Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Ο Nobel είναι μια δοκιμασμένη λύση.

Και δεν έχω σχέση με την εταιρεία

Μια εταιρεία ξεκινάει στην Ελλάδα, παίρνει επιδοτήσεις για να αγοράσει μοντέρνο εξοπλισμό γραμμής παραγωγής από κονδύλια που προορίζονται για να φέρουν προστιθέμενη αξία στη Χώρα μέσω της ανάπτυξης παραγωγικών δομών. Φτιάχνει λοιπόν μια γραμμή παραγωγής,  αποκτά τεχνογνωσία και την κρατάει 5 χρόνια που την υποχρεώνει η σύμβαση της επιδότησης και μετά μεταφέρει την παραγωγή σε γειτονική χώρα. Έτσι, έχει τελευταίο εξοπλισμό, τεχνογνωσία, φθηνά εργατικά χέρια και λιγότερους φόρους- εισφορές που της δίνει ένα τρομερό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι των εγχώριων. Επιστρέφει μετά τα προϊόντα της στην εδώ αγορά, αποσπώντας λόγω του ανταγωνιστικού της πλεονεκτήματος ένα μεγάλο μέρος, πιέζοντας τους εγχώριους να κλείσουν.
Πώς σου ακούγεται;

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πριν 2 χρόνια έβαλα ένα τέτοιο από leroy στα 380 τότε που τον είχε προσφορά.Δεν ξέρω αν είναι Ελληνικός ή ξένος.Εγώ τον πήρα για Ελληνικό.

Επειδή πιάνουν τα χέρια μου αγόρασα τα υλικά και έκανα μόνος την τοποθέτηση.Τελικά ήταν πιο εύκολα από όσο πίστευα. Μια χαρά δουλεύει απλά μου είπαν κάθε 2-3 χρόνια άλλαγμα το ανόδιο και θα μου κρατήσει πολλά χρόνια.

Ελπίζω.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Μια εταιρεία ξεκινάει στην Ελλάδα, παίρνει επιδοτήσεις για να αγοράσει μοντέρνο εξοπλισμό γραμμής παραγωγής από κονδύλια που προορίζονται για να φέρουν προστιθέμενη αξία στη Χώρα μέσω της ανάπτυξης παραγωγικών δομών. Φτιάχνει λοιπόν μια γραμμή παραγωγής,  αποκτά τεχνογνωσία και την κρατάει 5 χρόνια που την υποχρεώνει η σύμβαση της επιδότησης και μετά μεταφέρει την παραγωγή σε γειτονική χώρα. Έτσι, έχει τελευταίο εξοπλισμό, τεχνογνωσία, φθηνά εργατικά χέρια και λιγότερους φόρους- εισφορές που της δίνει ένα τρομερό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι των εγχώριων. Επιστρέφει μετά τα προϊόντα της στην εδώ αγορά, αποσπώντας λόγω του ανταγωνιστικού της πλεονεκτήματος ένα μεγάλο μέρος, πιέζοντας τους εγχώριους να κλείσουν.
Πώς σου ακούγεται;

Ποιον θα πρότεινες, αν μπορείς ανάμεσα σε αυτούς https://www.skroutz.gr/s/6694381/SOL-Violaris-EnergyPro-160lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html https://www.skroutz.gr/s/4997459/Esolar-160lt-2m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html#reviews https://www.skroutz.gr/s/2797175/Nobel-Classic-160lt-2-6m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html#reviewshttps://www.skroutz.gr/s/2802177/Sonne-Phaethon-160lt-2-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html#reviews ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 26ska είπε

Δε θ'ελω να προτείνω μάρκες γενικά. Το νόημα του θρεντ είναι να δώσει τις πληροφορίες για να μπορέι να διαλέξει κάποιος βάσει των αναγκών και του προϋπολογισμού του.
Άλλωστε δεν έχω εμπειρία, απλός καταναλωτής είμαι.
Αφού ρωτάς συγκεκριμένα πάντως, τους δύο πρώτους δεν τους ξέρω, αλλά μπορώ να καταλάβω ότι είναι φασόν, αμφιβόλου προελέυσεως και υποστήριξης μετά την αγορά. Sonne έχω το χάλκινο, είμαι ευχαριστημένος σαν προϊόν και σαν εταιρεία πρόκειται για αξιόπιστη, είναι κατασκευαστής. Για τη nobel είπα γιατί δε θα ασχολούμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι οι δυο πρώτοι είναι φασόν. 

Αλλά στην Esolar αν δεν κάνω λάθος ο συλλέκτης είναι Δήμας από το Άργος που είναι μια μεγάλη εταιρεία. Τα πιο πολλά μαγαζιά πλέον αγοράζουν με την φίρμα τους από καθιερωμένα εργοστάσια.

Έγω αγοράζω από τον Δήμα και παρέχω πλήρη υποστήριξη στον πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

 

Έγω αγοράζω από τον Δήμα και παρέχω πλήρη υποστήριξη στον πελάτη

Δηλαδή τι υποστήριξη.Ειδικός δεν είμαι αλλά δεν το καταλαβαίνω.Ηλιακός είναι.Δεν είναι κινέζικος υπολογιστής ή τάμπλετ να μη βρίσκεις ανταλακτικά.

π.χ. αν λέω χαλάσει το μπόιλερ δεν ταιριάζει οποιοδήποτε άλλο μπόιλερ ίδιων λίτρων για να το αντικαταστήσουμε;;;; Είναι ανάγκη να πάρουμε την ίδια μάρκα;;;

Αντιστάσεις - φλάντζες - ανόδιο λίγο πολύ όλοι τα ίδια δεν παίρνουν;;;;

Εγώ νομίζω ότι σημαντικό ρόλο για μακροζωία παίζει η συντήρηση του μποιλερ.Τουλάχιστον κάθε 3-4 χρόνια ανάλογα την περιοχή τη χρήση και το νερό μία συντήρηση (καθάρισμα - άλλαγμα ανόδιου και φλάντζας- ούτε 5 ευρώ δεν κάνουν) και ο ηλιακός θα ζήσει για πολλά χρόνια.Ειδικά στην Αθήνα που οι συνθήκες και το νερό είναι καλά δεν έχουν πρόβλημα.Πιο βόρεια (Ήπειρο - Μακεδονία-Θράκη)  ίσως θέλουν περισσότερη προσοχή και φροντίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική συντήρηση που θέλει ένας ηλιακός θερμοσίφωνας είναι η συμπλήρωση προπυλενογλυκόλης μετά το καλοκαίρι, αφού λόγω υψηλών θερμοκρασιών πιθανό να έχει χάσει μέρος των υγρών και να μην αποδίδει.

Το ανόδιο πρέπει να ελέγχεται και να αντικαθίσταται όταν κρίνεται χρήσιμο από τον τεχνικό. Γενικά δεν υπάρχουν κανόνες. Είναι ανάλογα την περιοχή και τα νερά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά θέλω έναν θερμοσίφωνα αξιόπιστο και όσο το δυνατόν οικονομικό. Γνώσεις επί του θέματος δεν έχω καθόλου, και για αυτό ψαχνω κάπου να καταλήξω. Οπότε οι δύο πρώτοι που είναι φασον, βγαίνουν εκτός.Να επικεντρωθώ στους άλλους 2 τότε και αν υπάρχει άλλη πρόταση καλοδεχουμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Συμφωνώ ότι οι δυο πρώτοι είναι φασόν. 

Αλλά στην Esolar αν δεν κάνω λάθος ο συλλέκτης είναι Δήμας από το Άργος που είναι μια μεγάλη εταιρεία. Τα πιο πολλά μαγαζιά πλέον αγοράζουν με την φίρμα τους από καθιερωμένα εργοστάσια.

Έγω αγοράζω από τον Δήμα και παρέχω πλήρη υποστήριξη στον πελάτη

+1000!!Αυτό ακριβώς με έκανε να αποφασίσω να βάλω Esolar...κορυφαίος συλλέκτης(μπορείτε να δείτε τα τεχν.χαρ/κά του και να συγκρίνετε) και ένα πολύ καλοκατασκευασμένο ελληνικό καζάνι(το φτιάχνει για λογαριασμό τους,ιδιώτης κατασκευαστής στον Ασπρόπυργο)!!Να και φωτό από την τοποθέτηση:https://www.esolarshop.net/news/egkatastaseis/item/106-egkatastash-hliakou-premium-agioi-anargyroi-9-5-2018.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω φαντάζομαι δεν αξίζει τα 150ευρω παραπάνω ο nobel σε σχέση με τον sonne. Έξω και ο nobel και είμαι ανάμεσα στον sonne και τον esolar που ξαβαμπηκε στο παιχνίδι, λόγω κ άλλων από το φόρουμ που μου έχουνε προτείνει το συγκεκριμένο. Ποιοτικά  κ κατασκευαστικα είναι εμφανώς ανώτερος ο sonne; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εγώ βασικά θέλω έναν θερμοσίφωνα αξιόπιστο και όσο το δυνατόν οικονομικό. Γνώσεις επί του θέματος δεν έχω καθόλου, και για αυτό ψαχνω κάπου να καταλήξω. Οπότε οι δύο πρώτοι που είναι φασον, βγαίνουν εκτός.Να επικεντρωθώ στους άλλους 2 τότε και αν υπάρχει άλλη πρόταση καλοδεχουμενη. 

Ψάξου λίγο,κάνε έρευνα αγοράς..."ρωτώντας πάς στην πόλη"!!Ούτε οι αφορισμοί κάνουν καλό,ούτε οι μηδενισμοί...επειδή άκουσες την λέξη "φασόν"!!😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sonne χάλκινο έχω κι εγώ. Ούτε ανόδιο ( δεν το χρειάζεται) ούτε τίποτα συντήρηση θέλει κάθε χρόνο κτλ.

Κάθε 2-3 χρόνια συμπλήρωση υγρών κλειστού κυκλώματος (few ml) ή ολική αλλαγή αν θες ντε και καλά.

Τον έχω 14 χρόνια και συνεχίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...