Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πιασα το νόημα. Τέλοσπάντων, κανείς δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός και κανείς δε μπορεί να αποδείξει ότι υπάρχει. Γι αυτό σεβόμαστε τις απόψεις και των Άθεων αλλά και των θρησκευόμενων αρκεί ο ένας να μην πειράζει την πίστη του άλλου θεωρώντας ότι αποδεικνύει κάτι που δε μπορεί να αποδείξει, έτσι για εφφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το είδα σήμερα. Η αλήθεια ειναι οτι το περίμενα χειρότερο, αλλα η ώρα πέρασε σχετικά συμπαθητικά.

 

Ηταν αρκετά underwhelming πάντως.

 

Ορισμένοι διάλογοι ηταν για γέλια. Όχι οτι το βιβλίο ειναι καλύτερο βέβαια...

 

Πολύ καλός ο McKellen (προφανώς το διασκέδασε), ανύπαρκτος (ως χαρακτήρας) ο Hanks, μέτρια η Totou.

 

Και φυσικά ολίγη απο Return of the King - το έργο δεν ήξερε που να τελειώσει.

 

Αυτά. Neeeext....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιασα το νόημα. Τέλοσπάντων, κανείς δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός και κανείς δε μπορεί να αποδείξει ότι υπάρχει. Γι αυτό σεβόμαστε τις απόψεις και των Άθεων αλλά και των θρησκευόμενων αρκεί ο ένας να μην πειράζει την πίστη του άλλου θεωρώντας ότι αποδεικνύει κάτι που δε μπορεί να αποδείξει, έτσι για εφφέ.

 

Ναι μεν.. αλλά.

Υπάρχει ν αριθμός υποθέσεων που δεν μπορούν να αποδειχθούν ακόμα και σε κλειστά συστήματα. (βλ. Godel ).

Π.χ δεν μπορείς να αποδείξεις οτι ο γαϊδαρος δεν πετάει και οτι δίπλα μου δεν κάθεται μια αόρατη ροζ πυγολαμπίδα.

Για αυτό λοιπόν επιλέγουμε να κάνουμε τις λιγότερες υποθέσεις (για λόγους οικονομίας δηλαδη).

 

Κατα δεύτερο λόγο, ο χριστιανικός θεος μπορεί να αποδειχθει οτι δεν υπάρχει με απλή κατηγορηματική λογική. Για την ακρίβεια μπορεί να αποδειχθει οτι δεν γίνεται να υπάρχει θεός με τις ιδιότητες του χριστιανικού. Αν υπάρχει ή οχι θεος προφανώς και δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έργο γαμ@ει για το είδος του. Είναι ένα απ' τα αξιοπρεπέστερα blockbuster από άποψη σκηνοθεσίας και πολύ πιστό στο βιβλίο. Δεν καταλαβαίνω γιατί το έθαψαν έτσι.

 

Preface:όσο ακόμα θα μιλάμε για "επανάσταση" προβάλλοντας μια τέτοια ταινία στην Ελλάδα, τόσο θα είμαστε ακόμα τουλάχιστον 50 χρόνια πίσω διανοητικά και κοινωνικά.

 

Θα συμφωνήσω με τον εξ'από'δω παραπάνω. Διάβασα το βιβλίο πριν 2 χρόνια. Οφείλω να ομολογήσω ενόσω έβλεπα την ταινία, ήταν σαν να ξαναέβλεπα τις εικόνες που είχα πλάσει στο μυαλό μου όταν διάβαζα το βιβλίο.

Ιδιαίτερα το τελευταίο sequence του Tom ήταν ακριβώς όπως το είχα φανταστεί, και ο Τοm ίσως, ναι, να ήταν ελαφρώς ψυχρός, αλλά κατά την άποψή μου δεν αφαίρεσε κάτι από τον χαρακτήρα του Langdon.

 

Το να θέλεις να πιστέψεις το θέμα του βιβλίου/ταινίας;

Μα είναι ρε παιδιά σαν να μου λέτε ότι (δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά) ο Ιντι όταν βρήκε την κιβωτό της Διαθήκης έκανε το σούπερ ντούπερ αληθινό breakthrough. Α ναι, ξέχασα, αυτό διαδραματιζόταν στο παρελθόν(ναζί κλπ) άρα δεν πιάνεται. Ενώ τώρα, τα γεγονότα είναι στην σημερινή εποχή.

 

Η φύση του ανθρώπου είναι να έλκεται από το μυστήριο. Το μυστήριο είναι αυτό που ερεθίζει την περιέργεια και τα 2 αυτά είναι αλληλένδετα μεταξύ τους.

 

Η ταινία ήταν καλή. Δεν πλέκω ούτε εγκώμιο, ούτε την υποβαθμίζω. Υπάρχουν πάντοτε δυσκολίες μεταφοράς ενός βιβλίου στο πανί. Ο καθένας μας αν καθήσει και τις σκεφτεί θα μπορέσει να τις αντιληφθεί.

 

Η μουσικούλα ήταν ωραία επίσης. Ατμοσφαιρική. Ίσως θα ήθελε λίγο περισσότερο theme μέσα της ώστε να μένει αυτό το "κάτι" που μένει σε όλες τις ταινίες.

 

EDIT

Α να προσθέσω κάτι άλλο, μην κάνω άλλο ποστ.

Το βιβλίο, κλασσικά και πλέον λογικά, εξηγεί πλήρως και διεξοδικώς, την ακολουθία των γεγονότων, τους συμβολισμούς και όλα τα παρεμφερή και υφέρποντα που υπάρχουν μεν στην ταινία, όπου δίδονται λακωνικά, τα πιο απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου η ταινία ήταν κάτω του μετρίου. Πιστεύω πως όλος ο ντόρος ξέσπασε από το γεγονός ότι ο Dan Brown παρουσιάζει μία εναλλακτική προσέγγιση της θρησκείας μας παραδίδοντας έστω και λίγα αληθοφανή στοιχεία. Επειδή, λοιπόν, οι περισσότεροι της γενιάς μας (κακα τα ψέμματα) δεν την ψάχνουν και πολύ, είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει ένας ψιλοεντυπωσιασμός δημιουργώντας μία έντονη θρησκευτική παραφιλολογία εκεί ανάμεσα στους 2 ημερήσιους φραπέδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου η ταινία ήταν κάτω του μετρίου. Πιστεύω πως όλος ο ντόρος ξέσπασε από το γεγονός ότι ο Dan Brown παρουσιάζει μία εναλλακτική προσέγγιση της θρησκείας μας παραδίδοντας έστω και λίγα αληθοφανή στοιχεία.

 

Η πλάκα είναι οτι τα αληθοφανή στοιχεία ειναι πάρα πολύ λίγα (ελάχιστα) και τα λάθη αμέτρητα. Ο Dan Brown έχει φτιάξει μια καλοστημένη pop ιστορία. Λίγο ίντρικα, λίγο συνομωσία, λίγο Εβραίοι, λίγο Χριστιανοί (για να γίνει και ο σχετικός ντόρος), και πουλάς εκατομμύρια before you know it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aplos k litos o chris mall... ta leei swsta pisteuw.

anyway, pisteuw pws an 8elete na tsakw8eite peri 8rhskeutikwn 8ematwn kalytero 8a htan na ginei kapou allou.

trivia sto imdb: O Dan Brown otan ebale ton Fache san xarakthra eixe hdh skeftei ton Reno. Apla... o typos egrapse ena biblio etoimo gia tainia..... k ta konomhse poly xontra pisteuw.

H Audrey poly xalia gia ton rolo... mono dynamikh gomena den htan.... prospa8hse alla den ths phgaine, isws epeidh thn exoume synh8isei sto amelie, isws epeidh apla einai POLY glykia fatsoula! goutsou goutsou!

To eida k egw shmera... h sygrish me thn agwnia kata thn diarkeia anagnwshs tou bibliou kai ths 8eashs ths apla se kinhmatografo dysthxws me kane na dw mia tainia k na pw apla ena ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν.. αλλά.

Υπάρχει ν αριθμός υποθέσεων που δεν μπορούν να αποδειχθούν ακόμα και σε κλειστά συστήματα. (βλ. Godel ).

Π.χ δεν μπορείς να αποδείξεις οτι ο γαϊδαρος δεν πετάει και οτι δίπλα μου δεν κάθεται μια αόρατη ροζ πυγολαμπίδα.

Για αυτό λοιπόν επιλέγουμε να κάνουμε τις λιγότερες υποθέσεις (για λόγους οικονομίας δηλαδη).

Αν η λογική εξηγούσε τα πάντα τότε θα έκανε όλος ο κόσμος τις λιγοτέρες δυνατές υποθέσεις' date=' επειδή όμως η λογική δε μπορεί να εξηγήσει πολλά πράγματα ο καθένας στη ζωή του μπορεί να κάνει ότι υποθέσεις θέλει ή τουλάχιστον όσες θα καλύψουν το έλλειμα της λογικής.

 

Κατα δεύτερο λόγο, ο χριστιανικός θεος μπορεί να αποδειχθει οτι δεν υπάρχει με απλή κατηγορηματική λογική. Για την ακρίβεια μπορεί να αποδειχθει οτι δεν γίνεται να υπάρχει θεός με τις ιδιότητες του χριστιανικού. Αν υπάρχει ή οχι θεος προφανώς και δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Αν ερμηνεύεις με την ανθρώπινη λογική τη λογική οποιουδήποτε Θεού (αν κατάλαβα καλά την έννοια της κατηγορηματικής λογικής γιατί δεν διευκρινίζεις) τότε μάλλον θα απορρίψεις όχι μόνο το Χριστιανικό Θεό αλλά τους περισσοτέρους Θεούς των θρησκειών.

 

Παραβγήκα off-topic όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Αν ερμηνεύεις με την ανθρώπινη λογική τη λογική οποιουδήποτε Θεού (αν κατάλαβα καλά την έννοια της κατηγορηματικής λογικής γιατί δεν διευκρινίζεις) τότε μάλλον θα απορρίψεις όχι μόνο το Χριστιανικό Θεό αλλά τους περισσοτέρους Θεούς των θρησκειών.

[...]

Μην ανησυχείς, τους απορρίπτει. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιες φράσεις μου υπενθυμίζουν πως με μισώ που είμαι μόνο άνθρωπος. :(

 

Γι αυτό μετά τον Κώδικα Da Vinci θα πάω να δω το X-men 3!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια αλλά αυτή τη φορά στο σινεμά!!! Το da vinci δεν έλεγε πολλά, πολύ χλιαρό, πιστό μεν αλλά βιαστικό και άνευρο, μόνο ο sir Ian άξιζε για μια ακόμη φορά, οι υπόλοιποι ένα χάλι. Μάπα το καρπούζι. Υπομονή, το βράδυ της Πέμπτης είναι κοντά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κακή ταινία. Προσέχτε: ταινία. Υποθέτω ότι η πηγή του περισσότερου κακού είναι η διασκευή του σεναρίου. Αυτό που λογικά έπρεπε να ήταν το πιο εύκολο. Δεν μπορώ να ξέρω πόσο ευθύνεται και ο σκηνοθέτης, αλλά μάλλον αρκετά. Υπερβολικά βιαστική, μηδέν ατμόσφαιρα, μηδέν συνοχή, καμία προσπάθεια στο να "χτιστούν" χαρακτήρες, γενικά μπορείς να μιλάς για πολύ ώρα για τα μείον του Da Vinci Code ΣΑΝ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Ερμηνείες; Χα! Πέραν του ΜακΚέλεν που ήταν Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ σ' αυτό το τρέιλερ-περίληψη, ο χριστός και η παναγία (για την Τοτού) και που 'ναι ο Τομ Χανκς, οεο; Ρενό; Μα καλά, το βιβλίο στο πόδι το διαβάσανε; Anyway, προσωπική άποψη είναι ότι έγινε πολύ βιαστικά η ταινία, με αποτέλεσμα στο σενάριο να γίνει πέρα για πέρα λάθος καταμερισμός χρόνου (να σκεφτείτε ότι μέσα στο Λούβρο είναι δεν είναι 10-15 λεπτά), κανένας ηθοποιός να μην καταλάβει τον χαρακτήρα του, ο Χάουαρντ να προσπαθεί να κάνει το Island 2 με τόσο τρέξιμο, κτλ κτλ. Σαν να ήθελε το team να εκθέσει τις αδυναμίες και τα κενά του βιβλίου. Τελικά, όταν το βλέπεις έτσι μαζεμένο, απαλλαγμένο από τη μπουρδολογία του βιβλίου, είναι μια μαλακία και μισή. Όχι ότι το είχα και σε ιδιαίτερη εκτίμηση anyhow. Πφ, πρέπει να είναι η χειρότερη ταινία για την οποία έχει γίνει τόσος ντόρος που έχω δει, και μαζί το χειρότερο βιβλίο που διάβασα μόνο και μόνο επειδή το είχαν διαβάσει όλοι.

 

Σημείωση: είμαι άθεος, οπότε η γνώμη μου δεν σχετίζεται με το θέμα του βιβλίου. Μιλάω για το καθαρά καλλιτεχνικό (για την ταινία) και λογοτεχνικό (για το βιβλίο) μέρος.

 

Ζήτω οι μάζες. "Πριν το Da Vinci ήταν τόσα, τώρα κοίτα πως γίνανε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...