Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σαν περιπετιούλα, υβριστική και απαράδεκτη όμως από ηθικής πλευράς. Έπρεπε στην θέση του Ιησού να είχε βάλει άλλες θρησκευτικές μορφές να μην ξέρει που να κρυφτεί που ο κύριος ζάπλουτος Dan Brown, αλλά είδε προφανώς ότι δεν τον παίρνει και το παιξε κοκοράκος για να κονομήσει εκεί που τον παίρνει.

Με θρησκευτικό συναίσθημα και θρησκευτικές συνειδήσεις ΔΕΝ παίζουν τουλάχιστον όχι με αυτόν τον τρόπο (γράφοντας μυθιστορήματα που προσβάλλουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με θρησκευτικό συναίσθημα και θρησκευτικές συνειδήσεις ΔΕΝ παίζουν τουλάχιστον όχι με αυτόν τον τρόπο (γράφοντας μυθιστορήματα που προσβάλλουν).

giati?

otan sto sxoleio pezane me ta miala mas itan kalitera?

i mipos to na fonazoume kanoume san tous mousoulmanous kai ta sxedia tou moameth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω!!! ξεφυγε το θεμα :-o

Ο καυγας φιλτατε nontasg ειναι οτι εσυ εισαι φανατισμενος με τον Χριστιανισμο.

Κατι που ποτε δεν αποβαινει σε καλο...

 

Αντιθετως εγω πιστευω οτι εχω πιο ανοικτο μυαλο.

Ασπαζομαι 100% αυτα που ειπε ο Χριστος (αγαπατε αλληλους' date=' ου φονευσεις και τα ρεστα) αλλα απεχθανομαι τους παπαδες και την εκκλησια,

ετσι οπως την εχουν κανει τουλαχιστον...

 

Cheers και περαστικα.[/quote']

 

Εγώ είμαι φανατικός του Χριστιανισμού ή εσύ είσαι φανατικός του αντιθέτου???Με βάση τα λεγόμενα σου ρε φίλε ο Χριστός δεν ήταν Θεάνθρωπος άλλα κοινός άνθρωπος!!!Και μας το παίζεις και Χριστιανός...

 

Τα περαστικά δεν τα χρειάζομαι,γιατί δεν έχω αρρωστημένες απόψεις σαν άλλους...Ούτε νομίζω ότι τα λόγια μου δείχνουν φανατισμό.Απλά δε μου αρέσει να χλευάζουν ό,τι ιερό και όσιο υπάρχει!!!:evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι φανατικός του Χριστιανισμού ή εσύ είσαι φανατικός του αντιθέτου???Με βάση τα λεγόμενα σου ρε φίλε ο Χριστός δεν ήταν Θεάνθρωπος άλλα κοινός άνθρωπος!!!Και μας το παίζεις και Χριστιανός...

 

Τα περαστικά δεν τα χρειάζομαι' date='γιατί δεν έχω αρρωστημένες απόψεις σαν άλλους...Ούτε νομίζω ότι τα λόγια μου δείχνουν φανατισμό.Απλά δε μου αρέσει να χλευάζουν ό,τι ιερό και όσιο υπάρχει!!!:evil: :evil:[/quote']

 

 

--> Συμφωνα με τα λεγομενα σου δλδ, αυτο που κανει την διαφορα αναμεσα σ' ενα θεο κι ενα απλο ανθρωπο, ειναι το αν εχει σεξουαλικες σχεσεις...

 

--> Εγω ουδεποτε ειπα οτι ειμαι χριστιανος. Αυτο που ειπα ειναι το οτι ασπαζομαι τα λεγομενα του Χριστου, γιατι μου φαινονται σωστα.

Δεν θυμαμαι ποτε να ειπε ο Χριστος ουτε κι ο Θεος νομιζω, οτι απαγορευεται το sex.

Εχω διαβασει αρκετες εκδοσεις της Βιβλου και πιστεψε με (ή αν θελεις ψαξε κι εσυ) δεν αναφερει πουθενα εκει μεσα κατι τετοιο.

Ισα-ισα μαλιστα, απο τις πρωτες κιολας σελιδες της Παλαιας διαθηκης, γινεται της κακομοιρας :-o

 

--> Και για να τελειωσουμε, εισαι μολις 25 χρονων κι ομως τοσο εχεις τοσο στενο οπτικο πεδιο...

They own you.

Οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις, τοσο πιο καλα θα ειναι για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--> Συμφωνα με τα λεγομενα σου δλδ' date=' αυτο που κανει την διαφορα αναμεσα σ' ενα θεο κι ενα απλο ανθρωπο, ειναι το αν εχει σεξουαλικες σχεσεις...

 

--> Εγω ουδεποτε ειπα οτι ειμαι χριστιανος. Αυτο που ειπα ειναι το οτι ασπαζομαι τα λεγομενα του Χριστου, γιατι μου φαινονται σωστα.

Δεν θυμαμαι ποτε να ειπε ο Χριστος ουτε κι ο Θεος νομιζω, οτι απαγορευεται το sex.

Εχω διαβασει αρκετες εκδοσεις της Βιβλου και πιστεψε με (ή αν θελεις ψαξε κι εσυ) δεν αναφερει πουθενα εκει μεσα κατι τετοιο.

Ισα-ισα μαλιστα, απο τις πρωτες κιολας σελιδες της Παλαιας διαθηκης, γινεται της κακομοιρας :-o

 

--> Και για να τελειωσουμε, εισαι μολις 25 χρονων κι ομως τοσο εχεις τοσο στενο οπτικο πεδιο...

They own you.

Οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις, τοσο πιο καλα θα ειναι για σενα.[/quote']

 

Ό,τι πεις εσύ φίλε.Πάω πάσο....:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και πήγα χθες και είδα την ταινία.

 

Μου άρεσε αρκετά!Και τα στοιχεία (ιστορικά και μη-είτε είναι αληθινά κάποια ή όχι) αλλά και ο τρόπος που τα συνδύαζε!

 

Πολύ καλύ ταινία παρόλο που πολλές αυτής της διάρκειας κάνουν πολλές φορές κοιλιά!!Βαθμολογία από μένα: 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati?

otan sto sxoleio pezane me ta miala mas itan kalitera?

i mipos to na fonazoume kanoume san tous mousoulmanous kai ta sxedia tou moameth?

 

Οπότε τώρα γίνονται τα αντίποινα; Ούτε το ένα είναι σωστό ούτε το άλλο. Και επειδή σε σχολεία της Ελλάδας οι πολιτικοί που εσύ και οι γονείς ψήφισες δημιούργησαν ένα σύστημα "προπαγάνδας" έχει το δικαίωμα ο κάθε τυχάρπαστος να προσβάλει τη θρησκεία οποιουδήποτε (ο χριστιανισμός δεν είναι αποκλειστικότητα της Ελλάδας). Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την διαφορα βεβαια οτι ο καθε τυχαρπαστος ειναι ακριβως αυτο...Εβγαλε μια ταινια και ειναι τυχαρπαστος.Δεν ειναι πιο επισημο απο τον Ριτσαρντ Ντονερ που γυρισε το Σουπερμαν ή απο τον Μπομπ Κειν που εγραψε το Μπατμαν

 

Αντιθετα οτι μαθαινεις το σχολειο το μαθαινεις αναγκαστικα και σαν δογμα.Τον ΝταΒιντσι αμα θες δεν τον διαβαζεις η δεν τον βλεπεις.Στα Θρησκευτικα η απουσια εγραφε κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KaizerSoze

Όπως και να έχει και τα δύο θέματα (προπαγάνδα-προσβολή θρησκευτικού αισθήματος) είναι απαράδεκτα. Εγώ δεν βγάζω λάδι κανένα ούτε χρησιμοποιώ ως άλλοθι το ένα για το άλλο, εν αντιθέση με άλλους.

Τώρα αν επειδή το κράτος της Ελλάδας έχει κακό σύστημα παιδείας σημαίνει ότι ο κάθε τυχάρπαστος γι αυτό το λόγο έχει δικαίωμα να θίγει τη θρησκεία πολύ κόσμου...εγώ διαφωνώ.

Στην τελική, κι έτσι να το πάρεις κάνε ταινία που προσβάλεις το όλο σύστημα παιδίας-ηγεσίας εκκλησίας και όχι τη θρησκεία. (εντελώς άλλο πράγμα ελληνική παιδεία-ελληνική εκκλησία-ηγεσία εκκλησίας και θρησκεία κάτι που πολλοί μπλέκουν και τα κάνουν αχταρμά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα ειναι οτι ο Μπραουν εγραψε ενα βιβλιο με τα πιστευω του.Ως εκει.Αν θες το βλεπεις.Δικια του υποθεση

 

Το κρατος ομως σε αναγκαζει να δεχτεις καποια πραγματα ως "αληθεια"

 

Με την καμια δεν βαζω τα πραγματα στο ιδιο σακουλι.Δεν μπορει να εξομοιωσω την επι 8 χρονια πλυση εγκεφαλου με την παροδικη και κυριως προεραιτικη αποψη ενος αμερικανου μικρου βεληνεκους οπως ο Μπραουν

Ξερεις ποσα βιβλια εχουν γραφει για τον Χριστο που πηγαν ακλαφτα?Ε,ενταξυ,ο Μπραουν το πασπαλισε με μια ευκολοπεπτη(αν και κατ εμε ασθενικη) ιστορια και επιασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία! Φτάσαμε πάλι σε εκείνες τις όμορφες εποχές που η ΑΠΟΨΗ κάποιου θεωρείτω προσβολή για τα πιστεύω κάποιου άλλου!

Επιτέλους, η επαναφορά της Ιεράς Εξέτασης δεν αργεί, πάω να δώσω εξετάσεις για το ΤΕΙ Βασανιστηρίων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η άποψή μου είναι ότι εσύ είσαι αγύρτης και απαταιώνας και έχω δίκαιο και καταθέσω τα στοιχεία μου στη δικαιοσύνη και φτιάξω και

τηλεοπτικό ντοκουμέντο που τεκμηριώνω όσα λέω τότε δεν προσβάλλω απλά διεκδικώ το δίκαιο. Θα δεχθώ αντίλογο μάλιστα γι αυτό

που γράφω.

 

Αν η ΑΠΟΨΗ μου είναι ότι εσύ είσαι αγύρτης και απαταιώνας και δεν έχω βάσιμες αποδείξεις και πάω και φτιάξω ένα μυθιστόρημα

με ήρωα έναν που σου μοιάζει και έχει το όνομά σου και σε παρουσιάζω ως απατεώνα εκ του ασφαλούς (αφού και καλά ιστοριούλα

γράφω οπότε δεν είναι κατ ανάγκην οι απόψεις του συγγραφέα αλλά του ήρωα) δεν σε προσβάλλω;

Επίσης δεν είναι απρεπές; Φαντάσου τώρα στη θέση σου αρχηγό κράτους, πρόεδρο δημοκρατίας κλπ.

ΑΠΟΨΗ μπορεί να έχουν όλοι, το περιοχόμενο της η αξιοπιστία της και ο τρόπος προβολής της είναι εκείνο που την κάνει προσβλητική ή όχι.

Αν δεν το κατάλαβες, ΑΠΟΨΗ είναι "ο πρόεδρος της δημοκρατίας της μπανανίας ειναι απαταιώνας". Επειδή είναι ΑΠΟΨΗ

αν στην πραγματικότητα δεν είναι απαταιώνας και δεν έχεις και στοιχεία, δεν είναι προσβολή; Τι επιχείρημα ήταν αυτό τώρα;

 

Επίσης σε θρησκευτικά θέματα ο αρμόδιος να σου απαντήσει αν θίγεται το θρησκευτικό συναίσθημα των πιστών με κάτι είναι οι ίδιοι οι πιστοί και όχι οποιοσδήποτε άλλος (βλέπε συγγραφέας, αλλόθρησκος κλπ.). Επειδή λοιπόν είναι δύσκολο να αντιληφθείς την ιδιοσυστασία των πιστών ορισμένα θέματα ΔΕΝ τα πειράζεις τουλάχιστον όχι με τη μορφή μυθιστορήματος. Τα πειράζεις ΜΟΝΟ με ιστορικά και επιστημονικά ντοκουμέντα αν έχεις κάτι να πεις, τότε έχει ΑΠΟΨΗ και τα @@ να απαντήσεις στον αντίλογο που θα είναι σοβαρός. Με μυθιστορηματάκια και απόψεις της πλάκας διατυπωμένες εκ του ασφαλούς που πλουτίζουν την τσέπη από απόψεις άλλο τίποτα.

Όλα αυτά κατά τη δικιά μου άποψη :P

 

PS. Στον κώδικα ντα βίντσι στη θέση του Χριστού θα μπορούσε να ήταν ο Αλάχ, ο Μωάμεθ και οποιοσδήποτε άλλος. Ακριβώς τα ίδια θα υποστήριζα πάλι. Αμφισβήτηση θρησκείας με μορφή μυθηστορήματος, απλά τη θεωρώ απρέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...