Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρηστο,υποθετω οι Χριστιανοι θεωρουν οτι το σεξ πρεπει να γινει στα πλαισια του γαμου και οχι πριν.Ενας ανυπαντρος Χριστος που ξενογαμαει λοιπον θα αποτελουσε το τελος για το "μην κανετε σεξ πριν τον γαμο,θα παθετε Ειτζ" και αντε μετα να συμμαζεψεις τον κοσμο.Διοτι αν ο κοσμος της Εκκλησιας αρχιζει να πηγαινει για Φρεντοτσινο στην Πιατσα Ντι Σπανια με κανα γκομενακι/γκομενο οπως ο υπολοιπος κοσμος,τοσο λιγοτερο θαναι κοντα στο λουρι της Εκκλησιας.

Διοτι ο πιστος που απλα παει στην Εκκλησια και δεν ειναι δεμενος με λουρι,δεν ειναι ιδιεταιρα χρησιμος,δεν γινεται κομαντο,δεν γινεται Λουκα.Πιστους βρισκουμε,κομαντο δεν βρισκουμε ευκολα(εμεις η Εκκλησια)

 

 

Βεβαια θα μου πεις...και αν ο Χριστος ειχε παντρευτει???Τοτε δεν θα ηταν νομιμο το σεξ???

 

 

Τι λες ρε?Ποιος ναχει παντρευτει?Ο Χριστος?Ο Ρομπερτ Παουελ?Πλακα μας κανεις??

Γαμους κανουν οι ανθρωποι για να φτιαξουν οικογενεια,ο Χριστος εχει την Εκκλησια(δηλαδη εμας,κανε τωρα μια δωρεα),ο Χριστος δεν ασχολειται με τετοια γιατι ειναι θεος(βεβαια κατι πονους,κατι παρακαλια για ποτηρια και τα ρεστα τα αποδιδουμε στην ανθρωπινη φυση η οποια αλλες φορες δεν υπαρχει καθολου,γενικα ειναι υπουλο προγμα η ανθρωπινη πλευρα,εμφανιζεται μονο οταν μας συμφερει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κανεις λαθος φιλε kirileman.

Ο Χριστος ειχε και ανθρωπινη υποσταση, εκτος απο την θεικη.

Τουλαχιστον αυτο θυμαμαι εγω απο τα θρησκευτικα στο σχολειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι ντροπιαστικο για την θρησκεια μας το οτι κουτουπωνει ο Χριστος

μια' date=' δυο ή τεσπα οσες γυναικες θελει?

 

Η ερωτικη πραξη μεταξυ δυο ανθρωπων δεν ειναι η υψιστη μορφη αγαπης?

Ο Χριστος δεν ειχε και ανθρωπινη υποσταση?

Αν ειχε να γαμ***** 33 χρονια, ποσο ανθρωπινος θα ηταν μου λες?

 

[/quote']

 

Χωρις να νιωθω προσβεβλημενος,θεωρω για εναν που πιστευει στη ορθοδοξη θρησκεια,θα μπορουσε να ειναι ντροπιαστικο....

 

Γιατι,υποτιθεται οτι ο Χριστος ειχε ανθρωπινη φυση οπως και θεικη,ηταν ανθρωπος στο σωμα κυριως,αλλα στο πνευμα ηταν και θεος...Οποτε,ουτε παραδιδοταν στις ηδονες,ουτε στα κατωτερα ενστικτα αλλα εδινε το δικο του αγωνα...Επισης,το οτι διεθετε και ανθρωπινη υποσταση δε σημαινει οτι σωνει και καλα πρεπει να γ@@@@ε κιολας!

 

Επισης,η ερωτικη πραξη δεν ειναι αναγκαστικα η υψιστη μορφη αγαπης...

Η υψιστη μορφη αγαπης ηταν πχ του Χριστου προς τους ανθρωπους για τους οποιους θυσιαστηκε και υπεφερε πολυ...

 

Και συμφωνα με οσα εχω ακουσει,η ερωτικη πραξη δεν απαγορευεται η κατι τετοιο,απλα αντιμετωπιζεται απο τη θρησκεια ως τροπος αναπαραγωγης και οχι απο την ηδονιστικη της πλευρα...

 

Και εννοειται οτι θα ηταν πολυ ντροπιαστικο ο Χριστος να πηγαινε και με αλλες...Εκει θα ξεφευγε πολυ...

 

Ολα αυτα στο "υποτιθεται" οκ?

(ελπιζω να σε καλυψα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με ανθρώπους που λένε και πιστεύουν τέτοια πράγματα όπως ο bchris αηδιάζω όταν τα διαβάζω...Είναι κρίμα να λέμε τέτοια πράγματα για τη θρησκεία μας....Πολύ κρίμα...Δεν ασχολούμαι περαιοτέρω...:evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με ανθρώπους που λένε και πιστεύουν τέτοια πράγματα όπως ο bchris αηδιάζω όταν τα διαβάζω...Ακούς εκεί ο Χριστός "κουτούπωνε" γυναίκες!!!Μήπως πήγαινε και με άντρες τότε??ΑΙΣΧΟΣ!!!Είναι κρίμα να λέμε τέτοια πράγματα για τη θρησκεία μας....Πολύ κρίμα...Δεν ασχολούμαι περαιτέρω...:evil: :evil: Εξάλλου προσπάθησα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται σε αυτά που είπα...

 

Αν έτσι ήταν οι Χριστιανοί,θα έπρεπε ο Θεός να μας κάψει όλους και θα μας άξιζε κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, μπορεί να είναι έκφραση αγάπης αλλά δεν είναι και αναγκαίο.

Εντάξει, κάντε το sticky.

 

Εγώ με ανθρώπους που λένε και πιστεύουν τέτοια πράγματα όπως ο bchris αηδιάζω όταν τα διαβάζω...Ακούς εκεί ο Χριστός "κουτούπωνε" γυναίκες!!!Μήπως πήγαινε και με άντρες τότε??

 

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι εκπρόσωποι του ευγενούς φύλου.

ΠΑΡΑ πολύ. Έχω γνωρίσει πολλές -με την βιβλική έννοια- και σκοπεύω να συνεχίσω.

 

ΜΗΠΩΣ ΠΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΡΕΣ ΤΟΤΕ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι "ντροπιαστικό" γιατί για μας τους ορθόδοξους Χριστός και Θεός είναι το ίδιο (τριαδικότητα) και δεν νοείται για τον Θεό μας να πηγαίνει με γυναίκες. Σόρυ αλλά έτσι είναι η επίσημη θρησκεία μας την οποία αναγκαστικά ασπαζόμαστε σε πολύ μικρή ηλικία... Αντίθετα, αν ακούσετε συνεντεύξεις καθολικών ιερέων (και της opus dei) θα διαπιστώσετε ότι δεν τους ενοχλεί το ενδεχόμενο ερωτικής σχέσης Χριστού-Μαγδαληνής παρά μόνο οι ιστορικές ανακρίβειες και η δυσφήμηση της εκκλησίας. Ότι να'ναι λέει ο καθένας, ότι τον συμφέρει, εγώ πλέον μετά από αρκετά ψάξιμο κυρίως πέρισυ έχω διαμορφώσει άποψη και το βαρέθηκα το θέμα, σχεδόν το σιχάθηκα. Α, την ταινία θα την δω σε dvd.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι "αναγκαστικά" ασπαζόμαστε την θρησκεία αυτή... είναι δικαίωμα του καθενός να μην την ασπαστεί αν δεν θέλει, ανεξάρτητα από την σχολική προπαγάνδα.

 

Οσον αφορά το άλλο ζήτημα των σχέσεων του Ιησού με γυναίκες κλπ. είναι μάταιο να το αναζητούμε γιατί αμφιβάλλω αν υπάρχουν ιστορικές αναφορές για το ζήτημα!

Είναι θέμα τυφλής πίστης και αφοσίωσης... όπως και οτιδήποτε άλλο αναφέρεται στα ευαγγέλια (π.χ ότι η μητέρα του Ιησού ήταν παρθένα κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει' date=' κάντε το sticky.

 

 

 

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι εκπρόσωποι του ευγενούς φύλου.

ΠΑΡΑ πολύ. Έχω γνωρίσει πολλές -με την βιβλική έννοια- και σκοπεύω να συνεχίσω.

 

ΜΗΠΩΣ ΠΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΡΕΣ ΤΟΤΕ?![/quote']

 

Ναι.....Δηλαδή με αυτά που λέει εσύ κατάλαβες ότι απλώς είναι ένας εκπρόσωπος του ευγενούς φύλου και γι'αυτό τα λέει??Και εγώ είμαι,αλλά δεν πετάω τέτοιες χοντράδες για τη θρησκεία μου...:evil: :evil:

 

ΥΓ:Το τι κάνεις δε με απασχολεί...Δικαίωμά σου είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, ακριβώς αυτό εννοούσα.

 

Μπράβο σου.Να σου πω ρε μεγάλε,πήδα και καμμιά γκόμενα για μένα που δεν έχω την πέρασή σου στις γυναίκες οκ??Α,και το nick σου πολύ ωραίο...Άκρως χριστιανικό...

 

Τι ήθελα και μίλαγα εξ'αρχής...Μερικοί έχουν ολίγα προβλήματα νόησης οπότε αντε να βγάλεις ακρη μαζί τους...Λοιπόν,σταματάω να ασχολούμαι...Μίλα μόνος σου από δω και πέρα....:evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω!!! ξεφυγε το θεμα :-o

Ο καυγας φιλτατε nontasg ειναι οτι εσυ εισαι φανατισμενος με τον Χριστιανισμο.

Κατι που ποτε δεν αποβαινει σε καλο...

 

Αντιθετως εγω πιστευω οτι εχω πιο ανοικτο μυαλο.

Ασπαζομαι 100% αυτα που ειπε ο Χριστος (αγαπατε αλληλους, ου φονευσεις και τα ρεστα) αλλα απεχθανομαι τους παπαδες και την εκκλησια,

ετσι οπως την εχουν κανει τουλαχιστον...

 

Cheers και περαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου.Να σου πω ρε μεγάλε,πήδα και καμμιά γκόμενα για μένα που δεν έχω την πέρασή σου στις γυναίκες οκ??Α,και το nick σου πολύ ωραίο...Άκρως χριστιανικό...

 

Εντάξει, αλλά μην έρθεις να μου κλαίγεσαι μετά για κέρατα και ιστορίες.

Επίσης το nick μου είναι η Αγγλοσαξωνική έκφανση του πρωτότυπου αρχαίου Ελληνικού. Μην το μπερδεύεις με τα Εβραϊκά, λίγο σέβας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω!!! ξεφυγε το θεμα :-o

Ο καυγας φιλτατε nontasg ειναι οτι εσυ εισαι φανατισμενος με τον Χριστιανισμο.

 

 

Αφου συμφωνεις 100% αυτα που λεει ο Χριστος,θυμησου το "Μην κρινεις,ινα μην κριθεις"....

 

Παντως,ανεξαρτητως λεγομενων Χριστου και θρησκειας,θα ηταν καλο να αποφευγουμε τους χαρακτηρισμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι "αναγκαστικά" ασπαζόμαστε την θρησκεία αυτή... είναι δικαίωμα του καθενός να μην την ασπαστεί αν δεν θέλει' date=' ανεξάρτητα από την σχολική προπαγάνδα.

[/quote']

Τι να σου πω; Έχεις δίκιο γενικά αλλά δεν ήξερα πολύ καλά τα δικαιώματά μου όταν με βούταγαν στην κολυμπήθρα!!!!!!!... Επίσης, δεν κάνω λάθος σε αυτό παρότι δεν είμαι θεολόγος, ο Χριστός για τους Ορθόδοξους είναι ταυτόσημος με τον Θεό, ένα και το αυτό, όχι προφήτης, όχι Υιός του Θεού κυριολεκτικά, ο ίδιος ο Θεός με άλλη μορφή. Είπαμε, τριαδικότητα. Γι'αυτό θεωρείται προσβλητικό να έχει παντρευτεί, είναι σαν να λες ότι ο Θεός είχε γυναίκα, είναι μονοθεϊστική η θρησκεία και δεν παίζει κάτι τέτοιο (δεν είναι ο Δίας, βλέπετε). Βεβαίως είναι και άνθρωπος αλλά υποθέτω ότι όπου αυτά συγκρούονται επικρατεί η θεϊκή του υπόσταση, λέμε τώρα. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...