Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα εχω λιγες σχετικα γνωσεις, παντως υπαρχουν ατομα ισως και σαυτο το forum να σε βοηθησουν περισσοτερο και με πιο πολυπλοκες αποριες σου.

 

Τωρα στην απορια σου,αν καταλαβα σωστα το τι ρωτας. Η Σ.Η.Δ. κτλ ισχυουν όπως ειπες κιεσυ για ένα μεσο ανθρωπο και είναι ψιλοσιγουρα αρκετη δοση για ένα μεσο ανθρωπο ώστε να μη χανει την σιγουρα ελαχιστη μυικη μαζα που εχει. Οσον αφορα το bodybuilding, που είναι αυτό στο οποιο αναφερομαστε συνηθως όταν μιλαμε για γυμναστηριο , τα πραγματα λογικο είναι ότι διαφέρουν καπως και ξεφεύγουν από αυτά τα πλαισια . Δλδ άλλες οι διατροφικες αναγκες ενός μεσου ανθρωπου που δουλευει στο γραφειο του πχ και μετα παει σπιτι του και άλλες ενός bodybuilder ο οποιος χρειαζεται όχι μονο να συντηρησει αλλα να αυξησει κιολας τη μυικη μαζα του. Αρα υποχρεωτικα ο

bodybuilder πρεπει να αυξησει κατα πολυ την προσληψη πρωτεινης για να πετυχει το σκοπο του.

 

Τωρα το θεμα με τους γιατρους αστο… θα σου προτεινα παντως να μιλησεις κυριως με νεους ηλικιακα γιατρους που δεν εχουν κολληματα γενικα. Και κυριως αν είναι δυνατον να εχουν ασχοληθει λιγο με το θεμα.

 

Και ξαναλεω παντως,την παραπανισια πρωτεινη που χρειαζεται καποιος που γυμναζεται μπορει να την παρει και απο τροφες μονο ,δεν ειναι απαραιτητο το συμπληρωμα. Νταξει,τα συμπληρωματα αφομοιωνονται πιο γρηγορα κτλ,αλλα αυτά είναι λεπτομερειες που πρεπει να κοιταζει καποιος που ασχολειται σοβαρα με το αθλημα…

Και τα συμπληρωματα είναι συμπληρωματα και όχι αναβολικα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

το ουρικό οξύ επηρεάζεται από τα συγκεκριμένα τρόφιμα που είπες προηγουμένως Cristina ή από την πρωτείνη γενικότερα?

 

Υπάρχουν κάποιες τροφές που αυξάνουν το ουρικό οξύ.

Εκτός από τα κρεατικά, στη λίστα είναι και κάποια λαχανικά και όσπρια που πρέπει να λαμβάνονται υπο περιορισμό.

Φακές, φασόλια, μανιτάρια, σπανάκι και άλλες, δεν τις θυμάμαι όλες.

Όμως υπάρχουν και τροφές που απαγορεύονται.

 

Αν δεν βαριέσαι, ρίξε μια ματιά σε αυτό το link. blink.gif

 

Προσωπικα εχω λιγες σχετικα γνωσεις, παντως υπαρχουν ατομα ισως και σαυτο το forum να σε βοηθησουν περισσοτερο και με πιο πολυπλοκες αποριες σου.

 

Τωρα στην απορια σου,αν καταλαβα σωστα το τι ρωτας. Η Σ.Η.Δ. κτλ ισχυουν όπως ειπες κιεσυ για ένα μεσο ανθρωπο και είναι ψιλοσιγουρα αρκετη δοση για ένα μεσο ανθρωπο ώστε να μη χανει την σιγουρα ελαχιστη μυικη μαζα που εχει. Οσον αφορα το bodybuilding, που είναι αυτό στο οποιο αναφερομαστε συνηθως όταν μιλαμε για γυμναστηριο , τα πραγματα λογικο είναι ότι διαφέρουν καπως και ξεφεύγουν από αυτά τα πλαισια . Δλδ άλλες οι διατροφικες αναγκες ενός μεσου ανθρωπου που δουλευει στο γραφειο του πχ και μετα παει σπιτι του και άλλες ενός bodybuilder ο οποιος χρειαζεται όχι μονο να συντηρησει αλλα να αυξησει κιολας τη μυικη μαζα του. Αρα υποχρεωτικα ο

bodybuilder πρεπει να αυξησει κατα πολυ την προσληψη πρωτεινης για να πετυχει το σκοπο του.

 

Τωρα το θεμα με τους γιατρους αστο… θα σου προτεινα παντως να μιλησεις κυριως με νεους ηλικιακα γιατρους που δεν εχουν κολληματα γενικα. Και κυριως αν είναι δυνατον να εχουν ασχοληθει λιγο με το θεμα.

 

Και ξαναλεω παντως,την παραπανισια πρωτεινη που χρειαζεται καποιος που γυμναζεται μπορει να την παρει και απο τροφες μονο ,δεν ειναι απαραιτητο το συμπληρωμα. Νταξει,τα συμπληρωματα αφομοιωνονται πιο γρηγορα κτλ,αλλα αυτά είναι λεπτομερειες που πρεπει να κοιταζει καποιος που ασχολειται σοβαρα με το αθλημα…

Και τα συμπληρωματα είναι συμπληρωματα και όχι αναβολικα…

 

Σίγουρα οι ανάγκες ενός bodybuilder είναι αυξημένες και δεν συγκρίνονται με έναν άνθρωπο με χαμηλή σωματική δραστηριότητα. blink.gif

 

 

Ας διατυπώσω την απορία όσο πιο απλά μπορώ... blink.gif

Τα πρωτεΐνούχα συμπληρώματα επηρεάζουν την αύξηση του ουρικού οξέως ή όχι;

 

ΟΚ, ξέρω είναι κάπως εξειδικευμένη η απορία μου, αλλά έχει πάρει το μάτι μου 1-2 γιατρούς εδώ γύρω... Ίσως κάποιος να γνωρίζει... giggle.gif

Θα κοιτάξω και στο net μήπως βρω γιατρούς που ασχολούνται με το θέμα και αν έχω τίποτα νεότερο θα σας πω. blink.gif

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως! giggle.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα οχι θα ρωτησω και την γιατρο ομως και θα σου πω. ομως δεν μπορεις να αντικαταστησεις αυτες τις τροφες με την σκονη. η σκονη ειναι συμπληρωμα δεν ξερω τις επιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cristina απότι είδα στο site που έδωσες μπορείς να τρως μπόλικο ψωμι, μακαρόνια, ρύζι και άπαχα γαλακτοκομικά. Απόλα αυτά πάντως παίρνεις κάποιες πρωτείνες, όχι για αρκετές για bodybuilding φυσικά, αλλά για συντηρηση πιστευω θα είσαι οκ. Επίσης λέει και για συγκρατημένες ποσότητες πουλερικών και ψαριών. Αυτά περιέχουν σημαντικά ποσοστά πρωτείνης (>25% νομίζω) οπότε αν μπορείς να βάλεις κι αυτά στο διαιτολόγιό σου θα είσαι υπερκαλυμμένη. :-D

Και εννοείται ρώτα το γιατρό σου να να είσαι σίγουρη για το τι πρέπει να τρως, γιατί εγώ είμαι άσχετος. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω βαρεθεί να το λέω, η πρωτεϊνη είναι πρωτεϊνη και τα αμινοξέα είναι αμινοξέα. Τα συμπληρώματα πρωτεϊνης είναι φαγητό και έχουν τις ίδιες επιπτώσεις στο σώμα σου με ένα οποιοδήποτε γεύμα πλούσιο σε μέταλλα και ιχνοστοιχεία. Δεν έχουν φαρμακευτικές ουσίες μέσα, και γι αυτό δεν χρειάζονται συνταγή γιατρού για να δοθούν. Ένας υγιείς οργανισμός δεν έχει καμιά παραπάνω συνέπεια από τη λήψη τους απ'ότι αν έτρωγε μια μερίδα κοτόπουλο με πατάτες. Ωστόσο τα συμπληρώματα πρωτεϊνης δεν είναι υποκατάστατα φαγητού και δεν έχουν σκοπό να καλήψουν ένα από τα δύο γεύματα της ημέρας, έχουν σκοπό να συμπληρώσουν αυτά τα 2 γεύματα με άλλα 3 ή 4 που χρειάζεται κάποιος που κάνει γυμναστική για αύξηση όγκου προκειμένου να μπορεί το σώμα του να χτήσει μυικό ιστό. Ναι, μπορεί κανείς να πάρει την απαραίτητη πρωτεϊνη μόνο από τροφές, αλλά κάτι τέτειο είναι εξαιρετικά δύσκολο στην καθημερινότητα του μέσου έλληνα. Το πρόβλημα είναι το εξής. Ένας άνθρωπος που γυμνάζεται εντατικά, θέλει περίπου 1 γραμμάριο πρωτεϊνη ανα κιλό σωματικού βάρους για διατήρηση, και σύμφωνα με τις πιο συντηρητικές εκδοχές περίπου 1.5 με 2 γραμμάρια πρωτεϊνη ανα κιλό σωματικού βάρους αν προσπαθεί να φτιάξει όγκο. Η παγίδα όμως εδώ είναι πως το σώμα δεν μπορεί να απορροφίσει πάνω από 20-30 γραμμάρια ανα 2-3 ώρες . Οπότε δεν μπορείς να πεις πως θα φας 2 μπριζόλες το μεσσημέρι και 1 το βράδυ και καθάρισες. Θα πρέπει να σπάσεις τα γεύματά σου. Όμως για τον μέσο άνθρωπο των 75 κιλών, το να σπάσει 150 γραμμάρια σε δώσεις των 25 περίπου γραμμαρίων σημαίνει 6 γεύματα την ημέρα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να έχεις φαγητό διαθέσημο 6 φορές τη μέρα στις ακριβείς δώσεις και σύσταση που θέλεις. Αυτό το σκοπό εξυπηρετούν τα συμπληρώματα διατροφής. Αν δεν μπορείς να καλύψεις αυτές τις ανάγκες, το σώμα σου απλά δεν μπορεί να μεγαλώσει πέρα από κάποιο σημείο. Σπίτι χωρίς τούβλα δεν φτιάχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα πράγματα είναι απλά φίλε powerfull:

 

Ένας άνθρωπος μέσης σωματικής διάπλασης για να πάρει όγκο θέλει περίπου 300 γρ. πρωτεϊνης ανά ημέρα, σπασμένα σε 6 γεύματα, με 40-30-30 σε πρωτεϊνη-υδατάνθρακες-λίπη. Με λίγα λόγια 50 γρ. πρωτείνης ανά γεύμα. Από αυτά είναι τα δύο με συμπληρώματα (.5 lt γάλα + συμπλήρωμα πρωτεϊνης), τα άλλα δύο τα κανονικά γεύματα (μεσημεριανό - βραδυνό) κ τα υπόλοιπα δύο ένα σάντουιτς με μαύρο ψωμί κ ικανό τόνο ή κοτόπουλο για δεκατιανό κ μία σαλάτα πριν το βραδυνό (τόνο, κοτοσαλάτα ή σαλάτα με σολωμό)

 

Υ.Γ.: Αγαπητή Cristina, ορμώμενος από την παραπομπή σου στο iatro site επετρέψε μου τους απλούς γιατρούς να τους θεωρώ επιπέδου αντίστοιχα χειρότερου των μαστόρων για τεχνικές εργασίες, δεδομένου ότι προσπαθούν να διαγνώσουν βλάβη σε κάποιον που δεν έχουν οι ίδιοι κατασκευάσει! Φυσικά respect στους αντίστοιχους ερευνητές-γιατρούς που αντιστοιχούν στο επίπεδο του μηχανικού κ όχι του μάστορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jojos η δίαιτα που αναφέρεις με 300 γρ. πρωτεΐνη απευθύνεται μάλλον όχι στο μέσο άνθρωπο που γυμνάζεται αλλά σε bodybuilder. Για κάποιον που θέλει να γυμνάζεται "normal" και θέλει να παίρνει και συμπληρώματα του αρκούν τόσα γρ. όσο τα κιλά του. Εγώ που είμαι 83 κιλά πχ παίρνω περίπου 80-85γρ πρωτεΐνη ημερησίως και μου είναι αρκετή. Όσο πιο δύσκολα φτιάξεις το σώμα σου, τόσο πιο δύσκολα θα σου χαλάσει. Αν κάποιος επαναπαυθεί στα συμπληρώματα, όταν τα κόψει θα ξεφουσκώσει σε χρόνο ρεκόρ. Μέτρον άριστον.. το πολύ δεν κάνει πουθενά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jojos η δίαιτα που αναφέρεις με 300 γρ. πρωτεΐνη απευθύνεται μάλλον όχι στο μέσο άνθρωπο που γυμνάζεται αλλά σε bodybuilder. Για κάποιον που θέλει να γυμνάζεται "normal" και θέλει να παίρνει και συμπληρώματα του αρκούν τόσα γρ. όσο τα κιλά του. Εγώ που είμαι 83 κιλά πχ παίρνω περίπου 80-85γρ πρωτεΐνη ημερησίως και μου είναι αρκετή. Όσο πιο δύσκολα φτιάξεις το σώμα σου, τόσο πιο δύσκολα θα σου χαλάσει. Αν κάποιος επαναπαυθεί στα συμπληρώματα, όταν τα κόψει θα ξεφουσκώσει σε χρόνο ρεκόρ. Μέτρον άριστον.. το πολύ δεν κάνει πουθενά καλό.

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι παιρνεις αρκετη πρωτεινη για τα κιλα σου. εκ του αποτελεσματος κρινονται τα παντα βεβεα οποτε δεν βγαζω συμπερασμα. το παραπανω συμπληρωμα δεν σημαινει οτι θα χτισεις πιο γρηγορα σωμα. συμπληρωμα ειναι οχι ντοπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι σιγουρος οτι παιρνεις αρκετη πρωτεινη για τα κιλα σου. εκ του αποτελεσματος κρινονται τα παντα βεβεα οποτε δεν βγαζω συμπερασμα. το παραπανω συμπληρωμα δεν σημαινει οτι θα χτισεις πιο γρηγορα σωμα. συμπληρωμα ειναι οχι ντοπα.

 

Δεν ξέρω m8 μου φάνηκαν πολλά τα 300 γρ.. Παλιότερα που έπαιρνα περισσότερη ήταν 170γρ δηλαδή το διπλάσιο απο τα κιλά μου. Είχα φτάσει σε σημείο να μην κάνω άλλη δουλειά όλη μέρα απο το να μετράω τις ώρες μέχρι να ξαναφάω...anyway αυτό που έχω παρατηρήσει όσα χρόνια γυμνάζομαι είναι no pain no gain. Μόνο με κόπο χτίζεις το σώμα σου. Τα συμπληρώματα είναι μεν χρήσιμα αλλά ας μην το παρακάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω m8 μου φάνηκαν πολλά τα 300 γρ.. Παλιότερα που έπαιρνα περισσότερη ήταν 170γρ δηλαδή το διπλάσιο απο τα κιλά μου. Είχα φτάσει σε σημείο να μην κάνω άλλη δουλειά όλη μέρα απο το να μετράω τις ώρες μέχρι να ξαναφάω...anyway αυτό που έχω παρατηρήσει όσα χρόνια γυμνάζομαι είναι no pain no gain. Μόνο με κόπο χτίζεις το σώμα σου. Τα συμπληρώματα είναι μεν χρήσιμα αλλά ας μην το παρακάνουμε.

 

εγω απλα χωρις τα συμπληρωματα εχανα μυικο ογκο παροτι ετρωγα πεντε γευματα τα οποια ειχαν φουλ πρωτεινη. με το συμπληρωμα εστρωσα. ειναι αναλογα και με τον μεταβολισμο και το προγραμμα. τα 300 ναι ειναι πολλα γυρω εκει στα 180 θελεις για αυτα τα κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 300γρ πρωτείνη προκαλείς την τύχη σου..

Η πολύ πρωτείνη είναι τόσο επικίνδυνη όσο και η λίγη..

Επιπλέον έρευνες έχουν δείξει οτι οτιδήποτε πάνω απο 2γρ ανα κιλό δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω σε θέμα αύξησης μυικού όγκου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολύ πρωτείνη είναι τόσο επικίνδυνη όσο και η λίγη..

Εεε..ξέρω τι θέλεις να πεις αλλά αυτό σημαίνει πως δεν είναι καθόλου επικίνδυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

παιδια εγω που σκεφτομαι να παρω για κανα 5 μηνο δηλαδη μεχρι το καλοκαιρι πρωτεινη ισως και κρεατινη γιατι ειμαι 1.75 και μονο 54 κιλα και θελω να παρω ογκο τι εχετε να μοθ προτεινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...