Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά κοίταζω προς μαλτέζο μιας και έχω ακούσει οτι είναι ο πιο αξίοπιστος στον χώρο και φυσικά με τους ηλιακούς δεν παίζεις..Εσείς πάραυτα τι προτείνετε για αγορά εως 1500 ευρώ το max;

 

Εβαλα πριν απο καμια δεκαρια μερες τον ΛΑΤΟ http://www.lato.com.gr 200αρι glass με επιλεκτικους συλλεκτες 4τμ στα 780 € και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Παρολο που δεν εχει και τρελη ηλιοφανεια τις τελευταιες μερες δεν εχω ξεμεινει απο καυτο νερο.

Τετραμελης οικογενεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστώ φίλε μου για την πρόταση..Ενδιαφέρουσα τιμή..Θα το κοιτάξω.

Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κοιτάξω απο άποψη χαρακτηριστικών στην επιλογή..

Γράφει ο φίλος απο πάνω επιλεκτικός συλλέκτης και δεν καταλαβαίνω τπτ ;)

 

Επίσης 2 πλής ή τριπλής ενέργειας τι διαφορά έχουν ; έχει σχέση με το μπόιλερ αν δεν κάνω λάθος; Οσους ρώτησα με μπόιλερ μου είπαν οτι δεν συμφέρει η χρήση του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ φίλε μου για την πρόταση..Ενδιαφέρουσα τιμή..Θα το κοιτάξω.

Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κοιτάξω απο άποψη χαρακτηριστικών στην επιλογή..

Γράφει ο φίλος απο πάνω επιλεκτικός συλλέκτης και δεν καταλαβαίνω τπτ ;)

 

Επίσης 2 πλής ή τριπλής ενέργειας τι διαφορά έχουν ; έχει σχέση με το μπόιλερ αν δεν κάνω λάθος; Οσους ρώτησα με μπόιλερ μου είπαν οτι δεν συμφέρει η χρήση του..

 

Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα με όλες τις λεπτομέρειες για προδιαγραφές ηλιακών σε συλλέκτες και boiler. Όλες οι πληροφορίες έχουν απαντηθεί στα προηγούμενα μηνύματα εδώ μέσα , αλλά έχουν γίνει πάρα πολλά για να τα διαβάσει κανείς όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές διαφωτιστικές απαντήσεις για τους ηλιακούς θερμοσίφωνες.

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ & ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1.) Τι κερδίζω με την χρήση ενός ηλιακού θερμοσίφωνα; Με την χρήση ενός ηλιακού θερμοσίφωνα κερδίζουμε από 40% έως 80% εξοικονόμηση χρημάτων και ενέργειας. Το ποσοστό αυτό ποικίλει ανάλογα με την ποιότητα του ηλιακού θερμοσίφωνα.

2.) Με ποιά κριτήρια να επιλέξω τον ηλιακό μου θερμοσίφωνα; Ένας καλός ηλιακός θερμοσίφωνας πρέπει να έχει:

-μπόιλερ τοποθετημένο κάθετα

-κάδο αποθήκευσης ζεστού νερού με διπλή αντισκοριακή προστασία

-επιλεκτικούς ηλιακούς απορροφητές

-ηλιακό τζάμι υψηλής καθαρότητας, ασφαλείας (άθραυστο)

3.) Ποια είναι τα πλεονεκτήματα του κάθετου μπόιλερ; Το μπόιλερ όταν είναι σε κάθετη θέση αποκλείει την ανάμιξη σε μεγάλο βαθμό του ζεστού νερού με το κρύο. Δηλαδή, όταν καταναλώνουμε ζεστό νερό, τη θέση του την καταλαμβάνει το κρύο που εισέρχεται. Άρα υπάρχει μια νοητή ευθεία πρόσκρουσης ζεστού - κρύου. Το εμβαδόν αυτής της επιφάνειας (επιφάνει απώλειας) είναι πολύ μικρότερο από ότι σε οριζόντια τοποθετημένο μπόιλερ. Αυτό σημαίνει ότι η πτώση της θερμακρασίας του ζεστού νερού που περίσσεψε στο κάθετο μπόιλερ είναι πολύ μικρή και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε την επόμενη μέρα.

4.) Ποια η διαφορά μεταξύ του κλειστού και του ανοικτού κυκλώματος; Ένας ηλιακός θερμοσίφωνας πρέπει να είναι κλειστού κυκλώματος (λειτουργία με αντιψυκτικό) διότι αντέχει στις χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα (δεν καταστρέφονται οι ηλιακοί συλλέκτες). Μας δίνει 50% μεγαλύτερο όριο ζωής και μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης.

5.) Σε τι βοηθάει το αντιψυκτικό που περιέχει μέσα η συσκευή; Στην περίπτωση που η θερμοκρασία πέσει κάτω των 0°C δεν επιτρέπει στον θερμικό φορέα να παγώσει και έτσι αποκλείει το σπάσιμο των σωλήνων.

6.) Πως μπορώ να προστατέψω τη συσκευή για να μήν σπάσει από τον παγετό; Αν και εφόσον είστε σίγουροι ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας στο θερμικό του φορέα έχει ικανοποιητική ποσότητα αντιψυκτικού υγρού, δεν υπάρχει φόβος για το σύστημα.

7.) Ποιο είναι το όριο ζωής μιας ηλιακής συσκευής; Το όριο ζωής ενός ηλιακού θερμοσίφωνα καλής ποιότητος πρέπει να είναι μεταξύ 12 και 17 χρόνων.

8.) Γιατί είναι απαραίτητη η συντήρηση ενός ηλιακού; Η συντήρηση ενός ηλιακού συστήματος, όπως εξάλλου όλων των συσκευών και μηχανών, είναι απαραίτητη, ούτως ώστε να εξασφαλιστεί η καλή λειτουργία και η απόδοσή του. Κάνοντας service στην καθορισμένη στιγμή, βοηθάμε το σύστημά μας να "αντέξει" στην πάροδο του χρόνου και να μας δίνει τις υπηρεσίες του για περισσότερα χρόνια και με αποτελεσματικότητα.

9.) Κάθε πότε πρέπει να κάνω service και τι περιλαμβάνει; Καλό είναι το πρώτο service του συστήματός μας να γίνει στο τέλος του τρίτου έτους λειτουργίας του και έπειτα κάθε 3 - 4 χρόνια. Κάνοντας το service, το ειδικευμένο συνεργείο μας ελέγχει την λειτουργία του συστήματος, την αντιψυκτική ικανότητα του θερμικού φορέα στο κλειστό κύκλωμα της συσκευής και αλλάζει την ράβδο μαγνησίου που περιέχει το μπόιλερ. Σε περίπτωση που έχει παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα, το συνεργείο μας πληροφορεί και συνεννοείται με τον πελάτη πριν από οποιαδήποτε ενέργειά του. Για ραντεβού εξυπηρέτησης από τα συνεργεία μας, παρακαλώ ελάτε σε επαφή μαζί μας.

10.) Ποια πιστοποιητικά πρέπει να έχει ένα ηλιακό σύστημα για να θεωρείται αξιόπιστο; Ένα ηλιακό σύστημα πρέπει να έχει δήλωση συμμόρφωσης προς τον ΕΛΟΤ (CE) και test report βαθμού απόδοσης από το ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ.

11.) Τι σημαίνει το σήμα CE που πρέπει να έχει κάθε ηλιακός θερμοσίφωνας; Σημαίνει ότι η κατασκευάστρια εταιρεία με δήλωση συμόρφωσης προς τον ΕΛΟΤ έχει εναρμονιστεί με τα ευρωπαϊκά πρότυπα ασφαλείας της λειτουργίας του ηλεκτρικού μέρους της συσκευής.

12.) Δεν έχω ζεστό νερό με το ηλεκτρικό ρεύμα, τι συμβαίνει; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να καλέσετε κάποιον ηλεκτρολόγο για έλεγχο ηλεκτρικού καλωδίου από το θερμοσίφωνα μέχρι τον πίνακα. Αν δεν διαπιστωθεί βλάβη πρέπει να καλέσετε το συνεργείο μας για περαιτέρω έλεγχο.

13.) Γιατί ο ηλιακός θερμοσίφωνας έχει χαμηλή απόδοση και δεν λειτουργεί κανονικά; Σε αυτή την περίπτωση οι αιτίες μπορεί να είναι οι εξής:

-χαμηλή στάθμη του θερμικού φορέα (αντιψυκτικού υγρού) στο κλειστό κύκλωμα της συσκευής.

-ανεπαρκής χρόνος επαφής ηλιακών ακτίνων με τον ηλιακό θερμοσίφωνα

-ανεπαρκή ηλιοφάνεια (κατά τους χειμερινούς μήνες συνήθως)

-κακής ποιότητας ηλιακοί συλλέκτες.

14.) Υπάρχει περίπτωση διάβρωσης στο εσωτερικό του κάδου; Ναι, υπάρχει. Ένας καλός ηλιακός κάδος πρέπει να έχει διπλή αντισκοριακή προστασία, ούτως ώστε να αποφεύγεται η διάβρωση.

15.) Πόση ώρα πρέπει να έχω ανοικτό το ηλεκτρικό ρεύμα ώστε να ζεσταθεί το νερό του κάδου; Περισσότερο από μια ώρα και ανάλογα με το μέγεθος του κάδου.

16.) Τι απόδοση έχει το ηλιακό σύστημα τις ημέρες που έχει συννεφιά; Ο ηλιακός θερμοσίφωνας με επιλεκτικούς συλλέκτες έστω και με 50% συννεφιά, μας δίνει 30 - 40°C ζεστό νερό.

17.) Μπορώ σε περίπτωση αλλαγής κατοικίας να μεταφέρω το σύστημα ή χρειάζεται να αγοράσω καινούργιο; Η απεγκατάσταση και μεταφορά ενός ηλιακού συστήματος είναι ιδιαίτερα απλή σε περίπτωση αλλαγής κατοικίας. Η εργασία αυτή όμως οφείλει να γίνεται από κάποιον ειδικό ή από το συνεργείο της εταιρείας μας.

18.) Υπάρχουν άλλοι τρόποι που μπορεί να δουλέψει ο ηλιακός θερμοσίφωνας εκτός από τον ήλιο και το ρεύμα; Ένας ηλιακός θερμοσίφωνας μπορεί επίσης να λειτουργήσει σε συνεργασία με το καλοριφέρ.

Πηγή: http://www.she.com.gr/gr_web/erotisis/erotisis.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω τους ειδήμονες σχετικά με την επιλογή ανάμεσα στο double glass και στο inox.

 

Σε παλιότερο μήνυμα είχε αναφερθεί ότι το πιο καθαρό νερό το βγάζει το double glass γιατί δεν έχει κολλήσεις.

 

Σε σχέση όμως με την αντοχή, στο double glass δίνουν 5 χρόνια εγγύηση, ενώ στο inox 10. Ρώτησα κάποια εταιρεία γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά και μου είπαν ότι το glass γενικώς είναι ευπαθές στα χτυπήματα κατά τη διάρκεια της μεταφοράς και εγκατάστασης. Μου είπαν ότι γι' αυτό το λόγο μπαίνει η διπλή στρώση (double glass) έτσι ώστε αν ραγίσει η μια στρώση, να υπάρχει η δεύτερη. Ποια είναι η γνώμη σας για το θέμα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω τους ειδήμονες σχετικά με την επιλογή ανάμεσα στο double glass και στο inox.

 

Σε παλιότερο μήνυμα είχε αναφερθεί ότι το πιο καθαρό νερό το βγάζει το double glass γιατί δεν έχει κολλήσεις.

 

Σε σχέση όμως με την αντοχή, στο double glass δίνουν 5 χρόνια εγγύηση, ενώ στο inox 10. Ρώτησα κάποια εταιρεία γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά και μου είπαν ότι το glass γενικώς είναι ευπαθές στα χτυπήματα κατά τη διάρκεια της μεταφοράς και εγκατάστασης. Μου είπαν ότι γι' αυτό το λόγο μπαίνει η διπλή στρώση (double glass) έτσι ώστε αν ραγίσει η μια στρώση, να υπάρχει η δεύτερη. Ποια είναι η γνώμη σας για το θέμα αυτό;

 

Σύμφωνα με το πρότυπο DIN 4753/3 αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι το πάχος του σμάλτου το οποίο θα πρέπει να είναι από 150 μικρά έως 500 μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα αυτό αφορά την επιδότηση κάθε ενοίκου ξεχωριστά που θέλει να βάλει ηλιακό θερμοσίφωνα. Αφορά όπως είπα πιο πριν κτήρια πριν το 1980 και η επιδότηση θα είναι μάλλον 40%

 

H πολυκατοικία μου είναι του 1974 :-D

Το θέμα είναι αν όντως το πρόγραμμα αυτό ξεκινήσει άμεσα ή περιμένουμε μετά τις εκλογές... Γιατί 40% στα 1200 Ε δεν είναι και λίγα.

Επίσης ξέρω ότι υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 40% που σου επιστρέφεται από την εφορία με την κατάθεση της απόδειξης του θερμοσίφωνα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:01 ----------

 

Φίλε helias,

 

Ευχαριστώ θερμά για την μακροστελή και πολύ ενημερωτική απάντησή σου, καθώς και για την έρευνα που έκανες για λογαριασμό μου.

 

Κι εγώ υποθέτω ότι στην περίπτωση της Ηλιοακμής πρέκειται για τον st2500 selective. Η διαφορά του από την Nobel είναι πράγματι τεράστια, αναρωτιέμαι όμως αν μπορεί κάποιος να προβάλλει το αντεπιχείρημα ότι οι δύο συλλέκτες της Nobel συγκεντρώνουν maximul 900+900=1800W, έναντι 1707W της Ηλιοκμής (η οποία όμως επικαλείται ότι με ένα συλλέκτη έχεις λιγότερες απώλειες, οπότε...σχέτη κόλαση).

 

Σε ποιο κατάστημα βρήκες τον Nobel στα 850; Είναι τριπλής ενέργειας;

 

Για την Ηλιοακμή μου έδωσαν προφορικά τιμή 900 ευρώ (+100 για την τοποθέτηση). Αυτός ο αντιπρόσωπος στο Γαλάτσι πώς ονομάζεται;

 

Γενικότερα με εξυπηρετούν αντιπρόσωποι των δύο αυτών εταιρειών που βρίσκονται στο Μαρούσι ή σε κοντινές περιοχές.

 

Συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Τον Νobel στα 850 Ε +εγκατάσταση (είναι ο apollo 160lt με επιλεκτικό), τον βρήκα στον Πετρίδη, Λεωφ. Παπανδρέου 46 , Ζωγράφου (τηλ 2107750708 αν έχω σημειώσει σωστά).

Για τον Helioakmi , δεν θυμάμαι να σου πω γιατί έχασα την σημείωση. Αν πάρεις τηλέφωνο την εταιρία και ζητήσεις το τηλ του αντιπροσώπου στο Γαλάτσι, θα σου το δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πολυκατοικία μου είναι του 1974 :-D

Το θέμα είναι αν όντως το πρόγραμμα αυτό ξεκινήσει άμεσα ή περιμένουμε μετά τις εκλογές... Γιατί 40% στα 1200 Ε δεν είναι και λίγα.

Επίσης ξέρω ότι υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 40% που σου επιστρέφεται από την εφορία με την κατάθεση της απόδειξης του θερμοσίφωνα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:01 ----------

 

 

Συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Τον Νobel στα 850 Ε +εγκατάσταση (είναι ο apollo 160lt με επιλεκτικό), τον βρήκα στον Πετρίδη, Λεωφ. Παπανδρέου 46 , Ζωγράφου (τηλ 2107750708 αν έχω σημειώσει σωστά).

Για τον Helioakmi , δεν θυμάμαι να σου πω γιατί έχασα την σημείωση. Αν πάρεις τηλέφωνο την εταιρία και ζητήσεις το τηλ του αντιπροσώπου στο Γαλάτσι, θα σου το δώσουν.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν με βολεύει να πάω στου Ζωγράφου αλλά η τιμή είναι πολύ καλή και θα πιέσω τον αντιπρόσωπο της περιοχής μου να μου δώσει την ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπανε για νεους calpak με κενο αερος και συλλέκτη τύπου Sandwich. Για 160lt για εναν συλλεκτη. Πήγα στο site της calpak αλλα δεν τα βρηκα. (δεν μου ειπε ονομα). Τιμη 900-1000-1200€ (η διαφορά ειναι για τα μοντελα.

Εχετε καμμια γνωση παραπανω;!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπανε για νεους calpak με κενο αερος και συλλέκτη τύπου Sandwich. Για 160lt για εναν συλλεκτη. Πήγα στο site της calpak αλλα δεν τα βρηκα. (δεν μου ειπε ονομα). Τιμη 900-1000-1200€ (η διαφορά ειναι για τα μοντελα.

Εχετε καμμια γνωση παραπανω;!!!!

 

Η τεχνολογία τύπου sandwitch είναι του '80 και έχει πλέον εγκαταληφθεί απο τις μεγάλες εταιρείες, ενώ η τεχνολογία των σωλήνων κενού αέρος είναι και αυτή του '80 και θα πρέπει να προσέχουμε την χώρα προέλευσης. Αν είναι από Κίνα τότε έχουμε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πολύ κ εναγωνίως τις δημοσιεύσεις σας, κ έμαθα πολλά.Κ έψαξα.Κ βρήκα. Παραθέτω:( Προς τους κατέχοντες Αγγλικά, κυρίως. )

 

http://www.alibaba.com/product-gs/21...e_Copper_.html

http://www.almeco-tinox.com/cms/data/10/11.pdf

http://www.solarserver.de/wissen/son...ren-e.html#hoc

http://www.freepatentsonline.com/4334523.html

http://www.dietrisol.pl/files/Vergle...hwarzchrom.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/EPDM_rubber

http://en.wikipedia.org/wiki/Fiberglas

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...BA%CE%B1%CF%82

http://www.wisegeek.com/what-is-galvanized-steel.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Stainless_steel

 

Νομίζω καθένας μπορεί να κρίνει την αξία των πληροφοριών για τον εαυτό του.

Για να μην υπάρξει άνθρωπος που θα έχει ξανά την απορία "Τι είναι ΤΙΝΟΧ" χωρίς να του απαντάνε.....Σίγουρα υπάρχουν κ άλλα που αγνοώ. Ελπίζω κάποιος εμπνευσμένος να συμπληρώσει κ ότι μπορεί να συνεισφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία τύπου sandwitch είναι του '80 και έχει πλέον εγκαταληφθεί απο τις μεγάλες εταιρείες, ενώ η τεχνολογία των σωλήνων κενού αέρος είναι και αυτή του '80 και θα πρέπει να προσέχουμε την χώρα προέλευσης. Αν είναι από Κίνα τότε έχουμε πρόβλημα.

 

 

Αυτο βρηκα εγω και θεωρω οτι η calpak ειναι απο της πολυ καλες στο χωρο

 

Calpak MARK 3 Selective 160/2 MA ΑΠΛΟΣ

935,63 € μετρητοίς

ή 18 δόσεις X 56,65 €

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ

Χωρητικότητα (lt): 161

Επιφάνια Ηλιακού Συλλέκτη (m2): 2.2

ατομα που εξυπηρετούνται (κατά προσέγγιση): 3 - 4

Πάνελ Ηλιακών Συλλεκτών (τεμ): 2

Το μοντέλο Mark 3, ολοκληρωμένο θερμοσιφωνικό σύστημα κλειστού κυκλώματος, διατίθεται σε διάφορα μεγέθη και με διάφορες βάσεις (για επικλινή και για επίπεδη στέγη). Η δεξαμενή διαθέτει μια μεγάλη στρογγυλή βαλβίδα για ευκολία στη συντήρηση και το κάλυμμά της είναι από κονιορτοποιημένο αλουμίνιο με πώμα κατασκευασμένο από υψηλής ποιότητας πλαστικό. Ο συλλέκτης είναι τύπου Sandwich. Ο απορροφητής αποτελείται από 2 παχιά φύλλα χάλυβα (8 mm) με ενσωματωμένα κανάλια, βαμμένο με ειδικό μαύρο ηλιακό χρώμα. Η σειρά των μοντέλων Mark 3 περιλαμβάνει από το μοντέλο 125/1.5 με δεξαμενή 125 λίτρων και ένα συλλέκτη 1.5 m2 έως και μοντέλα με δεξαμενή 300 λίτρων και συλλέκτες 4,4 ή 5,1 m2.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βρηκα εγω και θεωρω οτι η calpak ειναι απο της πολυ καλες στο χωρο

 

Calpak MARK 3 Selective 160/2 MA ΑΠΛΟΣ

935,63 € μετρητοίς

ή 18 δόσεις X 56,65 €

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ

Χωρητικότητα (lt): 161

Επιφάνια Ηλιακού Συλλέκτη (m2): 2.2

ατομα που εξυπηρετούνται (κατά προσέγγιση): 3 - 4

Πάνελ Ηλιακών Συλλεκτών (τεμ): 2

Το μοντέλο Mark 3, ολοκληρωμένο θερμοσιφωνικό σύστημα κλειστού κυκλώματος, διατίθεται σε διάφορα μεγέθη και με διάφορες βάσεις (για επικλινή και για επίπεδη στέγη). Η δεξαμενή διαθέτει μια μεγάλη στρογγυλή βαλβίδα για ευκολία στη συντήρηση και το κάλυμμά της είναι από κονιορτοποιημένο αλουμίνιο με πώμα κατασκευασμένο από υψηλής ποιότητας πλαστικό. Ο συλλέκτης είναι τύπου Sandwich. Ο απορροφητής αποτελείται από 2 παχιά φύλλα χάλυβα (8 mm) με ενσωματωμένα κανάλια, βαμμένο με ειδικό μαύρο ηλιακό χρώμα. Η σειρά των μοντέλων Mark 3 περιλαμβάνει από το μοντέλο 125/1.5 με δεξαμενή 125 λίτρων και ένα συλλέκτη 1.5 m2 έως και μοντέλα με δεξαμενή 300 λίτρων και συλλέκτες 4,4 ή 5,1 m2.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ

 

Εφ'όσον είσαι προσανατολισμένος στην συγκεκριμένη εταιρεία σου προτείνω το τύπου sandwitch. Είναι το καλύτερό της μοντέλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ. 1300 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΛΠΑΚ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΕ 200 ΛΙΤΡΑ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ 4 ΤΕΤΡ. ΜΕΤΡΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ. ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 850 ΕΥΡΩ.

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπανε για νεους calpak με κενο αερος και συλλέκτη τύπου Sandwich. Για 160lt για εναν συλλεκτη. Πήγα στο site της calpak αλλα δεν τα βρηκα. (δεν μου ειπε ονομα). Τιμη 900-1000-1200€ (η διαφορά ειναι για τα μοντελα.

Εχετε καμμια γνωση παραπανω;!!!!

 

Η συγκεκριμμένη τεχνολογία(σαντουιτς) είναι μεν παλιά αλλά αρκετά αξιόπιστη, συνδιάζεται στη συγκεκριμμένη περίπτωση με αφαίρεση του αέρα μεταξύ διάφανου καλύμματος και απορροφητή (κενό) για μείωση των απωλειών. Δεν έχει να κάνει δηλαδή με συλλέκτες σωλήνων κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...