Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπρεπε κανονικά να σου πει μάρκα κτλπ

 

Αλλά παρόλα αυτά να πω κάτι.

 

Όταν έχεις εναν πελάτη αρκετά χρόνια,και του έχεις κάνει πολλές δουλειές δεν ρισκάρεις με την καμιά,να του βάλεις μια βλακεία πχ ηλιακό γιατί αυτός ο πελάτης σε εμπιστεύεται + λέει και σε άλλους για εσενα,σε συγγενείς,φίλους και γνωστούς ότι έχω αυτόν τον μάστορα κτλπ. Δεν ρισκάρεις την φήμη σου ποτέ. (Τουλάχιστον εγώ έτσι κανω ) :)

 

Οπότε αν τον ξέρεις χρόνια τον υδραυλικό λογικά κάποιον καλό ηλιακό θα σου βάλει.σαν τιμή είναι νορμάλ. Δεν είναι κάτι ακριβό αλλά ούτε και για πεταμα.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και τι νομιζεις οτι ξερουν οι υδραυλικοι απο τους ηλιακους; Μπορουν να κανουν δοκιμες αντοχης στον χρονο για να πουν ποιος ειναι ο καλος η ο κακος; Οτι ακουνε και οτι βλεπουνε σε οτι επισκευες εχει τυχει να πανε.
Δεν εχουν καποια αξιοπιστη γνωση περι καλου η κακου. Αυτο εχω δει εγω
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάρκα θα ρωτήσω αύριο... Εσείς τι έχετε να προτείνετε απο μάρκα και απο λεφτα? 

160-200 λίτρα.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Έπρεπε κανονικά να σου πει μάρκα κτλπ

Αλλά παρόλα αυτά να πω κάτι.

Όταν έχεις εναν πελάτη αρκετά χρόνια,και του έχεις κάνει πολλές δουλειές δεν ρισκάρεις με την καμιά,να του βάλεις μια βλακεία πχ ηλιακό γιατί αυτός ο πελάτης σε εμπιστεύεται + λέει και σε άλλους για εσενα,σε συγγενείς,φίλους και γνωστούς ότι έχω αυτόν τον μάστορα κτλπ. Δεν ρισκάρεις την φήμη σου ποτέ. (Τουλάχιστον εγώ έτσι κανω ) :)

 

Οπότε αν τον ξέρεις χρόνια τον υδραυλικό λογικά κάποιον καλό ηλιακό θα σου βάλει.σαν τιμή είναι νορμάλ. Δεν είναι κάτι ακριβό αλλά ούτε και για πεταμα.

1. Συμφωνώ με την επαγγελματική σου προσέγγιση, αλλά υποθέτεις πολλά πράγματα για τον άλλο. Πχ ότι σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και όχι με βάση τη μεγαλύτερη προμήθεια, ότι έχει εξετάσει όλες τις επιλογές, ότι γνωρίζει να διαλέξει, ότι δεν εμπιστεύεται αντίστοιχα έναν έμπορο χωρίς να το ψάξει και πάει λέγοντας

2. Με 650€ πες έναν 200ρι που θεωρείς "καλό" που θα μπορούσε να του βάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, naive είπε

1. Συμφωνώ με την επαγγελματική σου προσέγγιση, αλλά υποθέτεις πολλά πράγματα για τον άλλο. Πχ ότι σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και όχι με βάση τη μεγαλύτερη προμήθεια, ότι έχει εξετάσει όλες τις επιλογές, ότι γνωρίζει να διαλέξει, ότι δεν εμπιστεύεται αντίστοιχα έναν έμπορο χωρίς να το ψάξει και πάει λέγοντας

2. Με 650€ πες έναν 200ρι που θεωρείς "καλό" που θα μπορούσε να του βάλει.

650€ και 200αρης καλός δεν πάνε μαζί :)

 

δεν υπάρχει με τόσα χρήματα κάτι καλό και αξιόπιστο για 200λιτρα. (Τουλάχιστον απ' όσους ξέρω εγώ.μπορει κάποιος να έχει να προτείνει κάτι)

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

650€ και 200αρης καλός δεν πάνε μαζί :)

δεν υπάρχει με τόσα χρήματα κάτι καλό και αξιόπιστο για 200λιτρα. (Τουλάχιστον απ' όσους ξέρω εγώ.μπορει κάποιος να έχει να προτείνει κάτι)

Σήμερα πήραμε τηλ έναν άλλον υδραυλικό γνωστο μας και μας είπε 160λιτρα Elco 620 ευρώ + η βάση για να κατσει πάνω...

Oi elco είναι καλοί¨?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, pavloa είπε

Oi elco είναι καλοί¨?

Καποτε ηταν κορυφη (elco Βαγιωνης ), μεχρι που ο Βαγιωνης εσφαξε την γκομενα του ....
Τωρα καποιος εχει παρει το Brand name και βγαζει μαπες ...

Κοιτα για Sonne με συλεκτη phaethon , Nobel classic κλπ

Στις 9/12/2017 στις 7:45 ΜΜ, kstgr είπε

Πάντως για elco διαβάζω παντού παράπονα.

 

Στις 24/8/2012 στις 8:37 ΠΜ, giwrgos75 είπε

ειναι γνωστο πως ο elco δεν ειναι καθολου αξιοπιστος εδω και παρα πολυ καιρο.

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, villasg είπε

Καποτε ηταν κορυφη (elco Βαγιωνης ), μεχρι που ο Βαγιωνης εσφαξε την γκομενα του ....
Τωρα καποιος εχει παρει το Brand name και βγαζει μαπες ...

Κοιτα για Sonne , Nobel κλπ

 

οπότε να φύγω μακρία απο elco ... Δεν μπορώ να βρω τον πρώτο υδραυλικό για να μου πει τι μάρκα ηλιακό μου είπε στα 650 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, pavloa είπε

Σήμερα πήραμε τηλ έναν άλλον υδραυλικό γνωστο μας και μας είπε 160λιτρα Elco 620 ευρώ + η βάση για να κατσει πάνω...

Oi elco είναι καλοί¨?

Σ' απάντησε ο villasg

Βέβαια εγώ ακόμα βάζω θερμοσίφωνες elco. Έχω βάλει άπειρα και δεν έχουν βγάλει κανένα θέμα.

Θεωρώ ότι είναι καλή μάρκα και αξιόπιστη ακόμα και τώρα.

 

Σαν τιμή το 620€ θεωρώ είναι καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Σ' απάντησε ο villasg

Βέβαια εγώ ακόμα βάζω θερμοσίφωνες elco. Έχω βάλει άπειρα και δεν έχουν βγάλει κανένα θέμα.

Θεωρώ ότι είναι καλή μάρκα και αξιόπιστη ακόμα και τώρα.

Σαν τιμή το 620€ θεωρώ είναι καλή.

Και ο υδραυλικός έτσι μου ειπε οτι έχει βάλει πάρα πολλούς χωρίς πρόβλημα εδω και χρόνια..

Τον εμπιστεύομαι γιατί τον έχω χρόνια λόγο που μας πέρασε καλοριφέρ στο σπίτι. 

Αλλά τι να κάνω να προτιμήσω elco ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν βρήκα τον υδραυλικό τον πρωτο που ρώτησα και η μάρκα είναι wilco 160 λίτρα και ζητάει 1000 ευρώ τοποθετημένο. 

Wilco είναι και το παλιό που έχουμε και πήγε 20-22 χρόνια.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Καλή μάρκα

Πολλά ζητάει.

Πες του να κόψει από την τιμή.

Εμ τώρα μιλούσα μαζί του και μου λέει 600 κάνει ο ηλιακός 50 θέλει για τα μεταφορικά για να το φέρει και 300 για να το περάσει.

Με μία πλάκα είναι λέει.. 5ης γενιάς.

Και εμένα πολλά μου φαίνονται .

Τώρα περιμένω απάντηση απο τον δεύτερο υδραυλικό για να μου πει τιμή για τον wilco.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...