Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λεμε φθηνους μαλλον εννοουμε αυτους που δεν τους ξερει η μανα τους. αυτους που τους ξερει απο την αλλη ειναι εξισου καλοι, καποιοι εκ αυτων ισως και καλυτεροι, που ειναι αρκετα χρηματα πιο κατω απο την συγκεκριμενη μαρκα. ισως θα ηταν καλυτερο να προσθεσει στο support της συν της αλλης οτι εχουμε ψηλα τον αμανε.

μικροεπιθεση προς την συγκεκριμενη εταιρεια απο εναν πελατη που ακομα κλαιει τα λεφτα του.

Στο αντίστοιχο support των δίδυμων πύργων είχα ακούσει  ότι είχαν γράψει ότι αντέχουν και πτώση αεροσκάφους αλλά..... Η κάθε εταιρία φυσικά μπορεί να γράφει ότι θέλει για τους ηλιακούς της, αλλά καλό είναι να ακούμε τους ανθρώπους που τους βλέπουν στην πράξη. Πολύ μεγαλύτερη πιστοποιημένη απόδοση από τα 1600kwh της calpak έχουν πολλοί ηλιακοί και δεν  εννοώ μόνο το Μαλτέζο που και αυτός είναι ακριβός ,αλλά πχ τον THERMOELLAS που έχει 2.301 kwh ανά έτος  (τα πιστοποιητικά του είναι εδώ http://thermantiki.gr/site/solar.htm ) αλλά και αρκετοί άλλοι. Κάθε χρόνο κάνω άνω από 300 ηλιακούς σέρβις και σχεδόν δεν υπάρχει ηλιακός που να μην έχω κάνει και να μην ξέρω αν είναι αξιόπιστος και τα αδύναμα σημεία του. Το συγκεκριμένο μοντέλο της Calpak με την οβάλ αντίσταση που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα μου , το έχουν σταματήσει γιατί οι πιο πολλοί τα κλάψαν τα λεφτά τους στα 7 με 8 χρόνια. Ας πάει σε αυτούς να τους πει αν κάναν απόσβεση τα λεφτά τους σε σχέση με κάποιους φθηνούς που ζουν ακόμα. Σίγουρα θέλει λίγο ψάξιμο όπως σε όλα τα προιόντα για να κάνεις σωστή επιλογή αλλά συμφωνώ με τον giwrgos75 ότι υπάρχουν καλές μάρκες σε πολύ καλές τιμές που αν τους κάνεις και τα service τους θα αντέξουν πολύ περισσότερο από κάποιες δήθεν καλές μάρκες. Στην Ελλάδα υπάρχουν κάπου 300 μάρκες ηλιακών , από αυτές καμμία 10αρία είναι οι κορυφαίες (από άποψη πιστοποιητικών) καμμία 10αρία οι απατεώνες (από την εμπειρία αρκετών εδώ μέσα από εμάς) και οι άλλοι καλοί σε σχέση με την τιμή που θα τους αγοράσεις. Σε αυτές τις περιπτώσεις η καλή εμπειρία , πάνω του ενός γνωστού μας , σε σχέση με κάποιο ηλιακό είναι καλός οδηγός για την αγορά μας. 

 

Τα παλία μοντέλα της calpak με την μεγάλη στρογγυλή αντίσταση με την φλάτζα με τις τρεις οπές εφαρμογής στους περισσότερους πελάτες μου ζουν ακόμα και ήταν πολύ καλά πάντως.(ήταν by BP)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να ρωτησω, επειδη εκει που τον εχω το πρωι εχει σκια, δεν τον βλεπει ο ηλιος,

κ ειναι φυσιολογικο να μην εχω ζεστο νερο φανταζομαι,

 

αν παρω την εταιρεια, υπαρχει περιπτωση να μου τον μετακομισουν σε σημειο που να τον βλεπει κ

το πρωι ο ηλιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόγευμα τι θα γίνεται όμως αν τον μετακινήσεις;

 

Φαντάζομαι ότι η καλύτερη δυνατή θέση (για χειμώνα πάντα, το καλοκαίρι και να μην τον χτυπάει ο ήλιος θα 'χεις έτσι κι αλλιώς ζεστό νερό) είναι αυτή που έχει επιλεχθεί ήδη.

 

Αν όχι, αυτοί που τον εγκατέστησαν θέλουν μήνυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω, επειδη εκει που τον εχω το πρωι εχει σκια, δεν τον βλεπει ο ηλιος,

κ ειναι φυσιολογικο να μην εχω ζεστο νερο φανταζομαι,

 

αν παρω την εταιρεια, υπαρχει περιπτωση να μου τον μετακομισουν σε σημειο που να τον βλεπει κ

το πρωι ο ηλιος;

εννοείται πως μπορούν να στο μεταφέρουν αν χρειάζεται (ή το θέλεις εσύ).

βέβαια 99,9% θα στο χρεώσουν. πιθανότατα θα σου πουν ότι το έβαλαν στην καλύτερη θέση ή ότι εσύ συμφώνησες να μπει εκεί, κλπ.

χρειάζεται συνήθως πίεση από μέρους σου για να δεχθούν ότι είναι δική τους ευθύνη που το έβαλαν σε λάθος θέση (αν βέβαια όντως το έβαλαν σε λάθος θέση)

 

Το απόγευμα τι θα γίνεται όμως αν τον μετακινήσεις;

 

Φαντάζομαι ότι η καλύτερη δυνατή θέση (για χειμώνα πάντα, το καλοκαίρι και να μην τον χτυπάει ο ήλιος θα 'χεις έτσι κι αλλιώς ζεστό νερό) είναι αυτή που έχει επιλεχθεί ήδη.

 

Αν όχι, αυτοί που τον εγκατέστησαν θέλουν μήνυση.

αρκετές (για να μην πω πολλές) φορές η θέση που μπορεί να επιλεχθεί είναι η πιο βολική όχι για τον ήλιο αλλά για τον εγκαταστάτη, κατασκευαστή, κλπ.

ουκ ολίγες φορές μπορεί κανείς να δει σε ταράτσες ηλιακούς κολλητά πίσω από άλλους, έχοντας το δώμα μπροστά ή ακριβώς πίσω από το τοιχάκι της ταράτσας που σκιάζει τον μισό συλλέκτη.

δυστυχώς αρκετοί εγκαταστάτες κοιτάνε το "συμφέρον" τους και όχι το καλό του χρήστη

 

"συμφέρον"= ευκολία στην τοποθέτηση, μακριά από τις αναμονές (αν η χρέωση των σωλήνων είναι με το μέτρο και όχι πακέτο με την εγκατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετές (για να μην πω πολλές) φορές η θέση που μπορεί να επιλεχθεί είναι η πιο βολική όχι για τον ήλιο αλλά για τον εγκαταστάτη, κατασκευαστή, κλπ.

ουκ ολίγες φορές μπορεί κανείς να δει σε ταράτσες ηλιακούς κολλητά πίσω από άλλους, έχοντας το δώμα μπροστά ή ακριβώς πίσω από το τοιχάκι της ταράτσας που σκιάζει τον μισό συλλέκτη.

δυστυχώς αρκετοί εγκαταστάτες κοιτάνε το "συμφέρον" τους και όχι το καλό του χρήστη

 

"συμφέρον"= ευκολία στην τοποθέτηση, μακριά από τις αναμονές (αν η χρέωση των σωλήνων είναι με το μέτρο και όχι πακέτο με την εγκατάσταση)

 

Ο πελάτης πού είναι όταν γίνεται η εγκατάσταση; Διακοπές;

 

Όσο άσχετος και να είναι, τέτοιες καραμπινάτες περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρεις, θα πρέπει να είναι σε θέση να αντιληφθεί ότι είναι ύποπτες.

Αν δε μπορεί να το κάνει αυτό, έφαγε πακέτο.

 

Δεν είμαι σχετικός με το αντικείμενο, αλλά μέχρι εκεί «μου κόβει».

 

Ρε patrickdrd, πού ήσουν όταν έγινε η εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα σου πω ουτε που ξερω που ημουν; πρεπει να ημουν κανα 20αρι παντως,

οποτε μαλλον φοιτητης, αρα την ωρα της εγκαταστασης μαλλον σχολη,

πρεπει να ηταν κανενας απο τους δικους μου, αλλα κι αυτο... παιζεται,

μπορει κ κανενας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι νεος στο forum. ενδιαφερομαι για ηλιακο διπλης η τριπλης ενεργειας και μου ειπαν για αυτον

 

A.S.T. Compact Ηλιακός θερμοσίφωνας 150L Τριπλής ενέργειας.

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελάτης πού είναι όταν γίνεται η εγκατάσταση; Διακοπές;.......................

Ρε patrickdrd, πού ήσουν όταν έγινε η εγκατάσταση;

αν και προσωπικά μπαίνω πάντα στην διαδικασία να πάρω πληροφορίες για τα αντικείμενα που σκέφτομαι να αγοράσω/τοποθετήσω σπίτι μου αυτό δεν σημαίνει ότι θέλουν ή (ακόμα χειρότερα) μπορούν όλοι να έχουν σχετική πληροφόρηση.

αυτός είναι και ο λόγος που φωνάζεις τον εκάστοτε "ειδικό".

να σου πω και ένα "σενάριο".

παπούς (ή και μη) φωνάζει τον ιούνιο εταιρία να του βάλει ηλιακό. αυτοί το βάζουν σε μικρή απόσταση (πχ 1,5μ) πίσω από άλλο ηλιακό που προϋπάρχει. με τα δεδομένα του ιουνίου (ήλιος σχεδόν κατακόρυφα) ο μπροστινός ηλιακός δεν δημιουργεί καμία σκια και όλα είναι οκ. δηλαδή πρέπει τώρα ο αγοραστής να σκεφτεί ότι ο ήλιος θα πέσει στον ορίζοντα το χειμώνα και ότι τότε πρέπει να έχει απόσταση 3μ;;;

 

Καλησπερα, ειμαι νεος στο forum. ενδιαφερομαι για ηλιακο διπλης η τριπλης ενεργειας και μου ειπαν για αυτον

 

A.S.T. Compact Ηλιακός θερμοσίφωνας 150L Τριπλής ενέργειας.

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας

 

Ευχαριστω

αν διαβάσεις λίγο στο θέμα θα δεις ότι έχει ήδη απαντηθεί αρκετές (σίγουρα πέραν της μίας) φορές για τους συγκεκριμένους θερμοσίφωνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και προσωπικά μπαίνω πάντα στην διαδικασία να πάρω πληροφορίες για τα αντικείμενα που σκέφτομαι να αγοράσω/τοποθετήσω σπίτι μου αυτό δεν σημαίνει ότι θέλουν ή (ακόμα χειρότερα) μπορούν όλοι να έχουν σχετική πληροφόρηση.

αυτός είναι και ο λόγος που φωνάζεις τον εκάστοτε "ειδικό".

να σου πω και ένα "σενάριο".

παπούς (ή και μη) φωνάζει τον ιούνιο εταιρία να του βάλει ηλιακό. αυτοί το βάζουν σε μικρή απόσταση (πχ 1,5μ) πίσω από άλλο ηλιακό που προϋπάρχει. με τα δεδομένα του ιουνίου (ήλιος σχεδόν κατακόρυφα) ο μπροστινός ηλιακός δεν δημιουργεί καμία σκια και όλα είναι οκ. δηλαδή πρέπει τώρα ο αγοραστής να σκεφτεί ότι ο ήλιος θα πέσει στον ορίζοντα το χειμώνα και ότι τότε πρέπει να έχει απόσταση 3μ;;;

 

Δε θα γνωρίζει ούτως ή άλλως ότι τον ηλιακό τον παίρνουμε κυρίως για τις δύσκολες μέρες, δηλαδή για όλες τις μέρες εκτός καλοκαιριού;

Στην τελική το καλοκαίρι σχεδόν κανείς δεν κάνει ντους με νερό τόσο ζεστό όσο το χειμώνα. Και καθόλου ζεστό να μην έχεις στην Αθήνα τον Ιούλιο, κάνεις άνετα μπάνιο.

 

Αν δε γνωρίζει τι είναι αυτό που θέλει και χρειάζεται, κρίμα κι άδικο. Θα υποστεί τις συνέπειες σε περίπτωση που τον δουλέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβάσεις λίγο στο θέμα θα δεις ότι έχει ήδη απαντηθεί αρκετές (σίγουρα πέραν της μίας) φορές για τους συγκεκριμένους θερμοσίφωνες

Φιλος κατασκευαστης μου ειπε οτι ειναι οι μοναδικοι που θα κρατησουν ζεστο νερο απο το απογευμα μεχρι το επομενο πρωι. Δεν ισχυει; Αυτο ειναι και αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο. Μια μερα με ηλιο, να εχω ζεστο νερο το επομενο πρωι

 

Κι επειδη γενικα λογω προσανατολισμου και ψηλης πολυκατοικιας διπλα, οι συνθηκες δεν ειναι και οι καλυτερες για ηλιακο, θα ηθελα καμια προταση για θερμοσιφωνα υψηλης αποδοσης

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονός ότι όλοι οι άλλοι ηλιακοί έχουν ένα σχεδόν ίδιο στήσιμο με εξαίρεση τους AST νομίζω ότι πρέπει να προβληματίσει.

σίγουρα αισθητικά είναι πιο ωραίοι (οι AST). γιατί οι άλλες εταιρίες δεν ακολουθούν αυτό το design;

αν πράγματι είναι πρωτοπόροι (και λειτουργικά και όχι μόνο αισθητικά) γιατί οι υπόλοιποι δεν κάνουν απλά μια αντιγραφή;

τροφή απλά για σκέψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονός ότι όλοι οι άλλοι ηλιακοί έχουν ένα σχεδόν ίδιο στήσιμο με εξαίρεση τους AST νομίζω ότι πρέπει να προβληματίσει.

σίγουρα αισθητικά είναι πιο ωραίοι (οι AST). γιατί οι άλλες εταιρίες δεν ακολουθούν αυτό το design;

αν πράγματι είναι πρωτοπόροι (και λειτουργικά και όχι μόνο αισθητικά) γιατί οι υπόλοιποι δεν κάνουν απλά μια αντιγραφή;

τροφή απλά για σκέψη

Με τους υπολοιπους θερμοσιφωνες θα μπορω να εχω ζεστο νερο το πρωι; Μιλαμε για Αθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει καποιος φιλος στους  AST πως  γινεται το service  ?? δηλαδη απο που ανοιγει για 

 

αλλαγη αντιστασης η ανοδιου ?? η ειναι μεγαλη φασαρια , κ αν καποιος φιλος εχει βαλει AST

 

ας μας γραψει εντυπωσεις καλες η κακες  για την επιλογη  αυτη . ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...