Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, pavloa είπε

Λοιπόν βρήκα τον υδραυλικό τον πρωτο που ρώτησα και η μάρκα είναι wilco 160 λίτρα και ζητάει 1000 ευρώ τοποθετημένο. 

Wilco είναι και το παλιό που έχουμε και πήγε 20-22 χρόνια.

2.6τμ? Ποσα μετρα σωληνα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

2.6τμ? Ποσα μετρα σωληνα??? 

Νομίζω 2,6τμ πρέπει να μου είπε.. Σωλήνες δεν θα αλλάξουμε επειδή απο ενα σημείο και μετά μπαίνει μέσα στον τοίχο.. Και δεν γίνετε να σκάψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pavloa είπε

Εμ τώρα μιλούσα μαζί του και μου λέει 600 κάνει ο ηλιακός 50 θέλει για τα μεταφορικά για να το φέρει και 300 για να το περάσει.

Με μία πλάκα είναι λέει.. 5ης γενιάς.

Και εμένα πολλά μου φαίνονται .

Τώρα περιμένω απάντηση απο τον δεύτερο υδραυλικό για να μου πει τιμή για τον wilco.

50€ για την μεταφορά;

 

Καλό κορόιδο είμαι που τους πάω τους ηλιακούς τσάμπα στους πελάτες μου εγώ 😕

καλα χρεώνει την μεταφορά που θα στον φέρει; Σε κανένα απομακρυσμένο χωριό είσαι; 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγυρνάω την κουβέντα στα καλύμματα , φιλος μου ειπε για μια ελληνική εταιρία που φτιάχνει οικονομικά καλύμματα  με την ονομασία METALIKA την automania  στην μεταμόρφωση κοντα στο plaisio  ( αδριανου 9 & ερμου τκ  11452 - 2102848574 ) .
πχ αυτο που πουλάει η Nobel 37€ (2χ1,25) το εχει 18€ (απο εκει παίρνει και η nobel! ! ! ) .
Εχει παρει 3 και ειναι ικανοποιημενος 100%

H συνθεση του καλύμματος ειναι : 10% αλουμίνιο / 15% PU /35% PVC / 40 πολυεστερας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, villasg είπε

Ξαναγυρνάω την κουβέντα στα καλύμματα , φιλος μου ειπε για μια ελληνική εταιρία που φτιάχνει οικονομικά καλύμματα  με την ονομασία METALIKA την automania  στην μεταμόρφωση κοντα στο plaisio  ( αδριανου 9 & ερμου τκ  11452 - 2102848574 ) .
πχ αυτο που πουλάει η Nobel 37€ (2χ1,25) το εχει 18€ (απο εκει παίρνει και η nobel! ! ! ) .
Εχει παρει 3 και ειναι ικανοποιημενος 100%

H συνθεση του καλύμματος ειναι : 10% αλουμίνιο / 15% PU /35% PVC / 40 πολυεστερας

Και ειναι καλυτερο απο αυτο https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/axesouar-iliakon/kalumma-prostasias-iliakou-thermosifona-diastaseon-m200xp125cm-62069434/ η απλα το λες γιατι ειναι αισχροκερδια της Nobel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Leroy τα metalika πουλάει.
Έχω πάρει δύο. Ικανοποιημένος κι εγώ. Φαίνεται αρκετά καλό.

Κάποια άλλα που είδα με διπλάσια τιμή και ιμάντες και πιστοποίηση υποτίθεται, μου φάνηκαν μη ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Και το Leroy τα metalika πουλάει.
Έχω πάρει δύο. Ικανοποιημένος κι εγώ. Φαίνεται αρκετά καλό.

Κάποια άλλα που είδα με διπλάσια τιμή και ιμάντες και πιστοποίηση υποτίθεται, μου φάνηκαν μη ποιοτικά.

Το leroy φερνει δυο μαρκες, αυτο που εβαλα ειναι το φτηνο, εχει και πιο ακριβο, το οποιο ομως δεν φερνει στο καταστημα στην Πειραιως.
Στο ακριβο λεει οτι ειναι ελληνικο προιον. Δεν ξερω για ποιο μιλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, orck είπε

Και ειναι καλυτερο απο αυτο https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/axesouar-iliakon/kalumma-prostasias-iliakou-thermosifona-diastaseon-m200xp125cm-62069434/ η απλα το λες γιατι ειναι αισχροκερδια της Nobel;

Αυτό σε τι χρησιμέυει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Είναι για προστασία του καθρέπτη από υπερθέρμανση τους καλοκαιρινούς μήνες αν λείπεις από το σπίτι.

Δηλαδή το βάζω όταν λείπω για να μην ζεσταίνει συνέχεια το νερό και αυξηθεί η θερμοκρασία και η πίεση μέσα στον ηλιακό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το καλοκαιρι καλυπτεις τον μισο συλλεκτη σου, οταν λειπεις διακοπες το καλυπτεις ολο και το χειμωνα τα βγαζεις εντελως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια οτιδηποτε αρκει να δημιουργει σκια.. Και ψαθα παλια να εχεις κανει...

Εξαλλου θα το δειτε στο αποτελεσμα οτι δεν θα βγαζει τοσο ζεστο νερο...

Τωρα βλεπω το παραταιρο.. Απο κει που δεν ασχολιοταν κανεις με την σκιαση του συλλεκτη τωρα συζητατε πιο ειναι το  καλυτερο υλικο...

Εγω προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο να μειωνω την θερμοκρασια νερου-σκεπασμα παρα να ειμαι εγγλεζος στην συντηρηση...

Ξερω τυπα που κλεινει τωρα 10ετια και δεν εχει κανει ποτε συντηρηση(ουτε συμπληρωμα αντιψυκτικου)!!!  Μου κανει ειμαι στρατιωτης στο σκεπασμα!!!!

Πρακτικα αφηνετε την βρυση να τρεχει για να ερθει η τελικη θερμοκρασια.. Αν το δαχτυλο σας δεν δεχτει ουτε 1 δευτερολεπτο το νερο τοτε σκεπασμα!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ρε παιδια οτιδηποτε αρκει να δημιουργει σκια.. Και ψαθα παλια να εχεις κανει...

Εξαλλου θα το δειτε στο αποτελεσμα οτι δεν θα βγαζει τοσο ζεστο νερο...

Τωρα βλεπω το παραταιρο.. Απο κει που δεν ασχολιοταν κανεις με την σκιαση του συλλεκτη τωρα συζητατε πιο ειναι το  καλυτερο υλικο...

Εγω προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο να μειωνω την θερμοκρασια νερου-σκεπασμα παρα να ειμαι εγγλεζος στην συντηρηση...

Ξερω τυπα που κλεινει τωρα 10ετια και δεν εχει κανει ποτε συντηρηση(ουτε συμπληρωμα αντιψυκτικου)!!!  Μου κανει ειμαι στρατιωτης στο σκεπασμα!!!!

Πρακτικα αφηνετε την βρυση να τρεχει για να ερθει η τελικη θερμοκρασια.. Αν το δαχτυλο σας δεν δεχτει ουτε 1 δευτερολεπτο το νερο τοτε σκεπασμα!!!

Αυτο ομως δεν λεει κατι, και εμενα στα 10 χρονια δεν ειχα κανει απολυτος τιποτα και ειμουν κωλοφανταρο στο σκεπασμα, παντα λουφαρα και κυριολεκτικα δεν ειχα ασχοληθει ποτε. Στα 12 χρονια ομως εσκασε το παραμυθι. Και ειμαι σιγουρος οτι εαν δεν τον ανοιγα (για αλλο λογο εγινε αυτο) και δεν ξεκολλαγα την κολλημενη πλεον φλατζα θα εβγαζε λιγο ακομη.
Γενικα ομως εχεις δικιο, οτιδηποτε να σκιασει τα πανελ, κατα προτιμηση κατι να αντεχει τον ηλιο. Θα βαλω κατι μουσαμαδες που εχω περισευουμενους αλλα πιστευω οτι τον Σεμπτεμβρη θα εχει διαλυθει, εαν οχι φετος του χρονου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, orck είπε

Αυτο ομως δεν λεει κατι, και εμενα στα 10 χρονια δεν ειχα κανει απολυτος τιποτα και ειμουν κωλοφανταρο στο σκεπασμα, παντα λουφαρα και κυριολεκτικα δεν ειχα ασχοληθει ποτε. Στα 12 χρονια ομως εσκασε το παραμυθι. Και ειμαι σιγουρος οτι εαν δεν τον ανοιγα (για αλλο λογο εγινε αυτο) και δεν ξεκολλαγα την κολλημενη πλεον φλατζα θα εβγαζε λιγο ακομη.
Γενικα ομως εχεις δικιο, οτιδηποτε να σκιασει τα πανελ, κατα προτιμηση κατι να αντεχει τον ηλιο. Θα βαλω κατι μουσαμαδες που εχω περισευουμενους αλλα πιστευω οτι τον Σεμπτεμβρη θα εχει διαλυθει, εαν οχι φετος του χρονου.
 

Τι ζημια σου εβγαλε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...