Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει μεινει κανα κιλο ακομα υπολογιζω στην κοιλια για να καταφερω να ισιωσω.

Πρέπει να πούμε εδώ ότι η μείωση λιπώδους ιστού δεν γίνεται τοπικά, δηλαδή δεν επιλέγουμε εμείς το σημείο του σώματος από το οποίο θα καίμε λιπαρά οξέα κατά την άσκηση. Ο μηχανισμός οξείδωσης του λίπους γίνεται με μια σειρά προτεραιότητας όσον αφορά την προμήθεια λιπαρών οξέων από τις αποθήκες του σώματος. Η τελευταία αποθήκη από την οποία προμηθεύεται ο οργανισμός σου το λίπος είναι η περιφέρεια του κορμού σου.

Οπότε , πρώτα εξαντλούνται οι λοιπές αποθήκες, περιοχή μηρών, στήθους , άνω άκρων και τελευταία η περιοχή της κοιλιάς.

Η γιατρος μου ειπε πως το υπολοιπο της κοιλιας χανετε με αεροβια προπονηση μιας και ειναι συσορευμενα υγρα και οχι λιπος.

Σωστό αυτό με την αερόβια αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κατανοήσω ακριβώς με ποιο τρόπο η κοιλιά συσσωρεύει υγρά; Και με ποιον τρόπο και σε ποιον ιστό ακριβώς εννοεί; (θα το ψάξω και θα επανέλθω)

Αυτο που παρατηρησα εγω ειναι πως οταν ξυπναω το πρωι και δεν εχω φαει-πιει τιποτα ειμαι οκ,οταν ομως πιω ενα ποτηρι νερο τοτε ξεχυλωνω παλι.Λογικο θα μου πειτε.Ισως εκει να μπαινει και το θεμα συσφιξης.

 

Δεν προσπαθω να γινω τουμπανος και ουτε να "μετραω τουβλα" στους κοιλιακους μου,αυτο που θελω ειναι να ισιωσω...

Το επίπεδο στομάχι όπως πολύ κόσμος πιστεύει , δεν οφείλεται στα προφανή αίτια. Δηλαδή ; παρόλο που μπορεί να μην έχεις παραπάνω από το φυσιολογικό λίπος στην περιφέρεια (3 εκ. δερματοπτυχής δίπλα από τον αφαλό) , ωστόσο το στομάχι έχει μια τάση να πετάγεται προς τα έξω , να φουσκώνει. Πολλές φορές αρκετοί ασκούμενοι για να το αντιμετωπίσουν ξεσκίζονται στους κοιλιακούς , αμέτρητα ροκανίσματα , για να επιφέρουν πιο επίπεδη κοιλιά. Πολλές φορές μάλιστα φέρνουν και αντίθετα αποτελέσματα , από υπέρμετρο μυϊκό όγκο της περιοχής.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί με τα ροκανίσματα , ενεργοποιούν μόνο τον ορθό κοιλιακό , ένας μυς που έχει κάθετη διάταξη των μυών και έχει την τάση να ξεχειλώνει προς τα έξω. Στην πραγματικότητα ο μυς της κοιλιακής χώρας που επιτρέπει ένα πιο επίπεδο στομάχι δεν είναι ο ορθός κοιλιακός ,αλλά ο εγκάρσιος. Είναι μυς της περιοχής με οριζόντια διάταξη των μυών ,και προσφύεται με τέτοιο τρόπο που λειτουργεί σαν μια ζώνη συγκράτησης των σπλάχνων της κοιλιακής χώρας.

 

Επομένως το επίπεδο στομάχι δεν είναι αποτέλεσμα αμέτρητων κοιλιακών , αλλά "έξυπνων" κοιλιακών. Μαθαίνεις δηλαδή σε όλα τα είδη ασκήσεων να ενεργοποιείς τον εγκάρσιο κοιλιακό καθώς και τους μύες της πυέλου και όχι κάνοντας 200.000 χιλιάδες κοιλιακούς την ημέρα. :) (όσες γυναίκες έχουν περάσει από εγκυμοσύνη την ξέρουν καλά αυτήν την περιοχή )

 

Φιλε Fidelio σε ευχαριστω για την απαντηση με καλυψες πληρως πραγμα που δεν ειχε κανει ουτε ο γυμναστης μου αλλα ουτε και η γιατρος μου

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα γνωρίζουν , τουλάχιστον η γιατρός σου τα γνωρίζει σίγουρα και μάλιστα πιο ολοκληρωμένα ,απλώς θέλει λίγο τσίγκλισμα για να τα συζητήσει μαζί σου , ενδέχεται ο γιατρός αν δεν είναι αθλητίατρος ή δεν έχει ασοχληθεί με ασκούμενους ποτέ , να αγνοεί την κατάσταση μη στηριζόμενος σε μεταβλητές που αφορούν τον αθλητή ή σοβαρό χομπιστα.

Στην περιπτωση μου τι θα προτεινες να κοψω τα συμπληρωματα και να συνεχισω την διατροφη της γιατρου(Προσωπικα δεν βλεπω φως) η να ξεκινησω μια πιο στεγνη σε υδατανθρακες διατροφη(πραγμα που φοβαμαι μηπως χασω τον μυικο ιστο)??

 

Να υπενθυμισω πως κανω 5 φορες προπονηση την εβδομαδα με 30 λεπτα στο τελος αεροβια ασκηση (6 κλιση 6.5 ταχυτητα 135-140 hr).

Κατά την άποψη μου' date=' δεν συντρέχει λόγος να παίρνεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης και αυτό το εκμαιεύω από τα συμφραζόμενά σου. Όσον αφορά το διαιτολόγιο της γιατρού σου εξακρίβωσε, συζητώντας μαζί της, αν έχει συνυπολογίσει τις ενεργειακές δαπάνες τις άσκησης που κάνεις. Είναι πολύ απλό , ωστόσο αν δεν ειδικεύεται σε αθλητές ή σοβαρούς χομπίστες ασκούμενους , ίσως κάπου το διαιτολόγιο που σου σύνταξε να χωλαίνει. [/font']

 

Από την στιγμή που δίνεις στον οργανισμό σου ερεθίσματα για διατήρηση δύναμης , και από την στιγμή που η διατροφή σου περιλαμβάνει τις απαιτούμενες ποσότητες πρωτεϊνών (αυτό είναι εύκολο ειδικά για συντήρηση δύναμης και για το επίπεδο που θες) δεν βλέπω το λόγο για συμπλήρωμα αφού είναι εύκολο να τις προμηθευτείς από την ισορροπημένη διατροφή σου και δεν υπάρχει κίνδυνος να χάσεις μυϊκό όγκο , ίσως μόνο σε ανεπαίσθητο βαθμό.

 

Η μόνη περίπτωση στην οποία θα σε οδηγήσει στην διαδικασία αντιστροφής είναι να αφήσεις έξω από τον τρόπο ζωή σου την άσκηση και συγκεκριμένα την προπόνηση δύναμης. Προπονηση διατήρησης ή αύξησής της σε περιόδους του έτους κάνοντας ένα κύκλο δηλαδή μέσα στο έτος , όπου θα αυξάνεις το ερέθισμα ή θα το διατηρείς στα συνήθη επίπεδα και δεν εχεις ανησυχία αν θα χάσεις όγκο. Σκέψου το λίγο σαν ένα κυκλό , σαν αυτόν που κάνουν οι αθλητές, δηλαδή χωρίζουν τον ετήσιο προγραμματισμό σε περιόδους όπου σε άλλους η ένταση είναι υψηλή και σε άλλους απλά συντήρηση και σε άλλους αποκατάσταση/τίποτα

 

Τέλος , για την μείωση λιπώδους ιστού , αρκεί να μειώσεις σε φυσιολογικά πλαίσια την λήψη υδατανθράκων καθώς και των κορεσμένων λιπών (Προς θεου μην τα καταργήσεις !) και να κάνεις την προπόνηση που κάνεις, όπου μια χαρά μου ακούγεται για τον στόχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Φιλε Fidelio για ακομα μια φορα RESPECT!!!

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως "παγωνει" ο μεταβολισμος και δεν αντιδρα καθολου.Εδω και ενα μηνα ειμαι στασιμος παιρνοντας καθημερινα 2000 cal.Η διατροφη που μου ειχε δωσει η γιατρος ηταν στις 2000cal ημερησιως.Για την διατηρηση του βαρους μου κανονικα πρεπει να παιρνω 3000cal,αρα εχουμε -1000cal ημερησιως που σημαινει 7 ημερες x 1000 cal = 7000cal = 1 κιλο.Αρα με την διατροφη αυτη χανω 1 κιλο την εβδομαδα.Τον τελευταιο μηνα καταναλωνοντας τις παραπανω θερμιδες και κανοντας την προπονηση που προανεφερα το μονο πραγμα που καταφερα ηταν να προσθεσω 1 κιλο μαλλον μυικο μιας και δεν παρατηρω διαφορα στην περιοχη της κοιλιας.

 

Επομένως το επίπεδο στομάχι δεν είναι αποτέλεσμα αμέτρητων κοιλιακών , αλλά "έξυπνων" κοιλιακών. Μαθαίνεις δηλαδή σε όλα τα είδη ασκήσεων να ενεργοποιείς τον εγκάρσιο κοιλιακό καθώς και τους μύες της πυέλου και όχι κάνοντας 200.000 χιλιάδες κοιλιακούς την ημέρα. :)

 

Αν θελεις πες μου σε παρακαλω ποιες ασκησης επικεντρωνοντε στην εκγυμναση των εγκαρσιων κοιλιακων για να μην παιδευομαι αδικα.Ειναι κριμα να στερουμε ,να χανω των χρονο μου και να μην βλεπω αποτελεσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως "παγωνει" ο μεταβολισμος και δεν αντιδρα καθολου

 

Λέγεται κατάσταση ομοιόστασης, δηλαδή ο οργανισμός σου έχει προσαρμοστεί στις ενεργειακές απαιτήσεις και τα προπονητικά ερεθίσματα ως έχουν και δεν επιδέχεται περαιτέρω προσαρμογές , όπερ και η στασιμότητα στην απόδοση. οποτε για να αλάξει κάτι θα πρέπει να αλλάξεις προπόνηση μαζί έρχεται και η διατροφή!

 

 

Για την διατηρηση του βαρους μου κανονικα πρεπει να παιρνω 3000cal

Πες μου λίγο αν αυτές οι θερμίδες αοφορούν τον ολικό σου μεταβολισμό, δηλαδή και βασικό και ενεργεια ρουτίνας δουλειά, μετακινήσεις κτλ και προπονηση. Επίσης πες μου λίγο και πόσα κιλά είσαι και πόσο χρονών να κάνουμε το πείραμα :P

 

Αν θελεις πες μου σε παρακαλω ποιες ασκησης επικεντρωνοντε στην εκγυμναση των εγκαρσιων κοιλιακων για να μην παιδευομαι αδικα.Ειναι κριμα να στερουμε ,να χανω των χρονο μου και να μην βλεπω αποτελεσματα...

 

Ναι αν και είναι μεγάλο θέμα και παίζουν και άλλες λεπτομέριες , θα στο πω λίγο σύντομα και περιεκτικά γιατί δεν μας περνει ο χώρος ενώ καλό θα ήταν και κάποιες φωτογραφίες , γενικα ότι άσκηση κοιλιακών κάνεις να έχεις πάντα σε σύσπαση τους κοιλιακούς σου προς τα μέσα. Δηλαδή σαν να ρουφάς την κοιλιά σου, ταυτόχρονα να συσπάς και τους μύες της πυέλου , είναι σαν να σφίγγεις τον κώλο :P ! Επίσης την σύσπαση αυτήν να την διατηρείς σε κάθε άσκηση όπου εμπλέκεται ο κορμός είτε ισοκινητικά είτε ισομετρικά ! Για παράδειγμα αν κάνεις βαθιά καθίσματα , να συσπάς προς τα μέσα τους κοιλιακούς

Πιο ειδικά και Πριν από κάθε άσκηση κοιλιακών :

  • συσπάς τον εγκάρσιο (είναι πίσω από τον ορθό και τους λοξούς , ενεργοποιείται σαν με ρούφηγμα προς τα μέσα όλης της περιοχής)διατηρέις αυτήν την σύσπαση σε όλο το σετ!!!! συμαντικό αυτό <-
  • συσπάς του μύες του κάτω τοιχώματος της λεκάνης , είναι σαν να θέλεις να κρατηθείς από το χές….μο :P (απο περιγραφή άλλο πραμα )διατηρέις αυτήν την σύσπαση σε όλο το σετ!!!!
  • Εισπνοή σε κάθε μειομετρική συστολή , δηλαδή όταν κατά την κίνηση οι μύες μικραίνουν,διατηρέις την σύσπαση !!!! Είναι δύσκολο στην αρχή εισπνοή μαζί με σύσπαση προς τα μέσα , αλλά γίνεται ..
  • Εκπνοή πριν από κάθε έκκεντρη συστολή , η αντίθετη κίνηση όπου οι μύες μελώνουν και ενώ έρχεσαι στην αρχική θέση διατηρείς ή συσπας ακόμα περισσότερο τον εγκάρσιο και τους μύες της πυέλου (κάτω τοιχώματος της λεκάνης- νομιζω οτι το έχουμε εμπεδώσει τι εννοούμε σύσπαση κατω τοιχώματος :) ).

Στην αρχή αυτή η προσπάθεια θα είναι πολύ δύσκολη , και αν με τον κλασικό τρόπο μπορείς να κάνεις 50 ροκανίσματα με αυτό τον τρόπο για πρώτη φορά ζήτημα είναι αμα θα βγάλεις 10 επαναλήψεις!

 

Τέλος καλύτερες ασκήσεις κοιλιακών είναι αυτές όπου ανασηκώνεται η λεκάνη παρά ο κορμός και μάλιστα από επικλινή θέση , ή ακόμα καλύτερα από εξάρτηση και επίσης να περιλαμβάνονται και οι ισομετρικές . Αλλά οι ασκήσεις από εξάρτηση είναι δύσκολες ασκήσεις . Επίσης καλό είναι να ασκούνται και οι πλάγιοι και σε ίσο βαθμό και οι ραχιαίοι , για να μην έχουμε σε βάθος χρόνου μετατόπιση της θέσης της λεκάνης ή να μην παρουσιάσουμε σχετική οσφυϊκή λόρδωση κτλ. Γενικά επιβάλλεται το πρόγραμμα σου να μην επικεντρώνεται μόνο σε μια μυϊκή αμάδα για να μην διαταραχθούν οι κινηματικές αλυσίδες του σώματός σου. Ολοκληρωμένο πρόγραμμα λοιπόν με ασκήσεις για μυϊκές ομάδες συν τους κοιλιακούς – ραχιαίους σου !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος καλύτερες ασκήσεις κοιλιακών είναι αυτές όπου ανασηκώνεται η λεκάνη παρά ο κορμός και μάλιστα από επικλινή θέση , ή ακόμα καλύτερα από εξάρτηση και επίσης να περιλαμβάνονται και οι ισομετρικές . Αλλά οι ασκήσεις από εξάρτηση είναι δύσκολες ασκήσεις

 

:confused::confused::confused::confused::confused:

 

καμιά φωτογραφία παίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολο μου φενεται το σκηνικο με τους κοιλιακους....εννοειτε πως θα το δοκιμασω.

 

Πες μου λίγο αν αυτές οι θερμίδες αοφορούν τον ολικό σου μεταβολισμό, δηλαδή και βασικό και ενεργεια ρουτίνας δουλειά, μετακινήσεις κτλ και προπονηση. Επίσης πες μου λίγο και πόσα κιλά είσαι και πόσο χρονών να κάνουμε το πείραμα :P

 

Οταν πηγα στην γιατρο μου την πρωτη φορα μου εξηγησε πως για να διατηρησω τα κιλα μου (ουτε να χασω αλλα ουτε και να παρω) θα πρεπει ημερησιως να καταναλωνω 3000cal αλλα επειδη επρεπε να χασω καποια κιλα μου εδωσε ημερησιως 2000cal.Η ηλικια μου ειναι 28 και τωρα ειμαι στα 70 κιλα με 1.73 υψος.

 

Fidelio προκαταβολικα σε ευχαριστω για την βοηθεια :P :p :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το πάμε κλασικά είσαι για 192 ΜΚΣ , αλλά εσύ εχεις μετρήσει τον εαυτό σου και 206 ! Αν όντως αυτό είναι σωστό (το 12λεπτο-αν κατάλαβα καλά - που κάνεις με σπριντ στο τέλος μοιάζει πολύ για τεστ μέτρησης της ΜΚΣ) τότε , οι 170 παλμοί/ανα λεπτό αντιστοιχουν στο 80-85% της ΜΚΣ. Αυτό ανήκει στην λεγόμενη ζώνη προπόνησης του αναερώβιου κατωφλιού. Είναι υπομέγιστη η ένταση σε αυτή την ζώνη, δυσκολη ζώνη .

 

Αν ξέρεις πες μου πόση απόσταση βγάζεις σε αυτό το 12λεπτο;

 

Το γάλα το πληρες , θεωρείται η πιο ολοκληρωμένη τροφή , περιέχει σχεδόν όλα τα θρεπτικά συστατικά όσο καμίά άλλη πηγή και κάνει για όλα , ότι θες, όγκο , να αδυνατήσεις , να παχύνεις; , :) ΟΛΑ. Πιες όσο θες σε λογικά πλαίσια ,μην ξεπερνάς σε κάθε ρόφημα μέσα στην ημέρα τα 500 ml , για καλύτερη απορόφηση. Εγώ μερικές φορές φτάνω το 1,5 λίτρο , και δεν κατεβαίνω κάτω απο τα 350 ml ... σε φάση ρουτίνας, γιατί σε περιόδους "αντε γεια" δεν με απασχολεί . . . συνήθως ιουλιο -αυγουστο κάνω μια αποτοξίνωση απο όλα αυτά , κάνω τρώ ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ ! :twisted:

 

Έχω σταματήσει τον πρωταθλητισμό εδώ και χρόνια οπότε αυτό που κάνω τώρα είναι 12 13 λεπτά τρέξιμο 2 φορές την εβδομάδα. Βγάζω περίπου 2100 – 2200 m αλλά σε ανηφόρα 10%. (συνεχή). Απλώς θεωρώ ότι η ένταση ή επιβάρυνση όπως θες, επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα για την διατήρηση της ΦΚ. στις απαιτήσεις που δεν αφορούν πρωταθλητισμό. Κάθε άλλη εκδοχή νομίζω ότι καταπονεί τον οργανισμό και το μυοσκελετικό σ. Θα ήθελα την άποψή σου πάνω σε αυτό λαμβάνοντας υπόψη ότι η ένταση μου αγγίζει τα όρια εργομετρικού τεστ (αγωνιστικοί ρυθμοί).

 

Στο διαιτολόγιό σου βλέπω χρησιμοποιείς αρκετά το μέλι. Για το Fe???

 

Με γάλα 1.5 λτρ μήπως προκαλούμε τα νεφρά μας? 350 ml για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεωρητικά αν η ένταση της άσκησης είναι τέτοια που να καταναλώνει περισσότερο λίπος παρα γλυκογόνο τότε μπορείς να κάνεις την άσκηση για πολύ περισσότερο χρόνο καίγοντας ως επι των πλείστων λιπαρά οξέα. Αυτό ενδεχομένως επηρεάζει και την κατακράτηση υγρών.

 

 

 

 

 

ένταση της άσκησης???? αναερώβιο κατώφλι ? 170 παλμοί καλά είμαι ?

 

Κάτι άλλο …. υδατάνθρακες πριν την προπόνηση και μετά πρωτεΐνες ή το αντίθετο ή δεν παίζει ρόλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πηγα στην γιατρο μου την πρωτη φορα μου εξηγησε πως για να διατηρησω τα κιλα μου (ουτε να χασω αλλα ουτε και να παρω) θα πρεπει ημερησιως να καταναλωνω 3000cal αλλα επειδη επρεπε να χασω καποια κιλα μου εδωσε ημερησιως 2000cal.Η ηλικια μου ειναι 28 και τωρα ειμαι στα 70 κιλα με 1.73 υψος.

 

Κοίτα , αν οι 3000 θερμίδες είναι ο ολικός σου μεταβολισμος χωρίς την άσκηση , πιο πρακτικό/σκόπιμο είναι να μειώσεις κατα 500 θερμίδες το διαιτολογιό σου και να προσθέσεις με την προπονηση ένα επιπλεον έλλειμα ενεργειακό τουλάχιστον 500 θερμίδες. Αυτό μας φέρνει το σύνολο των 1000 θερμίδων ανα ημέρα , αν έχουμε σαν στόχο το 1 κιλό/βδομάδα σωματικού λιπους. Όπότε θα έχεις 2500 θερμίδες απο την τροφή σου και όχι το λιμοκτονικό, για αθλούμενο, 2000 :P

 

Απο την στιγμή όμως που κάνεις και συντήρηση δυναμης μπορεις κάλιστα αυτήν την διαφορά να την κάνεις στο 0.5 κιλό την εβδομάδα , γιατι απο οτι βλέπω τα κιλά σου είναι φυσιολογικα. Έτσι θα έχεις μικρότερο ενεργειακό έλειμα απο το διαιτολογίο ( καμια 300 θερμίδες) πράγμα που σημαίνει οτι θα μπορείς να τραβάς περισότερο στην προπονηση. Οπότε με καμια 2700 θερμίδες στο διαιτολογιο σου και μπολικη προπονηση , θα μπορέσεις να διατηρήσεις ή και να βελτιώσεις σύσφηξη και ταυτόχρονα να μειώνεις λιπωδες ιστο.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά θα πρέπει να κάνεις προπονηση καλή. όχι σε ογκο δηλαδή μπόλικος χρόνος , περισσότερο σκέψου το σαν σε ποιοτητα προπονηση !

 

Έχω σταματήσει τον πρωταθλητισμό εδώ και χρόνια οπότε αυτό που κάνω τώρα είναι 12 13 λεπτά τρέξιμο 2 φορές την εβδομάδα. Βγάζω περίπου 2100 – 2200 m αλλά σε ανηφόρα 10%. (συνεχή). Απλώς θεωρώ ότι η ένταση ή επιβάρυνση όπως θες, επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα για την διατήρηση της ΦΚ. στις απαιτήσεις που δεν αφορούν πρωταθλητισμό. Κάθε άλλη εκδοχή νομίζω ότι καταπονεί τον οργανισμό και το μυοσκελετικό σ. Θα ήθελα την άποψή σου πάνω σε αυτό λαμβάνοντας υπόψη ότι η ένταση μου αγγίζει τα όρια εργομετρικού τεστ (αγωνιστικοί ρυθμοί).

 

Στο διαιτολόγιό σου βλέπω χρησιμοποιείς αρκετά το μέλι. Για το Fe???

 

Με γάλα 1.5 λτρ μήπως προκαλούμε τα νεφρά μας? 350 ml για μένα.

 

Τι αγώνισμα ακριβώς έκανες houston ?

 

Με βάση κάποιες τις νορμες αεροβίωσης Cooper είσαι σε καλό επίπεδο , ίσως όμως και να είναι ακόμα καλύτερο , δεν μπορώ να εκτιμήσω επακριβώς την κλίση του 10%.

 

Η ένταση της άσκησης σε συνδυασμό με την συχνότητα (πόσες φορές την εβδομάδα) είναι που καθορίζουν την ποιότητα του προπονητικού ερεθίσματος. Όσο μεγαλύτερη είναι η συχνότητα με σχετική ένταση τόσο το καλύτερο , όσο μικραίνει η συχνότητα υπάρχει αντιστάθμιση αυξάνοντας την ένταση αλλά μέχρι ένα σημείο . Δηλαδή μια φορά την εβδομάδα και ακολουθεί σταδιακή φθίση , με δύο είναι ανεκτό – οριακό , με τρις μπορείς άνετα να συντηρηθείς ή και να αυξήσεις την απόδοση . Στην αερόβια μέχρι 5 είναι καλά , παραπάνω δεν επιφέρει βελτίωση , αναφέρομαι σε χομπιστες αθλούμενους. Αλλά ακόμα και για τους αθλητές , οι επιπλέον προπονητικές μονάδες έχουν οποθεραπευτικό χαρακτήρα. Γενικά όμως για πιο προχωρημένους αθλούμενους οι διαλειμματικές υψηλότερων εντάσεων σαφώς και επιφέρουν ποιοτικότερα ερεθίσματα. Γιατί διατηρούν ή ανεβάζουν το κατώφλι ψηλά , γίνεται πιο αποτελεσματικά επιλογή ενέργειας ανάμεσα σε λιπαρά οξέα και γλυκογόνο και επίσης , το σημαντικότερο δηλαδή για τον έλεγχο σωματικού βάρους, παρατηρείται μεγαλύτερο χρεος οξυγόνου μετά την άσκηση , κοινώς τα λιπαρά οξέα κάνουν πάρτι !

 

Το μυοσκελετικό , όσο περισσότερο αυξάνεις την ένταση , τόσο αυξάνονται και οι δυνάμεις καταπόνησης για αυτό σε αρχάριους ή μέτριους ασκούμενους θέλει μέτρο η αερόβια. Ωστόσο αυτό δεν απασχολεί τον καλά γυμνασμένο και τόσο . . .

 

Ναι ενδεχομένως και να έχω αρκετό μέλι , και λοιπόν ;

Για το σίδηρο η κουβέντα έχει ψωμί πολύ , αυτό βέβαια δεν ανησυχεί όσους δεν κάνουν πρωταθλητισμό , αρκεί το διαιτολόγιο να είναι ισορροπημένο!

1,5 λιτρο γάλα 2% , έχει 675 θερμίδες , 49γρ. πρωτεΐνες, 22γρ. λίπη καθώς και μια πληθώρα απο βιταμίνες , ιχνοστοιχεία κτλ

Αυτό όπως είναι , και όταν ασχολείσαι με αθλητισμό τακτικά , το παίρνεις και το προσαρμόζεις στο θερμιδικό ισοζύγιο !Γιατί να βλάψει τα νεφρά , περισσότερο ή λιγότερο από τις άλλες διατροφικές πηγές; Άσε που έχει και χαμηλό γλυκαιμικό δεικτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένταση της άσκησης???? αναερώβιο κατώφλι ? 170 παλμοί καλά είμαι ?

 

Κάτι άλλο …. υδατάνθρακες πριν την προπόνηση και μετά πρωτεΐνες ή το αντίθετο ή δεν παίζει ρόλο???

 

όσο πιο ψηλά ειναι το κατώφλι τόσο το καλύτερο , θα πρέπει να σιγουρευτείς για την ΜΚΣ για να εκτιμήσεις επακριβώς το κατώφλι σου

 

υδατανθρακες με χαμηλό γλ.δείκτη πριν με λίγες πρωτεινες , και υδατανρθακες με υψηλο γλ.δείκτη μετά την προπονηση με πολλές πρωτείνες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή όμως που κάνεις και συντήρηση δυναμης μπορεις κάλιστα αυτήν την διαφορά να την κάνεις στο 0.5 κιλό την εβδομάδα , γιατι απο οτι βλέπω τα κιλά σου είναι φυσιολογικα.

 

Τα κιλα μου ειναι κανονικα για το υψος μου -εδω διαφωνει η διαιτολογος μου γιατι υποστηριζει πως για το υψος μου τα ιδανικα κιλα ειναι 75- αλλα οχι σωστα κατανεμημενα.Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να τα διωξω απο την κοιλια και να τα παρω μυικα.Ξερω επαναλαμβανομαι αλλα πιστεψτε με κουραζομαι απιστευτα και αλλαγη στο σωμα μου δεν βλεπω:evil::evil::evil:

 

Το καλο ειναι πως εχω πισμωσει καθως παραδοξο γιατι εχω πισμωσει μεσα στο καλοκαιρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κιλα μου ειναι κανονικα για το υψος μου -εδω διαφωνει η διαιτολογος μου γιατι υποστηριζει πως για το υψος μου τα ιδανικα κιλα ειναι 75- αλλα οχι σωστα κατανεμημενα.Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να τα διωξω απο την κοιλια και να τα παρω μυικα.Ξερω επαναλαμβανομαι αλλα πιστεψτε με κουραζομαι απιστευτα και αλλαγη στο σωμα μου δεν βλεπω:evil::evil::evil:

 

Το καλο ειναι πως εχω πισμωσει καθως παραδοξο γιατι εχω πισμωσει μεσα στο καλοκαιρι..

 

Σε οτι αφορά τους αθλούμενους , οι οποιοί ακολουθούν ένα σπορ ή ένα είδος προπόνησης για μεγάλο χρονικό διάστημα , δεν υπάρχουν ιδανικά κιλά !

Υπάρχει ο λεγόμενος σωματότυπος. Βέβαια κατα κανόνα ο σωματότυπος είναι γενετικά καθορισμενος , ωστόσο με την προπονηση ενισχύεται το μυιοσκελετικό σε επιμέρους σημεία ανάλογα το ερέθισμα .

Τα κιλά στον αθλητισμό δεν είναι ιδανικά με βάση τις νόρμες του μέσου όρου , αλλά με βάση τις απαιτήσεις του ίδιου του αθληματος.

Επομένος αν έκανες δρόμους αντοχής-ημιαντοχής, τα κιλά που έχεις είναι πολλά , αλλά αυτο είναι σχετικό !

Στην ελέυθερη άθληση , ή προπονηση δυναμης, τα 5-6 κιλά +/- είναι μέσα στο πρόγραμμα . όλα έχουν να κάνουν με το τι θέλεις ακριβώς απο τον οργανισμό σου , πάνω στην αθλητική προσπάθεια , στο σπορ σου !

 

Γενικά οι υποθερμικές δίαιτες δεν συνιστούν σε σκληρές προπονησεις , αλλά για να φέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα πρέπει να κάνεις έξυπνες κινήσεις προπονητικά! και εντάξει , πάνω από όλα να μην ξεχνάς και το fun κομμάτι της όλης ιστορίας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε Fidelio. Πραγματικά ωραία κουβέντα κάνουμε την οποία δεν είχα δυνατότητα να την κάνω ως τώρα κατ ιδίαν …εχω τόσα πολλά να σε ρωτήσω που δεν προλαβαίνω –εργασία βλέπεις- , θα τα πούμε καλύτερα ίσως το απόγευμα.

 

Λοιπόν σε αυτά που με ρώτησες:

Κολύμβηση από μικρός, 100 200 400m.

Η κλίση 10% : δεν ξέρω τι ακριβώς ρωτάς και χωρίς να θέλω να φανώ….. , δλδ στα 2200 ανεβαίνω 185m υψ. διαφορά. Περίπου 8.5%. Δεν είναι και λίγο, να φανταστείς ότι η υψ. διαφορά Λυκαβηττού Βας. Σοφίας είναι 172m.

Για το μυοσκελετικό το ανέφερα σε αντιδιαστολή με όσους κάνουν ατελείωτες ώρες γυμναστήριο και ατελείωτα χλμ με χαμηλότερη ένταση. Η καταπόνηση (η προπόνηση) όμως είναι η ίδια. Απλώς εγώ το πετυχαίνω σε μικρότερη διάρκεια και λιγότερα χλμ. Αλλοι για πχ κάνουν αυτό που κάνω εγώ 2 φορές αλλά κολοβάρεμα (για να χρησιμοποιήσουμε την γνωστή προπονητικη έκφραση)

 

Fidelio

@@@@Ναι ενδεχομένως και να έχω αρκετό μέλι , και λοιπόν ;

@@@@Για το σίδηρο η κουβέντα έχει ψωμί πολύ

 

Και λοιπόν τπτ. Απλώς ρωτάω για το fe. Το μέλι έχει φρουκτόζη και το καταναλώνω τακτικά. Αλλά γνήσιο μέλι από παραγωγό. Τα συσκευασμένα δεν παγώνουν που σημαίνει ότι έχουν γλυκόζη. Τρως μέλι και καταναλώνεις ζάχαρη.

 

Όσο για το γάλα , το ασβέστιο όταν δεν απορροφάτε κατακάθεται στα νεφρά και δημιουργεί λιθίαση. Εντάξει είμαστε πολύ μικροί ακόμη, απλά το ανέφερα προληπτικά.

 

 

 

 

Fidelio

@@@@Το συμπέρασμα είναι ότι η υπερπλήρωση αποθεμάτων γλυκογόνου αυξάνει το σωματικό βάρος περισσότερο από τα ισόβαρα αποθέματα λίπους. Επίσης είναι χρήσιμο να αναφέρουμε ότι το γλυκογόνο διασπάται εκλεκτικά , δηλαδή αν εξαντλήσεις το γλυκογόνο στους μύες των ποδιών σου τρέχοντας για παράδειγμα , ο οργανισμός δεν μπορεί να το αναπληρώσει από τους μύες των χεριών σου. Σε αντίθεση με το τι γίνεται με την διάσπαση του λιπώδους ιστού, όπου η διαδικασία αυτή δεν είναι εκλεκτική.

 

Fidelio

@@@@ Γιατί διατηρούν ή ανεβάζουν το κατώφλι ψηλά , γίνεται πιο αποτελεσματικά επιλογή ενέργειας ανάμεσα σε λιπαρά οξέα και γλυκογόνο και επίσης , το σημαντικότερο δηλαδή για τον έλεγχο σωματικού βάρους, παρατηρείται μεγαλύτερο χρεος οξυγόνου μετά την άσκηση , κοινώς τα λιπαρά οξέα κάνουν πάρτι !

 

 

Πολύ ωραία όλα αυτά…μου έκαναν εντύπωση και ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα.

Η ΜΚΣ ας πούμε ότι είναι στα 206.

Τι ρυθμούς πρέπει να ακολουθήσω και τι είδους προπόνηση για να καίω μόνο λιπώδη ιστό????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...