Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Στην ταράτσα και στον καυστήρα έχω πλαστικές σωλήνες, όμως εντός οικίας είναι σιδερένιοι, τί είδος θερμοσίφωνα να προτιμήσω;

Έχω ενα παλιό χάλκινο, επισκεύασα πριν 4 χρόνια μια διαρροή που είχε με κόστος 350€, τώρα έχει πάλι διαρροή...Ο επισκευαστής σφυρίζει αδιάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gianda είπε

Καλησπέρα. Στην ταράτσα και στον καυστήρα έχω πλαστικές σωλήνες, όμως εντός οικίας είναι σιδερένιοι, τί είδος θερμοσίφωνα να προτιμήσω;

Έχω ενα παλιό χάλκινο, επισκεύασα πριν 4 χρόνια μια διαρροή που είχε με κόστος 350€, τώρα έχει πάλι διαρροή...Ο επισκευαστής σφυρίζει αδιάφορα.

η επιλογή του ηλιακού δε νομίζω ότι περιορίζεται από το είδος των σωλήνων

Πόσο παλιός είναι ο χάλκινος; Τι μάρκα;
Τι επισκευή έγινε; Γιατί 350 είναι πολύ μεγάλο ποσό...

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υδραυλικός μου μού είπε ότι για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κάποιος που έχει παλιές σιδηροσωλήνες και χάλκινο ηλιακό καλό είναι να βάλει στην είσοδο κρύου νερού δικτύου του ηλιακού ένα ανόδιο μαγνησίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kstgr είπε

Ο υδραυλικός μου μού είπε ότι για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κάποιος που έχει παλιές σιδηροσωλήνες και χάλκινο ηλιακό καλό είναι να βάλει στην είσοδο κρύου νερού δικτύου του ηλιακού ένα ανόδιο μαγνησίου.

Δεν έχω τη χημεία φρέσκια και αυτά τα θέματα  κάνουν τους θεωρητικούς χημικούς και τους μηχανικούς να μην μπορούν να συνεννοηθούν, αλλά δε μπορώ να βρω κάποια λογική σε αυτό, ειδικά όταν λέει να μπει το ανόδιο (φαντάζομαι και μέσα σε κάποιο επιπλεόν δοχείο) πριν τον ηλιακό.
Αν έχει κάποιο σκεπτικό ο υδραυλικός σου ή κάποιος άλλος που γνωρίζει το αντικείμενο, θα ήταν ενδιαφέρον να το ακούσουμε.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' αυτά που μου είπε εγώ κατάλαβα κάποια πράγματα και θα προσπαθήσω να τα αποδώσω γραπτά.

Χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα εδώ:

https://www.stopcor.gr/index.php?cPath=57_58

Συγνώμη αν θεωρηθεί οφ τόπικ.

Η χειρότερη περίπτωση με διαφορά είναι όταν έχουμε 2 μέταλα όπως ο χαλκός και η σιδηροσωλήνα (γαλβανιζέ) σε άμεση επαφή μεταξύ τους και να βρίσκονται στο ίδιο διάλυμα (εδώ νερού). Στην περίπτωση αυτη η διάβρωση είναι ταχύτατη.

Το να ακουμπάνε μεταξύ τους όμως δεν αποτελεί προυπόθεση για να έχουμε γαλβανική διάβρωση μεταξύ 2 μετάλλων που βρίσκονται στο ίδιο σύστημα (διάλυμα υγρού, εδώ νερό).

Η φορά του νερού συμβάλει αρνητικά στο φαινόμενο, όταν πχ έχουμε ροή νερού από χάλκινη σωλήνα μετά σε πλαστική και μετά σε σιδηροσωλήνα, θα έχουμε διάβρωση κι ας μην ακουμπάνε απευθείας τα 2 μέταλα.

Όταν όμως έχουμε το αντίστροφο, δηλαδή νερό να έρχεται από σιδηροσωλήνα σε πλαστική και μετά σε χάλκινη πάλι δεν αποκλείεται να έχουμε διάβρωση, γιατί τα 2 μέταλα θεωρείται ότι βρίσκονται στο ίδιο σύστημα. Όσο πιο μακριά βρίσκονται μεταξύ τους τα 2 μέταλα τόσο μικρότερη θα είναι η πιθανότητα διάβρωσης.

Επίσης όσο μικρότερη αγωγιμότητα έχει το διάλυμα (στην περίπτωση μας νερό δικτύου) επίσης τόσο μικρότερος θα είναι ο κίνδυνος διάβρωσης.

Την αγωγιμότητα στο νερό την προσφέρουν τα διάφορα άλατα. Γι' αυτό αν εισάγουμε δύο διαφορετικά μέταλα σε ένα απόλυτα απιονισμένο νερό, θα έχουμε αμελητέα φαινόμενα διάβρωσης.

Το ανόδιο μαγνησίου στην είσοδο κρύου νερού του χάλκινου ηλιακού θα έμπαινε για να προστατέψει τις σιδηροσωλήνες που βρίσκονται πριν τις πλαστικές με το να θυσιαστεί το ίδιο. Δηλαδή εισάγουμε στο σύστημα (διάλυμα νερού) ένα μέταλο ακόμα λιγότερο ευγενές και έτσι οι όποιες διεργασίες θα γίνονται μεταξύ του χαλκού και του μαγνησίου και όχι χαλκού και σιδήρου.

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλουμε να κάνουμε κάποια ανακαίνιση στον χώρο μας και είπαμε να βάλουμε και ηλιακό. Για Αθήνα μιλάμε.

Μετά από ψάξιμο εδώ και μέρες, και μετά από 3 μέρες διαβάζοντας όσο γίνεται περισσότερο το παρόν θέμα

(δεν το προτείνω σε κάποιον που δεν έχει αντοχές!), "κάπως" έχω κατασταλάξει σε 3 μάρκες. NOBEL CLASSIC, SONNE, SKYLAND.

.

Θα κοιτάξω να δω τους ηλιακούς και από κοντά σε κάποιο από τα γνωστά καταστήματα που υπάρχουν κοντά μου. Κυρίως σε αυτά που είναι υποψήφια για αγορά.

Το τι τύπος θα είναι ο ηλιακός... θα δούμε. Κοιτάω 160-200 λίτρα, πάνελ 2.4~3.0τ.μ με το πιθανότερο τα δύο πάνελ. Διπλής ενέργειας.

Πόσα δίνω? 700? 800? 900 MAX? Ανάλογα το πόσο φαίνεται να αξίζει περισσότερο στα δικά μου μάτια.

Αν η ποιότητα δεν μου φαίνεται και η καλύτερη, θα πάω στον πιο οικονομικό με το μεγαλύτερο πάνελ.

.

Μεγάλο ρόλο θα παίξει το τι γραπτή εγγύηση δίνουν και το τι ζητάνε για να ισχύσει η εγγύηση.

Επίσης την επιλογή δεν την κάνω μόνος μου, υπάρχει "και άλλος" :P πάνω από το κεφάλι μου, οπότε μπορεί εγώ να θέλω το τάδε,

αλλά ξέρω πως υπάρχει "απαίτηση" <_< για Μαλτέζο INOX. Ε όχι όμως και να τον χρυσοπληρώσουμε επειδή έχει το "όνομα". Αυτό δεν το δέχομαι.

.

Για τους παραπάνω ηλιακούς, αν έχω καταλάβει καλά, τα ανταλλακτικά τους δεν είναι κάτι συγκεκριμένο, σωστά?

Το να πάρω κάτι και αν χρειαστώ στο μέλλον υποστήριξη, να είμαι αναγκασμένος να τα "σκάσω" σε εξαρτήματα με πατέντες,

απλά δεν πρόκειται με τίποτα να αγοράσω τέτοιον ηλιακό.

.

Αυτά... Σάκης! B)

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πιαστω από αυτό που είπες σχετικά με την ανακαίνιση που θα κάνεις.

 

Αν έχεις χρόνο καλό θα είναι να πάρεις μάστορες για την κάθε εργασία και όχι συνεργείο η κάνενα τεχνικό γραφείο που θα τα αναλάβει όλα μονομιάς..έτσι θα σου βγει και πιο φθηνα,απλά να έχεις πρόγραμμα και να μπαίνει ο ένας μάστορας μετά τον αλλο + να παίρνεις πάντα 2 και 3 προσφορές (γραπτές) για την κάθε εργασία που θέλεις να κάνεις ;)

(Στα λέει ενας μάστορας αυτά που κάνει τέτοια δουλειά :) )

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kstgr είπε

Το ανόδιο μαγνησίου στην είσοδο κρύου νερού του χάλκινου ηλιακού θα έμπαινε για να προστατέψει τις σιδηροσωλήνες που βρίσκονται πριν τις πλαστικές με το να θυσιαστεί το ίδιο. Δηλαδή εισάγουμε στο σύστημα (διάλυμα νερού) ένα μέταλο ακόμα λιγότερο ευγενές και έτσι οι όποιες διεργασίες θα γίνονται μεταξύ του χαλκού και του μαγνησίου και όχι χαλκού και σιδήρου.

Νομίζω κατάλαβα τι λες. Έχουμε σιδηροσωλήνα στις αναμονές (και στο υπόλοιπο σπίτι), μετά μπαίνει πλαστικός σωλήνας και μετά ο χάλκινος θερμοσίφωνας.  Και η πρόταση είναι να μπει ανόδιο πριν το θερμοσίφωνα.
Απότι θυμάμαι (χωρίς να θυμάμαι την τεκμηρίωση), ακόμα και όταν διαφορετικοί σωλήνες ενώνονται, παίζει πάρα πολύ σημαντικό λόγο το πιο ηλεκτροθετικό (δηλαδή το πιο "ευαίσθητο") να είναι πρώτο με βάση τη ροή του νερού μέσα. Δηλαδή αν έχει σύνδεση χαλκοσωλήνα και μετά σιδηροσωλήνα, ο σιδηροσωλήνας τρώγεται, ενώ αντίστροφα όχι. 
Με αυτή τη λογική, θα είχε νόημα ίσως προστασία μετά το χαλκό και πριν το σίδηρο. 
Σε κάθε περίπτωση όμως θεωρώ υπερβολικό να πάρεις μέτρα, ειδικά αν μιλάμε ότι μεσολαβεί και πλαστικός σωλήνας. 
Ακόμα όμως και αν έχεις σύνδεση χαλκοσωλήνα- σιδεροσωλήνα, υπάρχουν άλλοι τρόποι να προστατεύσεις με ειδικούς συνδέσμους. Με το να προσθέσεις ένα επιπλεόν δοχείο που να έχει ένα ανόδιο μέσα, πιστεύω ότι εκτός από τε περιττό έξοδο, θα δημιουργηθεί και ένα επιπλέον υποψήφιο σημείο για τρύπημα, το δοχείο.

Επίσης, ερώτηση για υδραυλικούς: Σιδηροσωλήνες ποια περίοδο χρησιμοποιούνταν στα σπίτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, stelios18120 said:

Εγώ θα πιαστω από αυτό που είπες σχετικά με την ανακαίνιση που θα κάνεις...

Γεια σου Στέλιο, με ψάξιμο και στην περιοχή μου αλλά και κάπως κοντά ώστε να έχουμε εύκολα επικοινωνία όποτε χρειαστεί, έχω κοιτάξει και σε συνεργείο και σε γραφείο και γενικά.

Δεν μπορώ να πω πως δεν έχω βρει, κάτι έχω βρει, αλλά ακόμα δεν έχω πει το τελικό οκ. Με κάποιες εργασίες, θα μπει και γραμμή απευθείας μαζί με το καλώδιο ρεύματος, προς ταράτσα.

Η χρέωση (τιμή εκτός της προσφοράς) θα είναι για τα ελάχιστα επιπλέον μέτρα σωλήνας και για την τοποθέτηση. Ηλιακό θα κανονίσω εγώ.

Αν έχει κάποιο κονέ για αρκετά καλύτερη τιμή, θα τον πάρουμε από εκεί. Γενικά όμως θα προτιμήσω κάτι μεταξύ Καλλιθέας έως Πειραιά, για καλύτερη υποστήριξη.

Και ηλεκτρολογικά κοιτάω. Και καλό/σωστό στοκάρισμα και βάψιμο κοιτάω. Και μέσα από το συνεργείο και απ' έξω.

Επεξ/σία από sakis.kom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, naive είπε


Επίσης, ερώτηση για υδραυλικούς: Σιδηροσωλήνες ποια περίοδο χρησιμοποιούνταν στα σπίτια;

Πρώτα απ όλα έμπαιναν μολυβδοσωληνες,μετά σιδεροσωληνες (από το 50-55' μέχρι το 80-85' ) και μετά χαλκός και τώρα πλέον είναι μόδα η πολυστρωματικη (μην μου πείτε τίποτα δεν θέλω να αναλύσω τιποτα παραπάνω γιατί θα τσακωθω 😁😁) γιατί εγώ είμαι fan της χαλκοσωλήνας.οκ έχει περισσότερο κόστος και θέλει γνώση και ταλαιπωρία αλλά είναι έργο που το κάνεις για μια ζωή.κοσμημα. τώρα κάτι πολυστρωματικες βγήκαν για τα νέα παιδιά που δεν ξέρουν ούτε να κάνουν κολλήσεις ούτε τίποτα.σφιγγουν μερικά εξαρτήματα καί "έγιναν" υδραυλικοί.

Οκ δεν είναι κανένα γεροντακι αλλά έμαθα σε κολλήματα και χαλκοσωλήνα και δεν μπορώ να αλλάξω. Βάζω και πολυστρωματικη αλλά σιχανομαι να βάζω για ύδρευση αυτή την σωλήνα.

 

 

Sorry φίλε naive για την υπεραναλυση μου. 😁😁😁😎

20 λεπτά πριν, sakis.kom είπε

Γεια σου Στέλιο, με ψάξιμο και στην περιοχή μου αλλά και κάπως κοντά ώστε να έχουμε εύκολα επικοινωνία όποτε χρειαστεί, έχω κοιτάξει και σε συνεργείο και σε γραφείο και γενικά.

Δεν μπορώ να πω πως δεν έχω βρει, κάτι έχω βρει, αλλά ακόμα δεν έχω πει το τελικό οκ. Με κάποιες εργασίες, θα μπει και γραμμή απευθείας μαζί με το καλώδιο ρεύματος, προς ταράτσα.

Η χρέωση (τιμή εκτός της προσφοράς) θα είναι για τα ελάχιστα επιπλέον μέτρα σωλήνας και για την τοποθέτηση. Ηλιακό θα κανονίσω εγώ.

Αν έχει κάποιο κονέ για αρκετά καλύτερη τιμή, θα τον πάρουμε από εκεί. Γενικά όμως θα προτιμήσω κάτι μεταξύ Καλλιθέας έως Πειραιά, για καλύτερη υποστήριξη.

Και ηλεκτρολογικά κοιτάω. Και καλό/σωστό στοκάρισμα και βάψιμο κοιτάω. Και μέσα από το συνεργείο και απ' έξω.

Σ' στέλνω σε μήνυμα να σε ρωτήσω κάτι ώστε να μην χαλάμε το ωραίο θέμα μας εδώ με άκυρες ερωτήσεις ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανωδιο καλό είναι να μπει μιας κ το κόστος του είναι αμελητέο σε σχέση με αυτά που προσφέρει.(20 ευρώ)

Επίσης μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε σημείο του κυκλώματος κ να προσφέρει το ίδιο αποτέλεσμα.

Στο κύκλωμα σου η διάβρωση θα είναι αμελητέα κ θα απαιτηθούν χρόνια για να υπάρξει πρόβλημα αλλά με το ανωδιο θα είσαι σίγουρος ότι θα αποφύγεις περιττές περιπέτειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakis.kom είπε

"κάπως" έχω κατασταλάξει σε 3 μάρκες. NOBEL CLASSIC, SONNE, SKYLAND.

 

καλες επιλογες, καπου εκει κινούμε και εγω....

Μαλτεζο δεν βαζω σε καμια περιπτωση, θελω ακομα ψαξιμο και μαλλον πιο εντατικο απο οτι για air-condition που ξεμπερδεψα σε 2-3 ωρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θέλει ψάξιμο.

Το ίντερνετ βοηθάει για αρχή, αλλά όπως και σε κάποια άλλα προϊόντα, χρειάζεται να τα δεις από κοντά για να είσαι "όσο γίνεται" πιο σίγουρος για το τι θα αγοράσεις.

Και θα κολλήσω πάρα πολύ στο θέμα της εγγύησης και στο τι αστερίσκους θα έχουν για να ισχύει.

Το παρόν θέμα βοήθησε, με τις αναφορές των φίλων (φυσικά) που είχαν τον Χ ηλιακό, στο να βγάλω κάποια άκρη στο ποιος σχετικά αξίζει.

Ότι νέα έχω, θα ενημερώσω φυσικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 40λτ. Πέφτει το ρελέ , μετράω με πολύμετρο ,καμμένη αντίσταση , μου βγαίνει λίγο η πίστη αδειάζω το θερμοσίφωνα από νερά , ξεβιδωνω την αντίσταση πάω σε μαγαζί με ανταλλακτικά δεν είδε καν την αντίσταση είδε μόνο τις τρύπες και μου δώσε μια 4kw(δεν ξέρω τι ήταν πριν δεν έλεγε). , Την βάζω δουλεύει για 3 μέρες όλα οκ, χθες ξαφνικά μυρίζω λίγο σαν κάμμενο είχε πετάξει το θερμικό έξω ο θερμοστάτης ,σήμερα το πιέζω δουλεύει 10 λεπτά πάλι μυρωδιά Καμμένου , Καταιβαζω την ασφάλεια ξαναπεταει το θερμικό .  Να αλλάξω θερμοστάτη ? Είναι τυχαίο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ερώτηση από εμένα.

Σε εργασίες που κάνουμε, μου έχουν πει πως θα περάσουν σωλήνες για κλιματιστικό έως την ταράτσα (για αναμονή) και αυτές θα είναι πλαστικο-κάτι.

Η διαδομή θα είναι... φεύγει γραμμή από το μπάνιο > περνάει από διάδρομο πολυκατοικίας 3μ > ανεβαίνει φωταγωγό +/-12μ > και μετά ότι χρειαστεί στο πάτωμα έως τον ηλιακό.

Εσείς που ξέρετε, όλο θα είναι πλαστικο-κάτι ή πρέπει απαραίτητα να μπει και χαλκός?

.

Επίσης, τους Advanced Plus/Evo τους έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?

https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_thermosifones/m/810/Advance/f/828980/diplis-energeias.html?order_by=pricevat&amp;order_dir=asc

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...