Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω από τον Ιούνιο έναν ηλιακό της AST inox 150lt και την προηγούμενη εβδομάδα άναψα για πρώτη φορά την αντίσταση για να ζεστάνω το νερό λόγο συννεφιάς. Ύστερα από 1 ώρα και 30 λεπτά το νερό ήταν χλιαρό προς ζεστό! Σήμερα με την συννεφιά τα ίδια μόνο που τώρα το άφησα 1 ώρα και 45 λεπτά και το νερό ήταν ζεστό αλλά όχι καυτό.

Μιλώντας με την εταιρεία μου είπαν πως θα έπρεπε σε 1 ώρα και 15 λεπτά να έχει καυτό νερό. Μίλησα με τον υδραυλικό που τον έβαλε, μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος στην σωστή θερμοκρασία του θερμοστάτη και τον περιμένω να έρθει να το δει για σιγουριά. Τι άλλο θα μπορούσε να έχει συμβεί? Κάπου διάβασα ότι μπορεί η ασφάλεια του θερμοσίφωνα στον πίνακα να είναι μικρότερη από αυτή που πρέπει για να δουλέψει η 4kw αντίσταση (έχω κρατήσει την ασφάλεια που είχα από τον παλιό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα) αλλά δεν νομίζω. Είχα ακούσει το ίδιο παράπονο και από τον γείτονα μου που έβαλε τον ίδιο αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν είχα χρειαστεί να τον ανάψω, θα ρωτήσω να δω και αυτός τι έκανε... 

Τελικά πρέπει να ήταν ο θερμοστάτης γιατί από το εργοστάσιο τον είχαν ρυθμισμένο στους 45oC και τώρα μου τον ρύθμισε λίγο πριν τους 70oC.

Όταν ξεμείνω πάλι από νερό θα δω αν τελικά ήταν αυτό το πρόβλημα...

Επεξ/σία από karapas.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πρέπει να ήταν ο θερμοστάτης γιατί από το εργοστάσιο τον είχαν ρυθμισμένο στους 45oC και τώρα μου τον ρύθμισε λίγο πριν τους 70oC.

Όταν ξεμείνω πάλι από νερό θα δω αν τελικά ήταν αυτό το πρόβλημα...

 

δες και την αντισταση ποσα watt αναγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα τελικά να βάλω ηλιακό και πέρασα από το κατάστημα γνωστού αφού πρώτα είχα περάσει από κανα 2 άλλα.

Μου έδειξε αυτόν και μου τον δίνει στα 1100 ευρώ ο 150 λίτρων.Πιστεύω πως για Β.Ελλάδα είναι ότι πρέπει.

 

Γυάλινοι σωλήνες κενού

 

τιμοκατάλογος

φιλαρακι για μπες και εδω και δες τι παιζει.www.agelopoulos.gr πολα σου ζητουν για 150 λιτρα. παρε TITANIUM EXTRA PLUS με κατοχυρομενη πατεντα και εγγυηση ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ.ειναι σημαντικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δηλώσω ότι δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο για αυτό που προτείνεις (είτε αρνητικό, είτε θετικό) θα μείνω στο "εγγυηση ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ"

πραγματικα ρε παιδιά, δεν σας προβληματίζουν τέτοιες μεγαλόσχημες ατάκες;

σε κανένα άλλο προϊόν παγκοσμίως δεν υπάρχει τέτοια εγγύηση (όχι ηλιακούς αλλά ΚΑΝΕΝΑ).

το έχω ξαναπεί ότι μόνο η γαλλική FACOM έδινε "εφ' όρου ζωής" εγγύηση στα εργαλεία της (την οποία και τιμούσε, όπως μπορούν να βεβαιώσουν δεκάδες χρήστες) αλλά μιλάμε για προϊόντα τα οποία ήταν σημαντικά ακριβότερα από όλο τον ανταγωνισμό.

και ακόμα και αυτή (FACOM) την μάζεψε αυτή την εγγύηση και δεν το κάνει πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=9f5GetAttachment.aspx?tnail=2&messageId=9f5o          Θερμοσίφωνας 3ετίας


Η ιστορία έχει ως εξής: Μία ωραία μέρα ανέβηκα στην ταράτσα του σπιτιού μου, είχα να δω το θερμοσίφωνά μου ένα χρόνο και είδα την ανωτέρω εικόνα του στραπατσαρισμένου βαρελιού. Τηλεφώνησα αμέσως στην Ηλιοακμή, μου ζήτησαν να τους στείλω φωτογραφίες του θερμοσίφωνα με e-mail και τις έστειλα. Τους ξαναπήρα τηλ, τους ρώτησα τι θα γίνει, μιας και ο 3 ετών θερμοσίφωνας είναι ακόμα στην εγγύηση και μου απάντησαν πως το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό, αλλά αν θέλω, μπορούν να μου επισκευάσουν δωρεάν το βαρέλι και να πληρώσω τα έξοδα μεταφοράς, τα οποία θα ήταν 140 ευρώ, γιατί η μεταφορά δεν συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση!!!  Σημειωτέον ότι μένω στην Αθήνα και η εταιρεία έχει την έδρα της επίσης εδώ, δηλ έλεος, η βενζίνη τους θα κόστιζε 140 ευρώ;;; Αρνήθηκα αρχικά, τσακώθηκα, τους είπα ότι θα κυκλοφορήσω τις φωτογραφίες στο ίντερνετ, αλλά δεν έκαναν πίσω. Μετά από μία μέρα σκέψης, τους ξαναπήρα τηλ και δέχτηκα. Μου είπαν ότι θα μου στείλουν έναν υδραυλικό- ούτως ή άλλως ήταν καιρός για σέρβις- και θα συνεννοηθώ μαζί του. Ο άνθρωπος ήρθε, έκανε ένα κλασσικό σέρβις, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πάρει το βαρέλι για επισκευή, γιατί είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα και ότι είμαι απλά άτυχη, οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο ήταν 1:10.000. Πλήρωσα το σέρβις και αυτό ήταν. Δεν πήρα ποτέ μια σαφή απάντηση για ποιο λόγο έγινε το βαρέλι όπως έγινε.


GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=832GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=4bd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαρέλι έγινε έτσι λογικά λόγω κακής ποιότητας της στρώσης της μόνωσης. 

Το ότι έκαναν τη διάγνωση από τη φωτογραφία αρχικά, μάλλον σημαίνει ότι δεν είναι και 1 στις 10.000 οι περιπτώσεις που τους έτυχε αυτό, αλλά περισσότερες γιατί το έχουν ξαναδεί.

Μεγάλο πρακτικό πρόβλημα δε δημιουργεί, εκτός του ότι θα σου κρατάει λίγο λιγότερο το ζεστό νερό όταν κρύβεται ο ήλιος.

 

Η απαράδεκτη αντιμετώπιση πάντως, προς γνώση και συμμόρφωση όσων πιστεύουν στις βαρύγδουπες εγγυήσεις. 

Η δουλειά είναι να μη χρειαστεί η εγγύηση.

Όταν πήρα το δικό μου, το πρόσεξα ότι η εγγύηση έλεγε το ίδιο, ότι δεν καλύπτει τη μεταφορά. Αλλά το κατάστημα που μου το πούλησε δεσμεύτηκε ότι αν χρειαστεί, θα αναλάβει αυτός τη μεταφορά (και είναι σοβαρό κατάστημα, οπότε έχει αξία ο λόγος του).

 

Εγώ πάντως στη θέση σου, από γινάτι και μόνο θα το πήγαινα μόνος μου στην εταιρεία. Δεν είναι δύσκολο να το αποσυνδέσεις, και μπορεί να χωρέσει σε ένα 3πορτο ή 5πορτο αυτοκίνητο αν ρίξεις τα πίσω καθίσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το αγόρασα μέσω ενός σοβαρού και γνωστού καταστήματος, το οποίο όμως δεν μου έδωσε καμία γραπτή εγγύηση στο χέρι να διαβάσω, λέγοντας ότι με καλύπτει η απόδειξη και οκ, αυτό όντως ισχύει. Δεν με ενημέρωσαν για τη ρήτρα αυτή όμως ούτε προφορικά. Ήταν οι πρώτοι που τους τηλεφώνησα, αλλά με παρέπεμψαν στο εργοστάσιο.


Επίσης, αφού τελικά δέχτηκα να πληρώσω τα μεταφορικά, γιατί δεν το πήραν τελικά για επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το αγόρασα μέσω ενός σοβαρού και γνωστού καταστήματος, το οποίο όμως δεν μου έδωσε καμία γραπτή εγγύηση στο χέρι να διαβάσω, λέγοντας ότι με καλύπτει η απόδειξη και οκ, αυτό όντως ισχύει. Δεν με ενημέρωσαν για τη ρήτρα αυτή όμως ούτε προφορικά. Ήταν οι πρώτοι που τους τηλεφώνησα, αλλά με παρέπεμψαν στο εργοστάσιο.

Επίσης, αφού τελικά δέχτηκα να πληρώσω τα μεταφορικά, γιατί δεν το πήραν τελικά για επισκευή;

Τι εγγύηση έδιναν; Φαντάζομαι 5 ή 10 χρόνια.

Γενικά, μόνο με την απόδειξη αγοράς, ισχύουν τα δύο χρόνια που είναι υποχρεωτικά για όλα τα προϊόντα στην ευρωπαϊκή ένωση.

Για περισσότερα, πρέπει να τη ζητάς γραπτώς, με τους όρους και τις προϋποθέσεις.

Σίγουρα δε σου έδωσαν κανένα φυλλάδιο όταν τον αγόρασες; Μήπως υπήρχε μέσα στη συσκευασία και δεν το πρόσεξες; 

Αν όχι, αυτό είναι απογοητευτικό για την ηλιοακμή, δείχνει προχειρότητα και χαμηλή ποιότητα για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...