Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eμένα γιατί μου τον πουλάνε 1300 Ε τον ίδιο;

Ένας μου είπε για 1700 Ε . Δεν κάνω πλάκα.

Γι αυτό σκεφτόμουν να πάρω τον nobel apollon glass με επιλεκτικό στα 800 Ε + εγκατάσταση και παρατρεχάμενα:)

Πάει και 9 Ε το μέτρο οι σωληνώσεις, δηλ. αν είμαι στον 3ο όροφο και η ταράτσα στον 5ο, θα πάει καμιά 15-20 μ , άρα άλλα 150 Ε.

 

Solar Key Mark για θερμοσιφωνικό σύστημα έχει?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:20 ----------

 

Solar Key Mark για θερμοσιφωνικό σύστημα έχει?

 

Περισσότερα για το Solar Key Mark http://www.estif.org/solarkeymark/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγχαρητήρια για την επιλογή σου.

Εαν διάβασα καλά σου κόστισε χιλια ευρώ. Γιατι έτσι? Από όσο ξέρω στην Ισπανία το ίδιο ηλιακό και είναι βέβαιο αυτό που σου λέω πωλείται στα 700 ευρώ. για να σε κατοχηρώσω περισσότερω να ζητήσεις βεβαίωση για το σμάλτο και τα πιστοποιητικά Solar Key Mark του ηλιακού.

 

Φίλε MANFRED δεν ξέρω εάν το έχεις καταλάβει αλλά σε όλα τα προϊόντα πληρώνουμε ''καπέλο'' εδώ στην Ελλάδα. Από ότι είδα εδώ και από τις τιμές που παίζουν στην αγορά της Πάτρας μια χαρά τον πήρα. Βεβαίωση έχει σύμφωνα με το λινκ που μου έδωσες. Βέβαια και να μην είχε πάλι τον ίδιο θα έπαιρνα. Φιλικά MANFRED πολύ βάρος ρίχνεις στις βεβαιώσεις. Και ο NOBEL έχει SOLAR KEY MARK αλλά όταν χρειάστηκε ο takis1964 να τον ελέγξουν, και ενώ ήταν εντός εγγύησης, γιατί δεν απέδιδε όπως αναμενόταν, η εταιρεία του έκανε κορδελάκια. Να σκεφτείς ότι 2η μου επιλογή ήταν ο Κυρ Γιώργης, που έχει ένα εργαστήριο ηλιακών με 5-6 βοηθούς εδώ στην Πάτρα, και αυτό επειδή ο άνθρωπος ήταν πολύ ντόμπρος και όλοι του οι πελάτες ήταν ευχαριστημένοι απο την εξυπηρέτηση μετά την αγορά.. (Μίλησα με κανά 6 πελάτες του.)Μέχρι και μάθημα μέσα στο εργαστήριο μου έκανε ο άνθρωπος..

 

ΠΩ ΠΩ κόντρα ποιός έχει το καλύτερο ηλιακό.ΤΖΑΣΤ ΛΟΛ.

 

Πόσο χρονών είσαι? 15 ? Άμα διάβαζες έστω και μία σελίδα απο τις προηγούμενες θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει καμία κόντρα, παρά μόνο συμβουλές για σωστή αγορά ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MANFRED δεν ξέρω εάν το έχεις καταλάβει αλλά σε όλα τα προϊόντα πληρώνουμε ''καπέλο'' εδώ στην Ελλάδα. Από ότι είδα εδώ και από τις τιμές που παίζουν στην αγορά της Πάτρας μια χαρά τον πήρα. Βεβαίωση έχει σύμφωνα με το λινκ που μου έδωσες. Βέβαια και να μην είχε πάλι τον ίδιο θα έπαιρνα. Φιλικά MANFRED πολύ βάρος ρίχνεις στις βεβαιώσεις. Και ο NOBEL έχει SOLAR KEY MARK αλλά όταν χρειάστηκε ο takis1964 να τον ελέγξουν, και ενώ ήταν εντός εγγύησης, γιατί δεν απέδιδε όπως αναμενόταν, η εταιρεία του έκανε κορδελάκια. Να σκεφτείς ότι 2η μου επιλογή ήταν ο Κυρ Γιώργης, που έχει ένα εργαστήριο ηλιακών με 5-6 βοηθούς εδώ στην Πάτρα, και αυτό επειδή ο άνθρωπος ήταν πολύ ντόμπρος και όλοι του οι πελάτες ήταν ευχαριστημένοι απο την εξυπηρέτηση μετά την αγορά.. (Μίλησα με κανά 6 πελάτες του.)Μέχρι και μάθημα μέσα στο εργαστήριο μου έκανε ο άνθρωπος..

 

 

 

Πόσο χρονών είσαι? 15 ? Άμα διάβαζες έστω και μία σελίδα απο τις προηγούμενες θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει καμία κόντρα, παρά μόνο συμβουλές για σωστή αγορά ηλιακού.

 

Ισως και να έχεις δικιο σε οσα λες. Πάντως εγω έχω συνιθίσει τις αγορές του εξωτερικού, όπου αν δεν έχεις πιστοποιητικά δεν μπορείς να πουλήσεις.

Στην Πορτογαλία και στη Γερμανία για παράδειγμα είναι υποχρεωτικό τα ηλιακά συστήματα να έχουν Solar Key Mark. Οι εταιρείες που εξάγουν στο εξωτερικό και οι ελληνικές ακολουθούν συγκεκριμένες προδιαγραφές και δεν κάνουν ότι θέλουν. Εγώ στην Ισπανία συνεργάστηκα με την IBERSOLAR που έπερνε τα προϊόντα της από έλληνα κατασκευαστή και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα http://www.sammler.gr/.'>http://www.sammler.gr/.

Πάντως ούτε ο NOBEL ούτε η ΗΛΙΟΑΚΜΗ έχουν Solar key Mark στο σύστημα.

http://www.spf.ch/syst_pdf/sys114.pdf'>http://www.spf.ch/syst_pdf/sys114.pdf

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:01 ----------

 

Ισως και να έχεις δικιο σε οσα λες. Πάντως εγω έχω συνιθίσει τις αγορές του εξωτερικού, όπου αν δεν έχεις πιστοποιητικά δεν μπορείς να πουλήσεις.

Στην Πορτογαλία και στη Γερμανία για παράδειγμα είναι υποχρεωτικό τα ηλιακά συστήματα να έχουν Solar Key Mark. Οι εταιρείες που εξάγουν στο εξωτερικό και οι ελληνικές ακολουθούν συγκεκριμένες προδιαγραφές και δεν κάνουν ότι θέλουν. Εγώ στην Ισπανία συνεργάστηκα με την IBERSOLAR που έπερνε τα προϊόντα της από έλληνα κατασκευαστή και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα http://www.sammler.gr/.

Πάντως ούτε ο NOBEL ούτε η ΗΛΙΟΑΚΜΗ έχουν Solar key Mark στο σύστημα.

http://www.spf.ch/syst_pdf/sys114.pdf

 

Διόρθωση η ΗΛΙΟΑΚΜΗ έχει μόνο στο 200 και στο 300 με επιλεκτικούς συλλέκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Εγώ ακόμη προβληματίζομαι μεταξύ Nobel double glass και Ηλιοακμής duro smalt. Και οι δύο είναι τριπλής ενέργειας και χωρητικότητας 160 lt. Της Νοbel είναι με δύο επιλεκτικούς συλλέκτες (συνολική επιφάνεια 3 τ.μ.), ενώ της Ηλιοακμής με 1 επιλεκτικό συλλέκτη (2,6 τ.μ.). Και τους δύο τους βρίσκω στα 1000 ευρώ με την εγκατάσταση (εξαιρούνται σωλήνες, και καλώδια).

 

Βλέπω όλους σας να είστε ενθουσιασμένοι με την Ηλιοακμή, όμως δεν έχω τις ειδικές γνώσεις για να κρίνω αν ο ένας συλλέκτης της Ηλιοακμής έχει την ίδια απόδοση με τους δύο της Nobel.

 

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Solar Key Mark για θερμοσιφωνικό σύστημα έχει?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:20 ----------

 

 

Περισσότερα για το Solar Key Mark http://www.estif.org/solarkeymark/index.php

 

Έχει για συλλέκτη: Apollon 1500, 2000 & 2600 GR 88/01.19/1 ELOT

D. Xilinakis & Co Apollon AL 1500, 2000 & 2600 GR 88/01.19/2 ELOT (κακό copy paste).

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:44 ----------

 

Ισως και να έχεις δικιο σε οσα λες. Πάντως εγω έχω συνιθίσει τις αγορές του εξωτερικού, όπου αν δεν έχεις πιστοποιητικά δεν μπορείς να πουλήσεις.

Στην Πορτογαλία και στη Γερμανία για παράδειγμα είναι υποχρεωτικό τα ηλιακά συστήματα να έχουν Solar Key Mark. Οι εταιρείες που εξάγουν στο εξωτερικό και οι ελληνικές ακολουθούν συγκεκριμένες προδιαγραφές και δεν κάνουν ότι θέλουν. Εγώ στην Ισπανία συνεργάστηκα με την IBERSOLAR που έπερνε τα προϊόντα της από έλληνα κατασκευαστή και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα http://www.sammler.gr/.

Πάντως ούτε ο NOBEL ούτε η ΗΛΙΟΑΚΜΗ έχουν Solar key Mark στο σύστημα.

http://www.spf.ch/syst_pdf/sys114.pdf

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:01 ----------

 

 

Διόρθωση η ΗΛΙΟΑΚΜΗ έχει μόνο στο 200 και στο 300 με επιλεκτικούς συλλέκτες

 

Eμένα μου είπαν ότι στον 160 L έχουν επιλεκτικό μπλε συλλέκτη και οι 2 πωλητές που απευθύνθηκα.

Δεν βλέπω στο site πουθενά αυτό που λες.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:50 ----------

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

Εγώ ακόμη προβληματίζομαι μεταξύ Nobel double glass και Ηλιοακμής duro smalt. Και οι δύο είναι τριπλής ενέργειας και χωρητικότητας 160 lt. Της Νοbel είναι με δύο επιλεκτικούς συλλέκτες (συνολική επιφάνεια 3 τ.μ.), ενώ της Ηλιοακμής με 1 επιλεκτικό συλλέκτη (2,6 τ.μ.). Και τους δύο τους βρίσκω στα 1000 ευρώ με την εγκατάσταση (εξαιρούνται σωλήνες, και καλώδια).

 

Βλέπω όλους σας να είστε ενθουσιασμένοι με την Ηλιοακμή, όμως δεν έχω τις ειδικές γνώσεις για να κρίνω αν ο ένας συλλέκτης της Ηλιοακμής έχει την ίδια απόδοση με τους δύο της Nobel.

 

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει;

 

Για Ηλιοακμή έχεις απευθυνθεί σε αντιπροσώπους σε Αθήνα;

Εμένα οι αντιπρόσωποι σε Γαλάτσι και Βύρωνα μου έδωσαν διαφορετικές τιμές. Ο πρώτος 970 Ε χωρίς εγκατάσταση (85 Ε εγκατάσταση και κάπου 6-7 Ε το μέτρο οι σωληνώσεις αν θυμάμαι καλά) και ο 2ος μου είπε χονδρικά ότι θα πάει κοντά στα 1700 Ε !

Για Nobel είμαι στα 850 Ε + 9Ε /μ οι σωληνώσεις + 85 Ε η εγκατάσταση.

 

Γενικά αυτό που ισχυρίζονται στην Ηλιοακμή είναι ότι με 1 συλλέκτη μειώνονται οι απώλειες από την σύνδεση 2 συλλεκτών, μειώνεται και ο χώρος, και ότι έχει καλύτερο αποτέλεσμα από τους ανταγωνιστές.

 

Λοιπόν , τι βρήκα .

Απόδοση του συλλέκτη του apollon της Nobel :

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/ELOT/88-01-19-1.pdf

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/ELOT/88-01-19-2.pdf

 

 

Του συλλέκτη της ηλιοακμής :

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/certif/PSK%20011-2007.PDF

 

Επειδή υπάρχει η αμφιβολία για το αν δίνει στα 160 L επιλεκτικό, πρόσεξα στο παραπάνω αρχείο ότι αναφέρονται 2 συλλέκτες επιλεκτικοί της ηλιοακμής.

Ο ένας είναι ο st2000 selective και ο άλλος ο st2500 selective.

Ο δεύτερος έχει επιφάνεια 2.6 m^2 , άρα υποθέτω ότι είναι αυτός που έχουν όλοι οι θερμοσίφωνες που πωλούνται τώρα.

 

Ξέρουμε : The collector performance is described by the equation for the power output q:

 

* q = A*(n0*G - a1*dT - a2*dT²) [W]

Άρα κοιτάμε το power output per collection unit :

 

Στους apollo είναι : 900-400 Watts (apollo 1500 που είναι ο 160 L αν δεν κάνω λάθος) , για τις διάφορες θερμοκρασίες από 0-70 Kelvin.

Στους helioakmi η μέγιστη ισχύς εξόδου είναι : 1707 Watts .

 

Η διαφορά από την μέγιστη ισχύ του apollo της nobel , είναι αισθητή . Σχεδόν διπλάσια απόδοση έχει ο συλλέκτης της ηλιοακμής.

 

Σκέψεις , διορθώσεις αναμένονται με ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από helias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει για συλλέκτη: Apollon 1500, 2000 & 2600 GR 88/01.19/1 ELOT

D. Xilinakis & Co Apollon AL 1500, 2000 & 2600 GR 88/01.19/2 ELOT (κακό copy paste).

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:44 ----------

 

 

Eμένα μου είπαν ότι στον 160 L έχουν επιλεκτικό μπλε συλλέκτη και οι 2 πωλητές που απευθύνθηκα.

Δεν βλέπω στο site πουθενά αυτό που λες.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:50 ----------

 

 

Για Ηλιοακμή έχεις απευθυνθεί σε αντιπροσώπους σε Αθήνα;

Εμένα οι αντιπρόσωποι σε Γαλάτσι και Βύρωνα μου έδωσαν διαφορετικές τιμές. Ο πρώτος 970 Ε χωρίς εγκατάσταση (85 Ε εγκατάσταση και κάπου 6-7 Ε το μέτρο οι σωληνώσεις αν θυμάμαι καλά) και ο 2ος μου είπε χονδρικά ότι θα πάει κοντά στα 1700 Ε !

Για Nobel είμαι στα 850 Ε + 9Ε /μ οι σωληνώσεις + 85 Ε η εγκατάσταση.

 

Γενικά αυτό που ισχυρίζονται στην Ηλιοακμή είναι ότι με 1 συλλέκτη μειώνονται οι απώλειες από την σύνδεση 2 συλλεκτών, μειώνεται και ο χώρος, και ότι έχει καλύτερο αποτέλεσμα από τους ανταγωνιστές.

 

Λοιπόν , τι βρήκα .

Απόδοση του συλλέκτη του apollon της Nobel :

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/ELOT/88-01-19-1.pdf

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/ELOT/88-01-19-2.pdf

 

 

Του συλλέκτη της ηλιοακμής :

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/certif/PSK%20011-2007.PDF

 

Επειδή υπάρχει η αμφιβολία για το αν δίνει στα 160 L επιλεκτικό, πρόσεξα στο παραπάνω αρχείο ότι αναφέρονται 2 συλλέκτες επιλεκτικοί της ηλιοακμής.

Ο ένας είναι ο st2000 selective και ο άλλος ο st2500 selective.

Ο δεύτερος έχει επιφάνεια 2.6 m^2 , άρα υποθέτω ότι είναι αυτός που έχουν όλοι οι θερμοσίφωνες που πωλούνται τώρα.

 

Ξέρουμε : The collector performance is described by the equation for the power output q:

 

* q = A*(n0*G - a1*dT - a2*dT²) [W]

Άρα κοιτάμε το power output per collection unit :

 

Στους apollo είναι : 900-400 Watts (apollo 1500 που είναι ο 160 L αν δεν κάνω λάθος) , για τις διάφορες θερμοκρασίες από 0-70 Kelvin.

Στους helioakmi η μέγιστη ισχύς εξόδου είναι : 1707 Watts .

 

Η διαφορά από την μέγιστη ισχύ του apollo της nobel , είναι αισθητή . Σχεδόν διπλάσια απόδοση έχει ο συλλέκτης της ηλιοακμής.

 

Σκέψεις , διορθώσεις αναμένονται με ενδιαφέρον.

 

 

 

Φίλε helias,

 

Ευχαριστώ θερμά για την μακροστελή και πολύ ενημερωτική απάντησή σου, καθώς και για την έρευνα που έκανες για λογαριασμό μου.

 

Κι εγώ υποθέτω ότι στην περίπτωση της Ηλιοακμής πρέκειται για τον st2500 selective. Η διαφορά του από την Nobel είναι πράγματι τεράστια, αναρωτιέμαι όμως αν μπορεί κάποιος να προβάλλει το αντεπιχείρημα ότι οι δύο συλλέκτες της Nobel συγκεντρώνουν maximul 900+900=1800W, έναντι 1707W της Ηλιοκμής (η οποία όμως επικαλείται ότι με ένα συλλέκτη έχεις λιγότερες απώλειες, οπότε...σχέτη κόλαση).

 

Σε ποιο κατάστημα βρήκες τον Nobel στα 850; Είναι τριπλής ενέργειας;

 

Για την Ηλιοακμή μου έδωσαν προφορικά τιμή 900 ευρώ (+100 για την τοποθέτηση). Αυτός ο αντιπρόσωπος στο Γαλάτσι πώς ονομάζεται;

 

Γενικότερα με εξυπηρετούν αντιπρόσωποι των δύο αυτών εταιρειών που βρίσκονται στο Μαρούσι ή σε κοντινές περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει για συλλέκτη: Apollon 1500, 2000 & 2600 GR 88/01.19/1 ELOT

D. Xilinakis & Co Apollon AL 1500, 2000 & 2600 GR 88/01.19/2 ELOT (κακό copy paste).

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:44 ----------

 

 

Eμένα μου είπαν ότι στον 160 L έχουν επιλεκτικό μπλε συλλέκτη και οι 2 πωλητές που απευθύνθηκα.

Δεν βλέπω στο site πουθενά αυτό που λες.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:50 ----------

 

 

Για Ηλιοακμή έχεις απευθυνθεί σε αντιπροσώπους σε Αθήνα;

Εμένα οι αντιπρόσωποι σε Γαλάτσι και Βύρωνα μου έδωσαν διαφορετικές τιμές. Ο πρώτος 970 Ε χωρίς εγκατάσταση (85 Ε εγκατάσταση και κάπου 6-7 Ε το μέτρο οι σωληνώσεις αν θυμάμαι καλά) και ο 2ος μου είπε χονδρικά ότι θα πάει κοντά στα 1700 Ε !

Για Nobel είμαι στα 850 Ε + 9Ε /μ οι σωληνώσεις + 85 Ε η εγκατάσταση.

 

Γενικά αυτό που ισχυρίζονται στην Ηλιοακμή είναι ότι με 1 συλλέκτη μειώνονται οι απώλειες από την σύνδεση 2 συλλεκτών, μειώνεται και ο χώρος, και ότι έχει καλύτερο αποτέλεσμα από τους ανταγωνιστές.

 

Λοιπόν , τι βρήκα .

Απόδοση του συλλέκτη του apollon της Nobel :

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/ELOT/88-01-19-1.pdf

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/ELOT/88-01-19-2.pdf

 

 

Του συλλέκτη της ηλιοακμής :

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/certif/PSK%20011-2007.PDF

 

Επειδή υπάρχει η αμφιβολία για το αν δίνει στα 160 L επιλεκτικό, πρόσεξα στο παραπάνω αρχείο ότι αναφέρονται 2 συλλέκτες επιλεκτικοί της ηλιοακμής.

Ο ένας είναι ο st2000 selective και ο άλλος ο st2500 selective.

Ο δεύτερος έχει επιφάνεια 2.6 m^2 , άρα υποθέτω ότι είναι αυτός που έχουν όλοι οι θερμοσίφωνες που πωλούνται τώρα.

 

Ξέρουμε : The collector performance is described by the equation for the power output q:

 

* q = A*(n0*G - a1*dT - a2*dT²) [W]

Άρα κοιτάμε το power output per collection unit :

 

Στους apollo είναι : 900-400 Watts (apollo 1500 που είναι ο 160 L αν δεν κάνω λάθος) , για τις διάφορες θερμοκρασίες από 0-70 Kelvin.

Στους helioakmi η μέγιστη ισχύς εξόδου είναι : 1707 Watts .

 

Η διαφορά από την μέγιστη ισχύ του apollo της nobel , είναι αισθητή . Σχεδόν διπλάσια απόδοση έχει ο συλλέκτης της ηλιοακμής.

 

Σκέψεις , διορθώσεις αναμένονται με ενδιαφέρον.

 

Σε γενικές γραμμές ο συλλογισμός είναι σωστός.

Δυο παρατηρήσεις : εννοούσα SKM στο σύστημα που μόνο ο Ηλιοακμή έχει στο 200 λτ και 300λτ και οχι ο NOBEL.

Δεύτερον οι υπολογισμοί στην έξοδο κάθε συλλέκτη καλό είναι να γίνονται ανα τετραγωνικό μέτρο για να έχουμε μια κοινή βάση, γιατί όσο αυξάνεται η συλλεκτική επιφάνεια τόσο αυξάνεται η ισχύς εξόδου.

Έλεξε αν και οι δυο έχουν κάνει μετρήσεις κατά ΕΝ12976 για το σύστημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρουμε : The collector performance is described by the equation for the power output q:

 

* q = A*(n0*G - a1*dT - a2*dT²) [W]

Άρα κοιτάμε το power output per collection unit :

 

Στους apollo είναι : 900-400 Watts (apollo 1500 που είναι ο 160 L αν δεν κάνω λάθος) , για τις διάφορες θερμοκρασίες από 0-70 Kelvin.

Στους helioakmi η μέγιστη ισχύς εξόδου είναι : 1707 Watts .

 

Η διαφορά από την μέγιστη ισχύ του apollo της nobel , είναι αισθητή . Σχεδόν διπλάσια απόδοση έχει ο συλλέκτης της ηλιοακμής.

 

Σκέψεις , διορθώσεις αναμένονται με ενδιαφέρον.

 

Η διαφορά θερμοκρασίας σε (0-70 °C) είναι από την θερμοκρασία περιβάλλοντος κάθε φορά. Προφανώς όταν γίνεται η πιστοποίηση της απόδοσης του συλλέκτη, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος πρέπει να είναι σχετικά σταθερή (+/- 2-3°C).

Στην παραπάνω σχέση το no είναι η μέγιστη ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ απόδοση όταν η θερμοκρασία εισόδου του ρευστού στον συλλέκτη είναι ίση με την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Οι συντελεστές μπροστά απο τις διαφορές θερμοκρασίας είναι οι απώλειες θερμότητας απο τον συλλέκτη. Η μέγιστη εγκατεστημένη ισχύς δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων ο συλλέκτης θα λειτουργεί με ρευστό σε θερμοκρασία μεγαλύτερη απο την θερμοκρασία περιβάλλοντος (άρα όχι με την μέγιστη απόδοση του).

Άλλωστε τα τελευταία χρόνια η εγκατεστημένη ισχύς τυπικών επίπεδων ηλιακών συλλεκτών έχει συμφωνηθεί να υπολογίζεται ώς 0,7kW (θερμικά)/ m² συλλέκτη.

Μεγαλύτερη σημασία έχει ο συντελεστής απωλειών ( ουσιαστικά η κλίση της ευθείας που φαίνεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της απόδοσης του συλλέκτη στα συλλάδια). Όσο μικρότερος ο συντελεστής τόσο ποιο σταθερή η απόδοση τιυ συλλέκτη για όλα τα εύρη των θερμοκρασιακών διαφορών.

Χαρακτηριστική η περίπτωση των συλλεκτών με σωλήνες κενού, οι οποίοι έχουν μικρότερη ΜΕΓΙΣΤΗ στιγμιαία απόδοση απο τους επίπεδους αλλά πολύ λιγότερες απώλειες. ΓΙα αυτό προτιμούνται στην κεντρική ευρώπη.

Επίσης τις μετρήσεις κατά ΕΝ12976 ή ISO 9806-1 δεν τις κάνουν αυτοί αλλά ο ΕΛΟΤ σε πιστοποιημένα εργαστήρια όπως είναι το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά θερμοκρασίας σε (0-70 °C) είναι από την θερμοκρασία περιβάλλοντος κάθε φορά. Προφανώς όταν γίνεται η πιστοποίηση της απόδοσης του συλλέκτη, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος πρέπει να είναι σχετικά σταθερή (+/- 2-3°C).

Στην παραπάνω σχέση το no είναι η μέγιστη ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ απόδοση όταν η θερμοκρασία εισόδου του ρευστού στον συλλέκτη είναι ίση με την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Οι συντελεστές μπροστά απο τις διαφορές θερμοκρασίας είναι οι απώλειες θερμότητας απο τον συλλέκτη. Η μέγιστη εγκατεστημένη ισχύς δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων ο συλλέκτης θα λειτουργεί με ρευστό σε θερμοκρασία μεγαλύτερη απο την θερμοκρασία περιβάλλοντος (άρα όχι με την μέγιστη απόδοση του).

Άλλωστε τα τελευταία χρόνια η εγκατεστημένη ισχύς τυπικών επίπεδων ηλιακών συλλεκτών έχει συμφωνηθεί να υπολογίζεται ώς 0,7kW (θερμικά)/ m² συλλέκτη.

Μεγαλύτερη σημασία έχει ο συντελεστής απωλειών ( ουσιαστικά η κλίση της ευθείας που φαίνεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της απόδοσης του συλλέκτη στα συλλάδια). Όσο μικρότερος ο συντελεστής τόσο ποιο σταθερή η απόδοση τιυ συλλέκτη για όλα τα εύρη των θερμοκρασιακών διαφορών.

Χαρακτηριστική η περίπτωση των συλλεκτών με σωλήνες κενού, οι οποίοι έχουν μικρότερη ΜΕΓΙΣΤΗ στιγμιαία απόδοση απο τους επίπεδους αλλά πολύ λιγότερες απώλειες. ΓΙα αυτό προτιμούνται στην κεντρική ευρώπη.

Επίσης τις μετρήσεις κατά ΕΝ12976 ή ISO 9806-1 δεν τις κάνουν αυτοί αλλά ο ΕΛΟΤ σε πιστοποιημένα εργαστήρια όπως είναι το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος.

 

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου.

Στις μετρήσεις ΕΝ12796 ο κατασκευαστής στέλνει στο εργαστήριο δυο αν δεν κανω λάθος δείγματα, ενώ στο SKM έρχονται από τον ΕΛΟΤ ή το DIN σου επιθεωρούν την παραγωγή και επιλέγουν από το στοκ ή την παραγωγή τρια δείγματα και τα στέλνουν στο εργαστήριο για μετρήσεις.

Γι'αυτό λέω συνέχεια για SKM και φορέας που τις πραγματοποιεί τις μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα τον MEGASUN ΗΛΙΟΑΚΜΗ, 160lt με επιλεκτικούς συλλέκτες στα 1000 ευρώ. Θα σας πω εντυπώσεις..

 

AzaZyL,

 

Ποιες είναι οι πρώτες σου εντυπώσεις από τον MEGASUN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου.

Στις μετρήσεις ΕΝ12796 ο κατασκευαστής στέλνει στο εργαστήριο δυο αν δεν κανω λάθος δείγματα, ενώ στο SKM έρχονται από τον ΕΛΟΤ ή το DIN σου επιθεωρούν την παραγωγή και επιλέγουν από το στοκ ή την παραγωγή τρια δείγματα και τα στέλνουν στο εργαστήριο για μετρήσεις.

Γι'αυτό λέω συνέχεια για SKM και φορέας που τις πραγματοποιεί τις μετρήσεις.

 

Από το Υπουργείο Ανάπτυξης θα ανακοινωθεί σύντομα ένα νεο πρόγραμμα για εγκατασταση ηλιακών θερμοσιφώνων σε παλιά κτήρια πριν το 1980. Στο πρόγραμμα αυτό θα μπουν κατασκευαστές ηλιακών θερμοσιφώνων που έχουν πραγματοποιήσει μετρήσεις και η ενεργειακή απολαβή θα είναι 520kWh/m2 συλλέκτη. Περαιτέρω πληροφορίες αναμένονται

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 07:14 ----------

 

Από το Υπουργείο Ανάπτυξης θα ανακοινωθεί σύντομα ένα νεο πρόγραμμα για εγκατασταση ηλιακών θερμοσιφώνων σε παλιά κτήρια πριν το 1980. Στο πρόγραμμα αυτό θα μπουν κατασκευαστές ηλιακών θερμοσιφώνων που έχουν πραγματοποιήσει μετρήσεις και η ενεργειακή απολαβή θα είναι 520kWh/m2 συλλέκτη. Περαιτέρω πληροφορίες αναμένονται

 

Διόρθωση: Μετρήσεις ΕΝ12976 για θερμοσιφωνικό σύστημα και όχι για συλλέκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Υπουργείο Ανάπτυξης θα ανακοινωθεί σύντομα ένα νεο πρόγραμμα για εγκατασταση ηλιακών θερμοσιφώνων σε παλιά κτήρια πριν το 1980. Στο πρόγραμμα αυτό θα μπουν κατασκευαστές ηλιακών θερμοσιφώνων που έχουν πραγματοποιήσει μετρήσεις και η ενεργειακή απολαβή θα είναι 520kWh/m2 συλλέκτη. Περαιτέρω πληροφορίες αναμένονται

 

 

Mιλάμε για επιδότηση καθενός ενοίκου ξεχωριστά ή για όλη την πολυκατοικία μαζί;

Πάντως το πρόγραμμα αυτό δεν ήταν να ξεκινήσει εδώ και χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάμε για επιδότηση καθενός ενοίκου ξεχωριστά ή για όλη την πολυκατοικία μαζί;

Πάντως το πρόγραμμα αυτό δεν ήταν να ξεκινήσει εδώ και χρόνια;

 

Το πρόγραμμα αυτό αφορά την επιδότηση κάθε ενοίκου ξεχωριστά που θέλει να βάλει ηλιακό θερμοσίφωνα. Αφορά όπως είπα πιο πριν κτήρια πριν το 1980 και η επιδότηση θα είναι μάλλον 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά κοίταζω προς μαλτέζο μιας και έχω ακούσει οτι είναι ο πιο αξίοπιστος στον χώρο και φυσικά με τους ηλιακούς δεν παίζεις..Εσείς πάραυτα τι προτείνετε για αγορά εως 1500 ευρώ το max;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...