Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλύτερη τέχνη είναι αυτή για το σωματότυπο σου καθώς γενικά στο τι σου ταιριάζει. ξαναλέω μην μπερδεύετε τις πολεμικές τέχνες με τα μαχητικά σπορ.

αν τύχει και βρεθείς σε μια συμπλοκή στο δρόμο σαν και αυτήν που έγινε πρόσφατα με τους οπαδούς και θέλεις να επιβιώσεις θα πρέπει να έχεις μια αντίληψη πολλαπλών επιθέσεων και να υπολογίζεις ότι ο άλλος μπορεί να κουβαλάει μαχαίρια, ρόπαλα τα οποία μπορεί να μην φαίνονται καν.

επίσης αν έχετε δει πραγματικές συμπλοκές θα διαπιστώσετε ότι σχεδόν πάντα καταλήγουν σε πολύ μικρή απόσταση οπότε αν δεν προλάβει ο kick boxer ή ο tkd να κατεβάσει τον αντίπαλο άμεσα θα έχει πρόβλημα.

για γρήγορα πράγματα, το wing-chun θεωρώ ότι αν κάποιος δουλέψει εντατικά σε 2 χρόνια θα μπορεί να σταθεί αξιοπρεπέστατα αν κάτι άσχημο συμβεί.

το jujutsu και το pammachon θέλουν περισσότερο χρόνο αλλά καλύπτουν αρκετά ευρύτερο φάσμα.

προσωπικά κάνω και tai chi το οποίο είναι *φανταστικό* αλλά για να εμπεδώσεις τις μαχητικές εφαρμογές του θέλεις πάνω από 10 χρόνια.

στην τελική οι τεχνικές και αρχές που *λειτουργούν* είναι κοινές γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουν 2 χέρια, 2 πόδια και τις ίδιες κλειδώσεις και ιστορικά βλέπουμε διαφορετικές χώρες σε διαφορετικές εποχές να καταλήγουν σε κοινές τεχνικές (εδώ έχει κάποια παραδείγματα). Αυτό σημαίνει ότι οι τεχνικές που λειτουργούν σε πραγματικές συνθήκες είναι συγκεκριμένες και ένας ανοιχτόμυαλος άνθρωπος μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης θα μπορεί να τις διακρίνει στα διάφορα στυλ που υπάρχουνε.

 

αυτά και ελπίζω να μην κούρασα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και γενικά εγώ θεωρώ ότι καμία δεν είναι η τέλεια για αυτοάμυνα. Ίσως ο συνδυασμός κάποιον διαφορετικών τεχνών να είναι το ιδανικό.

 

 

αυτό που είπε η Melissa είναι το πιο σωστό γιατί έτσι οξύνεται η αντίληψη βλέπεις καινούργια πράγματα, διαφορετικές επιθέσεις και διευρύνεις τον τρόπο σκέψης σου. μπράβο σου πάντως που το κυνηγάς το θέμα, να κάνεις και tai chi νομίζω θα σου προσφέρει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρωτικό αλλά μετά από αρκετά χρόνια είσαι σε φοβερό επίπεδο. τα παιδιά στο video φαίνεται να χαζολογάνε αλλά έχουν βάσεις οι τεχνικές τους και σε fast forward είναι πολύ αποτελεσματικές :)

επίσης είναι πολύ καλό για υγεία/ευεξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τai Chi κάνω 2 χρονια και είναι πολύ εσωτερική πολεμική τέχνη με χαλαρές κινήσεις,αλλα έχει από τους πιο δύσκολους συνδυασμούς κινήσεων γιατί χρησιμοποιείς και χερια και πόδια σύγχρονος 360. Πολύ καλο άμα το συνδυάζεις με κάτι άλλο όπως κάνω εγώ με TKD και Kapatiran Arnis.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τai Chi κάνω 2 χρονια και είναι πολύ εσωτερική πολεμική τέχνη με χαλαρές κινήσεις,αλλα έχει από τους πιο δύσκολους συνδυασμούς κινήσεων γιατί χρησιμοποιείς και χερια και πόδια σύγχρονος 360. Πολύ καλο άμα το συνδυάζεις με κάτι άλλο όπως κάνω εγώ με TKD και Kapatiran Arnis.;)

 

Ναι συμφωνώ το Tai Chi πρέπει να συνδυάζεται και με μια άλλη πολεμική τέχνη. Πιστεύω σου δίνει τεράστια εμπειρία.

 

Πάντως θα ήθελα να θέσω και ένα ζήτημα. Έχουν γίνει πολύ τις μόδας οι πολεμικές τέχνες τα τελευταία χρόνια.

Και το χειρότερο είναι ότι πολλά άτομα πάνε μόνο και μόνο για να πουλάνε τσαμπουκά και να δέρνουν τους άλλους. Η απόλυτη ανευθυνότητα.

 

Επίσης, σχόλιο σε κάποιον παραπάνω που είπε για πολλαπλές επιθέσεις. Όποια πολεμική τέχνη και να ξέρεις, δεν παίζει να τα βγάλεις πέρα σε άνω τον 3ων ατόμων επίθεση. Και με 3α άτομα τα βγάζεις πέρα μόνο αν κανένας τους δεν ξέρει πολεμικές τέχνες. Αν κάποιος ξέρει τότε δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σημαντικό να λαμβάνεις υπόψη την ύπαρξη πολλαπλών αντιπάλων γιατί μπορεί να είσαι ένας με έναν και να τον έχεις πλήρως υποτάξει αλλά να μη δεις το φιλαράκι του που θα σου επιτεθεί από πίσω. αν σε όλη σου την εκπαίδευση μαθαίνεις το μυαλό σου πως να προστατεύεται από έναν μόνο αντίπαλο και δεν έχεις αντίληψη για τους πιθανούς υπόλοιπους, τότε μειώνεις τις πιθανότητες επιβίωσης.

το ίδιο ισχύει αν είναι ένας και του επιτεθείς με τη λογική ότι δεν έχει όπλο, γιατί φυσικά στις προπονήσεις κανένας δε θα σου βγάλει μαχαίρι. πας λοιπόν φουσκωμένος από αυτοπεποίθηση και τιγκαρισμένος από την προπόνηση να δώσεις ένα μάθημα στο πρεζόνι που σου έβρισε τη γκόμενα και καταλήγεις μαχαιρωμένος σε κάποιος στενό.

καλό είναι λοιπόν η εκπαίδευση να περιλαμβάνει ασκήσεις για να διευρύνεις την αντίληψη σε τέτοια θέματα και να αυξήσεις τις πιθανότητες να ζήσεις σε μια συμπλοκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες ερωτησεις απο εμενα που δεν εχω καμια σχεση με πολεμικες τεχνες...

 

θελω να αρχισω καποια, προς αθληση περισσοτερο και οχι για να πλακωνω στο ξυλο, δηλαδη το αν θα μπορω να ριξω εναν ελεφαντα κατω, λιγο με ενδιαφερει...οποτε

 

1) με ποια τεχνη να ασχοληθω?

 

2) πως θα διαλεξω μια καλη σχολη? η τοπικη της γειτονιας πως μπορω να ξερω οτι ειναι καλη?

 

3) το κοστος ποιο ειναι συνηθως?

 

4) εχει σημασια η ηλικια? δηλαδη εγω που ειμαι 25 υπαρχει προβλημα?

 

 

αυτα προς το παρων...

 

σας ευχαριστω εξαρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είναι δύσκολο να βρεις καλό δάσκαλο πρέπει να γυρίσεις διάφορες σχολές μέχρι να βρεις έναν άνθρωπο που σου εμπνέει εμπιστοσύνη και να βρεις ένα σύστημα που σου ταιριάζει. πήγαινε να δεις μια προπόνηση, κοίτα πόσο σημασία δίνει ο δάσκαλος στους μαθητές του, πόσο ενδιαφέρεται για τον καθένα κλπ.

το κόστος ποικίλει οπότε καλό είναι να το δεις μόνος σου και η ηλικία δεν παίζει κανέναν ρόλο... και εγώ 23 ξεκίνησα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[..] πας λοιπόν φουσκωμένος από αυτοπεποίθηση και τιγκαρισμένος από την προπόνηση να δώσεις ένα μάθημα στο πρεζόνι που σου έβρισε τη γκόμενα και καταλήγεις μαχαιρωμένος σε κάποιος στενό.[...]

 

Εδώ μου το χάλασες λίγο αλλά οκ , έπρεπε να σκεφτείς ένα παράδειγμα, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως όπως είπε και ο φίλος ο δάσκαλος είναι ότι πιο σημαντικό...η δικη μου άποψη είναι να κανεις 2 διαφορετικές τέχνες σύγχρονος.Μια χαλαρή και μια σκληρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...