Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Magicalm είπε

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου ηλιακού για κεραμοσκεπή για 4μελή οικογένεια .Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω που να πρωτοκοιτάξω. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Επίσης, τι διαφορά έχει ο επιλεκτικός με τον υπερεπιλεκτικό; Επειδή αυτόν που έχω τον ειχε το σπίτι, θέλω να πάρω κάτι καλύτερο που να έχει ζεστό νερό και τις συννεφιασμένες μέρες. Μένω Αθήνα.

επενδυσε σε ηλιακο με 2η μεθοδο θερμανσης. Ρευμα, κεντρικη θερμανση, οτι γουσταρεις.

Γιατι αλχημια να λαμβανεις θερμικη ενεργεια απο τον ηλιο χωρις να υπαρχει ηλιος δεν εχει εφευρεθει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έριξα μια ματιά εδώ αλλά είναι πολλές οι σελίδες και πολλά πράγματα δεν τα πολυκατάλαβα κιόλας...

Κοιτούσα κάτι τέτοιο αν και μου φάνηκε μεγάλο το ποσό.... https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/hliakoi-thermosifones/129355-solartherm-160/2-κεραμοσκεπής
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι..είχα κοιτάξει τα νερά(αντιψυκτικό) τον Απρίλιο..σήμερα που ξαναπήγα πήρε σχεδόν μισό κ βάλε λίτρο αντιψυκτικό..

Είναι λογικό αυτό η έχω διαρροή?

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, daPro είπε

Να ρωτήσω κάτι..είχα κοιτάξει τα νερά(αντιψυκτικό) τον Απρίλιο..σήμερα που ξαναπήγα πήρε σχεδόν μισό κ βάλε λίτρο αντιψυκτικό..

Είναι λογικό αυτό η έχω διαρροή?

αν τον εχεις ξεσκεπαστο ολο το καλοκαιρι, ναι συμβαινει

μισο λιτρο δεν ειναι και τοσο πολυ btw

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fredd0 είπε

αν τον εχεις ξεσκεπαστο ολο το καλοκαιρι, ναι συμβαινει

μισο λιτρο δεν ειναι και τοσο πολυ btw

+1000!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ισχύει ότι στον τριπλής (που χρησιμοποιεί και τα θερμαντικά σώματα) επιβαρύνεται το σύστημα με τις ηλεκτρολύσεις στο μπόιλερ και μειώνεται το όριο ζωής του κατά 7-8 χρόνια; Επιπλέον το νερό των σωληνώσεων βγαίνει μαύρο από μέσα.
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fredd0 είπε

αν τον εχεις ξεσκεπαστο ολο το καλοκαιρι, ναι συμβαινει

μισο λιτρο δεν ειναι και τοσο πολυ btw

Ξεσκέπαστο το έχω.. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Palios123 είπε

Πάνω σε αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ισχύει ότι στον τριπλής (που χρησιμοποιεί και τα θερμαντικά σώματα) επιβαρύνεται το σύστημα με τις ηλεκτρολύσεις στο μπόιλερ και μειώνεται το όριο ζωής του κατά 7-8 χρόνια; Επιπλέον το νερό των σωληνώσεων βγαίνει μαύρο από μέσα.
Ευχαριστώ!

Στο θερμοσίφωνα συμβαίνει ηλεκτρολυτική διάβρωση.
Όταν δύο διαφορετικά μέταλλα έρχονται σε επαφή με το ίδιο υγρό που περιέχει ιόντα (όπως το πόσιμο νερό), μετακινείται μάζα από το ένα στο άλλο.
Αυτό το οποίο χάνει υλικό, είναι το πιο "ηλεκτροθετικό" από το άλλο. Επειδή ο σίδηρος είναι πιο ηλεκτροθετικός απο άλλα μέταλα όπως ο χαλκός των σωληνώσεων, είναι αυτός που την πατάει και διαβρώνεται. Για αυτό βάζουμε στον ηλιακό μια μπάρα μαγνησίου μέσα (ανόδιο), γιατί το μαγνήσιο είναι πιο ηλεκτροθετικό από το σίδηρο και θυσιάζεται αυτό αντί για τα τοιχώματα του θερμοδοχείου.
Στους τριπλής ενεργείας, συνήθως υπάρχει μέσα στο θερμοδοχείο μια σερμπαντίνα, από όπου διέρχεται το ζεστό νερό από το κύκλωμα του καλοριφέρ και ζεσταίνει το νερό χρήσης. Αυτή η σερμπατίνα μπορεί αν είναι από το εργοστάσιο, ή μπορεί και να μπει ένθετα από εκεί που είναι η αντίσταση. 
Συνήθως φροντίζουν αυτή η σερμπατίνα να είναι ίδιο ή παρόμοιο υλικό με το δοχείο. Αν δεν είναι, και δεν αλλάζει και το ανόδιο, ναι, μπορεί να επιβαρύνει την διάβρωση, αλλά αυτό είναι μια περίπτωση κακού σχεδιασμού και γενικά σίγουρα όχι της τάξης να συντομεύσει τόσο πολύ τη ζωή του ηλιακού από μόνο του, εκτός αν παει κάποιος και βάλει πχ χάλκινη σερμπατινα μεσα σε χαλυβδινο δοχείο

Αυτό με το μαύρο νερό δεν το κατάλαβα

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά , γνωρίζει κάποιος ποια ακριβώς πιστοποιητικά χρειάζεται ένας ηλιακός θερμοσίφωνας για να ενταχθεί στο "Εξοικονομώ ΙΙ" ; Αν υπάρχει κάποιο λινκ επίσημο ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kid είπε

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά , γνωρίζει κάποιος ποια ακριβώς πιστοποιητικά χρειάζεται ένας ηλιακός θερμοσίφωνας για να ενταχθεί στο "Εξοικονομώ ΙΙ" ; Αν υπάρχει κάποιο λινκ επίσημο ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Δεν θέλει κάτι εξωπραγματικό, ότι προβλέπεται. Να έχει το ενεργειακό ταμπελάκι στο δοχείο, να υπάρχουν πιστοποιητικά CE.

Αν χρησιμοποιείτε και για υποβοήθηση θέρμανσης έχω την εντύπωση ότι είχε βγει μια διευκρινιστική με κάποιες λεπτομέρειες αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Στο συμπληρωμα του κλειστου κυκλωματος θελει ξεβιδωμα και το ασφαλιστικο ή δεν χρειαζεται..? 

Φαντάζομαι ότι εννοείς τη βαλβίδα εκτόνωσης του κλειστού κυκλώματος. Αν μιλάς για το "καπελάκι" της, δεν υπάρχει λόγος να το ξεβιδώσεις. Αν εννοείς όλη τη βαλβίδα, είναι πιο σωστό να την αφαιρέσεις, ώστε συμπληρώνοντας από την άλλη μεριά, να καταλάβεις ότι γέμισε βλέποντας να βγαίνει το υγρό από εκεί. Έτσι είναι μικρότερη η πιθανότητα να έχει εγκλωβίσει αέρα και μην πάρει όσο υγρό χρειάζεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, naive είπε

Φαντάζομαι ότι εννοείς τη βαλβίδα εκτόνωσης του κλειστού κυκλώματος. Αν μιλάς για το "καπελάκι" της, δεν υπάρχει λόγος να το ξεβιδώσεις. Αν εννοείς όλη τη βαλβίδα, είναι πιο σωστό να την αφαιρέσεις, ώστε συμπληρώνοντας από την άλλη μεριά, να καταλάβεις ότι γέμισε βλέποντας να βγαίνει το υγρό από εκεί. Έτσι είναι μικρότερη η πιθανότητα να έχει εγκλωβίσει αέρα και μην πάρει όσο υγρό χρειάζεται.  

Ναι καλα τα λες.. Χρειαζεται δηλαδη στο συμπληρωμα να βγαλω και το αλλο? Γιατι καποιοι βγαζουν μονο το ενα και συμπληρωνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Ναι καλα τα λες.. Χρειαζεται δηλαδη στο συμπληρωμα να βγαλω και το αλλο? Γιατι καποιοι βγαζουν μονο το ενα και συμπληρωνουν..

Καλύτερα να συμπληρώνεις μέχρι να βγει από το άλλο. Γιατί αλλιώς μπορεί να έχει εγκλωβίσει αέρα κάτω από εκεί που συμπληρώνεις και να μην παίρνει άλλο, δίνοντας λάθος εντύπωση ότι γέμισε. 
Πάντως δεν είναι απαραίτητο να πάρει πολύ, ειδικά αν τον είχες σκεπάσει, μπορεί να μην έχει χάσει και καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, naive είπε

Καλύτερα να συμπληρώνεις μέχρι να βγει από το άλλο. Γιατί αλλιώς μπορεί να έχει εγκλωβίσει αέρα κάτω από εκεί που συμπληρώνεις και να μην παίρνει άλλο, δίνοντας λάθος εντύπωση ότι γέμισε. 
Πάντως δεν είναι απαραίτητο να πάρει πολύ, ειδικά αν τον είχες σκεπάσει, μπορεί να μην έχει χάσει και καθόλου.

Θα δειξει.. 7 χρονια δεν εχω συμπληρωσει ποτε και δεν φαινεται να χανει σε αποδοση..!!!  Ελαχιστες φορες τον εχω αφησει να μου δωσει 65β...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...