Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Double glass και διπλή επίστρωση σμάλτου είναι το ίδιο πράγμα;

2. To durosmalt της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ είναι glass ή κάποιο είδος ενισχυσμένου πλαστικού που μπορεί να κάνει το νερό να μυρίζει, έστω και πολύ λίγο, πλαστικό;

3. Επιλεκτικός συλλέκτης σημαίνει ότι είναι επιλεκτικός τιτανίου ή μπορεί να είναι και από άλλο υλικό;

4. Μερικές εταιρείες βλέπω ότι δίνουν τους ηλιακούς των 160lt με ένα συλλέκτη; Αρκεί ο ένας συλλέκτης ή μήπως πρέπει να ζητήσω δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Double glass και διπλή επίστρωση σμάλτου είναι το ίδιο πράγμα;

2. To durosmalt της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ είναι glass ή κάποιο είδος ενισχυσμένου πλαστικού που μπορεί να κάνει το νερό να μυρίζει, έστω και πολύ λίγο, πλαστικό;

3. Επιλεκτικός συλλέκτης σημαίνει ότι είναι επιλεκτικός τιτανίου ή μπορεί να είναι και από άλλο υλικό;

4. Μερικές εταιρείες βλέπω ότι δίνουν τους ηλιακούς των 160lt με ένα συλλέκτη; Αρκεί ο ένας συλλέκτης ή μήπως πρέπει να ζητήσω δύο;

 

2. Δεν νομίζω ότι μυρίζει (ο χαλκός λένε ότι βγάζει την χειρότερη ποιότητα νερού) αλλά απ΄ότι μου έχουν πει είναι σαν ενισχυμένο γυαλί.

3. Επιλεκτικός συλλέκτης μπορεί να μην είναι μπλε tinox Γερμανίας.

4. Εξαρτάται από την επιφάνεια του συλλέκτη και από την ποιότητά του.

Η ηλιοακμή δίνει 1 συλλέκτη 2.60m^2, που ισχυρίζονται ότι είναι πιο αποδοτικός από άλλους που δίνουν πχ 3 m^2 συλλέκτες.

Λένε επίσης ότι περιορίζονται οι απώλειες με αυτό τον τρόπο.

Επειδή γενικά άλλες μάρκες δίνουν λιγότερες πληροφορίες ή δεν δίνουν καθόλου, θέλει ψάξιμο για να βρεις τα ακριβή στοιχεία του συλλέκτη και του boiler.

 

Aναφέρω ηλιοακμή , γιατί στο site τους έχει αναλυτικά όλες τα τεχνικά χαρακτηριστικά του θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά σε όλους.

Ξαναπαίρνω σήμερα άλλους αντιπροσώπους από Nobel και Ηλιοακμή :

 

Nobel Glass Apollo 160lt με επιλεκτικό συλλέκτη κατασκευής της Nobel : 800Ε +85 Ε έξοδα εγκατάστασης + 9 Ε το μέτρο για σωλήνες και καλωδιώσεις.

 

Ηλιοακμή , στα 160 lt μου λέει θα πάει κοντά στα 1700 Ε !!! με την εγκατάσταση, επειδή δεν υπάρχει παροχή ρεύματος στην ταράτσα κλπ .

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:02 ----------

 

Tελικα κατεληξα στην ΗΛΙΟΑΚΜΗ.Πιστευω οτι ειναι

αξιοπιστη.Αλλωστε,στην πορεια θα δειξει!Ευχαριστω helias και bikey 77 για την βοηθεια.Nα''στε καλα.

 

Πόσο πήγε τελικά το μαλλί ?

Επεξ/σία από helias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους.

Ξαναπαίρνω σήμερα άλλους αντιπροσώπους από Nobel και Ηλιοακμή :

 

Nobel Glass Apollo 160lt με επιλεκτικό συλλέκτη κατασκευής της Nobel : 800Ε +85 Ε έξοδα εγκατάστασης + 9 Ε το μέτρο για σωλήνες και καλωδιώσεις.

 

Ηλιοακμή , στα 160 lt μου λέει θα πάει κοντά στα 1700 Ε !!! με την εγκατάσταση, επειδή δεν υπάρχει παροχή ρεύματος στην ταράτσα κλπ .

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:02 ----------

 

 

Πόσο πήγε τελικά το μαλλί ?

 

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

Χρόνια πολλά από μένα.

 

Για ένα ηλιακό 160lt τριπλής ενέργειας της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ μου έδωσαν σήμερα προσφορά 1.000 Ευρώ με την εγκατάσταση (υπάρχει όμως ρεύμα στην ταράτσα). Το ίδιο μαγαζί προσέφερε και τον Calda στα 1.100 Ευρώ.

 

Η τεράστια διαφορά που αναφέρετε ανάμεσα στον NOBEL και στην ΗΛΙΟΑΚΜΗ πρέπει μάλλον να οφείλεται στο ότι η ΗΛΙΟΑΚΜΗ χρεώνει και τις επιπλέον εργασίες που θα κάνει αφού δεν υπάρχει ρεύμα στην ταράτσα. Η NOBEL είναι ενήμερη για τις εργασίες αυτές;

 

Θα προσπαθήσω να πάρω σήμερα το απόγευμα προσφορά και για τον NOBEL. Αν και έχω δει στο παρόν forum εξαιρετικά σχόλια για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ, μου φαίνεται περίεργο που δίνουν τον ηλιακό των 160lt με ένα μόνο συλλέκτη. Από τις απαντήσεις σας έχω δει ότι ισχυρίζονται ότι έτσι έχει καλύτερη απόδοση και λιγότερες απώλειες. Δεν είμαι μηχανολόγος για να το κρίνω επιστημονικά, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας συλλέκτης μπορεί να αποδίδει καλύτερα από δύο.

 

Με την ευκαιρία αυτή ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τον NOBEL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κανεις αν παίζει καμια επιδοτηση σημερα για ηλιακους θερμοσιφωνες????

 

Δυστηχώς όχι... Για σπίτια το μόνο που υπάρχει είναι μια φορολογική ελάφρυνση μέχρι τα 700€ από όσο ξέρω.

 

Ακούγετε ότι μετά το καλοκαίρι θα βγει ένα πρόγραμμα για σπίτια/κτήρια πριν από 1985 που θα περιλαμβάνει πολλών τύπων ενεργειακές βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον calpak vacuum που στα χαρτιά έχει πολύ καλό συντελεστή απόδοσης και ελάχιστες απώλειες στους συλλέκτες λόγω κενού αέρος. Η τιμή του στην Κομοτηνή είναι περίπου 1300 ευρώ στα 160 lt με τους υπόλοιπους ποιοτικούς ηλιακούς με επιλεκτικό συλλέκτη (ηλιόθερμο, ηλιοακμή, Nobel) να κινούνται στα 1000-1200 ευρώ με τοποθέτηση. Αξίζει η διαφορά; Υπόψη οτι μιλάμε για Β. Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Προσωπική γνώμη, είναι ότι θα προτιμούσα ηλιακό κλειστού κυκλώματος με μπόιλερ αντί, του "σκέτου συλλέκτη" με κυκλοφορητή συνδεδεμένο με το μπόιλερ του καλοριφέρSonne68

 

 

Καλημερα Sonne68 θα ηθελα εαν ειναι δυνατον την γνωμη σου

η και την γνωμη αλλων που εχουν τοποθετιση το συστημα της παραγραφου 1και 2

 

1 Εαν μεταξυ συστηματος βεβιασμενης λειτουργιας ηλιακου δηλαδη καθρεπτες στην ταρατσα σε συνεργασια με βοιλερ τριπλης στο υπογειο

(εαν ειναι δυνατον να μου πης εαν εχεις συναντησει τυχων προβληματα με αυτο το συστημα.)

 

2 Συστηματος αυτου που περιγραφης στο post σου δηλαδη ηλιακος με διπλης ενεργειας ηλιος ,αντισταση σε συνεργασια με βοιλερ διπλης ( σερμπαντινα απο λεβητα και αντισταση) στο υπογειο (αυτο το συστημα το προτιμουν οι υδραυλικοι για το σπιτι τους)

 

Τι θα διαλεγες

μπορεις να μου πης πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα των δυο αυτων συστηματων

 

Επισης θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι δεν ενδιαφερομαι για ηλιακο τριπλης στην ταρατσα λογω μεγαλου μηκους σωληνων.

Εχω μονοκατοικια

 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από geroge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Ειναι το πρωτο μου ποστ και θελω να σας πω οτι σημερα εγκατεστησα ηλιακο της εταιριας ΛΑΤΟ http://www.lato.com.gr/

 

Η αγορα εγινε μεσω γνωστου απο το εργοστασιο στην Θεσσαλονικη .

 

200 λιτρα με 2 επιλεκτικους συλεκτες 4ΤΜ συνολικα και μου κοστισε 780 γιουρα....τιμη πολυ δελεαστικη και 5 χρονια εγγυηση.

 

Τον τοποθετησα μονος μου αφου κατι πιανουν τα χερια μου, και αφου κατα τις 13.00 σημερα ηταν ολα ετοιμα εβαλα τα υγρα (12 λιτρα πηρε) και περιμενα.

 

Στις 15.00 το νερο εκαιγε τοσο που πανω απο 5 δευτερολεπτα δεν μπορεσα να κρατησω το χερι μου κατω απο το νερο.

 

Στις 18.00 δεν εμπαινε πλεον χερι κατω απο το νερο......καναμε μπανιο 2 ατομα χωρις τσιγκουνιες και μεχρι αυτη την ωρα το νερο απλα καιει.(για να βαλεις το κεφαλι σου απο κατω πρεπει να βαλεις και κρυο οπωσδηποτε)

 

Αυριο το πρωι θα φανει τι παιζει και η εικονα θα ειναι πιο ολοκληρωμενη.

 

Σε πρωτη φαση εμεινα ευχαρηστημενος και απο την ποιοτητα κατασκευης αλλα και απο τον χρονο που εκανε να ζεσταθει το νερο.....μιλαμε για 200 λιτρα.

Παντως σαν ονομα ειναι εντελως αγνωστη αυτη η εταιρια.....την εχει ακουσει κανεις αλλος??????ειδικα οι επαγγελματιες του χωρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά. Είμαι σε αναζήτηση ηλιακού. Σκέφτομαι σοβαρά τους AST:

http://www.a-s-t.gr/compact110.html

Την ξέρει κανείς αυτή την εταιρεία? Είναι αυτή που εξαγόρασε την FOCO.

Ο συλλέκτης είναι καινού σωλήνα και μεταφέρει την θερμότητα με Αιθυλική Αλκοόλη. Είναι καινούργια τεχνολογία.. Πάντως απο εμφάνιση σκίζουν..

Μου έχουν δώσει τιμή 150lt: 1000 ευρώ + 10 χρόνια εγγύηση για αυτόν που το περίβλημά του είναι απο πλαστικό και 1200 ευρώ + 20 χρόνια εγγύηση για αυτόν που είναι απο INOX. Όλα αυτά μαζί με την τοποθέτηση.

KID και SOLAR τις συμβουλές σας παρακαλώ..

 

PS Έχει και τρομερή αντοχή στον παγετό. (-60 C) + ότι δεν θέλει συμπλήρωση ψυκτικού..

Επεξ/σία από AzaZyL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Ειναι το πρωτο μου ποστ και θελω να σας πω οτι σημερα εγκατεστησα ηλιακο της εταιριας ΛΑΤΟ http://www.lato.com.gr/

 

Η αγορα εγινε μεσω γνωστου απο το εργοστασιο στην Θεσσαλονικη .

 

200 λιτρα με 2 επιλεκτικους συλεκτες 4ΤΜ συνολικα και μου κοστισε 780 γιουρα....τιμη πολυ δελεαστικη και 5 χρονια εγγυηση.

 

Τον τοποθετησα μονος μου αφου κατι πιανουν τα χερια μου, και αφου κατα τις 13.00 σημερα ηταν ολα ετοιμα εβαλα τα υγρα (12 λιτρα πηρε) και περιμενα.

 

Στις 15.00 το νερο εκαιγε τοσο που πανω απο 5 δευτερολεπτα δεν μπορεσα να κρατησω το χερι μου κατω απο το νερο.

 

Στις 18.00 δεν εμπαινε πλεον χερι κατω απο το νερο......καναμε μπανιο 2 ατομα χωρις τσιγκουνιες και μεχρι αυτη την ωρα το νερο απλα καιει.(για να βαλεις το κεφαλι σου απο κατω πρεπει να βαλεις και κρυο οπωσδηποτε)

 

Αυριο το πρωι θα φανει τι παιζει και η εικονα θα ειναι πιο ολοκληρωμενη.

 

Σε πρωτη φαση εμεινα ευχαρηστημενος και απο την ποιοτητα κατασκευης αλλα και απο τον χρονο που εκανε να ζεσταθει το νερο.....μιλαμε για 200 λιτρα.

Παντως σαν ονομα ειναι εντελως αγνωστη αυτη η εταιρια.....την εχει ακουσει κανεις αλλος??????ειδικα οι επαγγελματιες του χωρου?

 

Καλημερα.

 

Εχθες χωρις καθολου ηλιοφανεια και με βροχη ειχε ζεστο νερο (απο την προηγουμενη)και εκανε μπανιο ενα ατομο.

 

Σημερα, τωρα το πρωι ειναι χλιαρο το νερο και περιμενουμε πλεον ηλιο.

 

Ανακαιφαλαιωση.....περαστηκε Σαββατο στις 13.00 ,τον ειδε ηλιος μεχρι τις 18.00 .....5 ωρες περιπου και καναμε μπανιο 3 ατομα σε 2 μερες (την δευτερη μερα εβρεχε) και την τριτη μερα το πρωι εχει χλιαρο νερο.

 

Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος:-)

 

οι ειδικοι τι λετε ειμαστε οκ????

 

Επισης στα 12 λιτρα που πηρε συνολικα το κλειστο κυκλωμα εβαλα 3 λιτρα υγρο και τα υπολοιπα νερακι απο την βρυση.ειναι σωστο αυτο η πρεπει να κανω κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Είναι το πρώτο mail που στέλνω.

Εξ' όσον γνωρίζω τα θερμοσιφωνικά συστήματα 200 λτ, που πωλούνται στην Ευρώπη είναι με ένα 2τμ συλλέκτη επιλεκτικό ή μη, ή με έναν 2.5 τμ επιλεκτικό.

Γνωρίζει κανείς για την ευρωπαϊκή πιστοποίηση Solar key Mark για θερμοσιφωνικά συστήματα τα οποία τα δίνουν ινστιτούτα του εξωτερικού, όπως το SPF στην Ελβετία http://www.spf.ch/spf.php?lang=en&fam=2&tab=1 ?

Η εταιρεία FOCO εξαγοράστηκε από την GreenOneTec Αυστρίας, το 2005 και μετέφερε την παραγωγή στην Αυστρία. Τώρα παράγει ένα νέο σύστημα ενσωματομένου μπόιλερ συλλέκτη, γιατι το παλιό (σαν αυτό που έχει η AST) εμφάνιζε πολλά προβλήματα. Το αυθεντικό αυτό σύστημα το κατασκευάζει η GreenOneTec http://www.greenonetec.com/en/home/produkte/heatpipe-system/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Είναι το πρώτο mail που στέλνω.

Εξ' όσον γνωρίζω τα θερμοσιφωνικά συστήματα 200 λτ, που πωλούνται στην Ευρώπη είναι με ένα 2τμ συλλέκτη επιλεκτικό ή μη, ή με έναν 2.5 τμ επιλεκτικό.

Γνωρίζει κανείς για την ευρωπαϊκή πιστοποίηση Solar key Mark για θερμοσιφωνικά συστήματα τα οποία τα δίνουν ινστιτούτα του εξωτερικού, όπως το SPF στην Ελβετία http://www.spf.ch/spf.php?lang=en&fam=2&tab=1 ?

Η εταιρεία FOCO εξαγοράστηκε από την GreenOneTec Αυστρίας, το 2005 και μετέφερε την παραγωγή στην Αυστρία. Τώρα παράγει ένα νέο σύστημα ενσωματομένου μπόιλερ συλλέκτη, γιατι το παλιό (σαν αυτό που έχει η AST) εμφάνιζε πολλά προβλήματα. Το αυθεντικό αυτό σύστημα το κατασκευάζει η GreenOneTec http://www.greenonetec.com/en/home/produkte/heatpipe-system/

 

Αυτό είναι σίγουρο φίλε μου? Τι πρόβλημα έβγαζε? Πάντως δίνει 10 χρόνια εγγύηση.. Εάν είχε προβλήματα, δεν θα έδινε την ίδια εγγύηση που δίνουν και οι άλλοι? (5 χρόνια)

Μπήκα στο site της GreenOneTec και βρήκα το αντίστοιχο μοντέλο της και γράφει ακριβώς τα ίδια για τον τρόπο κατασκευής..

Με λίγα λόγια να τον αποφύγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι σίγουρο φίλε μου? Τι πρόβλημα έβγαζε? Πάντως δίνει 10 χρόνια εγγύηση.. Εάν είχε προβλήματα, δεν θα έδινε την ίδια εγγύηση που δίνουν και οι άλλοι? (5 χρόνια)

Μπήκα στο site της GreenOneTec και βρήκα το αντίστοιχο μοντέλο της και γράφει ακριβώς τα ίδια για τον τρόπο κατασκευής..

Με λίγα λόγια να τον αποφύγω?

 

Για να αλλάξει η GreenOneTec τρόπο κατασκευής, σίγουρα κάποιον λόγο θα είχε.

Σημειωτέον ότι η GreenOneTec είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής ηλιακών συλλεκτών στην Ευρώπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...