Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πιστοποιητικά απόδοσης εννοείς προφανώς. Τα έχω δει όπως είπα. Απλά λέω να μοιραστεί κανείς μαζί μας αν έχει και προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τα πιστοποιητικά απόδοσης εννοείς προφανώς. Τα έχω δει όπως είπα. Απλά λέω να μοιραστεί κανείς μαζί μας αν έχει και προσωπική εμπειρία.

Δε νομίζω ότι εννοεί αυτό. Έχει εκδοθεί κανονισμός της ΕΕ που ορίζει ότι και οι ηλιακοί πρέπει να έχουν ενεργειακή σήμανση και καθορίζει πώς υπολογίζεται η κλάση. 
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32013R0812&from=EN
Λογικά θα πρέπει οι ηλιακοί να έχουν αυτοκόλλητο με την ενεργειακή σήμανση επάνω τους πλέον (ο κανονισμός έχει υποχρεωτική εφαρμογή από Σεπ 2015).

 

Επεξ/σία από naive
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2017 στις 1:38 ΜΜ, villasg είπε

Εχω βαλει και τους 2 με διαφορα 1 ετους τον ενα (Nobel) Αθηνα και τον αλλο (Sonne) στην ευβοια

100000+++ στον Sonne

Sonne με συλλεκτες phaethon vs Nobel clasic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Μπορείς να εμπλουτίσεις λίγο; Τί ακριβώς διαφορές βλέπεις;

Έχεις παρατηρήσει τις ηλεκτρικές συσκευές που έχουν το Α+++ και τα λοιπά; Θα πρέπει να έχουν μετρηθεί στο εργαστήριο (Δημόκριτος πχ) για τις ενεργειακές απώλειες που έχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, villasg είπε

Sonne με συλλεκτες phaethon vs Nobel clasic

nobel classic με διαφορά. έχω και sonne με τον phaethon χάλκινο και nobel, έκαστοι στα 160 λίτρα, ο nobel κρατάει το ζεστό πολύ περισσότερες ώρες και είναι γενικώς πιο αποδοτικός. εκεί που ο nobel έχει χλιαρό νερό, o sonne είναι απλός κρύος. συν της άλλης, με τον sonne χρειάστηκε δύο φορές αλλαγή ολόκληρος ο ηλιακός λόγω προβληματικού συλλέκτη. μάζευαν και οι δύο πρώτες αλλαγές, μέσα στο κρύσταλλο υγρασία. ο τρίτος μέχρι τώρα δεν έχει βάλει υγρασία ευτυχώς.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Μπορείς να εμπλουτίσεις λίγο; Τί ακριβώς διαφορές βλέπεις;

Απλα με τον Sonne δεν εχω αναψει ΠΟΤΕ αντισταση , με τον Nobel  εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον Sonne εχεις ακριβως (λιτρα και μεγεθος πανελ) και ποιον Nobel;
Ειναι ιδια ταξης τιμης; Βρισκονται στο ιδιο σημειο, με ιδιο προσανατολισμο;

Εαν τελικα παρω εναν καινουργιο ηλιακο ποσο θελει ο υδραυλικος για εγκατασταση βασης, τοποθετηση πανελ, καζανι, συνδεση αυτων, πληρωση υγρων; Ποσο ειναι η λογικη τιμη που συνηθως ζητανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, orck είπε

Ποιον Sonne εχεις ακριβως (λιτρα και μεγεθος πανελ) και ποιον Nobel;

Sonne Glass 160lt/2,4m² Phaethon   &  Nobel Classic Apollon Glass 160lt/2.6m² AL2600

25 λεπτά πριν, orck είπε

Ειναι ιδια ταξης τιμης; Βρισκονται στο ιδιο σημειο, με ιδιο προσανατολισμο;

Σχεδον τα ιδια πανω κατω , ο Nobel ειναι αθηνα και ο Sonne Χαλκιδα

25 λεπτά πριν, orck είπε

Εαν τελικα παρω εναν καινουργιο ηλιακο ποσο θελει ο υδραυλικος για εγκατασταση βασης, τοποθετηση πανελ, καζανι, συνδεση αυτων, πληρωση υγρων; Ποσο ειναι η λογικη τιμη που συνηθως ζητανε;

Υπολογιζε ενα 80€ με αποδειξη

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Έχεις παρατηρήσει τις ηλεκτρικές συσκευές που έχουν το Α+++ και τα λοιπά; Θα πρέπει να έχουν μετρηθεί στο εργαστήριο (Δημόκριτος πχ) για τις ενεργειακές απώλειες που έχου.

Φίλε διευκρινίσεις ήθελα από τον villasg. Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω η ενεργειακή κλάση (αν υπάρχει και κάτι τέτοιο στους ηλιακούς) να είναι σημαντικότερη από τα πιστοποιητικά solar keymark.

villasg και gdriver, δύο αντικρουόμενες απόψεις πάντως. Μας μπερδέψατε. Πρέπει να βρούμε έναν τρίτο με τον ίδιο συνδυασμό για να δούμε που θα γείρει η πλάστιγγα!!! :D

Βέβαια του villasg είναι σε διαφορετικές τοποθεσίες οπότε κι αυτό θα παίζει το ρόλο του. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει ο gdriver αν και σε αυτόν οι ηλιακοί είναι σε τελείως άλλα σημεία.

5 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Να σε ρωτήσω κάτι. AL2600 τι σημαίνει? Συλλέκτης με υδροσκελετό αλουμινίου ή επιλεκτικό αλουμίνιο?

http://nobel.gr/sullektis-apollon/63.214

Εδώ αναφέρει υδροσκελετό χαλκού απ' ό,τι καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Φίλε διευκρινίσεις ήθελα από τον villasg. Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω η ενεργειακή κλάση (αν υπάρχει και κάτι τέτοιο στους ηλιακούς) να είναι σημαντικότερη από τα πιστοποιητικά solar keymark.

villasg και gdriver, δύο αντικρουόμενες απόψεις πάντως. Μας μπερδέψατε.:D

Βέβαια του villasg είναι σε διαφορετικές τοποθεσίες οπότε κι αυτό θα παίζει το ρόλο του. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει ο gdriver αν και σε αυτόν οι ηλιακοί είναι σε τελείως άλλα σημεία.

http://www.ebhe.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=93&Itemid=215&lang=el

3 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

http://www.estif.org/fileadmin/estif/content/standards_certification/downloads/Eco_Design_Labelling/WD_Ecodesign_and_Label_Part_1_General_Final_V1_20150204.pdf

http://nobel.gr/news/energeiaki-simansi-upochrewtiki-gia-kathe-iliako-thermosifwna/18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

Να σε ρωτήσω κάτι. AL2600 τι σημαίνει? Συλλέκτης με υδροσκελετό αλουμινίου ή επιλεκτικό αλουμίνιο?

http://nobel.gr/sullektis-apollon/63.214

Ο συλλέκτης Apollon, με μονοκόμματο κάσωμα και υδροσκελετό χαλκού
Apollon AL S.I.: Με έξτρα πλευρική μόνωση υαλοβάμβακα 20mm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Φίλε διευκρινίσεις ήθελα από τον villasg. Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω η ενεργειακή κλάση (αν υπάρχει και κάτι τέτοιο στους ηλιακούς) να είναι σημαντικότερη από τα πιστοποιητικά solar keymark.

Το ότι πρέπει να υπάρχει το λέει ο Κανονισμός της ΕΕ. (Σημειωτέον κανονισμός σημαίνει υποχρεωτική εφαρμογή από τα Κράτη-Μέλη, δε χρειάζεται να ενσωματωθεί στην εθνική νομοθεσία όπως η οδηγία)
Το solar keymark αναφέρεται μόνο στο συλλέκτη και όχι σε όλο το σύστημα (δηλαδή μένει έξω η μόνωση του δοχείου). Επίσης είναι κάτι που θα πρέπει να το βρεις και να το ψάξεις και να συγκρίνεις νούμερα, γιατί όποιος περνάει ένα συγκεκριμένο επίπεδο το παίρνει, ενώ με τα σύμβολα της ενεργειακής κλάσης είναι εξοικειωμένος ο ευρύτερος πληθυσμός και έχουν διαβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...