Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πίνακας παραπάνω είναι πρακτικός, άν ένας ηλιακός έχει βάσει πιστοποιητικού καλή απόδοση σε kwh/έτος, έχει καλά επίσης χαρακτηριστικά και επιπλέον καλή τιμή τότε γιατί να μην τον επιστευτώ;

 

Καλό είναι να κοιτάξετε και μόνοι σας τα πιστοποιητικά:

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx [link= http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx][/link]

 

Επίσης δεν θα έδινα περισσότερα λεφτά για να πάρω έναν ηλιακό, με ίδια χαρακτηριστικά, παρόμοια απόδοση και με μόνη διαφορά το όνομά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο πίνακας παραπάνω είναι πρακτικός, άν ένας ηλιακός έχει βάσει πιστοποιητικού καλή απόδοση σε kwh/έτος, έχει καλά επίσης χαρακτηριστικά και επιπλέον καλή τιμή τότε γιατί να μην τον επιστευτώ;

 

Καλό είναι να κοιτάξετε και μόνοι σας τα πιστοποιητικά:

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx [link= http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx][/link]

 

Επίσης δεν θα έδινα περισσότερα λεφτά για να πάρω έναν ηλιακό, με ίδια χαρακτηριστικά, παρόμοια απόδοση και με μόνη διαφορά το όνομά του.

Η αξιοπιστία πώς μετριέται/εκτιμάται; Ποια είναι δηλαδή τα "καλά χαρακτηριστικά";

Αν πχ ένας ηλιακός κατασκευαστεί από μια γραμμή παραγωγής με χάλια ποιότητα και ενώ στα χαρτιά φαίνεται καλός,  οι συγκολλήσεις του είναι χάλια και η μόνωσή του στραβοχυμένη, αξίζει την ίδια εμπιστοσύνη;

Δηλαδή με άλλα λόγια, είναι ίδιο το ένα Mercedes και ένα Lada αν  έχουν τα ίδια κυβικά και ιπποδύναμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και καλη χρονια με υγεια....Ειμαι ηλεκτρολόγος μηχανικος και θα ηθελα τα φώτα σας για αγορα ενος ηλικακού θερμοσίφωνα.Με βάση καποιες μάρκες που εψαξα όπως (howat , nobel , assos , warmesol) θα ήθελα να μου απαντήσετε ποια να διαλέξω ανάμεσα σε αυτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην συμφωνω στα περισσοτερα με τον φιλο haris_216. για να πουλά κάποιος όμως ακριβό το ηλιακό του σημαίνει πως κατι θα εχει παραπάνω απο κατι αλλα. βέβαια καποιες μαρκες το εχουν παρακάνει και φουσκώνουν την τιμη και λογω του ονοματος που εχει η εταιρεια τους. σημερα ομως που μιλαμε οι περισσοτερες εταιρειες για να μην πω ολες εχουν ριξει την ποιοτητα τους αλλα η τιμη του ηλιακου μενει στα υψη. (εκει πρεπει να επικεντρωθουμε και να κοιταξουμε και τις μαρκες που δεν ειναι τοσο επωνυμες). δεν ειναι μονο τα χιλιοστα παχους του καζανιου και το εμαγιε ειναι και ο απορροφητης που εχει γινει αλουμινενιος ειναι η μονοση που εχει πεσει κατα πολυ σε καζανι και σε συλλεκτη ακομα και τα λιτρα που καποιοι πουλανε 150 με 120 λιτρα καζανι εσωτερικα. αυτο εγινε και θεμα συζητησης στην εβηε (καπου το ακουσα) "οι των εταιρειων" που βρισκονται εδω μπορουν να απαντησουν στο τελυταιο (προσωπικά θα ήθελα να μάθω την ή τις εταιρειες που το κανουν αυτο. δίνω τροφή για συζήτηση!!!

Έχω αγοράσει (έπειτα και απο την εδώ έρευνα μου) ηλιακό θερμοσίφωνα ΜΑΛΤΕΖΟ 125 λίτρα διπλής ενεργείας. Το δοχείο είναι καθαρής χωρητικότητας 90 λίτρων. 

Αυτό όμως δεν επηρεάζει σε καμία περίπτωση την απόδοση του ηλιακού. Άλλωστε και 1 λίτρο να ήταν η καθαρή χωρητικότητα δεν θα με ενδιέφερε διόλου αν κάλυπτε τις ανάγκες μου.

Κατά την ερευνά μου διαπίστωσα ότι αυτό που μετράνε ακόμα και τα εργαστήρια πιστοποιήσεων είναι η απόδοση ζεστού νερού χρήσης και εάν αυτή επαρκεί για τις ανάγκες της κάθε οικογένειας. (π.χ 3μελής ή 5μελής οικογένεια)

Ναι πράγματι τον πλήρωσα ακριβότερα σε σχέση με άλλους αλλά ικανοποιώ τις ανάγκες και τις απαιτήσεις μου σε ζεστό νερό σχεδόν πάντα.

Προτείνω σε όσους πραγματικά βρίσκονται σε αναζήτηση ηλιακού θερμοσίφωνα να κάνουν έρευνα τεχνικών χαρακτηριστικών μέσω διαδικτύου και καταστημάτων πώλησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο ενα ονομα ειναι η venman που φτιαχνει καζανια και πουλα ετοιμα boiler σε εταιρειες οπως μου ειπαν.


Καλησπέρα σας και καλη χρονια με υγεια....Ειμαι ηλεκτρολόγος μηχανικος και θα ηθελα τα φώτα σας για αγορα ενος ηλικακού θερμοσίφωνα.Με βάση καποιες μάρκες που εψαξα όπως (howat , nobel , assos , warmesol) θα ήθελα να μου απαντήσετε ποια να διαλέξω ανάμεσα σε αυτές..

το πρωτο και το τελευταιο ειναι απο τα μετρια ονοματα στην αγορα. φτιαχνουν τα μποιλερ οι ιδιες αλλα συλλεκτες παιρνουν ετοιμους και μαλιστα απο την ιδια εταιρεια. η μονη διαφορα οτι ο πρωτος εχεις δωσει πολλα καζανια στην αγορα σε αλλες εταιρειες. για την nobel δεν εχω πει και τα καλυτερα εδω μεσα οποτε δεν θα σχολιασω παλι. για την assos ειπαμε οτι την εχει η ηλιοακμη και υπαρχουν συζητησεις προσφατα για αυτο το ηλιακο που μπορεις να δεις πιο πισω.δεν θα διαλεξω καποια απο αυτες, το αφηνω πανω σου και σε αλλους εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξιοπιστία πώς μετριέται/εκτιμάται; Ποια είναι δηλαδή τα "καλά χαρακτηριστικά";

Αν πχ ένας ηλιακός κατασκευαστεί από μια γραμμή παραγωγής με χάλια ποιότητα και ενώ στα χαρτιά φαίνεται καλός,  οι συγκολλήσεις του είναι χάλια και η μόνωσή του στραβοχυμένη, αξίζει την ίδια εμπιστοσύνη;

Δηλαδή με άλλα λόγια, είναι ίδιο το ένα Mercedes και ένα Lada αν  έχουν τα ίδια κυβικά και ιπποδύναμη;

Δεν θα γίνω μηχανολόγος για να διαλέξω ηλιακό, αλλά θα κοιτάξω την απόδοση βάσει πιστοποιητικών (για να έχουμε κοινό μέτρο σύγκρισης), το πάχος λαμαρίνας, το πάχος μόνωση σε μποιλερ και συλλέκτες, το κόστος, τις ανάγκες μου και ότι άλλο αναφέρει η εταιρεία που μπορώ να αξιολογήσω με βάσει την κρίση μου. Τουλάχιστον έτσι έκανα και έμεινα ικανοποιημένος,... δηλαδή τι; ζάρια να ρίξω; κάπως δεν πρέπει να κάνουμε επιλογή; Η φράση βγάζει καυτό νερό είναι καλός... δεν με καλύπτει...

Εγώ π.χ. διάλεξα ηλιακό με μόνωση >50kg/m3 65mm στο μποιλερ, 60mm στους επιλλεκτικούς συλλέκτες,κοίταξα το πάχος λαμαρίνας & τιμές πιεσης στο δοχείο και στο κλειστό κύκλωμα,  με κολλήσεις που ήταν  standar, επίσης με υψηλή απόδοση βάσει solarkey mark.

Ήθελα οι συλλέκτες να συνδέονται με μεταλλικό σωλήνα με το μποιλερ και όχι με πλαστικό.

 

Απ' την άλλη με τον ηλιακό αγοράζεις ενέργεια την οποία σου παρέχει υπό μορφή ζεστού νερού χρήσης, γιατί να αγοράσω κάποιον που με τα ίδια λεφτά μου δίνει 30% λιγότερο ενέργεια ανά έτος, έχοντας παράλληλα παρόμοια χαρακτηριστικά;

 

Τώρα αν όλοι είναι λαμόγια και κοιτάνε πως να σου φάνε τα λεφτά, άλλα  διαφημίζουν άλλα πουλάνε,.. εντάξει πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γίνω μηχανολόγος για να διαλέξω ηλιακό, αλλά θα κοιτάξω την απόδοση βάσει πιστοποιητικών (για να έχουμε κοινό μέτρο σύγκρισης), το πάχος λαμαρίνας, το πάχος μόνωση σε μποιλερ και συλλέκτες, το κόστος, τις ανάγκες μου και ότι άλλο αναφέρει η εταιρεία που μπορώ να αξιολογήσω με βάσει την κρίση μου. Τουλάχιστον έτσι έκανα και έμεινα ικανοποιημένος,... δηλαδή τι; ζάρια να ρίξω; κάπως δεν πρέπει να κάνουμε επιλογή; Η φράση βγάζει καυτό νερό είναι καλός... δεν με καλύπτει...

Εγώ π.χ. διάλεξα ηλιακό με μόνωση >50kg/m3 65mm στο μποιλερ, 60mm στους επιλλεκτικούς συλλέκτες,κοίταξα το πάχος λαμαρίνας & τιμές πιεσης στο δοχείο και στο κλειστό κύκλωμα,  με κολλήσεις που ήταν  standar, επίσης με υψηλή απόδοση βάσει solarkey mark.

Ήθελα οι συλλέκτες να συνδέονται με μεταλλικό σωλήνα με το μποιλερ και όχι με πλαστικό.

 

Απ' την άλλη με τον ηλιακό αγοράζεις ενέργεια την οποία σου παρέχει υπό μορφή ζεστού νερού χρήσης, γιατί να αγοράσω κάποιον που με τα ίδια λεφτά μου δίνει 30% λιγότερο ενέργεια ανά έτος, έχοντας παράλληλα παρόμοια χαρακτηριστικά;

 

Τώρα αν όλοι είναι λαμόγια και κοιτάνε πως να σου φάνε τα λεφτά, άλλα  διαφημίζουν άλλα πουλάνε,.. εντάξει πάω πάσο...

Πολύ καλά έκανες και σύγκρινες βάσει χαρακτηριστικών. Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι εκτός από την απόδοση, μετράει (και περισσότερο κατά τη γνώμη μου) η αξιοπιστία, από την οποία προκύπτει η διάρκεια ωφέλιμης ζωής. Η απορροφητική ικανότητα του συλλέκτη και η μόνωση είναι χαρακτηριστικά που καθορίζουν την απόδοση.

Η αντοχή στο χρόνο επηρεάζεται κυρίως από το υλικό της δεξαμενής, το υλικό του συλλέκτη και την ποιότητα κατασκευής  (κυρίως των συγκολλήσεων). Φυσικά αυτά επηρεάζουν και την τιμή. Έτσι, ίσως να αξίζει να δώσεις 30% παραπάνω, προκειμένου ο ηλιακός να σου αντέξει τα διπλάσια χρόνια.

 

υ.γ. Όταν λες ότι οι κολλήσεις ήταν standar, τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γίνω μηχανολόγος για να διαλέξω ηλιακό, αλλά θα κοιτάξω την απόδοση βάσει πιστοποιητικών (για να έχουμε κοινό μέτρο σύγκρισης), το πάχος λαμαρίνας, το πάχος μόνωση σε μποιλερ και συλλέκτες, το κόστος, τις ανάγκες μου και ότι άλλο αναφέρει η εταιρεία που μπορώ να αξιολογήσω με βάσει την κρίση μου. Τουλάχιστον έτσι έκανα και έμεινα ικανοποιημένος,... δηλαδή τι; ζάρια να ρίξω; κάπως δεν πρέπει να κάνουμε επιλογή; Η φράση βγάζει καυτό νερό είναι καλός... δεν με καλύπτει...

Εγώ π.χ. διάλεξα ηλιακό με μόνωση >50kg/m3 65mm στο μποιλερ, 60mm στους επιλλεκτικούς συλλέκτες,κοίταξα το πάχος λαμαρίνας & τιμές πιεσης στο δοχείο και στο κλειστό κύκλωμα,  με κολλήσεις που ήταν  standar, επίσης με υψηλή απόδοση βάσει solarkey mark.

Ήθελα οι συλλέκτες να συνδέονται με μεταλλικό σωλήνα με το μποιλερ και όχι με πλαστικό.

 

Απ' την άλλη με τον ηλιακό αγοράζεις ενέργεια την οποία σου παρέχει υπό μορφή ζεστού νερού χρήσης, γιατί να αγοράσω κάποιον που με τα ίδια λεφτά μου δίνει 30% λιγότερο ενέργεια ανά έτος, έχοντας παράλληλα παρόμοια χαρακτηριστικά;

 

Τώρα αν όλοι είναι λαμόγια και κοιτάνε πως να σου φάνε τα λεφτά, άλλα  διαφημίζουν άλλα πουλάνε,.. εντάξει πάω πάσο...

 

Τι εννοείς 60 mm στους επιλεκτικούς και το πάχος λαμαρίνας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την nobel δεν εχω πει και τα καλυτερα εδω μεσα οποτε δεν θα σχολιασω παλι.

Εχω nobel εγω και αλλα δυο συγγενικα μου προσωπα. και οσους εχω παροτρυνει δεν το εχουν μετανιωσει.. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:εχουν μεινει ολοι ευχαριστημενοι με το παραπανω και μεχρι τωρα κανενας δεν εχει βγαλει προβλημα.. εγω τον θεωρω value for money!!!

 

Υ.Γ Δεν υπαρχει ταρατσα στην Αττικη που να μην εχει απο εναν nobel!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς 60 mm στους επιλεκτικούς και το πάχος λαμαρίνας?

εννοώ οτι ειχε 60mm μόνωση στους συλλέκτες, και οτι είχα κοιτάξει το πάχος της λαμαρίνας από την οποία είναι φτιαγμένο το μποιλερ.

 

naive συμφωνώ μαζί σου, αλλά πως μπορώ να γνωρίζω την αντοχή του στο χρόνο...;;;  κοιτάω τα τεχνικά χαρακτηριστικά,  την αξιοπιστία του κατασκευαστή και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Με το "στανταρ κολλήσεις" εννοώ ότι  οι περισσότεροι ηλιακοί που ήταν υποψήφιοι να τους αγοράσω, αν θυμάμαι καλά, χρησιμοποιούσαν την ίδια τεχνολογία συγκολλήσεων.

 

Αυτά τα έψαξα ως απλός καταναλωτής, δεν είμαι κανένας ειδικός.

 

Ο καθένας ας κάνει την δικιά του έρευνα και ας πάρει ότι καταλαβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ οτι ειχε 60mm μόνωση στους συλλέκτες, και οτι είχα κοιτάξει το πάχος της λαμαρίνας από την οποία είναι φτιαγμένο το μποιλερ.

 

naive συμφωνώ μαζί σου, αλλά πως μπορώ να γνωρίζω την αντοχή του στο χρόνο...;;;  κοιτάω τα τεχνικά χαρακτηριστικά,  την αξιοπιστία του κατασκευαστή και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Με το "στανταρ κολλήσεις" εννοώ ότι  οι περισσότεροι ηλιακοί που ήταν υποψήφιοι να τους αγοράσω, αν θυμάμαι καλά, χρησιμοποιούσαν την ίδια τεχνολογία συγκολλήσεων.

 

Αυτά τα έψαξα ως απλός καταναλωτής, δεν είμαι κανένας ειδικός.

 

Ο καθένας ας κάνει την δικιά του έρευνα και ας πάρει ότι καταλαβαίνει.

 

Ποιος ηλιακός ήταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα διαφωνήσω με τους φίλους που αναφέρονται στο ΝΟΜΠΕΛ διότι βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να αντικαταστήσω έναν NOBEL 200 λίτρα που τοποθετήθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και τρύπησε το καζάνι του. Το κατάστημα με χρέωσε επίσκεψη και μου πρότεινε νέο καζάνι. Η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει εγγύηση (παρόλο που βρίσκομαι στα 4,5 χρόνια και έχω κάνει μια φορά συντήρηση το 2011). Τι προτείνετε? Επειδή βλέπω πολλά μηνύματα "διαφημιστικού περιεχομένου" παρακαλώ απαντήσεις από χρήστες πραγματικούς ή και τεχνικούς που θέλουν να βοηθήσουν. 5 μελής οικογένεια, Νότια προάστεια, 6ος όροφος ρετιρέ με 2 μπάνια)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα διαφωνήσω με τους φίλους που αναφέρονται στο ΝΟΜΠΕΛ διότι βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να αντικαταστήσω έναν NOBEL 200 λίτρα που τοποθετήθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και τρύπησε το καζάνι του. Το κατάστημα με χρέωσε επίσκεψη και μου πρότεινε νέο καζάνι. Η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει εγγύηση (παρόλο που βρίσκομαι στα 4,5 χρόνια και έχω κάνει μια φορά συντήρηση το 2011). Τι προτείνετε? Επειδή βλέπω πολλά μηνύματα "διαφημιστικού περιεχομένου" παρακαλώ απαντήσεις από χρήστες πραγματικούς ή και τεχνικούς που θέλουν να βοηθήσουν. 5 μελής οικογένεια, Νότια προάστεια, 6ος όροφος ρετιρέ με 2 μπάνια)

 

Ευχαριστώ

Για μένα, πριν ξεκινήσεις να ψάχνεις για άλλο ηλιακό, ξεκινάς από εκεί.

Τι θα πει "δεν καλύπτει εγγύηση";

Δεν σου έδωσε εξαρχής;

Παραβίασες κάποιο όρος της εγγύησης (πχ αυθαίρετη παρέμβαση στον ηλιακό από "μάστορα");

Τα περισσότερα ηλιακά έχουν εγγύηση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ετών και στα πλαίσια αυτού θα πρέπει να το κυνηγήσεις.

Το "χέστους, δεν θέλω να τους ξαναδώ" εξυπηρετεί μόνο τους κακούς επαγγελματίες οι οποίοι (προσωρινά) την βγάζουν "καθαρή".

Ούτε εσένα (αφού ετοιμάζεσαι να πληρώσεις άλλο ηλιακό πριν καν αποσβέσεις τον προηγούμενο) αλλά ούτε τον επόμενο καταναλωτή που θα πέσει στα χέρια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα διαφωνήσω με τους φίλους που αναφέρονται στο ΝΟΜΠΕΛ διότι βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να αντικαταστήσω έναν NOBEL 200 λίτρα που τοποθετήθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και τρύπησε το καζάνι του. Το κατάστημα με χρέωσε επίσκεψη και μου πρότεινε νέο καζάνι. Η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει εγγύηση (παρόλο που βρίσκομαι στα 4,5 χρόνια και έχω κάνει μια φορά συντήρηση το 2011). Τι προτείνετε? Επειδή βλέπω πολλά μηνύματα "διαφημιστικού περιεχομένου" παρακαλώ απαντήσεις από χρήστες πραγματικούς ή και τεχνικούς που θέλουν να βοηθήσουν. 5 μελής οικογένεια, Νότια προάστεια, 6ος όροφος ρετιρέ με 2 μπάνια)

 

Ευχαριστώ

Κοίταξε την εγγύηση. Αν για να ισχύει προϋποθέτει συντήρηση, τότε δυστυχώς δε σε καλύπτει μετά τα δύο χρόνια, μπορείς μόνο να πιέσεις να πάρεις ένα νέο βαρέλι σε χαμηλότερη τιμή στο πλαίσιο "καλής θέλησης".

Βέβαια εδώ είναι απίθανο η αιτία της αστοχίας να είναι η ηλεκτρόλυση, αλλά δε μπορείς να το στηρίξεις από τη στιγμή που δεν αλλάχτηκε το ανόδιο. Εδώ το πιθανότερο είναι μια ατελής συγκόλληση να ρωγματώθηκε και να άνοιξε. Αυτό όμως για να το αποδείξεις θέλει μια διαδικασία πολύ ακριβότερη από τη ζημιά.

Από περιέργεια, χάνει το νερό χρήσης ή το υγρό του εσωτερικού κυκλώματος;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...