Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

Πιστευω ειναι αυτονοητο... κουβεντα γινεται για τον καλυτερο ηλιακο σε σχεση με την τιμη του.. Και σιγουρα μεσα σε αυτο δεν ειναι ο calpak..!!!

Θα ηταν αν μου εδινε μακροχρονια εγγυηση χωρις να μου κακοφαινεται στο πορτοφολι... για την τιμη αποκτησης που εχει...!!!

Ωραία. Τι προσέχουμε εκτός από τα λίτρα όταν ψάχνουμε για ηλιακό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, alfeios είπε

Ωραία. Τι προσέχουμε εκτός από τα λίτρα όταν ψάχνουμε για ηλιακό; 

Κοιτας εταιρεια που στο συνολο εχει αξιοπιστα καζανια.. Σιγουρα ειναι esolar,violaris,nobel.

Σε συλλεκτη κοιτας τυπου μονοκόμματο κάσωμα-πρεσαριστο. Μεχρι στιγμης εγγυηση!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros007 είπε

https://www.assosboilers.com/el/hliakoi-thermosifones-times-prosfores.html

Για αυτον με τα 2.5 τμ συλεκτη τι λετε  αξιζει για τα λεφτά του?

Επισεις επειδή  εχω θερμοσιφωνα στο παταρι διπλης με το καλοριφερ το χειμωνα λεω να βαλω μια τετοια για να εχω και οικονομια ,αυτοματη μιξη απο οποιο εχει ζεστο νερο εκεινη τη στιγμη και να αποφευγω να ανοιγοκλείνω βανες.https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=b31972f2-1879-4978-bbcd-f8d6f554dcec

http://users.sch.gr/fantakis/ARTHRA/ANAMIKTIKH VAVIDA.pdfΕπειδη  οσο εχω παρακολουθησει το θεμα δεν εχω δει τετοια συνδεσμολογια τι γνωμη εχετε? Υποτιθεται οτι στην εισοδο του κρυου νερου της βαλβιδας θα συνδεθει η δευτερη πηγη ζεστου νερου. 

Αυτή που λές είναι τριοδη βάνα ανάμιξης και μπαίνει στον ηλιακό, ώστε το νερό πού θα μας έρχεται να είναι το επιθυμητό. Με αυτό τον τρόπο πετυχαίνουμε οικονομία,  μιας και μπαίνει λιγότερο κρύο νερό μέσα στο δοχείο, και κυρίως προστατεύουμε την όλη εγκατάσταση και τις μπαταρίες από υπερθέρμανση. Για να μην τα κάνεις πολύπλοκα τα πράγματα, για μένα βαλε τριοδη στο ηλιακό και να βάλεις βάνες ώστε να κάνεις την εναλλαγή. Μπορεί να γίνει και διαφορετικά , π.χ μπορείς να βάλεις και ηλεκτροβανες ώστε να μην χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνεις , αλλά ανεβάζεις το κόστος και δε νομίζω να αξιζει τον κόπο. Όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Είναι ελληνικής κατασκευής αυτοί;

Κοψτε αυτη την καραμελα με το ελληνικης...Ναι ειναι καλοι για τα λεφτα τους!!!

Καποιοι κοιτανε το δεντρο και οχι το δασος! Μαλλον στο θεμα  ηλιακος το κανουν εσκεμμενα.. Προσωπικα συμφεροντα αλλιως δεν μπορω να το εξηγησω..

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αυτή που λές είναι τριοδη βάνα ανάμιξης και μπαίνει στον ηλιακό, ώστε το νερό πού θα μας έρχεται να είναι το επιθυμητό. Με αυτό τον τρόπο πετυχαίνουμε οικονομία,  μιας και μπαίνει λιγότερο κρύο νερό μέσα στο δοχείο, και κυρίως προστατεύουμε την όλη εγκατάσταση και τις μπαταρίες από υπερθέρμανση. Για να μην τα κάνεις πολύπλοκα τα πράγματα, για μένα βαλε τριοδη στο ηλιακό και να βάλεις βάνες ώστε να κάνεις την εναλλαγή. Μπορεί να γίνει και διαφορετικά , π.χ μπορείς να βάλεις και ηλεκτροβανες ώστε να μην χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνεις , αλλά ανεβάζεις το κόστος και δε νομίζω να αξιζει τον κόπο. Όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.

Για τον ηλιακο τι λες https://www.assosboilers.com/el/hliakoi-thermosifones-times-prosfores.html

Για την βανα ξερω τι κανει απλα ρωταω αν θα δουλεψει ως μικτης θερμοσιφωνα ----ηλιακου επιλεγοντας παντα την ποιο ζεστη εισοδο.

Αν καποιος το εχει δουλεψει ετσι τελος παντων και εχει μια γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Κοψτε αυτη την καραμελα με το ελληνικης...Ναι ειναι καλοι για τα λεφτα τους!!!

Καποιοι κοιτανε το δεντρο και οχι το δασος! Μαλλον στο θεμα  ηλιακος το κανουν εσκεμμενα.. Προσωπικα συμφεροντα αλλιως δεν μπορω να το εξηγησω..

Είναι ειρωνικό να μου λες για προσωπικά συμφέροντα επειδή υποστηρίζω τα ελληνικά προϊόντα σε έναν τομέα που πράγματι η Ελλάδα είναι ψηλά από θέμα ποιότητας τη στιγμή που δε χάνεις ευκαιρία να κάνεις ευθεία ή πλάγια προώθηση συγκεκριμένης εταιρείας.  Και για να μην επαναλαμβάνομαι...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, naive είπε

Είναι ειρωνικό να μου λες για προσωπικά συμφέροντα επειδή υποστηρίζω τα ελληνικά προϊόντα σε έναν τομέα που πράγματι η Ελλάδα είναι ψηλά από θέμα ποιότητας τη στιγμή που δε χάνεις ευκαιρία να κάνεις ευθεία ή πλάγια προώθηση συγκεκριμένης εταιρείας.  Και για να μην επαναλαμβάνομαι...

Ριξε ελληνικη ψηφο στην καλπη και μετα μιλα για ελληνικα προιοντα..!!!!

Ποια προωθηση κανω??? Ο Ξυλινακης που ξεκινησε με τον apollon σε πολυ προσιτη τιμη...!!!

Ο esolar και violaris σε δελεαστικες τιμες με κανενα ουσιαστικο προβλημα..

Προτεινω προιοντα που ειναι πιο κοντα στην κατηγορια value for money και με κατηγορεις για προωθηση..!!!  Κομπλεξικος ή βαλτος εισαι..!!!

Και στην τελικη πιο πανω γιατι προτεινω συλλεκτη τυπου μονοκόμματο κάσωμα-πρεσαριστο που πλεον δεν βγαζει μονο η nobel!?!?!

Συγνωμη παιδια για την προωθηση... ΑΝΑΚΑΛΩ!  Να κοιτατε μονο σε Μαλτεζο,calpak που αξιζουν και το τελευταιο ευρω..!!!  Και γουσταρω sonne  ..με εξιτάρει η υγρασια στον συλλεκτη οπως και ηλιοακμη με βουλιαγμενα μποιλερ και απειρα παραπονα απο τους κατοχους του!!!

Ενταξει ευχαριστημενος!!!

 

 

 

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι εδώ , όταν προτείνεις μια μάρκα, είτε από προσωπική άποψη, είτε από εμπειρία φίλων, όλοι εδώ μέσα λένε ότι προτείνεις την συγκεκριμένη μάρκα επειδή έχεις μίζα ή κάποιο ώφελος, όπως εχουν πει και σε μένα σε μια περίπτωση όπου είπα την γνώμη μου σε ένα παιδί, όχι για να πάρει κάποιον συγκεκριμένο , αλλά επειδή του ειπα τη γνώμη μου για αυτόν που ρώτησε. 

2 ώρες πριν, spyros007 είπε

Για τον ηλιακο τι λες https://www.assosboilers.com/el/hliakoi-thermosifones-times-prosfores.html

Για την βανα ξερω τι κανει απλα ρωταω αν θα δουλεψει ως μικτης θερμοσιφωνα ----ηλιακου επιλεγοντας παντα την ποιο ζεστη εισοδο.

Αν καποιος το εχει δουλεψει ετσι τελος παντων και εχει μια γνωμη

Μόνο με την τριοδη δε νομίζω να κάνεις δουλειά. Θα είναι λίγο πατέντα δηλαδή. Το έχω δει συνδεμένο στην έξοδο του ηλιακού, παροχή για κρύο από την έξοδο του ζεστου του θερμοσίφωνα και ύστερα στην κατανάλωση, αλλά μονο πρόβληματα είχε ,δεν το προτείνω. Για το καλοκαίρι δεν το συζητάμε, δουλεύεις μόνο τον ηλιακό, όσο για τον χειμώνα, εαν ντε και καλά θέλεις να τους συνδέσεις και τους δύο , αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις το ζεστό του ηλιακού, για κρύο του θερμοσίφωνα. Κι αυτό πατέντα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, troi.g είπε

Το θέμα είναι ότι εδώ , όταν προτείνεις μια μάρκα, είτε από προσωπική άποψη, είτε από εμπειρία φίλων, όλοι εδώ μέσα λένε ότι προτείνεις την συγκεκριμένη μάρκα επειδή έχεις μίζα ή κάποιο ώφελος, όπως εχουν πει και σε μένα σε μια περίπτωση όπου είπα την γνώμη μου σε ένα παιδί, όχι για να πάρει κάποιον συγκεκριμένο , αλλά επειδή του ειπα τη γνώμη μου για αυτόν που ρώτησε. 

 

 

22 ώρες πριν, magicstar είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να βάλω ηλιακό σε καινούρια 7 όροφη πολυκατοικια. Είμαστε 4μελής οικογένεια στον 3ο όροφο. Είμασταν έτοιμοι να κλείσουμε έναν 200ρι ΙΝΟΞ Μαλτέζο τριπλής ενέργεας, αλλά άκουσα γνώμες φίλων που δεν έμειναν ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση το χειμώνα. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι με Μαλτέζο (25 χρόνια) και δεν χρειάστηκε σχεδον ποτέ να ανοίξουμε τον ηλεκτρικό! Έχει χαλάσει όντως η ποιότητα; Επίσης το ινοξ σε σχεση με το glass και το χαλκινο τι διαφορες έχει; Αξίζει η διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να βάλω κάτι αξιόπιστο. Τι προτείνετε; Αν δεν θελετε να κανετε καποια διαφημιση δημοσια στειλτε μου PM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

20 ώρες πριν, gia_nnis είπε

 

10 ώρες πριν, magicstar είπε

Ευχαριστω για την απάντηση. Εγω μενω Αττικη, Νικαια συγκεκριμενα, και η ταρατσα ειναι στον 8ο οροφο. Δεν εχουμε γενικα πολυ χαμηλες θερμοκρασιες. Ο αδερφος μου στον Αλιμο εβαλε Μαλτεζο με 3m πανελ σε κερμαοσκεπη και δεν εμεινε ευχαριστημενος.

 

10 ώρες πριν, magicstar είπε

Μετά απο επίσκεψη του Μαλτεζου, σηκωσαν τον ηλιακο για να εχει μεγαλυτερη κλιση, αλλα δεν ειδε διαφορα.

Καταλαβες εδω κανω διαφημιση του nobel ενω ο magicstar αφηνει κακες εντυπωσεις για την αποδοση του Μαλτεζου.. που κανει ενα σκασμο χρηματα και πρεπει οχι μονο να αποδιδει super αλλα το νερο να μυριζει λεβαντα!!!   Παρατηρω στα καλα brand οταν ο αλλος εκφραζει τα παραπονα του δεν σχολιαζει κανενας.. ενω οταν ειναι να προτεινουμε: A Mαλτεζος κορυφη..! Calpak φοβερος..!   Υπαρχει μια ταση μαζοχισμου ή κομπλεξισμου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον gia_nnis. Ο καθένας γράφει την εμπειρία του. Αυτά τα περί ελληνικότητας του προιόντος και μίζες είναι παιδιαρίσματα. Δεν θα πάω σε κάτι ελληνικό μόνο επειδή ειναι ελληνικό, αλλα μόνο αν ειναι αξιόπιστο και καλό. 

Στο θέμα μας. Λόγω χώρου ο κατασκευαστής μας προτίνει να βαλουμε με ένα πάνελ ηλιακό. Βλέπω ότι στα 4m βγαίνει μόνο με διπλό πανελ. Αν πάω στα 3m θα έχω πρόβλημα; Επίσης τι διαφορά θα δω μετάξυ glass και inox;

Ευχαριστω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, magicstar είπε


Στο θέμα μας. Λόγω χώρου ο κατασκευαστής μας προτίνει να βαλουμε με ένα πάνελ ηλιακό. Βλέπω ότι στα 4m βγαίνει μόνο με διπλό πανελ. Αν πάω στα 3m θα έχω πρόβλημα; Επίσης τι διαφορά θα δω μετάξυ glass και inox;

Ευχαριστω :)

Και στα 3 ειναι διπλο! Βγαζει καποια εταιρεια στα 3 ενιαιο???

Θεωρητικα το inox εχει μεγαλυτερη αντοχη στην φθορα(τρυπημα)

Αν αλλαζεις ανοδιο στα 4-5 χρονια και φροντιζεις τους καλοκαιρινους μηνες να μην υπερθερμαίνεται ετσι και ο glass θα βγαλει τα χρονακια του..!!!

Ισα-ισα που με τον 3 θα καταπονηθει λιγοτερο το μποιλερ στις πιεσεις..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, magicstar είπε

Βγάζουν με 2.7m και ο Calpac και ο Nobel. Ωραια για το inox κατεληξα. Θα παω στο inox για τις φθορες. Τα 2.7m ειναι αρκετα για 200ρι μποιλερ;

Κοιτα η επιτυχια ειναι να πετυχεις τον συνδιασμο ο ηλιακος να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στις απαιτησεις σας αλλα και απο την αλλη στις καλες μερες να μην υπερθερμαινεται ευκολα!!!  Πιστευω αυτη η συνταγη 200αρης με 2.7 ειναι πιο κοντα στο 2ο

Τι σημαινει για σενα αρκετα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...