Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις Στάθμευσης... Deja Vu ! Αμάν πια !!!


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
[...]

Λοιπόν για άλλη μια φορά (α και δεν νομίζω να μιλάω με αντιφάσεις). Το ότι κάποιος είναι ιδιοκτήτης ενός χώρου (οικία) δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει με αυτόν. Σύμφωνα με το πολεοδομικό σχέδιο το σπίτι θα είναι έτσι' date=' η αυλή και η πρασιά έτσι και εκεί, και ούτω καθεξής. Αν τώρα κάποιος πει εντάξει ιδιωτικός χώρος είναι, κάνω ότι μου κατεβάσει η γκλάβα μου (γιατί είμαι και ελληνάρας και μάγκας) και θα βάζω το αυτοκίνητό μου εκεί που είναι η αποθήκη, ή εκεί που είναι η αυλή, κλπ. Τότε λέω ότι αυτό είναι λάθος και παράνομο, γιατί χρησιμοποιείς για γκαράζ κάποιον χώρο που εξυπηρετεί κάτι άλλο. Για αυτό το λόγο βγαίνουν οι άδειες πάρκινγκ, για να μπορείς να παρκάρεις σε κάποιον συγκεκριμένο χώρο (και όχι στην αυλή, στην πρασιά, στην είσοδο ,κλπ), και όχι για να μην μπορεί ο άλλος να παρκάρει και σε κλείσει. Αυτό είναι απόρροια της άδειας πάρκινγκ, όχι λόγος απόκτησής της.

[...']

 

Γράψε μας σε παρακαλώ από πού προκύπτουν όλα αυτά που γράφεις: Νόμο, προεδρικό διάταγμα (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε) ή υπουργική απόφαση (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Γράψε μας σε παρακαλώ από πού προκύπτουν όλα αυτά που γράφεις: Νόμο, προεδρικό διάταγμα (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε) ή υπουργική απόφαση (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε).

 

Πάντως ανεξαρτήτα απο το νομικό πλαίσιο, αξίζουν συγχαρητήρια στα γίδια που σκέφτηκαν οτι 1.40 πεζοδρόμιο είναι αρκετό. Και αν το σκέφτηκαν το 1976 που δεν υπήρχαν αυτοκίνητα, συγχαρητήρια στα γίδια που δεν το έχουν αλλάξει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε μας σε παρακαλώ από πού προκύπτουν όλα αυτά που γράφεις: Νόμο, προεδρικό διάταγμα (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε) ή υπουργική απόφαση (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε).

 

Αυτά που γράφω στηρίζονται σε πολιτικούς μηχανικούς και κατασκευαστές οικοδομών με τους οποίους συζητώ τα τελευταία 4 χρόνια. Συγνώμη αλλά δεν ήξερα ότι για να γράψω κάτι πρέπει να το συνοδεύω και με το ανάλογο διάταγμα (LOL). Τελευταία φορά που κοίταξα νόμιζα ότι ήμουν στο insomnia, και όχι σε δικαστήριο. Αν είναι έτσι λοιπόν τότε σε παρακαλώ εγώ να μας γράψεις εσύ αλλά και όποιος άλλος έχει απαντήσει σε αυτό το topic από πού προκύπτουν όλα αυτά που γράφει ο καθένας: Νόμο, προεδρικό διάταγμα (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε) ή υπουργική απόφαση (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε). Ή όποιος από εδώ και στο εξής επιθυμεί να τοποθετηθεί, να το κάνει επισυνάπτωντας στοιχεία που να αποδεικνύουν αυτά που λέει......

 

Γεια σου ρε paredwse aka Ben Matlock !!!!!

 

Αν βρω κάτι σχετικό (διάταγμα, κλπ) ευχαρίστως θα το αναφέρω. Για να σταθμεύει κάποιος σε αυλή, κλπ. νόμιμα (για την πολεοδομία, δεν έχει να κάνει η αστυνομία ή τροχαία με αυτό) πρέπει να έχει άδεια στάθμευσης. Τώρα για κρεβατοκάμαρες και άλλα που ειπώθηκαν, τι να σας πω, δεν με έχει απασχολήσει ποτέ κάτι τέτοιο οπότε ρωτήστε κανά μηχανικό. Αν πάντως το κάνετε, ανεβάστε και καμιά φωτό μήπως πάρουμε και καμιά ιδέα.

 

Υ.Γ. Δεν δουλεύει και το site του ΥΠΕΧΩΔΕ ρε γαμώτο σημέρα, μήπως και έβρισκα και τις αποδείξεις του paredwse. Το http://www.minenv.gr/ δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αυτά που γράφω στηρίζονται σε πολιτικούς μηχανικούς και κατασκευαστές οικοδομών με τους οποίους συζητώ τα τελευταία 4 χρόνια. Συγνώμη αλλά δεν ήξερα ότι για να γράψω κάτι πρέπει να το συνοδεύω και με το ανάλογο διάταγμα (LOL). Τελευταία φορά που κοίταξα νόμιζα ότι ήμουν στο insomnia' date=' και όχι σε δικαστήριο. Αν είναι έτσι λοιπόν τότε σε παρακαλώ εγώ να μας γράψεις εσύ αλλά και όποιος άλλος έχει απαντήσει σε αυτό το topic από πού προκύπτουν όλα αυτά που γράφει ο καθένας: Νόμο, προεδρικό διάταγμα (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε) ή υπουργική απόφαση (και βάσει ποίου νόμου εκδόθηκε). Ή όποιος από εδώ και στο εξής επιθυμεί να τοποθετηθεί, να το κάνει επισυνάπτωντας στοιχεία που να αποδεικνύουν αυτά που λέει......

 

Γεια σου ρε paredwse aka Ben Matlock !!!!! [/quote']

 

Λυπάμαι που δεν συμμερίζομαι την ειρωνία και το "εγώ τα ξέρω όλα κι όλοι οι άλλοι είστε άσχετοι και ηλίθιοι" ύφος σου.

 

Λυπάμαι επίσης που για άλλη μία φορά βλέπω την νεοελληνική "μαγκιά" στο μεγαλείο της. Καλείσαι να αποδείξεις κάτι; "Όχι ρε, το ξέρω ρε, εγώ είμαι ο πρώτος ρε".

Ο βασικός συλλογισμός του μηνύματός σου αντιφάσκει στην απλή λογική. Με καλείς να αποδείξω αν κάτι ΔΕΝ ισχύει ενώ αρνείσαι να αποδείξεις κάτι που ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ισχυρίζεσαι ότι ισχύει.

 

Σε καλώ να μιλήσεις με στοιχεία για κάτι που δεν έχω ξανα-ακούσει ποτέ μου 10 χρόνια τώρα στη νομική επιστήμη (και αν ισχύει αυτό που λες, θα'θελα πραγματικά να το μάθω) και το μόνο που μπορείς να απαντήσεις είναι "Γεια σου ρε paredwse aka Ben Matlock".

Η σοβαρότητα των επιχειρημάτων σου είναι προφανής, εύγε.

 

ΥΓ: Παρεπιπτόντως, υπάρχουν πολλά μέλη που συζητούν καθημερινά με γιατρούς. Αυτό δεν τους κάνει χειρούργους.

Προφανώς εσύ έχεις ιδιαίτερα ανεπτυγμένη ευφυία, που οι υπόλοιποι δεν διαθέτουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Από το 1983 και μετά κάθε κτίσμα σε ιδιόκτητο οικόπεδο, βγαίνει με άδεια πάρκινγκ από την πολεοδομία. Υποχρεωτικά. Κάποιο ποσοστό, το 40% νομίζω, είναι κήπευση, το υπόλοιπο το καταλαμβάνει το κτίσμα, και το υπόλοιπο το κάνεις ό,τι γουστάρεις με τα αμάξια σου, αν χωράει και δεύτερο, και εφ' όσον δεν καταπατάς τον χώρο κήπευσης, ακόμα και με μια άδεια, το τιγκάρεις. Αν μιλάμε για πάνω από 200τμ, τότε πάει ως εξής, αν το επιπλέον είναι πάνω ή ακρίβως ίδιο με τον μισό χώρο του 200, ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να αγοράσεις και δεύτερη άδεια πάρκινγκ. Δλδ.

 

Το οικόπεδό μου είναι 50τμ - Υποχρεωτικά η άδεια βγαίνει με ΜΙΑ άδεια παρκινγκ

200τμ - Το ίδιο

300τμ - 2 άδειες

450τμ - 3 άδειες

κοκ.

 

Σε περίπτωση πολυκατοικίας υπάρχει η πυλωτή, αν δεν υπάρχει πυλωτή, υπάρχει το υπόγειο πάρκινγκ, εάν δεν υπάρχει υπόγειο πάρκινγκ είναι γαμώ τις φάσεις επειδή για κάθε όροφο και αναλόγως τα τετραγωνικά ιδιοκτησίας, αγοράζεις μια θέση πάρκινγκ. Η όποια δεν έχει ορισμένο χώρο. Δλδ αν εγώ μένω σε μια πολυκατοικία στο Βύρωνα χωρίς πυλωτή και υπόγειο πάρκινγκ, αγοράζω μια άδεια και το παρκάρω ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ (εκτός από τα αυτονόητα ε) μέσα στα όρια του δήμου μου. Αν μου πει κανείς "πάρτο από εδώ" του τρίβω την άδεια στη μάπα και τον κάνω παστέλι. Αυτά βέβαια για παλιές πολυκατοικίες, οι καινούριες έχουν δικές τους θέσεις πάρκινγκ by default.

 

nk_surfer, πριν μας τα πρήξεις περαιτέρω, τσέκαρέ τα με τους μηχανικούς που μιλάς 4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nk_surfer' date=' πριν μας τα πρήξεις περαιτέρω, τσέκαρέ τα με τους μηχανικούς που μιλάς 4 χρόνια.[/quote']

 

Ποιος είσαι εσύ που μου μιλάς έτσι, ε ???!!!! Για πρόσεξε λίγο πως γράφεις, και μάλιστα σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις!!!!

 

Και το ποιος πρήζει ποιον είναι υποκειμενικό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέλπιστο !!! που έλεγε και μια κυριούλα....

Δεν περίμενα ότι θα βρω τέτοια ανταπόκριση, είτε θετική είτε αρνητική.

 

Πάρε ένα κομπρεσσέρ άνοιξε μερικές τρύπες γύρω γύρω' date=' κάρφωσε 3-4 παλούκια, στήριξτα με τσιμέντο και μετά ένωσε τα με συρματόπλεγμα... Δεν νομίζω να μπορεί να σου πει κανένας τίποτα... Και αν πάλι σου πούνε τότε κάνε μήνυση στους αλήτες....

 

Καλά ξεμπλέγματα![/color']

Αν παρατηρήσεις σε μία από τις 2 τελευταίες φωτογραφίες, έχω βάλει και αυτές τις ράμπες που χρησιμοποιούν οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων.

Για να μην μου σκοτίζουν τα @υτιά έσκασα 300 ευρώπουλα για κάθε μία.

 

Ερώτηση ... Στις μηχανές έκοψε κλήση ?

Γιατί από ότι ξέρω κόβουμε κληση σε όλους όσουν παρανομούν είτε ενοχλούν είτε όχι. (Αλλιώς και ο Βαβύλης δε νομίζω να ενοχλούσε κανένα ... τζίρο πήγε να κάνει)

Έχω απαντήσει ήδη. ΟΧΙ δεν έκοψε.

 

...αλλά η πολεοδομία μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα και τώρα τελευταία τα κυνηγάνε κάτι τέτοια.....

Προς το παρόν δεν με απασχολεί η πολεοδομία.

 

Δηλαδη εγω που εχω

Μονοκατοικια ιδιωκτιτη στον 1ο οροφο

Στο ισογειο δεν υπαρχει σπιτι αλλα εχει χωριστει στα 2 και εχει γινει 2 μαγαζια ενοικιαζομενα

Μπροστα απο τα μαγαζια και κατω απο το μπαλκονι μου' date='ειναι ιδιωτικος χωρος(ανηκει στο οικοπεδο μου) στον οποιο παρκαρω το αμαξι μου(οταν δεν λειτουργουν τα μαγαζια,μην τους εμποδιζω)_δηλαδη αυτο ειναι παρανομο?Θελω δηλαδη να βγαλω αδεια να παρκαρω το αμαξι μου στο οικοπεδο μου?[/quote']

Φυσικά και όχι. Τουλάχιστον όσο αφορά τον ΚΟΚ. Για τους υπόλοιπους εμένα προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει.

 

Συμφωνω στο 2ο σκελος,οντως και εγω αν με κλεισει καποιος τοχω σκεφτει οτι θα μπορουσε να μου πει "Ρε φιλε που να το ξερω οτι ειναι παρκινγκ".

Ο λόγους που χρειάζεσαι άδεια Εισόδου-Εξόδου είναι αυτός.

Ούτε αυτό με απασχολεί. Αν κάποιος με κλείσει, απλά θα έχει παρκάρει στο πεζοδρόμιο οπότε εκεί θα την φάει την κλήση νομιμότατα.

 

...αλλα φυσικα μου ειναι αδιανοητο να με καρφωσει καποιος οτι παρκαρω οπου θελω το αμαξι μου μεσα στο οικοπεδο μου.

Και εμένα αδιανότητο μου φαίνεται... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αυτό δε το έπιασα. Το διπλοπαρκάρισμα απαγορέυεται.

 

Αν εσύ βάζεις το αυτοκίνητο στο οικόπεδό σου και δεν έχεις άδεια parking ο καθένας έχει δικαίωμα να σε κλείσει. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά λίγο απασχολούν τους "εεε σιγά μη διαβάζω τους νόμους - έγω ξέρω καλύτερα" μπάτσους που τους πέρνει η Κυρά Μαρίκα για καταγγελία' date=' τους κόβει το τάβλι και ξεσπάνε σε ότι βρουν.

 

Τα περισσότερα αυτοσχέδια parking μεσα σε αυλές στην Αθήνα τέτοια είναι και σαφώς καείς δε μπορεί να πει στον άλλο γιατί με έκλεισες (σε προκλητικές περιπτώσεις το έχω κάνει και επίτηδες).

 

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις είναι να απαιτήσεις από τον τροχονόμο να γράψει όλους όσους ήταν παρκαρισμένοι πάνω στο πεζοδρόμιο. Το λέω γιατί έχω φάει τέτοια κλίση. Ήμουν πάνω σε πεζοδρόμιο, κάποιος κατείγγειλε κάποιον άλλον που εμπόδιζε ήρθε η αστυνομία και έγραψε όλο το στενό.[/quote']

Απόλυτα σωστά τα παραπάνω.

Το μοναδικό που μπορείς να κάνεις αν κάποιος σε κλείσει στον ιδιωτικό σου χώρο είναι να τους κάνεις μήνυση. (ο paredwse ξέρει καλύτερα )

 

...

[*]Μπορώ να σταθμεύω νόμιμα μπροστά από το γκαράζ μου;

[*]Έχει δικαίωμα κάποιος να μου κλείνει την πρόσβαση στο γκαράζ;

[*]Αν κάποιος ξένος σταθμεύσει μπροστά από το κατάστημα που βρίσκεται δίπλα στο γκαράζ' date=' εγώ μπορώ να σταθμεύω μπροστά από το γκαράζ ή μπορεί αυτός να φωνάξει την τροχαία επειδή τον έκλεισα;

[/list']

 

Για μένα οι λογικές απαντήσεις είναι "Ναι", "Όχι" και "Δεν έχει δικαίωμα κανείς πλυν εμού να σταθμεύει στην πρασιά του καταστήματος".

 

Έχω άδικο μήπως;

Για το τελευταίο δεν ξέρω. Έχει σχέση με τι πιο πάνω quote.

 

βλέπωντας την ρυμοτομική γραμμή δεν ξέρω αν ανήκει στην πολυκατοικία σου το μερος αυτό. πιθανον το 76 που εγινε το σπίτι να έμεινε ακάλυπτο το μέρος μιας και υπηρχε σχέδιο πολης που διαμόρφωνε το πεζοδρόμιο γιαυτό άλλωστε ο μηχανικός δεν το έκλεισε' date=' η δεν μετέφερε το κτίριο μπροστά.

αν τελικά σου λέει οτι είναι δικό σου, [b']απλα΄περίφραξέ το χωρίς να παρκάρεις μέσα και άστους να κουρεύονται[/b].

Όταν χτίστηκε η πολυκατοικία, έμεινε κενός χώρος εμπρός, με σκοπό να εξυπηρετούνται τα καταστήματα για λόγους φορτω-εκφόρτωσης.

Έχω δει πολυκατοικίες και καταστήματα με πολύ περισσότερο χώρος εμπρός για τον ίδιο λόγο.

Μπορώ να σας δώσω και φωτό.

Μα δεν θέλω να το περιφράξω !!! Είναι δικαίωμά μου να το έχω έτσι. (Δεν απευθύνομαι σε εσένα αλλά γενικά)

 

 

Πάντως ανεξαρτήτα απο το νομικό πλαίσιο, αξίζουν συγχαρητήρια στα γίδια που σκέφτηκαν οτι 1.40 πεζοδρόμιο είναι αρκετό. Και αν το σκέφτηκαν το 1976 που δεν υπήρχαν αυτοκίνητα, συγχαρητήρια στα γίδια που δεν το έχουν αλλάξει μέχρι τώρα.

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Αν ο δήμος θέλει να το αγοράσει (και μπορεί) ας το κάνει. Φυσικά εγώ δεν θα παρκάρω εκεί μετά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Το πιό σοβαρό είναι ότι υπάρχει πεζοδρόμιο 1.40 (ή 1.20 δεν θυμάμαι) και είναι κλεισμένο από τους κάδους ; Τι λέει αυτό ;

 

Και τέλος να πω ότι ακόμα και σε παιδί να δείξεις ένα χαρτί που θα λέει "πρασσιά" και θα το δείχνει μήκος 4μ, δεν είναι δύσκολο να καταλάβει την απόσταση. Δεν θέλεις πασέτο, σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα σωστά τα παραπάνω.

Το μοναδικό που μπορείς να κάνεις αν κάποιος σε κλείσει στον ιδιωτικό σου χώρο είναι να τους κάνεις μήνυση. (ο paredwse ξέρει καλύτερα )

 

Δε νομίζω. Αν έχεις πχ ισόγειο σπίτι' date=' γκρεμίσεις το σαλόνι και το κάνεις πάρκινγ χωρίς να το χαρακτηρήσεις ως parking και να εξασφαλίσεις την ελεύθερη είσοδο, μπορεί οποιοσδήποτε να παρκάρει νομιμότατα μπροστά από την είσοδο του "παρκινγκ" σου (εννοείται στο δρόμο όχι πάνω στο πεζοδρόμιο), να ανοίξει τα παράθυρα και να βάλει στο CD το "Δε πάω πουθενά πουθενά εδώ θα μείνω" του Καρρά γιατί πολύ απλά δεν απαγορεύεται να παρκάρεις μπροστά από τα σαλόνια του κόσμου (ούτε από τις εισόδους πολυκατοικιών ανεξάρτητα με το τι πιστέυουν οι περισσότερες Κατίνες).

 

Αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι άλλο. Εννοείς πχ να περιφράξει πχ ένα οικόπεδό του με συνέπεια να μη μπορείς εσύ να πας στο δικό σου ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεώτερα :

 

Το πρωί πήγα στην τροχαία, ο διοικητής έλειπε και έτσι μίλησα με τον υποδιοικητή.

Του εξήγησα ήρεμα και απλά πως έχει το θέμα, και το μόνο που μου είπε είναι να πληρώσω την κλήση.

Του έδειξα τις φωτογραφίες από τις αντιπροσωπείες και τον ρώτησα αν είναι παράνομα. Μου είπε ΟΧΙ και μου είπε πριν κάνω την ένσταση να περιμένω το διοικητή που θα έρθει το μεσημέρι. (Ενώ πριν μου είχε πει να πληρώσω την κλήση)

 

Ξανα πήγα στις 13:00 και περίμενα το διοικητή να έρθει, ο οποίος μπήκε στις 14:00.

Φαίνεται ότι έχει αγοραφοβία, γιατί το πρώτο πράγμα που είπε "Τι θέλει όλος αυτός ο κόσμος εδώ τέτοια ώρα ;" (Είμασταν 5-6 άτομα.)

 

Ήρθε η σειρά μου.

Πριν του εξηγήσω οτιδήποτε, μου είπε να πληρώσω την κλήση γιατί οι αντιρρήσεις μου είναι ΑΒΑΣΙΜΕΣ.

Του είπα ότι θέλω να κάνω γραπτή ένσταση και μου είπε ότι αυτά είναι τερτήπια τα οποία τα μαθαίνουμε από την τηλεόραση.

Εφόσον επέμενα, έγραψε στο βιβλίο τον αριθμό πρωτοκόλλου τα στοιχεία μου και τα στοιχεία της κλήσης.

Μου ξανα είπε σε βαρύ τόνο ότι δεν πρόκειτε να ακυρώσει την κλήση και να κάνω ότι θέλω.

Του ζήτησα τον αριθμό πρωτοκόλλου και μου είπε ότι αυτά είναι εσωτερικά της τροχαίας και δεν μπορεί να μου τον δώσει και να περιμένω να μου έρθει γραπτή απόφαση στη διεύθυνση που δήλωσα.

 

Τέλος πάντων τον αριθμό πρωτοκόλλου τον πήρα με μία κλεφτή μιατιά (αδίκημα ; :mrgreen: ) στο βιβλίο.

 

Πριν φύγω του είπα ότι αν δεν κριθούν βάσιμες οι αντιρρήσεις μου, θα κάνω μήνυση στο όργανο και σε αυτόν καθώς και αναφορά στον εισαγγελέα.

Μόλις του το είπα, μου είπε: "Αντί να έρθεις εδώ να με παρακαλέσεις να σου δώσω τις πινακίδες 5 ημέρες νωρίτερα, μου λες αυτό ;"

 

Του απάντησα ότι δεν ζητάω χάρη και ότι δικαιούμαι τις πινακίδες και την ακύρωση της κλήσης.

Εκεί τα πήρε περισσότερο.

 

Στην ένσταση έβαλα τις φωτογραφίες, επιπλέον κάποιες που τράβηξα με την ράμπα που υπάρχει στην πρασσιά και επίσης μία βεβαιωση από τον πολ.μηχανικό που έφτιαξε το τοπογραφικό διάγραμμα της πολυκατοικίας όταν χτίστηκε, ότι ο "σκιαγραφημμένος" χώρος που βρίσκεται στο διάγραμμα είναι πρασσιά.

 

Περιμένω την έγγραφη απάντησή τους.

Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι κάνουμε μέχρι τότε, ή μέχρι πότες πρέπει να δωθεί η απάντηση, παρακαλώ να μας ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και ειδικότερα τον paredwse για τις εξαιρετικές συμβουλές.

 

Edit1: Ξέχασα να αναφέρω, ότι κατα τη γνώμη του διοικητή οι αντιπροσωπίες είναι παράνομες.

Ποιός έχει δίκιο, ο διοικητής ή ο υποδιοικητής ;

Edit2: Κάτι ακόμα.

Μόλις είπα στον διοικητή για μήνυση και αναφορά, έβαλε πίσω στην κλήση μία σφραγίδα που είχε στοιχεία για να συμπληρωθεί για το αν είναι βάσιμες ή αβάσιμες οι αντιρρήσεις.

Μου είπε να υπογράψω εκεί χωρίς να συμπληρώσει κάτι. Φυσικά αρνήθηκα, τα ξαναπήρε και εκεί έγραψε ότι αρνήθηκα να υπογράψω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit1: Ξέχασα να αναφέρω' date=' ότι κατα τη γνώμη του διοικητή οι αντιπροσωπίες [b']είναι παράνομες.[/b]

Ποιός έχει δίκιο, ο διοικητής ή ο υποδιοικητής ;

 

Για τις αντιπροσωπίες από τα λίγα που ξέρω επειδή

 

1. Δε προκειται για την ίδια περίπτωση με τη δική σου.

2. Βγάζουν μια ειδική άδεια (από δήμο) για μόνιμη κατάληψη του προκηπίου (κάτι σαν αυτή που βγάζουν οι καφετέριες)

 

α, και κάτι άλλο

 

Ακόμα και αν δεν προβλέπεται να παρκάρεις εκέι η κλήση πιθανον μπορεί να θεωρηθεί (ίσως) άκυρη γιατί γράφει λάθος πράγματα. Δεν ήταν το αμάξι στο πεζοδρόμιο αλλά στο προκήπιο. Το ίδιο πχ θα ίσχυε αν είχε λάθος μέρα, ώρα ή διεύθυνση (αν έγραφε καταλάθος πχ Παπαφλέσα 10 αντί για παπαφλέσσα 11), ακόμα και αν εσύ ήσουν παράνομος. Η κλήση πρέπει να είναι συμπληρωμένη σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αντιπροσωπίες από τα λίγα που ξέρω επειδή

 

1. Δε προκειται για την ίδια περίπτωση με τη δική σου.

2. Βγάζουν μια ειδική άδεια (από δήμο) για μόνιμη κατάληψη του προκηπίου (κάτι σαν αυτή που βγάζουν οι καφετέριες)

 

α' date=' και κάτι άλλο

 

Ακόμα και αν δεν προβλέπεται να παρκάρεις εκέι η κλήση πιθανον μπορεί να θεωρηθεί (ίσως) άκυρη γιατί γράφει λάθος πράγματα. Δεν ήταν το αμάξι στο πεζοδρόμιο αλλά στο προκήπιο. Το ίδιο πχ θα ίσχυε αν είχε λάθος μέρα, ώρα ή διεύθυνση (αν έγραφε καταλάθος πχ Παπαφλέσα 10 αντί για παπαφλέσσα 11), ακόμα και αν εσύ ήσουν παράνομος. Η κλήση πρέπει να είναι συμπληρωμένη σωστα.[/quote']

Αν δεν υπάρχει αυτή η άδεια, αποτελεί πολεοδομική παράβαση ή παράβαση του ΚΟΚ ;

 

Ακόμα μπάτσοι είναι...:twisted:

No commens !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Είμουν σε ένα πελάτη με ελαστικά και έτυχε να έρθει περιπολικό για επισκευή ελαστικού. Ο πελάτης έχει προκήπιο όπως το λέτε και το οποίο μετά γίνεται πεζοδρόμιο. Δεν έχει άδεια για τίποτα.

Ρώτησα λοιπόν τον αστυνομικό και ενώ είχα βάλει το αυτοκίνητό μου στο προκήπιο, αν μπορεί να βεβαιώσει κλήση σε εκείνο το σημείο.

Μου απάντησε ΟΧΙ γιατί είναι ιδιωτικός χώρος !!! ΗΜΑΡΤΟΝ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

highlander,

τσεκαρε απο πολεοδομια και μετα τα περι μηνύσεων,

στο λέω γιατι μπορεί να έχει αποχαρακτηριστέι το προκήπιο και να έχει περάσει στο νέο ρυμοτομικό σχεδιο πόλης ώς πεζοδρόμιο. δες πχ την daewoo που έχεις στην φωτο στην αρέθα. ειναι μέσα, τα υπολοιπα κτίσματα επι της εθνικής οδού είναι σε αυτή την ρυμοτομική γραμμη, το achaia moto που είναι ακριβώς δίπλα δες που έχει περιφράξει, ουτέ κάν πεζοδρόμιο έχει.

διπλα η timberland έχει ειδικό χώρο για πάρκινγκ όπως και η αντιπροσωπεία με τις μηχανές.

αλήθεια σε ποιόν δρόμο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...