Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι βρήκα. Εταιρεία που κάνει εξαγωγές και σχεδόν έχει χρεοκοπήσει και για αυτό αγόρασε μεγάλο μέρος ο Τραβασάρος και ετοιμάζεται να την πάρει όλη από τον μηχανολόγο που είναι απόφοιτος λυκείου. Δεν έχει πάρει δίπλωμα μηχανολόγου και μοστράρεται ως μηχανολόγος. Ως υπεύθυνο της παραγωγής είχε έναν ηλεκτροσυγγολητή του ΟΑΕΔ 

1441716252-Interview ETHNOS Michalopoulos Harry 8.9.2015.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, naive είπε

Αυτό λεώ και εγώ, ψυχρής εξέλασης πρέπει να εννοεί, γιατί πώς να γίνεται βαθειά εξέλαση στη δεξαμενή;
Στους χάλκινους παίρνουν δίσκο και τον κάνουν κυάθιο και μετά ενώνουν δύο κυάθια να κάνουν τη δεξαμενή με μια ραφή,  αλλά  ο χαλκός είναι πολύ όλκιμος και γίνεται, σε χάλυβα το θεωρώ αδύνατο.

Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι το μήκος του κορμιού είναι 1m.

Οι τρόποι παραγωγής είναι 2.Είτε το κορμί είναι ενιαίο και στα πλαινά κολιούνται τα 2 καπάκια είτε το κορμί αποτελειται από 2 μέρη(50cm έκαστο)  τα οποία μπαίνουν σαν ενιαία φύλλα σε υδραυλική πρέσσα και τα πρεσσάρεισε όλο το μήκος.έτσι αντί για 2 κολλήσεις στο κορμί έχεις μία στη μέση.Αυτό λέγεται βαθειά εξέλαση.

14 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Τι βρήκα. Εταιρεία που κάνει εξαγωγές και σχεδόν έχει χρεοκοπήσει και για αυτό αγόρασε μεγάλο μέρος ο Τραβασάρος και ετοιμάζεται να την πάρει όλη από τον μηχανολόγο που είναι απόφοιτος λυκείου. Δεν έχει πάρει δίπλωμα μηχανολόγου και μοστράρεται ως μηχανολόγος. Ως υπεύθυνο της παραγωγής είχε έναν ηλεκτροσυγγολητή του ΟΑΕΔ 

1441716252-Interview ETHNOS Michalopoulos Harry 8.9.2015.pdf

Χρεοκόπησε η sammler?Καινούργιο αυτό?Ποιον μηχανολόγο εννοείς?

btw ποιος είναι ο τραβασάρος ρε παιδιά?Έτσι να μαθαίνω και εγώ τπτ.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, g..kar είπε

Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι το μήκος του κορμιού είναι 1m.

Οι τρόποι παραγωγής είναι 2.Είτε το κορμί είναι ενιαίο και στα πλαινά κολιούνται τα 2 καπάκια είτε το κορμί αποτελειται από 2 μέρη(50cm έκαστο)  τα οποία μπαίνουν σαν ενιαία φύλλα σε υδραυλική πρέσσα και τα πρεσσάρεισε όλο το μήκος.έτσι αντί για 2 κολλήσεις στο κορμί έχεις μία στη μέση.Αυτό λέγεται βαθειά εξέλαση.

Ναι, ναι το δείχνει και στο βίντεο. Απλώς μου φάνηκε πολύ περίεργο να παίρνει τόση εξέλαση ο χάλυβας, αλλά χρησιμοποιείται διαφορετικός από τη συνήθη λαμαρίνα. Έτσι έχεις δίκιο και στις αμφιβολίες σου για το τελικό πάχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χ. Μιχαλόπουλος είναι ο δήθεν μηχανολόγος.

Ο  Τραβασάρος λόγω οικονομικών προβλημάτων που είχε η εταιρία αγόρασε το 20% (Τραβασάρος Prime Laser Technology)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Τι βρήκα. Εταιρεία που κάνει εξαγωγές και σχεδόν έχει χρεοκοπήσει και για αυτό αγόρασε μεγάλο μέρος ο Τραβασάρος και ετοιμάζεται να την πάρει όλη από τον μηχανολόγο που είναι απόφοιτος λυκείου. Δεν έχει πάρει δίπλωμα μηχανολόγου και μοστράρεται ως μηχανολόγος. Ως υπεύθυνο της παραγωγής είχε έναν ηλεκτροσυγγολητή του ΟΑΕΔ 

1441716252-Interview ETHNOS Michalopoulos Harry 8.9.2015.pdf

Έχει ξαναμπεί αυτό το άρθρο εδώ, πιθανώς από τον ίδιο ή κάποιο της εταιρείας. 
Προσπαθούσε να κάνει και γκρίζα διαφήμιση απόσο θυμάμαι.
Τεσπα, κρίμα που έχει προβλήματα, οι εξαγωγές χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χοβατ ειναι τενεκεδες ξεγανωτοι μακρια κ σε ηλιακους κ σε θερμοσιφωνες εσωτερικους ουτε για πεταμα δεν κανουν.οποιαδηποτε μαρκα κ αν παρετε ακομα κ απο βιοτεχνιες τυπου σολαρ σταρ,climaland κ.α που ειναι μια μεση κατασταση κοντα στα 500-600 ευρω με μια στοιχειωδη συντηρηση ανετα θα βγαλουν 10-15 χρονια κ θα τα εχουν βγαλει τα λεφτα τους,η νοωτροπια περνω ηλιακο να μου κρατησει για παντα ειναι λανθασμενη κανεις δεν το θελει αυτο η τεχνολογια προχωραει.γνωμη μου παντα σαν υδραυλικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης Sammler = Cronius.

Ο κουνιάδος του "μηχανολόγου" είναι ο ιδιοκτήτης της Cronius

O Τραβασάρος έχει αγοράσει το 20% της Cosmosolar (Σπανός). Μαζί με τον Σπανό κατέθεσε πρόταση στην Τράπεζα Πειραιώς για την εξαγορά του Μαλτέζου. Στον Μαλτέζο η Τράπεζα έχει βάλει ελεγκτή και ασκεί διοίκηση.

Μου είπε ο Τραβασάρος ότι στην περίπτωση που αποκτήσουν τον Μαλτέζο η πραγωγή του θα γίνει στον Σπανό. Το ίδιο λένε και στελέχη του Μαλτέζου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, villasg είπε

 

 

Επειδη τους εχεις και τους 2 (nobel classic & sonne phaethon) Ποιος αποδιδει καλυτερα???

Ο solar star σου τρυπησε? Απο αποδοση τι ελεγε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Επειδη τους εχεις και τους 2 (nobel classic & sonne phaethon) Ποιος αποδιδει καλυτερα???

Ο solar star σου τρυπησε? Απο αποδοση τι ελεγε???

Εγω εχω να πω καλα πραγματα σε αποδοση για τον Solar Star, θυμαμαι τους πρωτους χειμωνες με νεογεννητο στο σπιτι (δεν ξερω εαν εχεις εικονα, καθημερινα μπανιο γιατι λερωνονται συνεχεια) θυμαμαι οτι περασε ο χειμωνας χωρις να αναψει σχεδον καθολου το ηλεκτρικο, αντε δυο-τρεις φορες να χρειαστηκε... με πληρη απουσια συντηρησης τα εβγαλε περα εως τα 12 χρονια, με σαφως υποδεεστερη αποδοση, υποθετω οτι την ειχε κανει μεγαλη ποσοτητα του θερμικου υγρου τοσα καλοκαιρια χωρις καλυψη.
Σαν μεγαλο αρνητικο οτι ειχαν μια και μοναδικη βιδα για να βγαλεις αντισταση, ανοδιο, επρεπε να τα βαλεις ολα απο μεσα για να τραβηξεις κοντρα προς τα εξω με ενα περιεργο οβαλ σχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Επειδη τους εχεις και τους 2 (nobel classic & sonne phaethon) Ποιος αποδιδει καλυτερα???

Ο solar star σου τρυπησε? Απο αποδοση τι ελεγε???

Νομίζω και οι δυο είναι καλοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, predator77 είπε

οι χοβατ ειναι τενεκεδες ξεγανωτοι μακρια κ σε ηλιακους κ σε θερμοσιφωνες εσωτερικους ουτε για πεταμα δεν κανουν.οποιαδηποτε μαρκα κ αν παρετε ακομα κ απο βιοτεχνιες τυπου σολαρ σταρ,climaland κ.α που ειναι μια μεση κατασταση κοντα στα 500-600 ευρω με μια στοιχειωδη συντηρηση ανετα θα βγαλουν 10-15 χρονια κ θα τα εχουν βγαλει τα λεφτα τους,η νοωτροπια περνω ηλιακο να μου κρατησει για παντα ειναι λανθασμενη κανεις δεν το θελει αυτο η τεχνολογια προχωραει.γνωμη μου παντα σαν υδραυλικος.

H climalαnd απ όσο βρήκα είναι εμπορική και όχι βιοτεχνία.Κάνω λάθος?Όσον αφορά για τη solar star είμαστε σίγουροι ότι κατασκευάζει ή εμπορεύεται?όχι τπτ άλλο αλλά το site της είναι πιο τσαπατσούλικο και από τον ορισμό της λέξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...