Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι έχει κατακλύσει το χρυσό οδηγό δε σημαίνει τίποτα. Η εγγύηση που δίνει (εφόρου ζωής) στο συγκεκριμένο προιόν δε δείχνει σοβαρό επαγγελματία. Έχει μετρήσεις από το Δημόκριτο? Έχει πιστοποιήσεις? Είναι σύμφωνα με τα ευρωπαικά πρότυπα ποιότητας EN 12975-2? Ζήτησες να δεις καμπύλη στιγμιαίας απόδοσης? Πόσα χρόνια υπάρχει στην αγορά η εταιρεία αυτή?

 

Επίσης δεν μας ανέφερες πόσα τετραγωνικά μέτρα είναι οι συλλέκτες. Είπες 175 λίτρα για το μπόιλερ, όμως στο site δεν αναγράφει τέτοια χωρητικότητα.

 

Εγώ στη θέση σου θα διατηρούσα τις αμφιβολίες μου.

 

Ο συλλέκτης μου φάνηκε καλή κατασκευή. Η επιφάνεια λίγο πανω απο 2 μέτρα.

Επίσης ισχυρίζεται ότι το μπόιλερ, από ανοξείδωτο ατσάλι, δεν έχει ραφές!!

Οπωσδήποτε πάντα αμφιβάλλουμε, ιδίως για την εφόρου ζωής (έχεις δίκιο.) εγγύηση. Πέρα από τα απρόσωπα πρότυπα και τις καμπύλες, θα ήθελα αν κάποιος έχει τέτοιον ηλιακό να μας πει τις εμπειρίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα συμφωνήσω με την φίλη Lasik_for_me? για την εγγύηση...δεν είναι να το συζητάμε καν το "εφόρου ζωής"!!!!

Και βέβαια θα διαφωνήσω στα σχόλια περι "Δημόκριτων" και "καμπυλών"...ε ένα ηλιακό θέλει να αγοράσει ο άνθρωπος...μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο...

 

Πριν 1 χρόνο αντικατέστησα 2 τέτοια ηλιακά [αλλά ήταν glass και με απλούς συλλέκτες] ..δεν είναι και τίποτα σπουδαίο..αλλά από ότι ειδα στη σελίδα τους έχει βελτιωθεί από τότε! Αυτό που δεν ξέρω είναι που είναι το συγκεκριμένο εργοστάσιο που τα κατασκευάζει...αν τα κατασκευάζει...

 

Αν θες τη γνώμη μου πάντως...μπορείς να βρεις και κάτι καλύτερο με αυτά τα χρήματα..χωρίς να είμαι απόλυτος για το συγκεκριμένο μοντέλο που λες γιατί δεν έχει πέσει στα χέρια μου ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

ψάχνω τον τελευταίο καιρό για ηλιακό και θα ήθελα να σας πω κάποιες διαπιστώσεις και απορίες μου:

1. εάν το site μίας εταιρείας δείχνει και τον επαγγελματισμό και ίσως και την αξιοπιστία της, τότε παίρνει ''άριστα'' η Ηλιοακμή. Περιέχει πολλές τεχνικές πληροφορίες, οδηγίες εγκατάστασης κλπ. Σ' αυτές αναφέρεται και η απαιτούμενη απόσταση του ηλιακού από μπροστινό εμπόδιο (για εμένα είναι ένα πρόβλημα, εξαρτάται από το γεωγραφικό πλάτος κλπ κλπ) και είναι 1,5 φορά το ύψος του εμποδίου για την Αττική π.χ. και 2 φορές για τη Βόρεια Ελλάδα.

Υπάρχουν και εταιρείες στις οποίες έστειλα mail για τεχνικά στοιχεία, διαστάσεις κλπ και δεν πήρα ποτέ απάντηση..

2. Υπάρχουν κατασκευάστριες εταιρείες που δίνουν τον ίδιο ηλιακό με διαφορετικό όνομα σε διαφορετικούς εμπόρους στην ίδια περιοχή και φυσικά στον πουλάνε σε διαφορετική τιμή. Θέλει λίγο ψάξιμο..

3. Φίλε kid, μήπως υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος της εταιρείας που συνεργάζεσαι στην περιοχή της Κομοτηνής για να πάρω προσφορά;

4. Έχουν εμφανιστεί σε ''βιτρίνες'' ηλιακοί με σωλήνες κενού (ενδεικτικά, 1000€ με 160 λίτρα, περισσότερες λεπτομέρειες θα μάθω) αλλά δεν έχει βάλει ακόμα κανένας. Ξέρετε τίποτα παραπάνω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπετε το να ζητάει κανείς τεχνικά στοιχεία δεν είναι πολυτέλεια, ούτε απρόσωπο, γιατί εκεί φαίνεται πόσο επαγγελματίας είναι ο προμηθευτής στον οποίο απευθύνεσαι...

 

Η Ηλιοακμή, ναι, ανήκει στις σοβαρές εταιρείες στον χώρο. Δεν είναι τυχαίο το ότι εξάγει σε 65 χώρες όπως αναφέρθηκε.

 

Για Βόρεια Ελλάδα μπορείς να κοιτάξεις και στην Ηλιονάλ, στη Θεσσαλονίκη για πιο άμεση εξυπηρέτηση.

 

Όσο για τους ηλιακούς με σωλήνες κενού θα σε συμβούλευα να τους ξεχάσεις. Με εξαίρεση μερικές γερμανικές εταιρείες που τους παράγουν για ειδικές περιπτώσεις μικρής ηλιοφάνειας και κοστίζουν π α ν ά κ ρ ι β α , όλοι οι υπόλοιποι προέρχονται από την Κίνα. Το πιο πιθανό είναι ότι του χρόνου θα είναι τρύπιοι... και θα χρειάζονται αντικατάσταση.

 

Καλημέρα σας,

1. εάν το site μίας εταιρείας δείχνει και τον επαγγελματισμό και ίσως και την αξιοπιστία της, τότε παίρνει ''άριστα'' η Ηλιοακμή. Περιέχει πολλές τεχνικές πληροφορίες, οδηγίες εγκατάστασης κλπ.

Υπάρχουν και εταιρείες στις οποίες έστειλα mail για τεχνικά στοιχεία, διαστάσεις κλπ και δεν πήρα ποτέ απάντηση..

 

3. Φίλε kid, μήπως υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος της εταιρείας που συνεργάζεσαι στην περιοχή της Κομοτηνής για να πάρω προσφορά;

4. Έχουν εμφανιστεί σε ''βιτρίνες'' ηλιακοί με σωλήνες κενού (ενδεικτικά, 1000? με 160 λίτρα, περισσότερες λεπτομέρειες θα μάθω) αλλά δεν έχει βάλει ακόμα κανένας. Ξέρετε τίποτα παραπάνω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φίλε ispanos

μπορείς να μου πεις που διάβασες αυτό με το 1,5 φορά το ύψος; Εγώ ήξερα ότι βγαίνει με βάση έναν τύπο που στον οποίο πολλαπλασιάζεις το ύψος του εμποδίου με έναν συγκεκριμένο σταθερό συντελεστή [ο οποίος είναι μοναδικός για κάθε γεωγραφικό πλάτος]. Έχεις βρει κάτι άλλο;

Επίσης καλό θα ήταν να μας πεις σε ποιες ονομαστικά εταιρείες απευθύνθηκες και δεν απάντησαν. Μιας και γίνεται συζήτηση καλό θα ήταν να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους για να βοηθάμε και τους υπόλοιπους που ψάχνουν.

Αυτό ισχύει και για σένα Lasik for me? που δε μας έχεις πει από ποια θέση μιλάς και προτείνεις για δεύτερη φορά την Ηλιονάλ...πράγμα το οποίο δεν είναι και συνηθισμένο για κάποιον σαν και εμένα που έχει φάει 15 χρόνια στις ταράτσες...αν έχεις κάποια σχέση με τη συγκεκριμένη εταιρία; Αν ναι δεν είναι κακό να το πεις...ίσως μάλιστα και να συνεργαστούμε..

Η Ηλιοακμή είναι σίγουρα η κορυφαία ελληνική εταιρία και το έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα. Η εταιρία που αγοράζω εγώ φίλε ispanos δεν έχει αντιπρόσωπο στην Κομοτηνή..άρα ή αγοράζεις αντικαταβολή ή πας σε κάτι άλλο πχ Ηλιοακμή!

 

Πάντως όποιος έχει να δώσει στοιχεία για το ποιες εταιρίες [εκτός Calpak] εισάγει και πουλάει ηλιακούς κενού αέρος . παρακαλώ πολύ.

Επίσης Lasik for me? μπορείς να μου πεις γιατί λες ότι οι σωλήνες θα είναι τρύπιοι σε ένα χρόνο; Τρυπάει το γυαλί ή ο χαλκός που έχουν μέσα; Και από τι; Μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες ...γιατί αν και σε αυτά είμαι άσχετος με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα ότι αυτοί οι συλλέκτες πουλιούνται σε πολλές χώρες της Ευρώπης [πχ Αγγλία, Γερμανία,Γαλλία,Ισπανία κτλ] αλλά και στις ΗΠΑ...επίσης με βάση τα στοιχεία του ΕΒΗΕ ένα σεβαστό ποσοστό της παγκόσμιας δυναμικότητας σε τοποθετημένους συλλέκτες είναι κενού αέρος [και μάλιστα το ποσοστό αυτό αυξάνεται]...

Θα με ενδιέφεραι να μάθω ότι πληροφορίες υπάρχουν για αυτό το νέο προϊόν.

Καλημέρα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπετε το να ζητάει κανείς τεχνικά στοιχεία δεν είναι πολυτέλεια, ούτε απρόσωπο, γιατί εκεί φαίνεται πόσο επαγγελματίας είναι ο προμηθευτής στον οποίο απευθύνεσαι...

 

Η Ηλιοακμή, ναι, ανήκει στις σοβαρές εταιρείες στον χώρο. Δεν είναι τυχαίο το ότι εξάγει σε 65 χώρες όπως αναφέρθηκε.

 

Για Βόρεια Ελλάδα μπορείς να κοιτάξεις και στην Ηλιονάλ, στη Θεσσαλονίκη για πιο άμεση εξυπηρέτηση.

 

Όσο για τους ηλιακούς με σωλήνες κενού θα σε συμβούλευα να τους ξεχάσεις. Με εξαίρεση μερικές γερμανικές εταιρείες που τους παράγουν για ειδικές περιπτώσεις μικρής ηλιοφάνειας και κοστίζουν π α ν ά κ ρ ι β α , όλοι οι υπόλοιποι προέρχονται από την Κίνα. Το πιο πιθανό είναι ότι του χρόνου θα είναι τρύπιοι... και θα χρειάζονται αντικατάσταση.

 

Κανείς δεν είπε πως δεν πρέπει να κοιτάμε τα στάνταρτ. Είναι αξιολογήσεις που , όταν δεν προέρχονται από λαδωμένους δημόσιους (και όχι μόνο) υπαλλήλους, πιστοποιούνε μια πραγματικότητα.

Όμως η σύγχρονες τεχνολογίες επιτρέπουν την αξιολόγηση προιόντων, μέσα από τα φορουμ σαν και αυτό, εναλλακτικά και συμπληρωματικά των όποιων προτύπων.

Δεν έχει νόημα όταν συζητάμε να παραπέμπουμε στα στάνταρτ, τα οποία ούτως ή άλλως τα κραδαίνουν οι πωλητές μπροστά στα πρόσωπα των υποψήφιων αγοραστών.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Ήταν πολύ αποτελεσματική. Αρκετά το ψάξιμο. Θα αγοράσω πιθανότατα έναν Ηλιοακμή.

καλό καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

οι εταιρείες που δεν απάντησαν ποτέ σε mail και τηλεφωνικές ερωτήσεις που έκανα ήταν η ΗΛΙΟΝΑΛ και η CALPAK.

Για την απαιτούμενη απόσταση από μπροστινό εμπόδιο μπορείτε να δείτε τις Οδηγίες Εγκατάστασης της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ http://www.helioakmi.com/inst3-gr.html όπου αναφέρεται (έκανα λάθος εγώ) ότι για γεωγραφικό πλάτος 35-45 μοίρες (37 Αττική, 41 Β. Ελλάδα)η απόσταση είναι 2 φορές το ύψος του εμποδίου. Πωλητής του ΜΑΛΤΕΖΟΥ μου είπε ότι είναι 1.5 αλλά μάλλον νόμιζε ότι η Κομοτηνή πέφτει στην Κρήτη...

Οι προσφορές που έχω πάρει μέχρι στιγμής για επιλεκτικό, glass, 160 lt:

ΗΛΙΟΑΚΜΗ: 1200€ με την εγκ/ση χωρίς τα υλικά (50-100€ μου είπε) αλλά με υποχρεωτική συντήρηση στα 4 έτη και μετά κάθε 2 για να ισχύει εγγύηση 8 ετών (κόστος συντήρησης 50-60€).

ΕΒΗΛ: 800€ χωρίς εγκ/ση και υλικά, δεν είχε ούτε προσπέκτ, ούτε διαστάσεις, τίποτα..

SONNE: 1400€ χωρίς εγκ/ση και υλικά ΑΛΛΑ με χάλκινο boiler.

ΝΟΒΕL: οι τιμές είναι από φίλο μου έμπορο σε άλλη πόλη, με συλλέκτη 2.6 τ.μ., και κάσωμα γαλβανιζέ 740€, με κάσωμα αλουμινίου 765€. Για συλλέκτη 3 τ.μ. και κάσωμα γαλβανιζέ 790€, ενώ με κάσωμα αλουμινίου 830€. Οι τιμές είναι χωρίς εγκ/ση και υλικά μέχρι τη μεταφορική εταιρεία της Κομοτηνής (θα δώσω κάτι παραπάνω για να έρθουν σπίτι ή θα πάω να τα παραλάβω εγώ..). Εγγύηση 5 έτη χωρίς υποχρεωτική συντήρηση.

ΕΡΩΤΗΣΗ προς φίλο kid: χρειάζεται συντήρηση κι εάν ναι, κάθε πότε και τι (έλεγχο υγρών και ανοδίου;)

 

Μάλλον καταλήγω στη NOBELL, με δεύτερη την ΗΛΙΟΑΚΜΗ

 

Ο πωλητής από ένα κατάστημα που έχει στη βιτρίνα ηλιακό με σωλήνες κενού μου είπε ότι κατασκευάζονται στη Βουλγαρία και δεν έχουν εγκαταστήσει κανέναν μέχρι τώρα, δεν έχουν καν ένα φυλλάδιο με τεχνικά στοιχεία.. η γνώμη μου είναι ότι πιθανώς να είναι οι πιο αποδοτικοί από όλους αλλά ούτε οι έμποροι ούτε οι εγκαταστάτες ούτε η αγορά είναι ώριμη γι αυτό το προϊόν και εγώ δε θέλω να κάνουν πειράματα επάνω στου κασίδη το κεφάλι (μια ελαφριά καράφλα την έχω κι εγώ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα φίλε ispanos

Πολύ ενημερωτικό το post σου και σε ευχαριστούμε γι αυτό. Νομίζω και αντιπροσωπευτικό όσων έλεγα ότι η ταμπέλα "μέλος ΕΒΗΕ" δεν έχει και καμμια πρακτική αξία για ένα απλό αγοραστή-χρήστη ηλιακού. Προφανώς και τα πιστοποιητικά δεν αναφέρουν εξυπηρέτηση πελάτη λιανικής...

 

Ευχαριστώ και για τη σελίδα που λες. Ήξερα πως βγαίνει απλά με μπέρδεψε αυτό το 1,5 φορά που είπες. Μάλλον έχει γίνει κάποιο λάθος από τον πωλητή όπως είπες και εσύ.

 

Η συντήρηση κατα τη γνώμη μου είναι υποχρεωτική για δυο λόγους.

Πρώτον για να λειτουργεί αποδοτικά για πολλά πολλά χρόνια

Δεύτερον για να έχουμε όσο το δυνατόν πιο καθαρό νερό στο κεφάλι/σώμα μας.

Το ανόδιο πρέπει να αλλάζετε με βάση την ποσότητα και την σκληρότητα των αλάτων της περιοχής σας. Ξέρω περιοχές που το αλλάζουν ανα ένα χρόνο και περιοχές που λιώνει στα 5 χρόνια. Καλό είναι κάθε 2-3 χρόνια να το τσεκάρετε και αν έχει αλοιωθεί να το αντικαθιστάτε , αφού πρώτα καθαρίσετε τη δεξαμενή από άλατα και λοιπά που θα βρείτε εκεί.

Το υγρό εγώ στους δικούς μου πελάτες προτείνω να το τσεκάρουν κάθε χρόνο το Φθινόπωρο. Έτσι αλλιως είναι θέμα 3 λεπτών. Βέβαια και στα 3 ή 5 χρόνια να το συμπληρώσεις κατα πάσα πιθανότητα δε θα πάθεις τίποτα [εκτός και είσαι περιοχή με χιόνια κτλ]...αλλά γιατί να το ρισκάρεις;

 

Σε αυτά που λες για τις σωλήνες κενού αέρος συμφωνώ. Μάλλον θα τα δούμε σε χρήση στην Ελλάδα σε μια δεκαετία. Θα ήθελα να μου στείλεις το τηλ. αυτού του καταστήματος. Λόγω δουλειάς με τρώει να αγοράσω έναν για να τον τσεκάρω σε διάφορες συνθήκες.Θα ήμουν υπόχρεος.

Καλή αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα την υποχρεωτικη συντηρηση

υπογραφεις συμβολαιο; εαν δεν το κανεις τι γινεται; το προπληρωνεις;

 

δεν εχω ξανακουσει για συντηρηση ηλιακου, τι ακριβως κανουν;

 

τι ειναι το ανοδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK "υποχρεωτική" κατα τη γνώμη μου [όπως είπα] με την έννοια ότι εγώ το προτείνω στους πελάτες μου. Και βέβαια δεν υπογράφεις συμβόλαιο και βέβαια δεν προπληρώνεις κάτι. Εάν το κάνεις κερδίζεις αυτά που γράφω στο παραπάνω. Εάν δε το κάνεις τότε...

Αν διαβάσεις το πιο πάνω post μου επίσης θα δεις τι περιλαμβάνει η συντήρηση. Μπορείς να στο κάνει συνεργείο της εταιρίας,ένας υδραυλικός ή ακόμα και μόνος σου.

 

Για περισσότερα δες εδώ : http://www.iliosak.gr στην κατηγορία FAQ θα σου λυθούν οι βασικές απορίες [τι είναι ανόδιο,κάθε πότε κτλ].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου προσφερουν Gauzer 200l 3m2 750 Euro, Sonne 160l 3m2 1400 Euro, Ηλιοθερμο 200l 3,5 m2 1180 Euro ολοι εγκατεστημενοι διπλης, οι δυο τελευταιοι με επιλεκτικο συλεκτη. Που λετε να κινηθω? Ειμαι Αθηνα και θελω 20 χρονια ζωή και χρηση ρευματος οχι πανω απο 3 μηνες το χρονο. Η οικογενεια ειναι 4 ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συγκρίνεις κατα τη γνώμη μου διαφορετικές κατηγορίες ηλιακών [από άποψη ποιότητας]...Ψάξε κι άλλο...και διάβασε αυτά που έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα..καλή αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματά σας στο σχετικό forum. Από όσα περιγράφετε καταλαβαίνω ότι κατέχετε το θέμα. Αναζήτησα τις προδιαγραφές που θέτετε για έναν ηλιακό και βρήκα την εταιρεία ILIOSAK. http://www.iliosak.gr

 

Πιστεύετε ότι μια επιλογή όπως αυτή που περιγράφεται στο http://www.iliosak.gr/index.php?opti...d=15&Itemid=36

είναι αξιόπιστη;

 

Το κόστος για έναν 160lt ηλιακό με επιλεκτικός συλλέκτη τιτανίου, υπέρ υψηλής απόδοσης 98%, Blue Selective με απορροφητή τιτανίου Γερμανίας από την TiNOX.de είναι 900 Ευρώ με τη βάση για κεραμοσκεπή και 45 Ευρώ για την αποστολή του στη Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...