Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει (έπειτα και απο την εδώ έρευνα μου) ηλιακό θερμοσίφωνα ΜΑΛΤΕΖΟ 125 λίτρα διπλής ενεργείας. Το δοχείο είναι καθαρής χωρητικότητας 90 λίτρων.

Αυτό όμως...............................

 

Είναι γνωστό ότι όλοι οι ηλιακοί θερμοσίφωνες έχουν διαφορετική ονομαστική και πραγματική χωρητικότητα.

Από μικρή έως μεγάλη.

Αυτοί με την μικρή διαφορά (5-10%) λένε (και ίσως δεν είναι παράλογο) ότι μέσα στην ονομαστική χωρητικότητα βρίσκεται η χωρητικότητα του νερού που θα πλυθούμε αλλά και η χωρητικότητα του κλειστού κυκλώματος.

Αυτοί με τις μεγαλύτερες αποκλείσεις συνήθως δε λένε τίποτα γιατί δεν μπορεί να διακαιολογηθεί με τίποτα όταν ένας 160άρης έχει 120 λίτρα νερό!!!

Τώρα για τον Μαλτέζο που ανέφερες μου έκανε λίγο εντύπωση. Πριν 7-8 χρόνια, όταν μπαίνοντας σε καινούργιο σπίτι έψαχνα για ηλιακό, μία από τις πιθανότητες ήταν και ο Μαλτέζος. Για να είμαι ειλικρινής, αυτόν θα έπαιρνα αλλά κόλλησα στο θέμα της τιμής. Ένα καινούργιο σπίτι χρειάζεται τόσα πράγματα και απλά δεν υπήρχαν τα φράγκα. Βέβαια εκ των υστέρων το μετάνιωσα και σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να είχα πάρει εκείνον και όχι πχ την τηλεόραση αφού τελικά ήταν και mpeg2!!! :cry:

Για να μην φεύγω απ' το θέμα, μου είχε κάνει εντύπωση ότι τότε μόνο στον Μαλτέζο μου είχαν πει, όταν ρώτησα, πραγματική χωρητικότητα (πέραν της ονομαστικής). Μάλιστα είχα πάρει και αντίγραφο των τεχνικών προδιαγραφών. Επειδή όπως σου είπα μου έκανε εντύπωση η απόκλιση που αναφέρεις έψαξα στα χαρτιά μου (ναι, είμαι από αυτούς που φυλάνε τα πάντα!, βέβαια το είχα "πληρώσει" στην μετακόμιση με μεγάάάλο κουβάλημα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και βρήκα αυτό το έντυπο. Λοιπόν αναφέρει για τον 125άρι που κοιτούσα:

Ονομαστική χωρητικότητα: 125L

Οφέλιμη χωρητικότητα: 115,5L

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ (το έντυπο είναι του 2005) ή αν έχει διαφορά το inox από το glass (εγώ κοιτούσα για inox) αλλά αυτά είναι τα δεδομένα που είχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, θα διαφωνήσω με τους φίλους που αναφέρονται στο ΝΟΜΠΕΛ διότι βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να αντικαταστήσω έναν NOBEL 200 λίτρα που τοποθετήθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και τρύπησε το καζάνι του. Το κατάστημα με χρέωσε επίσκεψη και μου πρότεινε νέο καζάνι. Η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει εγγύηση (παρόλο που βρίσκομαι στα 4,5 χρόνια και έχω κάνει μια φορά συντήρηση το 2011). Τι προτείνετε? Επειδή βλέπω πολλά μηνύματα "διαφημιστικού περιεχομένου" παρακαλώ απαντήσεις από χρήστες πραγματικούς ή και τεχνικούς που θέλουν να βοηθήσουν. 5 μελής οικογένεια, Νότια προάστεια, 6ος όροφος ρετιρέ με 2 μπάνια)

 

Ευχαριστώ

δεν μου λεει κατι αυτο.. αυτο εχει γινει και απο αλλες μαρκες επωνυμες.. να τους πιεσης να σου αλλαξουν το καζανι ή στην τελικη να σου κανουν μια παρα πολυ καλη τιμη.. Υ.Γ το καλοκαιρι να σκεπαζεις τον μισο για να μην σηκωνει μεγαλες πιεσεις.. και απο συντηρηση προληπτικα καθε χρονο να κοιτας το κλειστο κυκλωμα για συμπληρωμα και μια φορα στα 4-5 χρονια καθαρισμος του μποιλερ απο τα αλατα και αλαγγη ανοδιου. το ανα 2 χρονια ειναι για να παραγεται εργο..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου λεει κατι αυτο.. αυτο εχει γινει και απο αλλες μαρκες επωνυμες.. να τους πιεσης να σου αλλαξουν το καζανι ή στην τελικη να σου κανουν μια παρα πολυ καλη τιμη.. Υ.Γ το καλοκαιρι να σκεπαζεις τον μισο για να μην σηκωνει μεγαλες πιεσεις.. και απο συντηρηση προληπτικα καθε χρονο να κοιτας το κλειστο κυκλωμα για συμπληρωμα και μια φορα στα 4-5 χρονια καθαρισμος του μποιλερ απο τα αλατα και αλαγγη ανοδιου. το ανα 2 χρονια ειναι για να παραγεται εργο..!

Ευχαριστώ για την απάντηση και όντως έχεις πολύ μεγάλο δίκιο. Όμως το να επιδιώξω να μου λύσει το πρόβλημα αυτός που δεν έχει τη διάθεση να το κάνει θα μου φάει χρόνο και χρήμα. Δυστυχώς βασίζονται στο γεγονός αυτό του "δε βαριέσαι" όπως λές. Διαπίστωσα ότι και ο έμπορος και ο προμηθευτής του είναι της ίδιας φιλοσοφίας. Η επίσημη απάντηση του εμπόρου είναι : "την εγγύηση την δίνει το εργοστάσιο και όχι εγώ" ενώ το εργοστάσιο απάντησε ότι το service έπρεπε να το κάνουν αυτοί και όχι το κατάστημα!!!. (σημειώνω ότι το service το έκανε το κατάστημα που τον αγόρασα και μου έκανε τότε και την τοποθέτηση ώς ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΟΣ) 

Ένα εξώδικο κοστίζει 200 - 300 ευρώ τα οποία προτιμώ να διαθέσω (προσθέτοντας άλλα τόσα ή και παραπάνω αγοράζοντας έναν άλλο ηλιακό (όχι μόνο μπόιλερ) για να έχω ολοκληρωμένη εγγύηση πλέον αλλά και καλύτερη απόδοση. Επειδή λοιπόν είμαι αποφασισμένος μέχρι την επόμενη εβδομάδα να λύσω το θέμα γιατί αυτή τη στιγμή λειτουργούμε έναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα (που ευτυχώς δεν είχα αφήσει να μου πετάξουν απο το πατάρι)  ζητάω λύση για μέχρι 1000 ευρώ (με δυνατότητα δόσεων του μισού ποσού με κάρτα)

Κοίταξε την εγγύηση. Αν για να ισχύει προϋποθέτει συντήρηση, τότε δυστυχώς δε σε καλύπτει μετά τα δύο χρόνια, μπορείς μόνο να πιέσεις να πάρεις ένα νέο βαρέλι σε χαμηλότερη τιμή στο πλαίσιο "καλής θέλησης".

Βέβαια εδώ είναι απίθανο η αιτία της αστοχίας να είναι η ηλεκτρόλυση, αλλά δε μπορείς να το στηρίξεις από τη στιγμή που δεν αλλάχτηκε το ανόδιο. Εδώ το πιθανότερο είναι μια ατελής συγκόλληση να ρωγματώθηκε και να άνοιξε. Αυτό όμως για να το αποδείξεις θέλει μια διαδικασία πολύ ακριβότερη από τη ζημιά.

Από περιέργεια, χάνει το νερό χρήσης ή το υγρό του εσωτερικού κυκλώματος;

Προβλέπει συντήρηση την οποία όμως έχω κάνει...

Χάνει απο το κλειστό κύκλωμα όπως μου είπαν. Δηλαδή έχει ανακατευτει το νερό χρήσης με το αντιψυκτικό. (Ευχαριστώ για την απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω να διαφωνώ.

Πρώτα πρώτα δεν φτάνεις κατευθείαν στο εξώδικο. Τους ενημερώνεις όμως ότι θα το κάνεις αφού πρώτα τους κάνεις ρόμπα στα διαφορα φόρουμ αλλά και ότι θα επικοινωνήσεις (το οποίο και καλό είναι να πράξεις) και με τα σχετικά γραφεία προστασίας καταναλωτών.

Δηλαδή αν (δεν σου το εύχομαι) πέσεις και την επόμενη φορά σε παρεμφερή κατάσταση, μετά από 4 χρόνια θα ψάχνεις πάλι να δώσεις 1000άρικο;

Λυπάμαι που το λέω, αλλά όσο βρίσκουν να τα κάνουνε, καλά κάνουν και τα κάνουνε.

Προσωπικά, η μόνη περίπτωση που δεν θα το τραβούσα θα ήταν αν εγώ δεν ήμουν συνεπής στις "υποχρεώσεις" μου. πχ δεν είχα κάνει το service όταν έπρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι όλοι οι ηλιακοί θερμοσίφωνες έχουν διαφορετική ονομαστική και πραγματική χωρητικότητα.

Από μικρή έως μεγάλη.

Αυτοί με την μικρή διαφορά (5-10%) λένε (και ίσως δεν είναι παράλογο) ότι μέσα στην ονομαστική χωρητικότητα βρίσκεται η χωρητικότητα του νερού που θα πλυθούμε αλλά και η χωρητικότητα του κλειστού κυκλώματος.

Αυτοί με τις μεγαλύτερες αποκλείσεις συνήθως δε λένε τίποτα γιατί δεν μπορεί να διακαιολογηθεί με τίποτα όταν ένας 160άρης έχει 120 λίτρα νερό!!!

Τώρα για τον Μαλτέζο που ανέφερες μου έκανε λίγο εντύπωση. Πριν 7-8 χρόνια, όταν μπαίνοντας σε καινούργιο σπίτι έψαχνα για ηλιακό, μία από τις πιθανότητες ήταν και ο Μαλτέζος. Για να είμαι ειλικρινής, αυτόν θα έπαιρνα αλλά κόλλησα στο θέμα της τιμής. Ένα καινούργιο σπίτι χρειάζεται τόσα πράγματα και απλά δεν υπήρχαν τα φράγκα. Βέβαια εκ των υστέρων το μετάνιωσα και σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να είχα πάρει εκείνον και όχι πχ την τηλεόραση αφού τελικά ήταν και mpeg2!!! :cry:

Για να μην φεύγω απ' το θέμα, μου είχε κάνει εντύπωση ότι τότε μόνο στον Μαλτέζο μου είχαν πει, όταν ρώτησα, πραγματική χωρητικότητα (πέραν της ονομαστικής). Μάλιστα είχα πάρει και αντίγραφο των τεχνικών προδιαγραφών. Επειδή όπως σου είπα μου έκανε εντύπωση η απόκλιση που αναφέρεις έψαξα στα χαρτιά μου (ναι, είμαι από αυτούς που φυλάνε τα πάντα!, βέβαια το είχα "πληρώσει" στην μετακόμιση με μεγάάάλο κουβάλημα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και βρήκα αυτό το έντυπο. Λοιπόν αναφέρει για τον 125άρι που κοιτούσα:

Ονομαστική χωρητικότητα: 125L

Οφέλιμη χωρητικότητα: 115,5L

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ (το έντυπο είναι του 2005) ή αν έχει διαφορά το inox από το glass (εγώ κοιτούσα για inox) αλλά αυτά είναι τα δεδομένα που είχα

 

Σωστό ίσως να σου είπαν ή να υπολογίζουν μαζί με το κλειστό κύκλωμα... Η πραγματικότητα πάντως είναι παρακάτω:

 

Για να υπολογίσουμε τον όγκο ενός δοχείου κυλινδρικού σχήματος χρησιμοποιούμε τον τύπο: V=πr2L

 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του ΜΑΛΤΕΖΟΥ για τα 125 λίτρα έχουμε:

(δεν έχω δυνατότητα να σκανάρω το σχέδιο που έφτιαξα αλλά είναι κατανοητό νομίζω)

 

εξωτερική διάμετρο D = 520mm

εξωτερικό μήκος L = 1065mm

πάχος πολυουρεθάνης h = 70mm

πάχος μόνωσης πολυουρεθάνης h1 = 70mm

πάχος μόνωσης πολυουρεθάνης h2 = 70mm

πάχος μανδύα κλειστού κυκλώματος α = 10mm

πάχος χάλυβα s = 1,5mm

 

Τότε λοιπόν έχουμε εσωτερικές διαστάσης δοχείου αποθήκευσης:

 

D=520mm-2xh-2xα-2xs=520mm - 2x70mm -2x10mm -2x1,5mm= 357mm

L=1065mm-s1-s2-2xs=1065mm -70mm-20mm-2x1,5mm=972mm

 

Με βάση τον παραπάνω τύπο έχουμε:

 

V=πr2L={3,14X(357/2)2 X 972}/106 LT=97,25LT

 

Αφαιρώντας τα καπάκια του θερμοδοχείου τα οποία είναι ημισφαίρια και όχι κύλινδροι έχουμε 3,5 λίτρα ακόμα σε κάθε καπάκι. (D=357mm)

 

Οπότε ο όγκος του θερμοδοχείου σε λίτρα είναι 90,25 lt

 

Και επειδή το έκανα και στο 160 λίτρων ηλιακό είναι 124,76 λίτρα η πραγματική χωριτηκότητα του δοχείου. :-)

 

Οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η παραγωγή ζεστού νερού χρήσης και όχι τι χωράει το καζάνι. Ισχύει παρόμοιο παράδειγμα στα κλιματιστικά (πχ. ονομαστική απόδοση 24000BTU και πραγματική 21800BTU) και στα αυτοκίνητα (πχ ονομαστικός κυβισμός 2000cc πραγματικός κυβισμός 1914cc)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ οτι ειχε 60mm μόνωση στους συλλέκτες, και οτι είχα κοιτάξει το πάχος της λαμαρίνας από την οποία είναι φτιαγμένο το μποιλερ.

 

naive συμφωνώ μαζί σου, αλλά πως μπορώ να γνωρίζω την αντοχή του στο χρόνο...;;;  κοιτάω τα τεχνικά χαρακτηριστικά,  την αξιοπιστία του κατασκευαστή και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Με το "στανταρ κολλήσεις" εννοώ ότι  οι περισσότεροι ηλιακοί που ήταν υποψήφιοι να τους αγοράσω, αν θυμάμαι καλά, χρησιμοποιούσαν την ίδια τεχνολογία συγκολλήσεων.

 

Αυτά τα έψαξα ως απλός καταναλωτής, δεν είμαι κανένας ειδικός.

 

Ο καθένας ας κάνει την δικιά του έρευνα και ας πάρει ότι καταλαβαίνει.

 

Τι πάχος λαμαρίνας σου είπαν?

Και πόσα λίτρα είναι ο ηλιακός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Προβλέπει συντήρηση την οποία όμως έχω κάνει...

Χάνει απο το κλειστό κύκλωμα όπως μου είπαν. Δηλαδή έχει ανακατευτει το νερό χρήσης με το αντιψυκτικό. (Ευχαριστώ για την απάντηση)

Ένα λεπτό, αν έχεις κάνει τη συντήρηση, με ποια δικαιολογία δε σου τον αλλάζουν βάσει εγγύησης; 

Προβλέπει στους στους όρους της εγγύησης η συντήρηση να γίνεται από το εργοστάσιο; 

Μπορείς να αποδείξεις ότι έγινε η συντήρηση από υδραυλικό;

 

Μου φαίνεται πάντως ότι δε μας τα λες και πολύ καλά... 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω φίλε armonia, ίσως να έχεις και δίκιο.

Οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι τους υπολογισμούς που παραθέτεις.

Μου κάνει όμως εντύπωση γιατί από την στιγμή που αυτό το δελτίο τεεχνικών προδιαγραφών αναφέρει τα νούμερα που σου είπα και παράλληλα έχει μεταξύ άλλων και τις εξωτερικές διαστάσεις, κάποιος κατά την διαδικασία των πιστοποιήσεων του προϊόντος (απ' ότι βλέπω έχει iso, solar keymark, κλπ) δεν θα είχε προσέξει αυτή την αναντιστοιχία (αν όντως υπάρχει);

 

Εμένα προσωπικά, πέρα από την απόδοση σε ζεστό νερό με ενδιαφέρει και η χωρητικότητα.

Και σε πρακτικό επίπεδο (τόσα χρειάζομαι) αλλά και στο επίπεδο του να παίρνω αυτό που μου υποσχέθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάχος λαμαρίνας σου είπαν?

Και πόσα λίτρα είναι ο ηλιακός?

 Για το πάχος λαμαρίνας δεν θυμάμαι, δεν ήταν και το τελικό κριτήριό μου, ο ηλιακπός είναι 250 λτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω φίλε armonia, ίσως να έχεις και δίκιο.

Οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι τους υπολογισμούς που παραθέτεις.

Μου κάνει όμως εντύπωση γιατί από την στιγμή που αυτό το δελτίο τεεχνικών προδιαγραφών αναφέρει τα νούμερα που σου είπα και παράλληλα έχει μεταξύ άλλων και τις εξωτερικές διαστάσεις, κάποιος κατά την διαδικασία των πιστοποιήσεων του προϊόντος (απ' ότι βλέπω έχει iso, solar keymark, κλπ) δεν θα είχε προσέξει αυτή την αναντιστοιχία (αν όντως υπάρχει);

 

Εμένα προσωπικά, πέρα από την απόδοση σε ζεστό νερό με ενδιαφέρει και η χωρητικότητα.

Και σε πρακτικό επίπεδο (τόσα χρειάζομαι) αλλά και στο επίπεδο του να παίρνω αυτό που μου υποσχέθηκαν

Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Και το solarkeymark όπως και τα άλλα πιστοποιητικά μετράνε απόδοση και αξιοπιστία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Και το solarkeymark όπως και τα άλλα πιστοποιητικά μετράνε απόδοση και αξιοπιστία

Πώς μετράει την αξιοπιστία;

 

*Ορισμός αξιοπιστίας όταν μιλάμε για κάποιο μηχάνημα, όπως ορίζεται στα διεθνή πρότυπα: η πιθανότητα μιας συσκευής ή ενός συστήματος να εκτελεί την αποστολή του επαρκώς για τη σχεδιαζόμενη χρονική περίοδο και τις επικρατούσες λειτουργικές συνθήκες

http://en.wikipedia.org/wiki/Reliability_(engineering)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κοιτατε την πιστοποιηση solarkeymark μονο. εχω ξαναπει οτι την πιστοποιηση αυτη την εχουν οι μεγαλες εταιρειες γτ διχως αυτην δεν μπορουν να εξαγουν. καποιοι εχουν πιστοποιηση απο δημοκριτο, αλλοι απο την tuv, αλλοι απο τον ελοτ. δεν ειναι λογος επιλογης ενος ηλιακου μονο το solarkeymark ουτε μετρο συγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κοιτατε την πιστοποιηση solarkeymark μονο. εχω ξαναπει οτι την πιστοποιηση αυτη την εχουν οι μεγαλες εταιρειες γτ διχως αυτην δεν μπορουν να εξαγουν. καποιοι εχουν πιστοποιηση απο δημοκριτο, αλλοι απο την tuv, αλλοι απο τον ελοτ. δεν ειναι λογος επιλογης ενος ηλιακου μονο το solarkeymark ουτε μετρο συγκρισης.

 

Το SKM είναι μια ένδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, κατέληξα (έπειτα απο αρκετά μεγάλη έρευνα) την προηγούμενη εβδομάδα σε αγορά ηλιακού του οποίου δεν θα πω το όνομα γιατί δεν σκοπεύω να διαφημίσω ή να υπερασπιστώ καμία εταιρία. 

Ο ηλιακός που πήρα είναι 225 λίτρα επιλεκτικός και διαθέτει πιστοποίηση δημόκριτου και solar keymark. Τον αγόρασα 1280 ευρώ με ΦΠΑ και την τοποθέτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλημέρα, κατέληξα (έπειτα απο αρκετά μεγάλη έρευνα) την προηγούμενη εβδομάδα σε αγορά ηλιακού του οποίου δεν θα πω το όνομα γιατί δεν σκοπεύω να διαφημίσω ή να υπερασπιστώ καμία εταιρία. </p>

<p>Ο ηλιακός που πήρα είναι 225 λίτρα επιλεκτικός και διαθέτει πιστοποίηση δημόκριτου και solar keymark. Τον αγόρασα 1280 ευρώ με ΦΠΑ και την τοποθέτηση. </p>

 

Είναι προφανές ότι δε θες να διαφημίσεις αλλά να δυσφημισεις κάποια εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...