Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 χρόνια μου είπαν. Το κατάστημα μου έδωσε μόνο ένα διαφημιστικό φυλλάδιο. Το εργοστάσιο παραδέχτηκε ότι ισχύει η εγγύηση, αλλά όχι για τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 χρόνια μου είπαν. Το κατάστημα μου έδωσε μόνο ένα διαφημιστικό φυλλάδιο. Το εργοστάσιο παραδέχτηκε ότι ισχύει η εγγύηση, αλλά όχι για τα μεταφορικά.

Αυτό με τα μεταφορικά, μάλλον το βάζουν όλοι. 

Δεν ξέρω κατά πόσο νομιμοποιούνται να το κάνουν (τουλάχιστον στα δύο πρώτα χρόνια, που επιβάλλει την εγγύηση ο νόμος). Ίσως αυτό να είναι και υποχρέωση του τελικού πωλητή, διαβάζοντας το σχετικό νόμο, δε μπόρεσα να βγάλω άκρη με αυτό, γιατί δεν διακρίνει ξεκάθαρα τον κατασκευαστή από τον πωλητή. 

Ίσως πάντως πιέζοντας λίγο τον πωλητή, να ερχόταν αυτός να το πάρει μέχρι το κατάστημα, όπως σου το έφερε και μετά να το δώσει στην εταιρεία σε ένα από τα δρομολόγια που θα έχει, αφού λογικά θα έχει πολύ συχνά πάρε-δώσε. Βέβαια, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ξέρω αν θα άξιζε να μείνεις τόσο καιρό χωρίς ηλιακό, μιας δεν έχει σοβαρό πρακτικό πρόβλημα.

 

Σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε να δίνουν γραπτώς την εγγύηση και του όρους, όπως συμβαίνει με οποιοδήποτε προϊόν που αγοράζουμε. Δεδομένου ότι η ηλιοακμή θεωρείται από τις μεγαλύτερες εταιρείες ηλιακών, είναι ένα κακό δείγμα της ποιότητας της ελληνικής βιομηχανίας γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................Το ότι έκαναν τη διάγνωση από τη φωτογραφία αρχικά, μάλλον σημαίνει ότι δεν είναι και 1 στις 10.000 οι περιπτώσεις που τους έτυχε αυτό, αλλά περισσότερες γιατί το έχουν ξαναδεί...............

δείχνει μάλλον "εξοικείωση" με το πρόβλημα το οποίο και προφανώς δεν τους είναι άγνωστο

για το θέμα με τα μεταφορικά εντός εγγύησης νομίζω ότι υπάρχει και σε πολλά άλλα προϊόντα.

ίσως λόγω όγκου (πχ στερεοφωνικό, τηλεόραση, κλπ) να μην είναι τόσο προφανές αφού συνήθως σου ζητάνε να το πας εσύ στο service και άρα το μεταφέρεις εσύ.

εδώ είναι πιο έντονο γιατί μεταφορά από τον ιδιώτη δεν παίζει λόγω όγκου.

επίσης αναφορικά με αυτό που πρότεινε ο συνφορουμίτης για μεταφορά με αυτοκίνητο, ναι θεωρητικά χωράει το καζάνι του ηλιακού.

αν σκεφτείς όμως το ξήλωμα (αν δεν "πιάνουν" τα χέρια σου) αλλά και το γεγονός ότι θα στάζει νερά (μάλλον αποκλείεται να το αδειάσεις τελείως) αλλά και τα διάφορα κοφτερά σημεία (πχ ποδαράκια) τα οποία ενδεχομένως να σου γρατζουνήσουν ταπετσαρίες, κλπ μάλλον υπάρχει πιθανότητα να πας για μαλλί (να γλυτώσεις τα μεταφορικά) και να βγεις κουρεμένος (να τα δώσεις στον ταπετσέρη!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως τα 140 ευρώ είναι πολλά για μια απλή μεταφορά διάρκειας 30', πάντως. Είναι λες και θα μου χρέωναν και την επισκευή μαζί. (Λέει πουθενά στην εγγύησή σας πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά; ) Και κυρίως, η δεξαμενή δεν έπρεπε ποτέ να είχε γίνει έτσι, αποτελεί ντροπή για την εταιρεία και αν είχαν λίγο φιλότιμο, θα την είχαν αντικαταστήσει asap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως τα 140 ευρώ είναι πολλά για μια απλή μεταφορά διάρκειας 30', πάντως. Είναι λες και θα μου χρέωναν και την επισκευή μαζί. (Λέει πουθενά στην εγγύησή σας πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά; ) Και κυρίως, η δεξαμενή δεν έπρεπε ποτέ να είχε γίνει έτσι, αποτελεί ντροπή για την εταιρεία και αν είχαν λίγο φιλότιμο, θα την είχαν αντικαταστήσει asap.

ακριβώς αυτό.

και είναι αυτό που με τσαντίζει όταν θέλουν να χρεώσουν μεταφορικά εντός εγγύησης. δεν μου έχει συμβεί με ηλιακό αλλά σου είπα ότι το κάνουν και σε άλλα προϊόντα.

μπορεί να θες (για την ακρίβεια είσαι υποχρεωμένος) να μου αντικαταστήσεις/επισκευάσεις το ελλατωματικό προϊόν αλλά γιατί να πληρώσω εγώ τα μεταφορικά;

σε τελευταία ανάλυση δεν θα υπήρχε καν το θέμα αυτό αν το προϊόν σου ήταν όπως έπρεπε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς αυτό.

και είναι αυτό που με τσαντίζει όταν θέλουν να χρεώσουν μεταφορικά εντός εγγύησης. δεν μου έχει συμβεί με ηλιακό αλλά σου είπα ότι το κάνουν και σε άλλα προϊόντα.

μπορεί να θες (για την ακρίβεια είσαι υποχρεωμένος) να μου αντικαταστήσεις/επισκευάσεις το ελλατωματικό προϊόν αλλά γιατί να πληρώσω εγώ τα μεταφορικά;

σε τελευταία ανάλυση δεν θα υπήρχε καν το θέμα αυτό αν το προϊόν σου ήταν όπως έπρεπε

 

Το θέμα με την ΗΛΙΟΑΚΜΗ είναι ότι μάζεψε εκατοντάδες μπόιλερς από την Ισπανία λόγω συρίκνωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αν θα φανεί ηλίθια η απορία μου αλλά τί ακριβώς εννοείς;

λόγω συρρίκνωσης της αγοράς ή συρρίκνωσης των μπόϊλερ;

αν είναι το πρώτο είναι κατανοητό το γιατί (κρίση).

αν συμβαίνει το δεύτερο, που οφείλεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αν θα φανεί ηλίθια η απορία μου αλλά τί ακριβώς εννοείς;

λόγω συρρίκνωσης της αγοράς ή συρρίκνωσης των μπόϊλερ;

αν είναι το πρώτο είναι κατανοητό το γιατί (κρίση).

αν συμβαίνει το δεύτερο, που οφείλεται;

 

Λόγω συρίκωσης της πολυουρεθάνης. Φθηνή και κακής ποιότητα πολυουρεθάνη.

Η εταιρεία για την οποία τα εφτιαξε (τα μπόιελ) λεγόταν  Salvator - Escoda

Λόγω συρίκωσης της πολυουρεθάνης. Φθηνή και κακής ποιότητα πολυουρεθάνη.

Η εταιρεία για την οποία τα εφτιαξε (τα μπόιελ) λεγόταν  Salvator - Escoda

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι μια με δυο εταιρείες πουλάνε στην Ευρώπη ηλιακούς θερμοσίφωνες και συλλέκτες.

Η μια κατασκευάζει φασόν ηλιακούς θερμοσίφωνες και συλλέκτες και η άλλη απορροφητές για συλλέκτες.

Και δεν είναι καθόλου γνωστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να επιμείνω να μου επισκευάσουν/αλλάξουν το μπόιλερ ή να το αφήσω έτσι;  (Υποθέτοντας πως πληρώνω και τα μεταφορικά)


Αυτός που μου έκανε το σέρβις μού είπε, πως η πολυουρεθάνη είναι σαν ένας ζωντανός οργανισμός τα πρώτα 5 χρόνια. Αυτό δηλ. τι σημαίνει, ότι θα γίνει χειρότερη η κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να επιμείνω να μου επισκευάσουν/αλλάξουν το μπόιλερ ή να το αφήσω έτσι;  (Υποθέτοντας πως πληρώνω και τα μεταφορικά)

Αυτός που μου έκανε το σέρβις μού είπε, πως η πολυουρεθάνη είναι σαν ένας ζωντανός οργανισμός τα πρώτα 5 χρόνια. Αυτό δηλ. τι σημαίνει, ότι θα γίνει χειρότερη η κατάσταση;

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τα 140 ευρώ. Ούτε το διάστημα που θα μείνεις χωρίς ηλιακό.

Πέρα από το αισθητικό θέμα, αν υποθέσουμε ότι θα έχεις απώλειες στη θερμοκρασία του νερού και για αυτό θα αναγκαστείς να ανάψεις την αντίστασή του κάποιες φορές, τα 140 ευρώ δεν πρόκειται να τα κάψεις.

Αν θες να το τραβήξεις, επειδή πρέπει να είναι υπεύθυνοι για την ποιότητά τους, μια ιδέα είναι να τους ζητήσεις  κάτι άλλο, για παράδειγμα μερικές δωρεάν συντηρήσεις σαν αντιστάθμισμα.

 

Αυτά περί ζωντανού οργανισμού μου ακούγονται ως μπακαλίστικα παπατζιλίκια.

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ χωρίς να έχω ειδική εμπειρία ή γνώσεις στην πολυουρεθάνη, είναι ότι είτε ήταν κακής ποιότητας σαν υλικό, είτε δεν εκχύθηκε ομοιόμορφα στο κενό, είτε κατά την έκχυση δεν υπήρχαν οι σωστές συνθήκες θερμοκρασίας και έπηξε πριν πιάσει ομοιόμορφα το χώρο. Οπότε δημιουργήθηκαν ασυνέχειες στην πυκνότητά της και με τη θερμοκρασία παραμορφώθηκε ανομοιόμορφα. Σε κάθε περίπτωση, καθαρά πρόβλημα ποιότητας του κατασκευαστή.

O D.PAT που είναι κατασκευαστής ίσως μπορεί να μας το εξηγήσει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο δικός μου ηλιοακμή ήρθε έτσι:

Εκτός από το σκίσιμο, ισχύουν οι παραμορφώσεις στο καπάκι που νομίζω ότι βλέπω;

 

Επειδή λογικά ήρθε συσκευασμένος, απίθανο να έγινε αυτό κατά τη μεταφορά. 

Οπότε μιλάμε για άλλο ένα απογοητευτικό δείγμα ελέγχου ποιότητας της εταιρείας.

Κρίμα, επαναλαμβάνω γιατί είναι και εξαγωγική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι και τσαλακωμένο το εξωτερικό καπάκι.

 

Ρωτώντας πάντως υδραυλικό μου είπε ότι το εξωτερικό μέταλλο δε συνεισφέρει ιδιαίτερα στη μόνωση κι ότι ο ρόλος του είναι να περιέχει την πολυουρεθάνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι και τσαλακωμένο το εξωτερικό καπάκι.

 

Ρωτώντας πάντως υδραυλικό μου είπε ότι το εξωτερικό μέταλλο δε συνεισφέρει ιδιαίτερα στη μόνωση κι ότι ο ρόλος του είναι να περιέχει την πολυουρεθάνη..

Ισχύει αυτό, αλλά όπως και να έχει σου τη σπάει να αγοράζεις κάτι με ελάττωμα, έστω και αισθητικό.

Επίσης είναι μια κακή ένδειξη για τη συνολική ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...