Προς το περιεχόμενο

Κλήσεις Στάθμευσης... Deja Vu ! Αμάν πια !!!


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το έχω ακούσει και παλιότερα αυτό. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει και δικαστική απόφαση βάσει της οποίας οι θέσεις στάθμευσης στις πυλωτές είναι κοινόχρηστες. Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει ότι είναι δημόσιες προς "γενική χρήση", και πάλι το δικαίωμα περιορίζεται στους ενοικιαστές/ιδιοκτήτες ακινήτων που έχουν να κάνουν με τη συγκεκριμένη θέση.

 

Βρήκα αυτό το άρθρο με μια πρόχειρη αναζήτηση όπου αναφέρεται συγκεκριμένη απόφαση δικαστική, αν και το φύλλο της εφημερίδας είναι παλιό (12ετίας) οπότε δεν έχω ιδέα αν έχει μεταβληθεί κάτι επ' αυτού. Στο τέλος της σελίδας, πάντως, υπάρχουν και άλλα link με παρόμοια θέματα και πιο πρόσφατο ένα από το 2004.

 

Πάντως, σχετικά πρόσφατα, σε γειτονική πολυκατοικία οι συνιδιοκτήτες "σκοτώθηκαν" γι' αυτό το θέμα, σε σημείο να κληθεί η αστυνομία, οπότε εικάζω πως κάτι συνεχίζει να εκκρεμεί στο θέμα αυτό. Ή, απλώς, συνεχίζεται ένα καθεστώς ημί-παρανομίας...

 

edit: περίεργο πράγμα η μνήμη. Ξεφεύγουμε ελαφρώς από το θέμα μας, αλλά ήμουν σίγουρος πως το είχαμε ξανασυζητήσει το ζήτημα των πυλωτών και μάλιστα πως μου είχε φανεί πολύ περίεργη η εξέλιξη. Και, ναι, ο γούγλης με δικαιώνει: ορίστε το thread προ διαιτίας, με τη σχετική τελεσίδικη απόφαση.

 

Αμέρικαν μπαρ γίναμε, πω, πω, πω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

σε αυτό που λές έχεις δίκαιο αλλά για τις παλεότερες πολυκατοικίες.. (20 χρονον ας πουμε περιου). Τότε έδειναν οι κατασκευαστές θέσεις στάθμευσης στο μιλητό(δε καναν ορισμό καθέτων περιουσιών νομίζω λέγετε, οπότε η πυλοτή ήταν παρκινγκ αλλα κοινόχρηστο στα χαρτια) .. στις καινούριες πλέον όταν αγοράζεις το σπίτι κάνεις ξεχωριστό συμβόλαιο για τη θέση. γι αυτο μπορέις να την πουλίσεις η να την ενοικιάσεις σε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο καθένας γράφει αυτό που θέλει ΧΩΡΙΣ να έχει διαβάσει όλο το topic, λέω και πάλι, ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ μου δίνει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το περιφράξω και να γράψω τους πεζούς στα @@ μου.

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε αυτό ;

Δεν είπε κανείς ότι μου δίνει το δικαίωμα να παρκάρω ως έχει και να μην παίρνω κλήση.

 

Το θέμα του parking πάνω στην πρασιά εφόσον είναι περιφραγμένη είναι άλλο θέμα αλλά και πάλι αυτό γίνεται με 2-3 πραγματάκια ώστε να ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΜΙΜΟΣ.

 

Βλακείες τύπου "πλήρωνε τις κλήσεις" να τις λέτε αφού έχετε σκεφτεί ή έστω έχετε διαβάσει όλες τις σελίδες του παρόντος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο καθένας γράφει αυτό που θέλει ΧΩΡΙΣ να έχει διαβάσει όλο το topic, λέω και πάλι, ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ μου δίνει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το περιφράξω και να γράψω τους πεζούς στα @@ μου.

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε αυτό ;

Δεν είπε κανείς ότι μου δίνει το δικαίωμα να παρκάρω ως έχει και να μην παίρνω κλήση.

 

Το θέμα του parking πάνω στην πρασιά εφόσον είναι περιφραγμένη είναι άλλο θέμα αλλά και πάλι αυτό γίνεται με 2-3 πραγματάκια ώστε να ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΜΙΜΟΣ.

 

Βλακείες τύπου "πλήρωνε τις κλήσεις" να τις λέτε αφού έχετε σκεφτεί ή έστω έχετε διαβάσει όλες τις σελίδες του παρόντος !

 

Οσο ομως παραμενει μη περιφραγμενο, η δυσκολια βρισκεται στον εντοπισμο, και το διαχωρισμο του, απο το υπολοιπο πεζοδρομιο. Και δυστυχως ο καθε τροχονομος δεν ειναι δυνατον ουτε πολεοδομικες διαταξεις να γνωριζει, ποσο μαλλον, το τι γινεται με την πρασσια (και αν υπαρχει) των εκατονταδων πολυκατοικιων σε ολη την ελλαδα.

Αρα η περιφραξη ερχεται περισσοτερο, να καταστησει γνωστο στον υπολοιπο κοσμο, οτι αυτο ειναι δικο σου.

Επισης δεν γνωριζω, αν αφου δεν το εχεις περιφραγμενο, ερθει ο Δημος μετα απο καποια χρονια και στο διεκδικησει ως δημοτικο, μιας και χρησιμοποιειται σε κοινη χρηση για ταδε χρονια (η περιπτωση χρησικτησιας σε ιδιωτες ισχυει, για το Δημο δεν ειμαι σιγουρος, αλλα γνωριζω περιπτωση που Δημος διεκδικει μη περιφραγμενη αυλη την οποια εχει προσαρτησει στην υπολοιπη πλατεια).

Οσον αφορα τις πυλωτες και τα παρκιγνκ που ειπωθηκαν πιο πανω, σε οποιοδηποτε κοινοχρηστο χωρο ή πυλωτη (του οικοπεδου σου, οχι του γειτονα :-) ), μπορεις να παρκαρεις αλλα εχεις ενα σημαντικο μειονεκτημα στο πως θα αποκτησεις προσβαση, μιας και αφου δεν εχεις δηλωμενη θση παρκινγκ, δεν μπορεις να εχεις εισοδο που να απαγορευει στους αλλους να παρκαρουν. Και εστω οτι μπηκες αλλα μετα σε εκλεισαν, δεν μπορεις να καλεσεις την τροχαια να τον γραψει, ουτε να τον αναγκασει να το παρει, μονο με κουβεντα βρισκεις το δικιο σου.

Αν ομως εχεις δηλωμενη στην αδεια σου, εστω και μια θεση παρκιγκ, μπορεις να ζητησεις απο το δημο αδεια ωστε να αναρτησεις σημα που να απαγορευει την σταθμευση (με απαραιτητα γραμμενο, τον αριθμο αποφασης της αδειας αυτης), μπορεις ακομη και να διαγραμισεις το χωρο αυτον μπροστα εκει (αναλογα τους δημους), και να βαλεις οσα αυτοκινητα χωραει ο κοινοχρηστος χωρος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο καθένας γράφει αυτό που θέλει ΧΩΡΙΣ να έχει διαβάσει όλο το topic, λέω και πάλι, ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ μου δίνει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το περιφράξω και να γράψω τους πεζούς στα @@ μου.

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε αυτό ;

Δεν είπε κανείς ότι μου δίνει το δικαίωμα να παρκάρω ως έχει και να μην παίρνω κλήση.

 

Το θέμα του parking πάνω στην πρασιά εφόσον είναι περιφραγμένη είναι άλλο θέμα αλλά και πάλι αυτό γίνεται με 2-3 πραγματάκια ώστε να ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΜΙΜΟΣ.

 

Βλακείες τύπου "πλήρωνε τις κλήσεις" να τις λέτε αφού έχετε σκεφτεί ή έστω έχετε διαβάσει όλες τις σελίδες του παρόντος !

 

 

Αυτο που λές σωστό αλλα πρέπει νομίζω να βγάλεις αδεια περιφραξης κάτι δεν φανταζομαι στην περίπτωση σου να είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Οποτε χωρις την αδεια-> μια πρόχειρη περιφραξη παράνομος θα εισαι παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λές σωστό αλλα πρέπει νομίζω να βγάλεις αδεια περιφραξης κάτι δεν φανταζομαι στην περίπτωση σου να είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Οποτε χωρις την αδεια-> μια πρόχειρη περιφραξη παράνομος θα εισαι παντα.

 

Δεν νομιζω να χρειαζεται ειδικη αδεια περιφραξης, απο τη στιγμη που υπαρχει η πρασσια στα σχεδια, τα οποια σιγουρα θα υπαρχει το πλατος του δρομου, το πλατος του πεζοδρομιου (που σιγουρα δεν θα ειναι τοσο πλατυ), και αμεσως μετα η πρασσια. Το οτι θα σαλταρουν οι περιοικοι, και οι τυχον τροχονομοι που εχουν συνηθησει να το βλεπουν αυτο ολο ως πεζοδρομιο, αυτο ειναι σιγουρο, αλλα εχοντας την αδεια στα χερια του, δεν μπορουν να του κανουν τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλταρουν δεν σαλταρουν, αμα εχει αδεια κανει οτι θελει.Αλλα δεν το βλεπω να περνει αδεια ετσι ευκολα για αυτην την περιπτωση. Παντος και οι περιφραξεις θελουν αδεια τοπογραφικο κτλ,τουλαχιστον για μεσα στιν πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Pournara,Κανεις λαθος. χρειαζεσαι αδεια.

 

Απο ποια υπηρεσια χρειαζομαι αδεια;

 

Σαλταρουν δεν σαλταρουν, αμα εχει αδεια κανει οτι θελει.Αλλα δεν το βλεπω να περνει αδεια ετσι ευκολα για αυτην την περιπτωση. Παντος και οι περιφραξεις θελουν αδεια τοπογραφικο κτλ,τουλαχιστον για μεσα στιν πολη

 

Μα αυτα ειναι που ηδη υπαρχουν στην πολεοδομια για να παρεις αδεια οικοδομης, δε μιλαμε για ενα αγροκτημα που θελει καταθεση τοπογραφικου ωστε να το περιφραξεις, μιλαμε για ενα χωρο που ηδη εχεις καταθεσει και ηδη σου εχει δωθει αδεια για να γινουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο σε topic όπως αυτό είναι πως κάποιοι μιλάνε από προσωπική κρίση και όχι επειδή γνωρίζουν πραγματικά τους σχετικούς νόμους και τον τρόπο εφαρμογής τους. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτα ειναι που ηδη υπαρχουν στην πολεοδομια για να παρεις αδεια οικοδομης, δε μιλαμε για ενα αγροκτημα που θελει καταθεση τοπογραφικου ωστε να το περιφραξεις, μιλαμε για ενα χωρο που ηδη εχεις καταθεσει και ηδη σου εχει δωθει αδεια για να γινουν αυτα.

 

Απο πολεοδομια. Αν στο τοπογραφικο που ειχε κατατεθει τοτε στην πολεοδομια υπάρχει και περιφραξη( συμβολιζεται με γραμμες) τοτε πιθανον να μπορει να το φραξει. Αλλα προφανος για να μην το ειχε φραξει ο ιδιοκτητης οταν το εχτισε καποιο λογο θα ειχε.

 

Η περιφραξη θεωρείται οικοδομικη εργασια και συνεπως χρειαζεται αδεια, εκτος αν εμπιπτει στις εργασιες μικρής κλίμακας, κατι που δεν ισχύει στην περιπτωση αυτή. Και στην περίπτωση αυτή προφανος την αστυνομια την φωναζει καποιο καταστημα απο δίπλα,οπότε φανταζεσαι τι εχει να γινει αν παει καποιος να κανει καποια περιφραξη και δεν έχει καποιο χαρτί να δείξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά ας πούμε ότι υπάρχει νόμιμο γκαραζ υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει πχ απαγορεύετε να παρκάρουμε σε μικρότερη απόσταση των 5μετρων από θέση στάθμευσης ;

 

Ας πούμε ότι παρκάρω οριακά απέξω από ένα γκαράζ ,θεωρώ πως το αυτοκίνητο βγαίνει από το γκαράζ ,υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν κλήση για κάποια απόσταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ειπαν οταν ηρθαν για κληση οτι πρεπει να παρκαρουν αυτοκινητα το πολυ 1 μετρο απο το παρκινγκ σου

αυτο εχει λογικη καθως εαν παει και παρκαρει καποιος ακριβως στα ορια του παρκινγ σε στενο δρομο δεν σε παιρνει να το βγαλεις το αυτοκινητο με ασφαλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...