βίας στους δρόμους ,τα δε μου αρέσουν αλλά είναι πολύ φρουφρού για το τίποτα ,μπορεί να είμαι λάθος ,αλλά αυτή την άποψη έχω.

 

Όσο για τους μεγαλόσωμους που αναρωτιόνται αν θα τους πηγαίνει η μια ή η άλλη τεχνη?Εχετε δει τον steven seagal να κάνει επέιδηξη aikido?Είναι 2 μέτρα ο τύπος και φαίνεται σαν να χορεύει με τους αντιπάλους!!!Εκπληκτική τεχνική!Ειδικότερα από μια πολεμική τέχνη όχι τόσο εντυπωσιακή και εκρηκτικη και γι αυτό ιδανική για γυναίκες και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας.

 

Με τα παραπάνω δεν θέλω να πω οτι μια τέχνη είναι καλύτερη από μια άλλη.Είναι απλά διαφορετική.Είναι σαν τα διαφορετικά αυτοκίνητα της ίδιας κατηγορίας.Το θέμα είναι ποιό σου αρέσει περισσότερο και αν αφοσιωθείς πραγματικά σε αυτό, τότε θα γίνεις άπιαστος από κάθε πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάλι και χωρίς παρεξήγηση θεωρώ (έχοντας κάνει μόλις 2 μαθήματα kick boxing, ίσα για να πάρω μια γεύση) οτι τα muai thai-kick boxing είναι χασάπηδες και τα karate-kung fu είναι χειρούργοι!

 

θελω να σου πω οτι για το μουαι ται κανεις λαθος για το κικ μποξ εχεις δικιο.αν δεις πραγματικο μουαι ται θα δεις ποσο εξασκουνε σωμα και πνευμα.αυτο που μαθενουν στην ελλαδα ειναι για τον π....λιγους δασκαλους θα βρεις να σου μαθουν καλο μουαι ται.ψαξε για muay thai chaiya:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τους μεγαλόσωμους που αναρωτιόνται αν θα τους πηγαίνει η μια ή η άλλη τεχνη?Εχετε δει τον steven seagal να κάνει επέιδηξη aikido?Είναι 2 μέτρα ο τύπος και φαίνεται σαν να χορεύει με τους αντιπάλους!!!Εκπληκτική τεχνική!Ειδικότερα από μια πολεμική τέχνη όχι τόσο εντυπωσιακή και εκρηκτικη και γι αυτό ιδανική για γυναίκες και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας.

 

Θα διαφωνήσω στο ότι είναι ιδανική για γυναίκες.Και εξηγώ :

 

1) Έρχεται ο "εχθρός" ,σε πιάνει με το ένα χέρι από το λαιμό για παράδειγμα,και με το άλλο αμέσως σε χτυπάει στο πρόσωπο,με λίγα λόγια σε παίρνουν τα αίματα και μη πω και τα κλάματα από τον πόνο.

2) Ο "εχθρός" σε πιάνει από τα πέτα και σε γυρίζει σα σβούρα ,σε ρίχνει κιόλας στο έδαφος (όλα αυτά πολύ γρήγορα).

3) Ο "εχθρός" που μπορεί να είναι και πολύ δυνατός ,σε πιάνει από τα πέτα και πας να του κάνεις τη λαβή αλλά έχει τόση δύναμη στα χέρια που δεν "πιάνει" η τεχνική σου.

 

Αυτά τα ανέφερα έτσι για παράδειγμα,υπάρχουν φυσικά και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.Για να μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα με aikido και γενικά με λαβές και κλειδώματα σε τέτοιες καταστάσεις πρέπει όντως να είσαι Στίβεν Σηγκάλ!Δηλαδή να ασχολείσαι χρόνια με την τέχνη και να είσαι και πολύ πολύ καλός!

Πιστεύω πως το καλύτερο για μια γυναίκα και όχι μόνο, είναι να ξέρει να ρίχνει μια "κλωτσιά" (λάκτισμα) ,στο γόνατο,στα γεννητικά,στο στομάχι ,στα πλευρά και να φεύγει τρέχοντας.Πιο γρήγορο ,πιο αποτελεσματικό ,πιο ασφαλές.

 

Φυσικά ..

Με τα παραπάνω δεν θέλω να πω οτι μια τέχνη είναι καλύτερη από μια άλλη.Είναι απλά διαφορετική.Είναι σαν τα διαφορετικά αυτοκίνητα της ίδιας κατηγορίας.Το θέμα είναι ποιό σου αρέσει περισσότερο και αν αφοσιωθείς πραγματικά σε αυτό, τότε θα γίνεις άπιαστος από κάθε πλευρά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω στο ότι είναι ιδανική για γυναίκες.Και εξηγώ :

 

1) Έρχεται ο "εχθρός" ,σε πιάνει με το ένα χέρι από το λαιμό για παράδειγμα,και με το άλλο αμέσως σε χτυπάει στο πρόσωπο,με λίγα λόγια σε παίρνουν τα αίματα και μη πω και τα κλάματα από τον πόνο.

2) Ο "εχθρός" σε πιάνει από τα πέτα και σε γυρίζει σα σβούρα ,σε ρίχνει κιόλας στο έδαφος (όλα αυτά πολύ γρήγορα).

3) Ο "εχθρός" που μπορεί να είναι και πολύ δυνατός ,σε πιάνει από τα πέτα και πας να του κάνεις τη λαβή αλλά έχει τόση δύναμη στα χέρια που δεν "πιάνει" η τεχνική σου.

 

Αυτά τα ανέφερα έτσι για παράδειγμα,υπάρχουν φυσικά και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.Για να μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα με aikido και γενικά με λαβές και κλειδώματα σε τέτοιες καταστάσεις πρέπει όντως να είσαι Στίβεν Σηγκάλ!Δηλαδή να ασχολείσαι χρόνια με την τέχνη και να είσαι και πολύ πολύ καλός!

Πιστεύω πως το καλύτερο για μια γυναίκα και όχι μόνο, είναι να ξέρει να ρίχνει μια "κλωτσιά" (λάκτισμα) ,στο γόνατο,στα γεννητικά,στο στομάχι ,στα πλευρά και να φεύγει τρέχοντας.Πιο γρήγορο ,πιο αποτελεσματικό ,πιο ασφαλές.

 

Φυσικά ..

 

http://www.youtube.com/watch?v=WmTni0AM-Uo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...