Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουρκία πού....γίνου σαφέστερος!!Διότι,άν εξαιρέσεις ένα κομμάτι (το νότιο τμήμα της) η υπόλοιπη έχει κάτι βαρυχειμωνιές σπέσιαλ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Βρεθηκα για λιγες μερες, Τουρκια. 19/20 εχουν ηλιακους κενου. Αυτους με τις μακριες «λαμπες». Γιατι εχουμε απορριψει αυτη την τεχνολογια εμεις εδω;

 

γιατι οι κενου απο κεντρικη ελλαδα και κατω υποφερουν 6 μηνες το χρονο. Και αυτο στο λεει καποιος με (ακριβους οχι κινεζικους) συλλεκτες κενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2018 στις 1:30 ΜΜ, fredd0 είπε

γιατι οι κενου απο κεντρικη ελλαδα και κατω υποφερουν 6 μηνες το χρονο. Και αυτο στο λεει καποιος με (ακριβους οχι κινεζικους) συλλεκτες κενου

Σωλήνες κενού είναι μόνο Κίνα, η Γερμανία και η Ελβετία σταμάτησε να παράγει εδώ και αρκετά χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Σωλήνες κενού είναι μόνο Κίνα, η Γερμανία και η Ελβετία σταμάτησε να παράγει εδώ και αρκετά χρόνια 

ενημερωσε την narva οτι ειναι στη Κινα οχι στη Γερμανια που νομιζουν

https://www.narva-bel.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι σωλήνες κενού δεν έχει νόημα να χρησιμοποιηθούν για ΖΝΧ σε μια οικία εκτός ιδιάζουσας περίπτωσης.

Η εφαρμογή των σωλήνων κενού σε κλίμα όπως της Ελλάδος μπορεί να είναι η ηλιακή υποβοήθηση με απαιτήσεις υψηλής θερμοκρασίας (πχ ηλιακή ψύξη).

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2018 στις 12:45 ΜΜ, gchris7 είπε

Καλησπέρα,

Για αυτούς εδω εχει κανείς άποψη?

https://www.bestprice.gr/cat/6257/hliakoi-thermosifones/f/1_29861_1829_42631/solar-tech-diplhs-energeias.html?o=2

Ασχολίαστο.Τέτοιες τιμές σε μία εποχή που το μέταλλο έχει πάρει φωτιά μόνο σε ντενεκέ φέρνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μαγαζί που αγοράζει μποιλερ από τον ένα κατασκευαστή συλλέκτες από αλλού έχει κόστος 300 με 320 ευρώ ανάλογα με την ποιότητα χωρίς ΦΠΑ

Επεξ/σία από NEWton75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε διαδικασία αντικατάστασης του ηλιακού.

Η πρόταση του υδραυλικού ήταν

         https://www.skroutz.gr/s/2794926/Helioakmi-Megasun-E200lt-4-2m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Στα 1030€ τοποθετημένος .

Η τιμή είναι με το φπα.

Σε αυτά  τα  χρήματα στα 200lt 2πλης ενέργειας είναι καλή επιλογή ή να κοιτάξω κάτι αλλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NEWton75 είπε

Ένα μαγαζί που αγοράζει μποιλερ από τον ένα κατασκευαστή συλλέκτες από αλλού έχει κόστος 300 με 320 ευρώ ανάλογα με την ποιότητα χωρίς ΦΠΑ

Και τι ακριβώς πουλάνε σε αυτή την τιμή?Τις πρώτες ύλες?Τα εργατικά που έχουν καταντήσει αβάσταχτα?(βλ. ΙΚΑ)...Το ποσοστό κερδους ώστε να είναι βιώσιμοι?Το αχόρταγο κράτος με τις υπέρογκες φορολογίες?Τι ακριβώς????

Προσωπικά πιστεύω πως μόνο με υλικά δεύτερης ποιότητας κλπ καραγκιοζιλίκια μπορούν να επιτευχθούν τέτοιες τιμές.Μία έρευνα μόνο για τις αγορές των πρώτων υλών θα έδινε αρκετή τροφή για σκέψη. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vikman είπε

Καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε διαδικασία αντικατάστασης του ηλιακού.

Η πρόταση του υδραυλικού ήταν

         https://www.skroutz.gr/s/2794926/Helioakmi-Megasun-E200lt-4-2m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Στα 1030€ τοποθετημένος .

Η τιμή είναι με το φπα.

Σε αυτά  τα  χρήματα στα 200lt 2πλης ενέργειας είναι καλή επιλογή ή να κοιτάξω κάτι αλλο ;

Σε VFM εισαι εδω https://www.abenergy.gr/index.php?route=product/product&path=94_95&product_id=180

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά , γνωρίζει κάποιος ποια ακριβώς πιστοποιητικά χρειάζεται ένας ηλιακός θερμοσίφωνας για να ενταχθεί στο "Εξοικονομώ ΙΙ" ; Αν υπάρχει κάποιο λινκ επίσημο ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου ηλιακού για κεραμοσκεπή για 4μελή οικογένεια .Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω που να πρωτοκοιτάξω. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Επίσης, τι διαφορά έχει ο επιλεκτικός με τον υπερεπιλεκτικό; Επειδή αυτόν που έχω τον ειχε το σπίτι, θέλω να πάρω κάτι καλύτερο που να έχει ζεστό νερό και τις συννεφιασμένες μέρες. Μένω Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Magicalm είπε

τι διαφορά έχει ο επιλεκτικός με τον υπερεπιλεκτικό;

διαφέρουν στο επίπεδο παπατζηλικιού

1 ώρα πριν, Magicalm είπε

θέλω να πάρω κάτι καλύτερο που να έχει ζεστό νερό και τις συννεφιασμένες μέρες

χωρίς καθαρό ήλιο, έστω και για κάποιες ώρες, δεν παίζει ζεστό νερό.

Αυτός που σου λέει για ζεστό νερό και με συννεφιά και υπερεπιλεκτικούς συλλέκτες, σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Πήγαινε αλλού ή αφιέρωσε λίγη ώρα να διαβάσεις εδώ 

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...