Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα μεγαλωσα στον ταυρο εκει το street fight ηταν τροπος ζωης...καδρονια,αλυσιδες,θρανια,σιδερογροθιες οτι ναναι..τωρα ηρεμησα πλεον αλλα τοτε μιλαμε επεφτε πολυ ξυλο και παντα και για ασημαντους λογους...ο συγκεκριμενος μλκς ειχε πεχτει μια φαση μεσα στη ταξη μας χωρισαν πριν γινει της μουρλης και καποια στιγμη πεταει μια μ@@#$ και εφυγε ενα θρανιο...απο τοτε μεχρι να τελειωσω σχολειο δεν με στραβοκοιταξε κανεις :devil:

 

θα σας πω ενα περιστατικο να γελασετε...δευτερα γυμνασιου τωρα γκομενιαζα με κατι κοριτσουδια σε ενα παγκακι...ερχεται ενα ντερεκι τριτη λυκειου με σπρωχνει,πεφτω κατω και παει και καθεται στα κοριτσια...φευγω εγω χασκογελαει αυτος και γυρναει το κεφαλι προς τις γκομενες...καποια στιγμη παω τρεχοντας και γυρναει ο τυπας να δει τι γινεται και τρωει μια δεξια μεσα στο στομα ολη δικη του...2 δοντια και 3 ραματα στο πανω και 4 κατω...αποβολη εγω 3 μερες...μετα απο 4 παω στο σχολειο με τη μανα μου και ηταν το ντερεκι εκει με τη μαμα του...ο δε ντερεξ να εχει χαμηλωσει ενα κεφαλι κατω (1.90 ηταν ο ατιμος και εγω 1.70 τη περιοδο εκεινη) με πρησμενα χειλη σαν του εντι μερφι και η μανα του να κανει παρατηρηση στη δικια μου και εγω να μην ξερω τι να κανω να γελασω η να το παιξω θλιμμενος...τεσπα...εντ οφ οφτοπικ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειδες ποσο αποτελεσματικο ειναι ενα λοου κικ αμα ξερεις που να το δωσεις?εγω ομως θα απεφευγα την κολτσια στο κεφαλι.δεν ξερεις τι προβημα μπορουσες να του δημιουργησεις και μετα να σε τρεχανε.π.χ φαντασου να εσπαγε ο αυχιενας του

 

Συμφωνώ με το φίλο, τα low είναι αρκετά αποτελεσματικά ειδικά αν έχεις και βαρύ πόδι..Ασε που μπορεί να βγεί μέχρι και σε ανατροπή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, κανενα χτυπημα δε μπορεις να ξερεις πως θα καταληξει.. Οπως και να το κανεις, σε ζωντανο οργανισμο το δινεις, κατι μπορει να παει στραβα, μπορει να κουνηθει, να τον πετυχεις αλλου κλπ. Το καλυτερο ειναι να αποφευγεις τετοια σκηνικα για το καλο ολων..

 

Δε λες τίποτα... Μια φορα σε καβγά εξω απο μπιλιαρδάδικο είχα σπάσει στέκα του μπιλιάρδου στην πλάτη ενός παιδιού. Δε σκέφτηκα και πολυ εκείνη τη στιγμή, έτυχε και την εφαγε στην πλάτη, θα μπορούσα κάλλιστα να του την ειχα ρίξει στο κεφάλι.

 

Μετά μου είπαν οτι το συγκεκριμένο παιδί είχε κάνει πριν κάτι μήνες εγχείριση στο κεφάλι για αφαίρεση όγκου (γι αυτό και έχανε λίγο και έκανε μαλακιες, απο μαλακια που εκανε αρχισε και ο καβγας αλλωστε).

Σκεφτείτε τι θα μπορουσε να ειχε γινει αν του την ειχα παιξει στο κεφάλι...μπρρρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ φιλαρακι χωρις παρεξηγηση ποτε προλαβες να σηκωσεις ολο το θρανιο και να του το φερεις στο κεφαλι?εκτος και αν ηταν αναπηρος αυτος που το εφαγε στα μουτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το φίλο, τα low είναι αρκετά αποτελεσματικά ειδικά αν έχεις και βαρύ πόδι..Ασε που μπορεί να βγεί μέχρι και σε ανατροπή!

 

το ποδι μου ειναι βαρυ γιατι ζυγιζω 130 κιλα:-)εσυ φιλε μου plolemy με τι ασχολεισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποδι μου ειναι βαρυ γιατι ζυγιζω 130 κιλα:-)εσυ φιλε μου plolemy με τι ασχολεισαι?

 

Φίλε Τάσο με 130 κιλά γυμνασμένα δεν σε κουνάει οχι low ουτε κορμός δέντρου!

 

Ξεκίνησα με το παγκοσμίως άγνωστο Shaolin Kempo Ryu στα 15 αλλά μετά απο τρία χρόνια το γύρισα σε Wando Ryu το οποίο και συνέχισα στην Αγγλία που πήγα για σπουδές. Από ένα σημείο και μετά επειδή ήταν πια πολύ μόδα το kick boxing δοκίμασα αλλά δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα αλλά εκτίμησα τις τεχνικές πυγμαχίας που μας έδειξαν. Εκεί που κατάλαβα οτι μάλλον ήξερα λιγότερα απο οτι νόμιζα ήταν οταν ένας φίλος με πήγε σε ένα απο τα πρώτα gym ΜΜΑπου άρχισαν να γίνονται πολύ δημοφιλή τότε (1997). Χωρίς κανόνες Judoka, παλαιστές κλπ σε κέρδιζαν για πλάκα αν σε έπιαναν.Καλό σχολείο μαθαίνεις ολοκληρωτικά την μάχη αλλά πολύ πόνος, τραυματισμοί και τις περισσότερες φορές προπονήσεις με καποιους πολύ βαρύτερους. Σταμάτησα σχετικά γρήγορα γιατί να αγκαλιάζεσαι στο έδαφος συνέχεια με έναν

ιδρωμένο τύπο δεν ήταν και το καλυτερό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι που με τρελαίνει ρε παιδί μου με κάποιες πολεμικές τέχνες...

Πάει ο άλλος για να ξεδώσει και ξεσπάει πάνω σου, την τρέλλα της καθημερινότητάς του.Αρχίζει σε κοπανάει και μετά γίνεται φαύλος κύκλος.Αν ανταποδώσεις τα χτυπήματα τότε κι άλλος συνεχίζει και το μόνο που κάνετε είναι να κοπανιέστε χωρίς νόημα.Αν εσύ συνεχίσεις ήρεμα ,τότε σε λένε και μ@λ@κα - σάκο του μπόξ αφού απλά μαζέυεις μάπες!

Το έχω πετύχει σε γυμναστήριο με kick boxing και ο ''δάσκαλος'' να μην λέει τίποτα!Να σε αφήνει να κοπανιέσαι!Σου λέει είναι μεσα στα πλαίσια του τι θα συναντήσεις έξω στο δρόμο-πρέπει να είσαι προετοιμασμένος.Τι προετοιμασμένος ρε φίλε?Να προπονηθώ ήρθα -όχι να σακατευτώ.Εγώ θα πληρώσω τα νεύρα του άλλου που βρίστηκε με τη γκόμενά του ?Γιατί θα πρέπει να προπονούμαι απέναντι σε κάποιον 2 μέτρα και 150 κιλά (παράδειγμα) ενώ εγώ είμαι 1,70 και 70 κιλά?Τι low kick να του κάνω?Θα του κάνω 10 και δεν θα καταλάβει τίποτα και θα μου κάνει ενα και θα με ξαπλώσει.Αμα μου τύχει κανένας τέτοιος στο δρόμο δεν θα του κάνω σαχλαμάρες,αφού σε απευθείας αντιπαράθεση είμαι χαμμένος από χερι.Θα φροντίσω να τον χτυπήσω σε καίρια σημεία με ενα-δύο χτυπήματα και να εξαφανιστώ.:lol::lol:

Γι αυτό προτιμώ τις πολεμικές τέχνες που είτε είναι semi contact είτε δείχνουν πιο ευγενείς (aikido).

 

Y.Γ.Είτε είσαι 130 κιλά γυμνασμένος ,είτε είσαι body builder ,είτε κοπανιέσαι κάθε μέρα με ''συναθλητές'' σου στο γυμναστήριο,είτε είσαι ο master των πολεμικών τεχνών ,αν δεχθείς χτύπημα στο μάτι ,μπουνιά στη μύτη ,στην καρωτίδα κτλ δεν σε σώνει τίποτα.Τον ίδιο πόνο θα νοιώσεις και με κάποιον αγύμναστο.Ο πόνος δεν συνηθίζεται σε κάποια σημεία του σώματος και γι αυτό γίνονται όλα αυτά για να μην δεχθείς τέτοιο χτύπημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Y.Γ.Είτε είσαι 130 κιλά γυμνασμένος ,είτε είσαι body builder ,είτε κοπανιέσαι κάθε μέρα με ''συναθλητές'' σου στο γυμναστήριο,είτε είσαι ο master των πολεμικών τεχνών ,αν δεχθείς χτύπημα στο μάτι ,μπουνιά στη μύτη ,στην καρωτίδα κτλ δεν σε σώνει τίποτα.Τον ίδιο πόνο θα νοιώσεις και με κάποιον αγύμναστο.Ο πόνος δεν συνηθίζεται σε κάποια σημεία του σώματος και γι αυτό γίνονται όλα αυτά για να μην δεχθείς τέτοιο χτύπημα.

 

εχεις δικιο σε αυτο που λες.οταν εγω ειπα οτι ειμαι τοσα κιλα και εχω καλο λοου κικ δεν ειπα οτι δεν εχω και καποιον που μπορει να με δειρει δεν λεω οτι ειμαι ο γ@μ@ω και δερνω σαν κατι αλλους σε αυτο το thread απλα λεω ενα πλεονεκτημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πάρεις προσωπικά.Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά , που σαφώς έχεις πλεονέκτημα λόγω μεγέθους ,αλλά το έφερα σαν μέρος ενός παραδείγματος για να εκφράσω την άποψή μου οτι απέναντι σε κάποια χτυπήματα δεν σε σώζει τίποτα!Αλλωστε ούτε εγω είμαι 1,70 και 70 κιλα!:-)

Βασικά το προηγούμενο μου πόστ ήταν με αφορμή την εμπειρία του Ptolemy για τα γυναστήρια της Αγγλίας που την φαντάστηκα και δεν θα ήθελα καθόλου να την ζήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος στο Forum αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις πολεμικές τέχνες.

Βασικά ασχολούμαι από 6 ετών με το Okinawa Karate και πριν 1,5 χρόνο ξεκίνησα και παράλληλα kyokushinkai.

 

Ασχολείται κανένας άλλος με kyokushinkai; πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος από το πόσο δυναμικό σύστημα είναι και πιστεύω ότι ψήνεσαι τόσο που πραγματκά σε μια μάχη στο δρόμο είσαι αλεξίσφαιρος ενώ κάθε χτύπημα σου είναι συντριπτικό για τον αντίπαλο.

 

Προς θεού παιδιά μην νομίζετε ότι μου αρέσει η βία ούτε είμαι από αυτούς που βγαίνουν στον δρόμο να τσαμπουκαλευτούν και να δείρουν ώστε δείξουν ότι ξέρουν καράτε. Τα απεχθάνομαι και τα σιχαίνομαι αυτά.

 

Δεν μου αρέσει να χτυπάω χωρίς λόγο και πραγματικά στα 22 χρόνια που ασχολούμαι μια φορά έχω ρίξει ξύλο όπου δέχτηκα επίθεση με μαχαίρι στα ίσα. Εξάλου η φιλοσοφία όλων των καράτε είναι ότι χρησιμοποιείται μόνο για άμυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος στο Forum αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις πολεμικές τέχνες.

Βασικά ασχολούμαι από 6 ετών με το Okinawa Karate και πριν 1,5 χρόνο ξεκίνησα και παράλληλα kyokushinkai.

 

Ασχολείται κανένας άλλος με kyokushinkai; πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος από το πόσο δυναμικό σύστημα είναι και πιστεύω ότι ψήνεσαι τόσο που πραγματκά σε μια μάχη στο δρόμο είσαι αλεξίσφαιρος ενώ κάθε χτύπημα σου είναι συντριπτικό για τον αντίπαλο.

 

Προς θεού παιδιά μην νομίζετε ότι μου αρέσει η βία ούτε είμαι από αυτούς που βγαίνουν στον δρόμο να τσαμπουκαλευτούν και να δείρουν ώστε δείξουν ότι ξέρουν καράτε. Τα απεχθάνομαι και τα σιχαίνομαι αυτά.

 

Δεν μου αρέσει να χτυπάω χωρίς λόγο και πραγματικά στα 22 χρόνια που ασχολούμαι μια φορά έχω ρίξει ξύλο όπου δέχτηκα επίθεση με μαχαίρι στα ίσα. Εξάλου η φιλοσοφία όλων των καράτε είναι ότι χρησιμοποιείται μόνο για άμυνα.

 

μπορείς να ποστάρεις κάποιο videaki που να θεωρείς αντιπροσωπευτικό από το συγκεκριμένο στυλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

975.jpg

 

δεν είσαι τέτοιος ε;

 

sorry για το offtopic και καλωσήρθες :)

 

Χαχαχα καλό, όχι δεν είμαι τέτοιος.

Εντωμεταξύ να κάνω μια παρένθεση ότι στα τόσα χρόνια με τον ίδιο Master που είμαι όσες φορές γράφτηκαν στην σχολή τέτοιοι τύποι δεν κάθισαν παραπάνω από 1-2 μήνες και ίσως λέω και πολύ.

Τέτοιοι τύποι επειδή είναι τσαμπουκάδες νομίζουν ότι θα γραφτούν και μέσα σε ένα χρόνο το πολύ θα πάρουν μαύρη ζώνη και θα δέρνουν όλο τον κόσμο και το χειρότερο από όλα είναι ότι είναι αυτοί που τρώνε το περισσότερο ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...