Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να αλλάξει η GreenOneTec τρόπο κατασκευής, σίγουρα κάποιον λόγο θα είχε.

Σημειωτέον ότι η GreenOneTec είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής ηλιακών συλλεκτών στην Ευρώπη

 

Θα τον αποφύγω για καλό και για κακό.. Σε ευχαριστώ Manfred.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα τον αποφύγω για καλό και για κακό.. Σε ευχαριστώ Manfred.

 

Σε ευχαριστώ που βοήθησα.

Καλύτερα πήγαινε σε μια συμβατική λύση ηλιακού θερμοσίφωνα ή κεντρικού συστήματος.

Απλά το κεντρικό σύστημα είναι πιο ακριβή λύση και τεχνικός που θα το εγκαταστήσει θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα έμπειρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Georges Kousikian έχεις μια απορία που την έχουν πολλοί . Το θέμα είναι ότι αυτή η τεχνολογία είναι καινούργια στην Ελλάδα και δυστυχώς απ όσο γνωρίζω δεν κατασκευάζεται καν στην Ελλάδα [ένα search θα σε οδηγήσει από μόνο του για την προέυλευσή τους] με αποτέλεσμα υψηλό κόστος και δυσκολία εξεύρεσης ανταλλακτικών αλλά και υδραυλικών που τα γνωρίζουν. Επίσης υπάρχει και ένα ερωτηματικό για το αν και πόσο αντέχουν τις υψηλές ελληνικές καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Θα το απέφευγα προς το παρόν.

voudarxos πολύ χαμηλή τιμή...συνάδελφος είχε προβλήματα με τα συγκεκριμένα καθώς είχαν [λέει] εσωτερικά το μανδύα με αποτέλεσμα να βουλώνει σχετικά εύκολα καθώς ήταν πολύ στενός.

AzaZyL καταρχήν δε νομίζω να εξαγόρασε την FOCO. Κατά πάσα πιθανότητα ισχύουν αυτα που λέει ο Manfred. Κατα δεύτερον δε χρειάζεται να κοιτάς καν την ένδειξη -60 Κελσίου καθώς είναι άχρηστη για την Ελλάδα. Κατα τρίτον θα λάμβανα υπόψιν μου ότι σε περίπτωση που πάθε κάτι είτε ο κάδος [καλα δε συζητάμε καν για πλαστικοποιημένο καζάνι] είτε ο συλλέκτης μάλλον θα πάει στα σκουπίδια όλο..πράγμα που δε συμβαίνει με τα συμβατικά-κοινά ηλιακά. Θα το πρότεινα σε πελάτη μόνο αν είχε ελάχιστον χώρο για τοποθέτηση και δεν χωρούσε ο απλός.

Manfred αυτά που λες εισάγονται στην Ελλάδα; Ξέρεις τι άλλαξαν ως προς τα χαρακτηριστικά; Συμφωνώ επίσης για αυτό που πολύ σωστά που λες για τα τετραγωνικά στα 200 λίτρα . Δεν είναι "τρελό" που στην Ελλάδα με τις υψηλότατες θερμοκρασίες σε σχέση με τη Β. Ευρώπη πωλούνται 200λτ με 4 τ.μ "επιλεκτικούς"; Καλώς ήρθες στην παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

voudarxos πολύ χαμηλή τιμή...συνάδελφος είχε προβλήματα με τα συγκεκριμένα καθώς είχαν [λέει] εσωτερικά το μανδύα με αποτέλεσμα να βουλώνει σχετικά εύκολα καθώς ήταν πολύ στενός.

 

Σε εχασα εδω Αδελφε.......Τι ειναι ο μανδυας και που ακριβως βρισκεται?????τι βουλωνει???:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Georges Kousikian έχεις μια απορία που την έχουν πολλοί . Το θέμα είναι ότι αυτή η τεχνολογία είναι καινούργια στην Ελλάδα και δυστυχώς απ όσο γνωρίζω δεν κατασκευάζεται καν στην Ελλάδα [ένα search θα σε οδηγήσει από μόνο του για την προέυλευσή τους] με αποτέλεσμα υψηλό κόστος και δυσκολία εξεύρεσης ανταλλακτικών αλλά και υδραυλικών που τα γνωρίζουν. Επίσης υπάρχει και ένα ερωτηματικό για το αν και πόσο αντέχουν τις υψηλές ελληνικές καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Θα το απέφευγα προς το παρόν.

voudarxos πολύ χαμηλή τιμή...συνάδελφος είχε προβλήματα με τα συγκεκριμένα καθώς είχαν [λέει] εσωτερικά το μανδύα με αποτέλεσμα να βουλώνει σχετικά εύκολα καθώς ήταν πολύ στενός.

AzaZyL καταρχήν δε νομίζω να εξαγόρασε την FOCO. Κατά πάσα πιθανότητα ισχύουν αυτα που λέει ο Manfred. Κατα δεύτερον δε χρειάζεται να κοιτάς καν την ένδειξη -60 Κελσίου καθώς είναι άχρηστη για την Ελλάδα. Κατα τρίτον θα λάμβανα υπόψιν μου ότι σε περίπτωση που πάθε κάτι είτε ο κάδος [καλα δε συζητάμε καν για πλαστικοποιημένο καζάνι] είτε ο συλλέκτης μάλλον θα πάει στα σκουπίδια όλο..πράγμα που δε συμβαίνει με τα συμβατικά-κοινά ηλιακά. Θα το πρότεινα σε πελάτη μόνο αν είχε ελάχιστον χώρο για τοποθέτηση και δεν χωρούσε ο απλός.

Manfred αυτά που λες εισάγονται στην Ελλάδα; Ξέρεις τι άλλαξαν ως προς τα χαρακτηριστικά; Συμφωνώ επίσης για αυτό που πολύ σωστά που λες για τα τετραγωνικά στα 200 λίτρα . Δεν είναι "τρελό" που στην Ελλάδα με τις υψηλότατες θερμοκρασίες σε σχέση με τη Β. Ευρώπη πωλούνται 200λτ με 4 τ.μ "επιλεκτικούς"; Καλώς ήρθες στην παρέα.

 

Καλημέρα.

Συμφωνώ μαζί σου kid. Η τεχνολογία κενού αέρος είναι τεχνολογία του 1987 και δεν κατασκευάζεται στην Ελλάδα.

Οι σωλήνες κενού αέρος είναι καλοί για την Βόρεια Ευρώπη. Σε θερμοσιφωνικό σύστημα μάλλον δεν χρειάζονται. επίσης τα ηλιακά με αυτό τον τρόπο κατασκευάζονται στην Κίνα λόγω του χαμηλότερου κόστους. Επίσης λόγω του ότι το 95% των σωλήνων κενού αέρος κατασκευάζεται στην Κίνα, θα πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι μετά από πέντε χρόνια θα έχουν το κενό αέρος?

Η σημερινή τεχνολογία προστάζει μικρότερο μέγεθος συλλέκτη με υψηλή ενεργειακή απόδοση σε κιλοβατ, όπως γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.

Ηλιακά 200 λτ με 2τμ συλλέκτη ξέρω ότι κατασκευάζει η Sammler, ενώ με 2.5 τμ πάλι η Sammler και η Ηλιοακμή. Όσον αφορά ποιος τα εισαγάγει όταν έχω χρόνο θα ψαξω και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cleiva μετά από δέκα χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες θα αγόραζα GLASS με επιλεκτικό [αρκεί να είναι τιτανίου μπλε]. Το καλό glass [της NOBEL είναι τέτοιο] είναι ότι πιο υγεινό υπάρχει και δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα σε αντοχή στο χρόνο. Θα το έχεις μια εικοσαετία πάνω κάτω αλλά θα έχεις καθαρό νερό στο κεφάλι σου και στα παιδιά σου. Για απόδοση κορυφαία!

Η NOBEL είναι από τις καλές κατασκευάστριες στην Ελλάδα..με παρελθόν και μέλλον. Η τιμή για αυτή την ποιότητα [επιπέδου Nobel] θα μπορούσε να ήταν το πολύ 100 ευρώ μείον [αλλά όχι παρακάτω]. Αν μπορέσεις και του κόψεις 50 ευρώ θα έχεις κάνει πολύ καλή αγορά..[αρκεί οι συλλέκτες να είναι μπλε τιτανίου TiNOX]. Για οτιδήποτε άλο εδώ είμαστε..

 

Kid η NOBEL βγάζει και συλλέκτες που να μην είναι TINOX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

voudarxos το κύκλωμα εννοώ..αυτό είχε πρόβλημα στον συνάδελφο σε αρκετά κομμάτια πέρσι τουλάχιστον.

AzaZyL δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί η νομπελ. νομίζω πως δεν έχει αποροφητή της tinox. μάλλον έχει κάποια άλλης μάρκας.

Manfred σωστός ! Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις εμπειρια απο το "ηλιοθερμο" της εταιριας SOLE (http://www.eurostar-solar.com/solar-hot-water-systems-gr.html)

το οποιο στα χαρακτηριστικα του αναφερει:

"ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ

Σας δείχνει συνεχώς τη θερμοκρασία του νερού του ηλιακού μέσα στο σπίτι. Ετσι σας παρέχει ΕΛΕΓΧΟ της λειτουργίας του ηλιακού σας."

Μου φαινεται ιδιαιτερα πρακτικη αυτη δυνατοτητα που παρεχει.

Μπορει να γινει σε οποιοδηποτε ηλιακο με την προσθηκη θερμομετρου και ... μακρυ καλωδιο; (αν ναι που θα συνδεθει ο αισθητηρας;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kid η NOBEL βγάζει και συλλέκτες που να μην είναι TINOX?

 

Μάλλον θα εννοείς μη επιλεκτικούς. Ναι βγάζει.

Σχετικά με τις επιλεκτικές επιφάνειες: Η μεγαλύτερη εταιρεία στην Ευρώπη κατασκευής επιλεκτικών επιφανειών είναι η ALANOD - SUNSELECT, η οποία είναι γερμανική εταιρεία.

Εκείνο που είναι σημαντικό είναι το πάχος του υλικού που χρησιμοποιούν. Για τον χαλκό θα πρέπει να είναι 0.20 χιλ και για το αλουμίνιο 0.50 χιλ. Αναφέρομαι πάντα σε επιλεκτικές επιφάνειες.

Αυτο που πρέπει να προσέχουμε είναι ο ηλιακός θερμοσίφωνας να έχει Solar key Mark από αναγνωρισμένο εργαστήριο, το οποίο μας προφυλάσσει ότι θα έχουμε τις σωστές αποδόσεις στην σωστή ποιότητα.http://www.spf.ch/spf.php?lang=en&fam=2&tab=1.

Το SPF βρίσκεται στην Ελβετία και είναι ένα από τα εγκυρότερα εργαστήρια στον χώρο μέτρησης των ηλιακών συστημάτων. Το πιστοποιητικό το εκδίδει το γερμανικό DIN δηλαδή ο γερμανικός ΕΛΟΤ. Στο εξωτερικό αυτοί οι φορείς φέρουν μεγάλης εκτίμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1 επιλεκτικό τον δίνει στάνταρ και μάλιστα είναι και κάθετα βαλμένος για να μην πιάνει χώρο.

 

Συγχαρητήρια για την επιλογή σου.

Εαν διάβασα καλά σου κόστισε χιλια ευρώ. Γιατι έτσι? Από όσο ξέρω στην Ισπανία το ίδιο ηλιακό και είναι βέβαιο αυτό που σου λέω πωλείται στα 700 ευρώ. για να σε κατοχηρώσω περισσότερω να ζητήσεις βεβαίωση για το σμάλτο και τα πιστοποιητικά Solar Key Mark του ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1 επιλεκτικό τον δίνει στάνταρ και μάλιστα είναι και κάθετα βαλμένος για να μην πιάνει χώρο.

 

Eμένα γιατί μου τον πουλάνε 1300 Ε τον ίδιο;

Ένας μου είπε για 1700 Ε . Δεν κάνω πλάκα.

Γι αυτό σκεφτόμουν να πάρω τον nobel apollon glass με επιλεκτικό στα 800 Ε + εγκατάσταση και παρατρεχάμενα:)

Πάει και 9 Ε το μέτρο οι σωληνώσεις, δηλ. αν είμαι στον 3ο όροφο και η ταράτσα στον 5ο, θα πάει καμιά 15-20 μ , άρα άλλα 150 Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τον Nobel μου τον έδιναν 850 ευρώ, αλλά είδα 2 παράπονα εδώ και τον φοβήθηκα. Πήγα στα σίγουρα. Την επόμενη φορά(σε 15-20 χρόνια) δεν μου ξεφεύγει ο a-s-t...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...