Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μέσα στο κύκλωμα έχει αιθυλική αλκοόλη. Μπορείς να δείς και τα χαρακτηριστικά που γράφουν στο link ηλιακός θερμοσίφωνας AST.

 

Σχετικά με το κύκλωμα του καλοριφέρ, κάνε μία ερώτηση πάντως στην AST, γιατί ένας φίλος υδραυλικός μου είπε πως οι καινούργοι ηλιακοί θερμοσίφωνες με επιλεκτικό συλλέκτη όταν τους τοποθετούν μέχρι να κατέβουν απο την ταράτσα ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες (πιστεύω πως εννοεί για χρήση όταν είναι κρύες μέρες και έχει κάποια ηλιοφάνεια)

 

 

δεν χρειάζεται αντιψυκτικό επειδή είναι κλειστού κυκλώματος; τριπλής ενέργειας; ή επιλεκτικός;

κάτι λάθος έχει καταλάβει γιατί ότι και να ισχύει από τα παραπάνω (ακόμα και όλα μαζί) χρειάζεται το υγρό. διαφορετικά τι κυλάει στο κλειστό κύκλωμα;;;

 

 

όλα "μπορούν". με την έννοια ότι αν έχεις από κάπου ζεστό νερό μπορείς να το ρίξεις μέσα στο κύκλωμα του καλοριφέρ. το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο. δηλαδή αν έχεις 160-200 λίτρα ζεστό νερό και το βάλεις μέσα στο κύκλωμα ενός συμβατικού καλοριφέρ (όχι ενδοδαπέδιο) και με δεδομένο ότι το νερό που θα έχεις το χειμώνα θα είναι γύρω στους 50, 55 βία 60 βαθμούς, δεν θα φτάσει ούτε για ζήτω. θα κάνει ένα γύρο στα καλοριφέρ, θα χάσει τη θερμοκρασία του, δεν θα έχεις κερδίσει σχεδόν τίποτα και στο τέλος δεν θα έχεις ούτε νερό για μπάνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χωρίς να θέλω να φανώ ξεροκέφαλος και με δεδομένο ότι η λειτουργία ενός ηλιακού θερμοσίφωνα είναι αρκετά απλή σαν αρχή και χωρίς πολλά μυστικά, θα σου έλεγα να κάνεις το εξής τεστ: άνοιξε τη βρύση του ζεστού μια οποιαδήποτε ηλιόλουστη χειμερινή μέρα και βάλε ένα θερμόμετρο να δεις τι θερμοκρασία βγάζει. μετά κατέβα στο λεβητοστάσιο και δες τι ρύθμιση που έχει ο καυστήρας σε θερμοκρασία (προσοχή, δεν μιλάω για τη ρύθμιση του κυκλοφορητή). είμαι 100% σίγουρος ότι θα δεις ότι η θερμοκρασία νερού που έχεις είναι σημαντικά χαμηλότερη από τη ρύθμιση του καυστήρα. αν μπορείς τότε θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας (αυτό του ηλιακού) μπορεί να βοηθήσει (και μάλιστα με όφελος) σύστημα που απαιτεί πιο ψηλή θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να φανώ ξεροκέφαλος και με δεδομένο ότι η λειτουργία ενός ηλιακού θερμοσίφωνα είναι αρκετά απλή σαν αρχή και χωρίς πολλά μυστικά, θα σου έλεγα να κάνεις το εξής τεστ: άνοιξε τη βρύση του ζεστού μια οποιαδήποτε ηλιόλουστη χειμερινή μέρα και βάλε ένα θερμόμετρο να δεις τι θερμοκρασία βγάζει. μετά κατέβα στο λεβητοστάσιο και δες τι ρύθμιση που έχει ο καυστήρας σε θερμοκρασία (προσοχή, δεν μιλάω για τη ρύθμιση του κυκλοφορητή). είμαι 100% σίγουρος ότι θα δεις ότι η θερμοκρασία νερού που έχεις είναι σημαντικά χαμηλότερη από τη ρύθμιση του καυστήρα. αν μπορείς τότε θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας (αυτό του ηλιακού) μπορεί να βοηθήσει (και μάλιστα με όφελος) σύστημα που απαιτεί πιο ψηλή θερμοκρασία

 

Εννοείς αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον ήλιο για να ζεστάνουμε το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τρόπος που λειτουργούν οι ηλιακοί θερμοσίφωνες με επιλεκτικό συλλέκτη στην περίπτωση σύνδεσης με το νερό του λέβητα είναι ο παρακάτω:

Συνδέουμε τις δύο εξόδους που υπάρχουν στον ηλιακό θερμοσίφωνα με το κύκλωμα του λέβητα μέσω ηλεκτροβάνας (αυτή ανοίγει για να δώσει ζεστό νερό στο κύκλωμα του νερού του λέβητα). Οταν λοιπόν έχει ζεσταθεί το νερό στον ηλιακό πάνω απο 40- 50 oC τότε αρχίζει η κυκλοφορία του νερού απο τον ηλιακό στον λέβητα. Με αυτό τον τρόπο άν η θερμοκρασία του νερού στον ηλιακό έχει φθάσει 50ο τότε ο λέβητας θα δουλέψει μόνο για να ανεβάσει την θερμοκρασία απο τους 50 στους 90ο. Η κατανάλωση έτσι μπορεί να μειωθεί περίπου 40%.

Εννοείς αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον ήλιο για να ζεστάνουμε το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τρόπος που λειτουργούν οι ηλιακοί θερμοσίφωνες με επιλεκτικό συλλέκτη στην περίπτωση σύνδεσης με το νερό του λέβητα είναι ο παρακάτω:

Συνδέουμε τις δύο εξόδους που υπάρχουν στον ηλιακό θερμοσίφωνα με το κύκλωμα του λέβητα μέσω ηλεκτροβάνας (αυτή ανοίγει για να δώσει ζεστό νερό στο κύκλωμα του νερού του λέβητα). Οταν λοιπόν έχει ζεσταθεί το νερό στον ηλιακό πάνω απο 40- 50 oC τότε αρχίζει η κυκλοφορία του νερού απο τον ηλιακό στον λέβητα. Με αυτό τον τρόπο άν η θερμοκρασία του νερού στον ηλιακό έχει φθάσει 50ο τότε ο λέβητας θα δουλέψει μόνο για να ανεβάσει την θερμοκρασία απο τους 50 στους 90ο. Η κατανάλωση έτσι μπορεί να μειωθεί περίπου 40%.

 

Για να χρησιμοποιήσουμε την ηλιακή θέρμανση, θα πρέπει να διαθέτουμε επιλεκτικούς συλλέκτες υψηλής απόδοσης (συνήθως επιλεκτικούς μαίανδρους) και ένα δοχείο περί τα 1500 λίτρα. Χρησιμοποιούμε τους συλλέκτες για να θερμάνουμε το δοχείο και αυτό στην συνέχεια θα ζεστάνει την ενδοδαπέδια. επειδή το νερό στο μπόιλερ είναι σε χαμηλή θερμοκρασία περίπου 40 βαθμούς χρησιμοποιήουμε αυτή τη λύση, η οποία είναι αυτή που χρησιμοποιείται στο εξωτερικό και η εταιρεία μου έχει υλοποίησει στην Ελλάδα και στην αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ηλιακή θέρμανση, τουλάχιστον για την ορεινή περιοχή που μένω και για την μόνωση που έχουν τα σπίτια στην Ελλάδα,φαντάζει ως ένα αστείο.

 

Πέρνω παράδειγμα από μένα.

- Θέλω ετησίως 20.000kwh θερμότητα (ή 1700 λίτρα πετρέλαιο περίπου, ή 14 χωρικά κ.μ, ξύλο ελάτης)για να ζεστάνω το σπίτι μου.

- Το ένα τετραγωνικό συλλεκτικής επιφάνειας αν δεν κάνω λάθος στην Ελλάδα μας δίναι το πολύ 600kwh/έτος.

- Από τις 600kwh/έτος πάνω από το 50% (και λίγα λέω πιστεύω) το πέρνουμε το καλοκαίρι.

- Μας μένουν 300kwh/τ.μ. συλλέκτη για τον χειμώνα,αντε ας είναι και λίγο περισσότερα, η τάξη μεγέθους δεν αλλάζει.

- Για να κάνω 40% εξοικονόμηση, από τις 20.000kwh, δηλαδή να γλυτώσω 8.000 kwh, θέλω 27. τ.μ. συλλέκτη τουλάχιστον.

 

 

 

Υπολογίστε τώρα το κόστος (buffer, βάνες, κυκλοφορητές, συλλέκτες, αυτοματισμοί...) πάει πολύ το πράμα.

 

Καλύτερα να βάλω μια εξωτερική μόνωση να μειώσω τις απώλειες, αλλά δυστυχώς μου λείπουν τα φράγκα...

 

haris_216, πιστέυω κάπως έτσι πρέπει να το σκεφτείς..

 

Υ.Γ.

Τελικά ο 1ος και 2ος θερμοδυναμικός νόμος είναι αμείλικτος...

Πάντως ηλιακό για ζεστό νερό χρήσης θα βάλω.

Επεξ/σία από shack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kobi.gr/product.php?products_id=491

 

Γνωμες?

 

Θελω:

1) Τριπλης ενεργειας

2) 200λτ

3) Κλειστου τυπου

4) Inox ή glass

5) Tinox (αν το λεω καλα) κυψελες

 

ΑΛλες προτασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kobi.gr/product.php?products_id=491

 

Γνωμες?

 

Θελω:

1) Τριπλης ενεργειας

2) 200λτ

3) Κλειστου τυπου

4) Inox ή glass

5) Tinox (αν το λεω καλα) κυψελες

 

ΑΛλες προτασεις?

Ο συγκεκριμένος έχει μπόιλερ 200 λίτρα ενώ ο συλλέκτης του είναι 2.6μ2. Αυτό δεν είναι πολύ καλό για τη δυνατότητα να ζεσταίνει το νερό γρήγορα και αποτελεσματικά.

 

Αν μείνεις στα 200 λίτρα μπόιλερ προτίμησε μεγαλύτερη επιφάνεια συλλέκτη (επιλεκτικός πάντα), αλλιώς με τον παραπάνω συλλέκτη ταιριάζει 160 λίτρα μπόιλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου βρηκανε αλλον με 4,2μ συλλεκτη. Το να ειναι επιλεκτικος ειναι απαραιτητο? Το ειδος των κυψελων? Η μαρκα?

Επιλεκτικός οπωσδήποτε. Καλό είναι να είναι επιλεκτικός με ενιαίο φύλλο. Η μάρκα είναι θέμα πιο υποκειμενικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι και καλή χρονιά !!

 

Βρισκομαι και γω σε αναζήτηση ηλιακού αυτόν τον καιρό και διάβασα ένα αρκετά μεγάλο κομματι αυτής της συζήτησης. Πολλές πληροφορίες (να στε καλά με μπερδεψατε ποιο πολύ χαχα) γιαυτο και γω γράφω μήπως και κατασταλάξω στην αναζήτηση μου.

 

Αυτή τη στιγμη υπαρχει στο παταρι του σπιτιου ένας ηλεκτρικός / boiler που λειτουργεί με ρεύμα και το καλοριφέρ όποτε ειναι αναμένο. Ενας γνωστός ηλεκτρολόγος μου πρότεινε ηλιακό απλό , διπλής ενέργειας αντί για τριπλής ενεργειας και να εξακολοθθώ να λειτουργώ τον υπάρχον ηλεκτρικό από το καλοριφερ όταν χρειαζετε με μια εγκατάσταση ηλεκτροβάνας που να την γυρίζω όποτε χρειαζετε.

 

Μπορώ να ακουσω γνωμες πάνω σε αυτό? Αξίζει τον κόπο να κρατήσω τον υπάρχον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή να προχωρίσω με έναν τριπλής ενέργειας? Καμιά γνώμη για τους Bauer που ο εν λόγο ηλεκτρολόγος συστήνει σαν οικονομικους και καλους? Ο ηλιακός θα εξυπηρετει 4 μελή οικογένεια (3 γυναίκες βοηθειά μου) 160ρης η 200ρης ηλικακός? Μεχρι στιγμής εχω καταλαβει ότι πρεπει να ειναι επιλεκτικός σιγουρα για μεγαλύτερη αποδοση τους χειμερινους μήνες. Υπάρχουν καποιες συγκεκριμένες προτάσεις, το budget είναι μέχρι 800 Ευρώ.

 

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε το παρακάτω link και κάνε μία ερώτηση, έχει εγγύηση 10 χρόνια, επιλεκτικό συλλέκτη και δεν χρειάζεται συντήρηση. Είναι νέας τεχνολογίας με συγκολλήσεις laser και ζεσταίνει γρηγορότερα γιατί έχει εσωτερική κυκλοφορία με ατμούς αιθυλικής αλκοόλης

Ηλιακοί θερμοσίφωνες AST

 

Καλημέρα φίλοι και καλή χρονιά !!

 

Βρισκομαι και γω σε αναζήτηση ηλιακού αυτόν τον καιρό και διάβασα ένα αρκετά μεγάλο κομματι αυτής της συζήτησης. Πολλές πληροφορίες (να στε καλά με μπερδεψατε ποιο πολύ χαχα) γιαυτο και γω γράφω μήπως και κατασταλάξω στην αναζήτηση μου.

 

Αυτή τη στιγμη υπαρχει στο παταρι του σπιτιου ένας ηλεκτρικός / boiler που λειτουργεί με ρεύμα και το καλοριφέρ όποτε ειναι αναμένο. Ενας γνωστός ηλεκτρολόγος μου πρότεινε ηλιακό απλό , διπλής ενέργειας αντί για τριπλής ενεργειας και να εξακολοθθώ να λειτουργώ τον υπάρχον ηλεκτρικό από το καλοριφερ όταν χρειαζετε με μια εγκατάσταση ηλεκτροβάνας που να την γυρίζω όποτε χρειαζετε.

 

Μπορώ να ακουσω γνωμες πάνω σε αυτό? Αξίζει τον κόπο να κρατήσω τον υπάρχον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή να προχωρίσω με έναν τριπλής ενέργειας? Καμιά γνώμη για τους Bauer που ο εν λόγο ηλεκτρολόγος συστήνει σαν οικονομικους και καλους? Ο ηλιακός θα εξυπηρετει 4 μελή οικογένεια (3 γυναίκες βοηθειά μου) 160ρης η 200ρης ηλικακός? Μεχρι στιγμής εχω καταλαβει ότι πρεπει να ειναι επιλεκτικός σιγουρα για μεγαλύτερη αποδοση τους χειμερινους μήνες. Υπάρχουν καποιες συγκεκριμένες προτάσεις, το budget είναι μέχρι 800 Ευρώ.

 

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε το παρακάτω link και κάνε μία ερώτηση, έχει εγγύηση 10 χρόνια, επιλεκτικό συλλέκτη και δεν χρειάζεται συντήρηση. Είναι νέας τεχνολογίας με συγκολλήσεις laser και ζεσταίνει γρηγορότερα γιατί έχει εσωτερική κυκλοφορία με ατμούς αιθυλικής αλκοόλης

Ηλιακοί θερμοσίφωνες AST

έχει εγγύηση 10 χρόνια, (όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακό ούτε και η μεγαλύτερη στην αγορά)

επιλεκτικό συλλέκτη (δεν έχουν σχεδόν όλοι πια;;;)

και δεν χρειάζεται συντήρηση. (θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα μηχάνημα που δεν χρειάζεται συντήρηση. ακόμα και ο πίνακας που έχουμε στο σαλόνι χρειάζεται την φροντίδα του)

Είναι νέας τεχνολογίας (λίγο... φλου)

με συγκολλήσεις laser (ελάχιστες συγκολήσεις τώρα πια δεν γίνονται με laser ή υπέρηχους. άσε που αν είναι κολλημένο με laser σημαίνει επιλεκτικό αλουμίνιο και όχι χαλκό αφού ο επιλεκτικός χαλκός συγκολάται σε χάλκινο υδροσκελετό με υπέρηχους)

και ζεσταίνει γρηγορότερα γιατί έχει εσωτερική κυκλοφορία με ατμούς αιθυλικής αλκοόλης (μας το λέει και κάποιος άλλος πέραν των κατασκευαστών; και γιατί οι άλλοι ηλιακοί δεν το χρησιμοποιούν; δεν θέλουν τα μηχανάκια τους να είναι αποδοτικά;;;)

 

ίσως παραπάνω να φαίνομαι κυνικός ή δεν ξέρω γω τι άλλο. δεν είναι η πρόθεσή μου. απλά προσπάθησα να απαντήσω (ή να θέσω ερωτηματικά) στο συνφορουμίτη γιατί πολλές φορές εντυπωσιαζόμαστε με το αυτονόητο. το να έχει για παράδειγμα επιλεκτικό συλλέκτη αυτή την εποχή για μένα είναι τόσο εντυπωσιακό όσο ένα αυτοκίνητο που διαφημίζεται σήμερα ότι έχει ιντζέκτιον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο design ειναι ωραιο και φαινεται να απευθυνεται σε καταναλωτές με προβλημα χώρου (compact)? To δοχείο του το βρίσκο μικρο ως 150 λτ και το ποιο βασικό ερώτημα ειναι, αν είναι δοκιμασμένος αυτος ο ηλιακός και πόσο καιρό μια και είναι καινούριο προιον στην αγορά.

Άπο τις ποιο γνωστους κατασκευαστες κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...