Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε σου έγραψα ότι η μυρωδιά είναι από την ηλεκτροστατική βαφή που δεν ψήθηκε καλά

 

Είναι σύμφωνο με τους κανόνες υγιεινής η ηλεκτροστατική βαφή?

Και πάντως δεν είναι σμάλτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι σύμφωνο με τους κανόνες υγιεινής η ηλεκτροστατική βαφή?

Και πάντως δεν είναι σμάλτο

Και αυτό το ξανά είπαμε πολλή χρησιμοποιούν γαλβάνιζε περνάνε ηλεκτροστατική

Και τα πουλάνε για σμάλτο (Glass)

 

ναι το ξερω τους ειπα αλλα δεν το παραδέχονται πως το αποδεικνύω? και εάν είναι από εκει δεν θα μύριζε συνέχεια?

Εσύ για τη να αποδείξεις κάτι? αυτή πρέπει να κάνουν κάτι για την μυρωδιά

Η μήπως όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό το ξανά είπαμε πολλή χρησιμοποιούν γαλβάνιζε περνάνε ηλεκτροστατική

Και τα πουλάνε για σμάλτο (Glass)

 

 

Εσύ για τη να αποδείξεις κάτι? αυτή πρέπει να κάνουν κάτι για την μυρωδιά

Η μήπως όχι?

 

Άρα δεν είναι σύμφωνο με τους κανόνες υγιεινής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.PAT δλδ η ΗΛΙΟΑΚΜΗ χρησιμοποιεί ηλεκτροστατική βαφή ως προστασία εσωτερικά του κάδου αντί για σμάλτο/γυαλι; Αυτό που λεει "DURO SMALT ELASTIC" είναι ηλεκροστατική βαφή; Δε το νομίζω...αλλά εσύ έχεις αποδείξεις; Το έχεις δει αυτο; Και αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι...πως δίνουν έστω πενταετή εγγύηση; Δε φεύγει το χρώμα με τις υψηλές θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.PAT δλδ η ΗΛΙΟΑΚΜΗ χρησιμοποιεί ηλεκτροστατική βαφή ως προστασία εσωτερικά του κάδου αντί για σμάλτο/γυαλι; Αυτό που λεει "DURO SMALT ELASTIC" είναι ηλεκροστατική βαφή; Δε το νομίζω...αλλά εσύ έχεις αποδείξεις; Το έχεις δει αυτο; Και αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι...πως δίνουν έστω πενταετή εγγύηση; Δε φεύγει το χρώμα με τις υψηλές θερμοκρασίες;

Και σκέτο γαλβάνιζε να Βάλης θα κράτηση περίπου στα 15 χρόνια

Δεκαετία 70-80 που ξεκινήσανε να κατασκευάζουν όλη γαλβάνιζε βάζανε.

Τα βλέπουμε ακόμα και δουλεύουν κάτι όρθια καζάνια κάτι σούργελα.

Τώρα πως το ξέρω είναι άλλο θέμα.

Για του λόγου του αληθές ο φίλος ας άνοιξη το καπάκι να ρήξη μια μάτια,

Είναι οφθαλμοφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκέτο γαλβάνιζε να Βάλης θα κράτηση περίπου στα 15 χρόνια

Δεκαετία 70-80 που ξεκινήσανε να κατασκευάζουν όλη γαλβάνιζε βάζανε.

Τα βλέπουμε ακόμα και δουλεύουν κάτι όρθια καζάνια κάτι σούργελα.

Τώρα πως το ξέρω είναι άλλο θέμα.

Για του λόγου του αληθές ο φίλος ας άνοιξη το καπάκι να ρήξη μια μάτια,

Είναι οφθαλμοφανές.

 

θα έρθουν σήμερα να το δουν μου είπαν. ανοίγοντας το καπάκι τι πρέπει να προσέξω? τι πρέπει να δω?

την προυγουμενη φορά που είχαν ερθει εκείνη την μέρα δεν μυριζε καθολου. τι να πω.

 

και κατι αλλο ο γαλβανιζε δεν είναι ποιο ακριβως από τον glass? κατι εχω χάσει μου φαίνεται και έχω μπερδευτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.PAT ναι έβαζαν σκέτο γαλβανιζέ παλιά...ΑΛΛΑ τα τότε μέταλλα με τα τώρα απέχουν πολυ σε ποιότητα καθώς τώρα προέρχονται από σκραπ και δύσκολα βγάζουν δεκαετία...γι αυτό και χρειάζεται κατα τη γνώμη μου κάποια ισχυρή αντισκωριακή μέθοδος όπως το σμάλτο-γυαλί...

Δλδ. για να καταλάβω..εσύ υποστηρίζεις ότι τα Boiler ΗΛΙΟΑΚΜΗ είναι γαλβανιζέ με ηλεκτροστατική βαφη; Αυτό που λανσάρουν "DURO SMALT ELASTIC" είναι ηλεκροστατική βαφή; Να υποθέσω ότι σύμφωνα με όσα λες το ίδιο ισχυει και για τα ASSOS boiler εφόσον ανήκουν στον ίδιο επιχειρηματια;

Πάντως θα βοηθούσε τη συζήτηση αν μας έδινες περισσότερες πληροφορίες και αποδείξεις καθώς δεν είναι επαγγελματικό να ρίχνουμε μια κατηγορία για μια τόσο μεγάλή εταιρία (με τόσους πελάτες και εδώ μέσα) και να μη δίνουμε παραπάνω στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έρθουν σήμερα να το δουν μου είπαν. ανοίγοντας το καπάκι τι πρέπει να προσέξω? τι πρέπει να δω?

την προυγουμενη φορά που είχαν ερθει εκείνη την μέρα δεν μυριζε καθολου. τι να πω.

 

και κατι αλλο ο γαλβανιζε δεν είναι ποιο ακριβως από τον glass? κατι εχω χάσει μου φαίνεται και έχω μπερδευτεί

Άνοιξε φίλε μου το καπάκι της αντίστασης και θα δεις το μέσα καπάκι του καζανιού

Ότι είναι πράσινο πάρε ένα κατσαβίδι και ξύσε λίγο το πράσινο χρώμα θα δεις ότι κάτω από το πράσινο είναι γαλβάνιζε.

Αν ήταν εμαγιέ θα ήταν κατάμαυρο από το φούρνο.

Όσο για τον assos boilers δεν είναι ένας επιχειρηματίας αλά αρκετή μαζί που κάνανε αυτήν την επιχειρήσει για άλλους λόγους.

Πέρα ώμος από αυτό ο καθένας έχει και την δικιά του ανεξάρτητη μονάδα κατασκευής.

Μήπως τα λέω λάθος?

ΚΑΙ σκράπ υπήρχε πάντα. και για την ποιότητα αναφέρθηκα παλιότερα.

 

και δεν κατιγορο κανεναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε φίλε μου το καπάκι της αντίστασης και θα δεις το μέσα καπάκι του καζανιού

Ότι είναι πράσινο πάρε ένα κατσαβίδι και ξύσε λίγο το πράσινο χρώμα θα δεις ότι κάτω από το πράσινο είναι γαλβάνιζε.

Αν ήταν εμαγιέ θα ήταν κατάμαυρο από το φούρνο.

Όσο για τον assos boilers δεν είναι ένας επιχειρηματίας αλά αρκετή μαζί που κάνανε αυτήν την επιχειρήσει για άλλους λόγους.

Πέρα ώμος από αυτό ο καθένας έχει και την δικιά του ανεξάρτητη μονάδα κατασκευής.

Μήπως τα λέω λάθος?

ΚΑΙ σκράπ υπήρχε πάντα. και για την ποιότητα αναφέρθηκα παλιότερα.

 

και δεν κατιγορο κανεναν

 

σε ευχαριστώ θα το κάνω με αυτούς μπροστα και εάν ειναι έτσι τότε καλά θα κάνουν να κρυφτούν γιατί θα κανω τεστ εαν μπορούν να πεταξουν από τον 7ο οροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ θα το κάνω με αυτούς μπροστα και εάν ειναι έτσι τότε καλά θα κάνουν να κρυφτούν γιατί θα κανω τεστ εαν μπορούν να πεταξουν από τον 7ο οροφο

Δεν απαντισες τι εγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντισες τι εγινε?

λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής

εγώ ενημέρωσα το μαγαζί που τον αγόρασα ήρθαν διαπίστωσαν και αυτοί την μυρωδιά επικοινώνησαν οι ίδιοι με την εταιρεία και η απάντηση που πήραν ήταν οτι φταίνε οι σωλήνες γιατί την εγκατάσταση δεν την έκανε δικό τους συνεργείο αλλά συνεργείο του μαγαζιού. Σήμερα ήρθε και το παλικάρι που έκανε την τοποθέτηση και έβγαλε νερό από το μπόιλερ απευθείας και διαπιστώθηκε ότι η μυρωδιά έρχεται από εκεί. Επικοινώνησαν πάλι με την εταιρεία και από εβδομάδα έρχονται για την αντικατάσταση του μπόιλερ.

Εδώ να τονίσω ότι το παλικάρι του φάνηκε ότι μυρίζει σαν το χλώριο το οποίο μπορεί να οφείλετε από την πολύ υψηλή θερμοκρασία που έχει το νερό.

Τώρα έκανα αυτό που μου είπες και όντως είναι όπως τα λες και από το site της εταιρείας παραθέτω τα υλικά ετσι όπως τα λένε αυτοί και δεν αναφέρουν το σμάλτο αλλά μάλλον είναι αυτό που λένε DUROSMALT.

Ρωτώντας το παλικάρι που έκανε την εγκατάσταση μου είπε χωρίς να είναι σίγουρος ότι το σμάλτο λογικά θα είναι εσωτερική επίστρωση αλλά αυτό για να το σιγουρέψει πρέπει να πάρεις το τροχό και να το κόψεις στη μέση. περισσότερα νέα όταν έρθει η εταιρεία για την αλλαγή.

 

Εξωτερικό περίβλημα : Ανοδιομένο αλουμίνιο

• Μόνωση δεξαμενής : Πολυουρεθάνη πάχους 40 - 60 χιλ.

• Υλικό κυλίνδρου : Low carbon steel 3 χιλ.

• Υλικό μανδύα (jacket) : Low carbon steel 1,5 χιλ.

• Εσ. προστασία δεξαμενής : DUROSMALT 80-120microns

• Πρόσθετη προστασία : Ράβδος Μαγνησίου

• Ηλεκτρική αντίσταση : Χάλκινη

• Θερμοστατης : Διπολικός τεσσάρων επαφών

• Ισχύς αντίστασης : Διαθέσιμη από 0,8 KWw έως 4 KW

 

εδώ θέλω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε αλλά και στα παιδιά από το μαγαζί που έκανα την αγορά τα οποία ενδιαφέρθηκαν άμεσα και μου έλυσαν το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)

D.PAT ναι έβαζαν σκέτο γαλβανιζέ παλιά...ΑΛΛΑ τα τότε μέταλλα με τα τώρα απέχουν πολυ σε ποιότητα καθώς τώρα προέρχονται από σκραπ και δύσκολα βγάζουν δεκαετία...γι αυτό και χρειάζεται κατα τη γνώμη μου κάποια ισχυρή αντισκωριακή μέθοδος όπως το σμάλτο-γυαλί...

Δλδ. για να καταλάβω..εσύ υποστηρίζεις ότι τα Boiler ΗΛΙΟΑΚΜΗ είναι γαλβανιζέ με ηλεκτροστατική βαφη; Αυτό που λανσάρουν "DURO SMALT ELASTIC" είναι ηλεκροστατική βαφή; Να υποθέσω ότι σύμφωνα με όσα λες το ίδιο ισχυει και για τα ASSOS boiler εφόσον ανήκουν στον ίδιο επιχειρηματια;

Πάντως θα βοηθούσε τη συζήτηση αν μας έδινες περισσότερες πληροφορίες και αποδείξεις καθώς δεν είναι επαγγελματικό να ρίχνουμε μια κατηγορία για μια τόσο μεγάλή εταιρία (με τόσους πελάτες και εδώ μέσα) και να μη δίνουμε παραπάνω στοιχεία...

Φίλε Kid τι έχεις να πεις? ;)

 

λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής

εγώ ενημέρωσα το μαγαζί που τον αγόρασα ήρθαν διαπίστωσαν και αυτοί την μυρωδιά επικοινώνησαν οι ίδιοι με την εταιρεία και η απάντηση που πήραν ήταν οτι φταίνε οι σωλήνες γιατί την εγκατάσταση δεν την έκανε δικό τους συνεργείο αλλά συνεργείο του μαγαζιού. Σήμερα ήρθε και το παλικάρι που έκανε την τοποθέτηση και έβγαλε νερό από το μπόιλερ απευθείας και διαπιστώθηκε ότι η μυρωδιά έρχεται από εκεί. Επικοινώνησαν πάλι με την εταιρεία και από εβδομάδα έρχονται για την αντικατάσταση του μπόιλερ.

Εδώ να τονίσω ότι το παλικάρι του φάνηκε ότι μυρίζει σαν το χλώριο το οποίο μπορεί να οφείλετε από την πολύ υψηλή θερμοκρασία που έχει το νερό.

Τώρα έκανα αυτό που μου είπες και όντως είναι όπως τα λες και από το site της εταιρείας παραθέτω τα υλικά ετσι όπως τα λένε αυτοί και δεν αναφέρουν το σμάλτο αλλά μάλλον είναι αυτό που λένε DUROSMALT.

Ρωτώντας το παλικάρι που έκανε την εγκατάσταση μου είπε χωρίς να είναι σίγουρος ότι το σμάλτο λογικά θα είναι εσωτερική επίστρωση αλλά αυτό για να το σιγουρέψει πρέπει να πάρεις το τροχό και να το κόψεις στη μέση. περισσότερα νέα όταν έρθει η εταιρεία για την αλλαγή.

 

Εξωτερικό περίβλημα : Ανοδιομένο αλουμίνιο

• Μόνωση δεξαμενής : Πολυουρεθάνη πάχους 40 - 60 χιλ.

• Υλικό κυλίνδρου : Low carbon steel 3 χιλ.

• Υλικό μανδύα (jacket) : Low carbon steel 1,5 χιλ.

• Εσ. προστασία δεξαμενής : DUROSMALT 80-120microns

• Πρόσθετη προστασία : Ράβδος Μαγνησίου

• Ηλεκτρική αντίσταση : Χάλκινη

• Θερμοστατης : Διπολικός τεσσάρων επαφών

• Ισχύς αντίστασης : Διαθέσιμη από 0,8 KWw έως 4 KW

 

εδώ θέλω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε αλλά και στα παιδιά από το μαγαζί που έκανα την αγορά τα οποία ενδιαφέρθηκαν άμεσα και μου έλυσαν το πρόβλημα

Πολλές φορές πρέπει να παραδεχτούμε ότι θέλουμε να ακούμε η να διαβάζουμε ότι μας βολεύει. σαν καταναλωτές. άκου καμία φορά και τον μπάρμπα Μήτσο κάτι ξέρη παραπάνω παλιά (καραβάνα)

Αν λέμε τα πράγματα με το όνομα τους δεν σημαίνει κατηγώργια το οποίο και δεν κάνω ΠΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα πρότυπα DIN το πάχος του σμάλτου θα πρέπει να είναι από 150 έως 500 μικρά.

Σε καμπύλες και λοιπά δύσκολα σημεία μπορεί να φθάνει και τα 1000 μικρά.

Οπότε της Ηλιοακμής αν είναι σμάλτο είναι εκτός προδιαγραφών. Εγώ πάντως δε νομίζω ότι χρησιμοποιούν σμάλτο.

Το πως το λένε δεν με αφορά, γιατί στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι...

Η λαμαρίνα low carbon δεν είναι η λαμαρίνα DCP? Τι δουλειά έχει η γαλβανιζέ λαμαρίνα?

Δεν πρέπει να παραμυθιάζουμε τον κόσμο εδω πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα πρότυπα DIN το πάχος του σμάλτου θα πρέπει να είναι από 150 έως 500 μικρά.

Σε καμπύλες και λοιπά δύσκολα σημεία μπορεί να φθάνει και τα 1000 μικρά.

Οπότε της Ηλιοακμής αν είναι σμάλτο είναι εκτός προδιαγραφών. Εγώ πάντως δε νομίζω ότι χρησιμοποιούν σμάλτο.

Το πως το λένε δεν με αφορά, γιατί στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι...

Η λαμαρίνα low carbon δεν είναι η λαμαρίνα DCP? Τι δουλειά έχει η γαλβανιζέ λαμαρίνα?

Δεν πρέπει να παραμυθιάζουμε τον κόσμο εδω πέρα.

Αχ ,αχ τι θα κάνω εγώ με εσάς .

Ας μην παίζουμε με της λέξης και τα υλικά.

Όλες η λαμαρίνες είναι ST 37. και έχουν συγκεκριμένοι ποσότητα άνθρακα.

Η γαλβάνιζε είναι ίδια λαμαρίνα και έχει την επάλειψη τον υλικών αυτόν που την κάνει γαλβάνιζε (να μην μπούμε σε λεπτομέρειες τον προσμίξεων αν ώμος το θέλετε βεβαίως )

Μόνο μια κατηγόρια ανοξείδωτου είναι χαμηλής περιεκτικότητας σε άνθρακα

(low carbon) και είναι το 316L γι΄αυτό έχει το χαρακτηριστικό L

καλές διακοπές τα λέμε από 29/8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...