Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως μπορείς να μου πεις τον αντιπρόσωπο που τον πήρες?

Σε είπε μήπως πόσα χρόνια έχει εγγύηση?

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχει τόσο μεγάλη διαφορά η τιμή του και έπεσε τόσο πολύ, μιας και θεωρείται από τους κορυφαίους ηλιακούς...

 

 

Έχει 5 χρόνια εγγύηση.

Δεν μπορώ να σου πω για τον συγκεκριμένο γιατί δεν θα πρέπει να κάνω διαφήμιση. Εάν θες στείλε μου pm.

Μπορείς όμως να πάρεις τηλέφωνο στο εργοστάσιο και να ζητήσεις να σου πουν τον αντιπρόσωπο που είναι κοντύτερα σου.

Έτσι έκανα και εγώ, δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο.

Τώρα αν έχουν πέσει οι τιμές δεν ξέρω, δεν μπορώ να πω ότι παραπονιέμαι και όλας :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φαντάζομαι οι τιμές στις οποίες αναφέρεσαι dolxanthi, είναι τιμές καταλόγου. Πάντα οι τιμές καταλόγου ακριβότερες δεν είναι; Οπότε σου κάνουν και την έκπτωση για να σου έρχεται φτηνότερα.

Πριν 3 χρόνια που έφτιανα το σπίτι μου, ότι υλικά και να αγόραζα, μου λέγανε: οι τιμή είναι τόση .. μείον την έκπτωση 15 20 30%, πάει τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οι τιμές στις οποίες αναφέρεσαι dolxanthi, είναι τιμές καταλόγου. Πάντα οι τιμές καταλόγου ακριβότερες δεν είναι; Οπότε σου κάνουν και την έκπτωση για να σου έρχεται φτηνότερα.

Πριν 3 χρόνια που έφτιανα το σπίτι μου, ότι υλικά και να αγόραζα, μου λέγανε: οι τιμή είναι τόση .. μείον την έκπτωση 15 20 30%, πάει τόσο.

Όχι!!! Είναι η τελική τιμή που με δίνει ο τοπικός αντιπρόσωπος της Ηλιοακμης στην πολη μου, μαζί με την τοποθέτηση (χωρίς την εγκατάσταση - πρέπει να περάσω και σωληνώσεις γιατί δεν έχει η οικοδομη)!!

Σε ερώτηση που έκανα αν μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή μου είπε ότι μπορεί να μου κόψει 50 ευρώ.

Έτσι μου έρχεται να κατέβω στην Αθήνα και να τον πάρω από εκεί!!!

Τονίζω και πάλι ότι η διαφορά είναι τεράστια. Στην πόλη μου τον δίνουν 1.400 ευρώ και στην Αθήνα 850...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμή είναι τόση .. μείον την έκπτωση 15 20 30%, πάει τόσο.

αυτό πάντα μου φαινόταν αστείο (χωρίς καμιά διάθεση προσβολής του συνφορουμίτη). δηλαδή αυτό που πάντα γίνεται ότι ΔΗΘΕΝ η τιμή είναι άλλη και στο δίνω φθηνότερα. γιατί ρε μάστορα; με συμπάθησες; με γουστάρεις; θέλεις να πιάσεις γκόμενα την κόρη μου;

μην τσιμπάτε ρε παιδιά. αυτό γίνεται από ηλιακούς μέχρι ρούχα. πάντα μας κάνουν "έκπτωση". η πραγματική τιμή δεν είναι αυτή του "καταλόγου" αλλά αυτή που το παίρνεις. απλά στην αρχή σου δίνουν μια εικονική ψηλή τιμή έτσι ώστε να χαρείς με την "έκπτωση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι έμπορας, γιατί να προσβληθώ, την πραγματικότητα αποτύπωσα, σε τέτοια θέματα πάντα κάνεις έρευνα αγοράς...

Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι βλακεία αυτό που κάνουν και πάντα το θεωρούσα γελοίο...

 

Στη θέση του dolxanthi εγώ θα τον έπερνα εκεί που τον βρίσκω φτηνότερα (για την ίδια ποιότητα πάντα μιλάμε). Πάντως κάτι ειπώθηκε για την εταιρεία αυτή ότι σε κάποια περίπτωση αντί για glass είχε λαμαρίνα γαλβανιζέ βαμμένη και το νερό μύριζε, ψάξε στα προηγούμενα post, φιλικά στο λέω...

 

αυτό πάντα μου φαινόταν αστείο (χωρίς καμιά διάθεση προσβολής του συνφορουμίτη). δηλαδή αυτό που πάντα γίνεται ότι ΔΗΘΕΝ η τιμή είναι άλλη και στο δίνω φθηνότερα. γιατί ρε μάστορα; με συμπάθησες; με γουστάρεις; θέλεις να πιάσεις γκόμενα την κόρη μου;

μην τσιμπάτε ρε παιδιά. αυτό γίνεται από ηλιακούς μέχρι ρούχα. πάντα μας κάνουν "έκπτωση". η πραγματική τιμή δεν είναι αυτή του "καταλόγου" αλλά αυτή που το παίρνεις. απλά στην αρχή σου δίνουν μια εικονική ψηλή τιμή έτσι ώστε να χαρείς με την "έκπτωση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι έμπορας, γιατί να προσβληθώ, την πραγματικότητα αποτύπωσα, σε τέτοια θέματα πάντα κάνεις έρευνα αγοράς...

Συμφωνώ και επαυξάνω, είναι βλακεία αυτό που κάνουν και πάντα το θεωρούσα γελοίο...

 

Στη θέση του dolxanthi εγώ θα τον έπερνα εκεί που τον βρίσκω φτηνότερα (για την ίδια ποιότητα πάντα μιλάμε). Πάντως κάτι ειπώθηκε για την εταιρεία αυτή ότι σε κάποια περίπτωση αντί για glass είχε λαμαρίνα γαλβανιζέ βαμμένη και το νερό μύριζε, ψάξε στα προηγούμενα post, φιλικά στο λέω...

Επικοινωνησα σήμερα με τον αντιπρόσωπο στην Αθήνα και μου είπε ότι μπορεί να μου τον στειλε και μάλιστα με δωρεάν μεταφορικά!!! Επίσης, μου είπε ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση και ότι η προσφορά αυτή ισχύει μόνο για το ηλεκτρονικό του κατάστημα. Στο κανονικό κατάστημα μου είπε ότι τον δίνουν γύρω στα 1400 ευρώ. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

Γενικά τους θερμοσίφωνες της Ηλιοακμη τους θεωρώ από τους κορυφαίους...shack αυτό που λες δεν το έχω ξαναακούσει...Θα το ψάξω να δω τι παίζει...

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάτι ειπώθηκε για την εταιρεία αυτή ότι σε κάποια περίπτωση αντί για glass είχε λαμαρίνα γαλβανιζέ βαμμένη και το νερό μύριζε, ψάξε στα προηγούμενα post, φιλικά στο λέω...

 

??????????????????????????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινωνησα σήμερα με τον αντιπρόσωπο στην Αθήνα και μου είπε ότι μπορεί να μου τον στειλε και μάλιστα με δωρεάν μεταφορικά!!! Επίσης, μου είπε ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση και ότι η προσφορά αυτή ισχύει μόνο για το ηλεκτρονικό του κατάστημα. Στο κανονικό κατάστημα μου είπε ότι τον δίνουν γύρω στα 1400 ευρώ. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

Γενικά τους θερμοσίφωνες της Ηλιοακμη τους θεωρώ από τους κορυφαίους...shack αυτό που λες δεν το έχω ξαναακούσει...Θα το ψάξω να δω τι παίζει...

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!

 

 

Κοίτα εγώ στους δύο αντιπρόσωπους που ρώτησα η τιμή ήταν η ίδια περίπου και δεν είχαν και ηλεκτρονικό κατάστημα.. :unsure: Εννοείται με 5 χρόνια εγγύηση.

Και εγώ τους θεωρώ από τους καλύτερους θερμοσίφωνες. Στην δική μου περίπτωση δεν μυρίζει πάντως. Αν τον ανοίξω θα σου πω αν είναι glass.

Τώρα ψάξε ψάξε για όλους θα βρούμε να πούμε διάφορα. Πρόσφατα άκουσα παράπονα για Μαλτέζο και Calpak.

Εάν ήταν έτσι όπως τα λέει ο φίλος δεν έπρεπε να αγοράζουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ στους δύο αντιπρόσωπους που ρώτησα η τιμή ήταν η ίδια περίπου και δεν είχαν και ηλεκτρονικό κατάστημα.. :unsure: Εννοείται με 5 χρόνια εγγύηση.

Και εγώ τους θεωρώ από τους καλύτερους θερμοσίφωνες. Στην δική μου περίπτωση δεν μυρίζει πάντως. Αν τον ανοίξω θα σου πω αν είναι glass.

Τώρα ψάξε ψάξε για όλους θα βρούμε να πούμε διάφορα. Πρόσφατα άκουσα παράπονα για Μαλτέζο και Calpak.

Εάν ήταν έτσι όπως τα λέει ο φίλος δεν έπρεπε να αγοράζουμε τίποτα.

 

Έχετε δίκιο καθένας θα έχει το ψεγάδι του, βέβαια μου φαίνεται και περίεργο μια μεγάλη εταιρία να διακινδυνεύει την φήμη της έτσι απλά. Θα ήταν επίσης άδικο να διασύρεται έτσι το όνομά της χωρίς να υφίσταται κάτι. Και 'γω για ηλιακό ψάχνω και ήμουν αποφασισμένος για την εταιρία αυτή, μέχρι που διάβασα αυτά που είπα παραπάνω.

Τέλος πάντων, καθένας διαβάζει και κρίνει...

 

 

D.PAT, προς τι τα ερωτηματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος πάντων, καθένας διαβάζει και κρίνει

έχεις απόλυτο δίκιο

οι παρατηρήσεις, πληροφορίες, ακόμαι και οι εμπειρίες μας έχουν πάντα μέσα το υποκειμενικό στοιχείο. γι' αυτό και μια εταιρία ή προϊόν που για κάποιον είναι χάλια, άλλος τα θεωρεί πολύ καλά.

γι' αυτό και όλα μου τα σχόλια αποφεύγουν δογματικές θέσεις (αυτό είναι καλό, το άλλο χάλια, κλπ) αλλά προσπαθούν να δώσουν "τροφή" για σκέψη και έρευνα. αυτό όμως έχει κόπο καθώς θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά post και να κάνεις αρκετό ψάξιμο. δυστυχώς όμως οι περισσότεροι όπως θα δεις είναι της "εύκολης" λύσης. "τί ηλιακό να πάρω;". όπου εννοείται ότι ο καθένας μας θα πει "το μακρύ του και το κοντό του".

και ενώ όταν κάποιος θέλει να πάρει ένα αυτοκίνητο κοιτάει να πάρει αυτό που του αρέσει και δεν ρωτάει κανένα (τουλάχιστον όχι άγνωστο) στον ηλιακό περιμένει να του πω εγώ (εννοώ ο καθένας μας) χωρίς να ξέρει αν έχω τεχνικές γνω΄σεις ή όχι, αν είμαι σπάταλος στο νερό, αν έχω μεγάλη οικογένεια, αν είμαι φραγκάτος και τελικά αν πουλάω το τάδε ηλιακό ή το δείνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μένα μυρίζει ο ηλιακός της ηλιοακμης. μου άλλαξαν μια φορά το καζανι το νερό συνεχισε να μυρίζει ήρθε απο το σπίτι να δει τι γίνετε και μηχανικός τηε ετερειας και η απάντηση του ήταν η εξης : έχει μια μυρωδιά αλλα δεν είναι έντονη αρα δεν ενοχλεί ήπιε και νερό από τον ηλιακό και έφυγε.αυτή τη στιγμή το νερό δεν μυρίζει το πρόβλημα εντοπίζεται τους καλοκαιρινούς που το νερό ζεστενεται υπερβολικά. τώρα γιατί μυρίζει στο δικό μου ηλιακό και στον δίπλα στον δικό που είναι Μαλτεζος δεν μυρίζει τη να πω ίσως να ποιανει μεγαλύτερη θερμοκρασία στον δικό μου και να μυρίζει τι να πω. σε calpac στο χωριό δεν μυρίζει τιποτα οπότε αυτό που μπορώ να καταλάβω χωρίς να είμαι ειδικός το καζάνι της ηλιοακμής δεν είναι και το καλύτερο

 

Πάντως κάτι ειπώθηκε για την εταιρεία αυτή ότι σε κάποια περίπτωση αντί για glass είχε λαμαρίνα γαλβανιζέ βαμμένη και το νερό μύριζε, ψάξε στα προηγούμενα post, φιλικά στο λέω...

 

??????????????????????????????????????????????????

 

 

εσύ το είχες αναφέρει αυτό βάζω και τον σύνδεσμο να το θυμηθείς

http://www.insomnia.gr/topic/140510-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/page__st__1410__p__4178576#entry4178576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλο για το ηλιακό θερμοσίφωνα ast http://www.a-s-t.gr/...emid=62&lang=el

τον έχω δεί σε έναν φίλο και έχει τρομερή απόδοση. Είναι κλειστού κυκλώματος τριπλής ενέργειας και έχει επιλεκτικό συλλεκτη. Ετσι δεν χρειάζεται αντιψυκτικό και ζεσταίνει αμέσως. Μάλιστα του είχαν πεί πως μπορεί να δώσει νερό και σε κύκλωμα καλοριφέρ.

 

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε φάση έρευνας αγοράς στην επαρχία.

Βλέπω με προσοχή αυτόν εδώ: www.a-s-t.gr

Υποστηρίζει ότι ενσωματώνει πολλές καινοτομίες

http://www.a-s-t.gr/...emid=62&lang=el

 

Βρήκα σε παλαιότερες καταχωρήσεις κάποια επιφυλακτικά σχόλια, αλλά τίποτα άλλο.

Έχει κάποιος άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλειστού κυκλώματος τριπλής ενέργειας και έχει επιλεκτικό συλλεκτη. Ετσι δεν χρειάζεται αντιψυκτικό και ζεσταίνει αμέσως.

δεν χρειάζεται αντιψυκτικό επειδή είναι κλειστού κυκλώματος; τριπλής ενέργειας; ή επιλεκτικός;

κάτι λάθος έχει καταλάβει γιατί ότι και να ισχύει από τα παραπάνω (ακόμα και όλα μαζί) χρειάζεται το υγρό. διαφορετικά τι κυλάει στο κλειστό κύκλωμα;;;

 

Μάλιστα του είχαν πεί πως μπορεί να δώσει νερό και σε κύκλωμα καλοριφέρ.

όλα "μπορούν". με την έννοια ότι αν έχεις από κάπου ζεστό νερό μπορείς να το ρίξεις μέσα στο κύκλωμα του καλοριφέρ. το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο. δηλαδή αν έχεις 160-200 λίτρα ζεστό νερό και το βάλεις μέσα στο κύκλωμα ενός συμβατικού καλοριφέρ (όχι ενδοδαπέδιο) και με δεδομένο ότι το νερό που θα έχεις το χειμώνα θα είναι γύρω στους 50, 55 βία 60 βαθμούς, δεν θα φτάσει ούτε για ζήτω. θα κάνει ένα γύρο στα καλοριφέρ, θα χάσει τη θερμοκρασία του, δεν θα έχεις κερδίσει σχεδόν τίποτα και στο τέλος δεν θα έχεις ούτε νερό για μπάνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...