Προς το περιεχόμενο

The Da Vinci Code


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα μου θυμίσατε την κωμωδία "The man who sued God" όπου πέφτει ένας κεραυνός και καταστρέφει τη βάρκα ενός και επειδή η ασφαλιστική δεν τον αποζημιώνει επικαλούμενη "act of God" ο τύπος κάνει μήνυση στον νόμιμο εκπρόσωπο του θεού που είναι η εκκλησία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τι ωραία! Φτάσαμε πάλι σε εκείνες τις όμορφες εποχές που η ΑΠΟΨΗ κάποιου θεωρείτω προσβολή για τα πιστεύω κάποιου άλλου!

Επιτέλους' date=' η επαναφορά της Ιεράς Εξέτασης δεν αργεί, πάω να δώσω εξετάσεις για το ΤΕΙ Βασανιστηρίων![/quote']

 

Καλή επιτυχία......:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να έχω 3 γκόμενες και να τρώω μπριζόλες την μεγάλη εβδομάδα.

 

Μπράβο,μπράβο...Και εις ανώτερα...Ξέρεις,μπορείς μαζί με τις μπριζόλες να τρως και αυγά,κουλούρια,αρνί,μαγειρίτσα...Γιατί ρε παιδί μου να περιμένεις την Ανάσταση.....:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Α,όσον αφορά τις γκόμενες...ΜΟΝΟ 3??Οι μουσουλμάνοι έχουν καμμιά δεκαριά ο καθένας.....Για κάνε κανά ταξιδάκι προς τα εκεί και όλο και κάτι θα βρεις...:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την "λεπίδα του Οκάμ" (Occam's razor), αν σε ένα φαινόμενο ή γεγονός έχουμε παραπάνω από μία εξηγήσεις ή ερμηνείες, η πιο απλή ερμηνεία είναι τις περισσότερες φορές και η σωστή.

 

Εγώ λοιπόν βρίσκω πιο απλή και λογική την ερμηνεία που δίνει ο Brown στο βιβλίο και στην ταινία. Για ποιόν λόγο προσβάλω κάποιον που πιστεύει στην πιο απίθανη ερμηνεία; Για ποιόν λόγο να μην μπορώ να εκφράσω αυτή την άποψή μου, ενώ η άποψη κάποιου άλλου βαφτίζεται "πίστη" και έτσι τις προσδίδεται -τάχα μου- κύρος;

 

Να υπενθυμίσω πως ζούμε σε καθεστώς Δημοκρατίας και όχι Θεοκρατίας, επομένως όλες οι απόψεις πρέπει να είναι εξίσου σεβαστές. Σε όποιον θεωρεί πως η άποψή μου τον προσβάλει, στην συγκεκριμένη περίπτωση απαντώ πως ήταν ο σκοπός της να προσβάλει.

 

Κι ας μηνύσει επιτέλους κάποιος τον Brown για όσα "προσβλητικά" γράφει. Από τη στιγμή που ο Θεός αποκτήσει νομικό εκπρόσωπο, μπορώ να κάνω μήνυση κι εγώ επειδή δεν με έφτιαξε όμορφο και "προικισμένο" όπως τον γείτονα που είναι Ινδουιστής :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Narayan μόνο που είναι μυθιστόρημα και όχι επιστημονική προσέγγιση της αλήθειας, για ξέρουμε τι διαβάζουμε/βλέπουμε...οπότε οι αναλύση που κάνεις θα είχε νόημα αν δεν ήταν μυθιστόρημα. Αν βγάλω κι εγώ μια απλή ιστοριούλα που αποτελεί απλή προσέγγιση του αν υπάρχουν εξωγήινοι σημαίνει ότι επειδή είναι πιο απλή έχω και δίκιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο' date='μπράβο...Και εις ανώτερα...Ξέρεις,μπορείς μαζί με τις μπριζόλες να τρως και αυγά,κουλούρια,αρνί,μαγειρίτσα...Γιατί ρε παιδί μου να περιμένεις την Ανάσταση.....:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Α,όσον αφορά τις γκόμενες...ΜΟΝΟ 3??Οι μουσουλμάνοι έχουν καμμιά δεκαριά ο καθένας.....Για κάνε κανά ταξιδάκι προς τα εκεί και όλο και κάτι θα βρεις...:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:[/quote']

 

Καλή σου μέρα. Σε παρακαλώ μην μου απευθύνεις τον λόγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την "λεπίδα του Οκάμ" (Occam's razor)' date=' αν σε ένα φαινόμενο ή γεγονός έχουμε παραπάνω από μία εξηγήσεις ή ερμηνείες, η πιο απλή ερμηνεία είναι τις περισσότερες φορές και η σωστή.

[/quote']

 

:-) Ο Όκαμ που το είπε αυτό όμως, δεν αμφισβήτησε τα παραδοσιακά δόγματα της εκκλησίας, αλλά μάλλον προσπάθησε να προσδώσει στη θεολογία μία πιο λογική προσέγγιση σε πιο απλά σημεία.

 

Έχω την αίσθηση ότι τον εκμεταλεύτηκες απλά επειδή υπήρξε στο χώρο της εκκλησίας (θεολόγος αν δεν κάνω λάθος), αλλά παρ' όλα αυτά, ο τρόπος που επιχειρηματολογούσε πλέον είναι αρκετά διαδεδομένος και μπορούσες να αναφερθείς πιο στεγνά σε θετικούς επιστήμονες.

 

Όπως και να έχει, συμφωνώ στο περίπου με ότ,ι έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γνωρίζω τις καταβολές του, δεν θεώρησα καν σκόπιμο να τις αναφέρω επειδή ήθελα να εστιάσω στη θεωρία του και όχι στο ποιόν του σαν άνθρωπο. Και ναι, πιστεύω πως έχει εφαρμογή και στα αναφερόμενα στις Άγιες Γραφές.

 

btw έστω ότι η ταινία δεν πρόκειται παρά για ένα μυθιστόρημα και όχι κάτι περισσότερο... η Παλαιά και Καινή Διαθήκη, η Βίβλος και τα Ευαγγέλια μπορούνε άραγε σε κάποια περίπτωση να ληφθούν ως "επιστημονική προσέγγιση της αλήθειας";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Narayan μόνο που είναι μυθιστόρημα και όχι επιστημονική προσέγγιση της αλήθειας, για ξέρουμε τι διαβάζουμε/βλέπουμε...οπότε οι αναλύση που κάνεις θα είχε νόημα αν δεν ήταν μυθιστόρημα. Αν βγάλω κι εγώ μια απλή ιστοριούλα που αποτελεί απλή προσέγγιση του αν υπάρχουν εξωγήινοι σημαίνει ότι επειδή είναι πιο απλή έχω και δίκιο;

 

Οχι οτι έχεις δίκιο.

Τo ocam's razor λεει οτι μεταξύ δυο υποθέσεων (μιας και κανείς δεν είναι σίγουρος) επιλέγουμε την πιο απλή. Έτσι μεταξύ της υπόθεσης οτι του Νευτωνα του επεσε το μήλο στο κεφάλι λόγω της βαρύτητας και οτι το μήλο ήταν το αποτέλεσμα μιας ανωμαλίας στην μηχανή απιθανότητας κάποιου διαστημοπλοίου, επιλέγουμε την πρώτη υπόθεση, χωρίς φυσικά να αποκλείεται η δεύτερη.

 

Ομοίως στην ερώτηση "Ποιος έφτιαξε το σύμπαν", μεταξύ των

α) Πάντα υπήρχε.

β) Ο θέος το έφτιαξε

επιλέγουμε την πρώτη γιατι στην δεύτερη πρέπει να αναρωτηθούμε ποιος έφτιαξε τον θεό. Αν η απάντηση είναι ο θεος πάντα υπηρχε , τότε έχουμε κανει μια αναγωγή παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...